Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> Japonezii si conceptia lor despre ingeri


yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Ieri am terminat de citit ultimul volum din manga Angel Sanctuary. Cu toate ca mi-a placut story-ul si am admirat talentul desenatoarei , m-am intrebat daca ea stie viziunea crestinilor despre ingeri si mai mult o fi citit Biblia cand a scris manga AS ? Oricat de multa imaginatie ar avea cred ca ingerii nu aveau nimic in comun cu ceea ce stim noi ca e un inger.
Azi am vazut , dupa multa truda Earthian , in care personajele principale sunt ingeri. Cum de un inger bate mai ceva ca Van Dame si cum de in OAV 3 cei doi ajung sa fie un cuplu yaoi asta nu mai inteleg. Nu ca m-ar deranja faza cu yaoi, ca doar de-aia am vrut sa-l iau.
Si pentru cei care au vazut tot Rurouni Kenshin , de unde pana unde o cruce arata in felul acela ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll
Replies

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Initial ingeri ereu portretizati in culura mozaica ca niste calatori (oameni).
Inspirata puternic de cultura elena, crestini au introdus aripile ca simbol al divinului.
In anime aripile apar nu ca simbol al ingerilor ci ca un simbol al transcendentei. In Escaflowne, Van este ultimul dintre draconieni;In Ah! my godess este vorba despre zeite, pana si Sailor Moon ii apar aripi la o transformare (si inca o groaza de alte portretizari). Idea este ca le este mai usor artistilor sa puna aripi la la un personaj ca sa ii arate latura superioara, inocenta, diferita, divina, decat sa ii creeze treasaturi ce sa reiasa din poveste.
Eu nu inteleg de ce uni dintre voi se simt ofensati de aceste lucruri. Daca sunteri atat de religiosi ar trebui sa va simtiti ofensati de bisericile ortodoxe in forma de patrulatere (incalcare flagranta a canoanelor ortodoxe). Si ca tot suntem la capitolul religie cati dintre voi au citit biblia si cati dintre voi au citit pali-urile budiste ca sa poata face o comparatie pertinenta intre cele doua religi.
Mitologia greaca a fost intai religie. A devenit mitologie cand a fost inerzisa de catre crestini.
In Japonia crestinismul a fost interzis pe motive politice (tarile vestice incepeau sa se amestece in treburile interne al tarii). Din acelasi motiv a fost interzis si budismul intr-o perioada (meiji). Si daca Japonia devenea tara crestina sau musulmana, la ora actuala nu mai exista anime.
Si cand va luati de ingeri va luati de religie (!?), care dintre ele crestina, mozaica, musulmana -ca toate au ingeri.

SebyTheDragon> cel mai frumos portret de inger este Spwan, urmat indeaproape de Tyrial.

P.S. 6 miliarde de oameni, 6miliarde de religi
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
yuki   Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 19 2004, 10:14 PM
trexr   RE: Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 19 2004, 10:14 PM
Anonymous   Ce-i cu ezoterismul?   Jan 19 2004, 10:14 PM
DMonk   oh, baby, you'r an angel...   Jan 19 2004, 10:14 PM
memo   RE: Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 19 2004, 10:14 PM
Diana   RE: Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 19 2004, 10:14 PM
morebla   RE: Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 19 2004, 10:14 PM
SebyTheDragon   RE: Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 19 2004, 10:14 PM
yuki   RE: Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 19 2004, 10:14 PM
Demiurgus   RE: Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 19 2004, 10:14 PM
SebyTheDragon   RE: Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 19 2004, 10:14 PM
Demiurgus   RE: Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 19 2004, 10:14 PM
Ranma-kun   RE: Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 19 2004, 10:14 PM
SebyTheDragon   RE: Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 19 2004, 10:14 PM
Ranma-kun   RE: Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 19 2004, 10:14 PM
SebyTheDragon   RE: Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 19 2004, 10:14 PM
final maniac   omoshiroi....   Jan 19 2004, 10:14 PM
SebyTheDragon   RE: Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 19 2004, 10:14 PM
final maniac   RE: Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 19 2004, 10:14 PM
SebyTheDragon   RE: Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 19 2004, 10:14 PM
CountZero   RE: Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 19 2004, 10:14 PM
SebyTheDragon   RE: Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 19 2004, 10:14 PM
Ingerasu   Iar va luati de mine   Jan 19 2004, 10:14 PM
sailorcorvus   RE: Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 13 2007, 05:23 PM
Emanuel   RE: Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 13 2007, 06:12 PM
sailorcorvus   RE: Japonezii si conceptia lor despre ingeri   Jan 13 2007, 07:07 PM


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 08:13 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |