Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Fruits Basket


fire_girl
post Feb 7 2007, 01:03 PM
Post #61


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: 5-February 07
Member No.: 3.730
Points: 17
Gender:



Fruits Basket mi-a placut la nebunie, e super amuzant , eu una am ras cu lacrimi la unele faze. Pana acum am vazut seria de doua ori si vreau sa citesc si manga-ul. Desigur m-a impresionat si partea lui dramatica, sensibila pe care nu o gasesti numai in anumite episoade ci pe tot ansamblul animeului. Personajul meu preferat e Kyo, dar imi place si Haru (caracterul lui si cum arata, nu animalul in care se transforma).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post May 2 2007, 10:45 AM
Post #62


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



Aseara am terminat si eu de vazut seria "Fruits Basket". Nu as incadra-o la romantic anime, a fost mai mult o fantasy-drama.
Tohru mi-a placut mult, imi aduce aminte de Sailor Moon, asa ca personalitate, optimism, incredere si o naivitate in senul bun. Coloana sonora in limba engleza e foarte foarte touching asa, loved it!
Kyo si Yuki=stupid cat and damn rat! Cred ca ei reprezinta partea umoristica in serial.
Mi-a placut mult episodul cand plecase Tohru la bunicul ei, si au venit Yuki si Kyo sa o ia "acasa". :rolleyes:
In rest, un anime dragut, fara intriga, fara suspans, un fir epic usor de urmarit, relaxant, as zice.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noi chi
post May 2 2007, 05:50 PM
Post #63


Someone..
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: 31-December 06
Member No.: 3.525
Points: 1.585
Gender:



Si eu am vazut Fruits basket si mi se pare destul de linistita seria.Mie imi place de atitudinea lui Kyo funny dar si fazele cand se cearta cu Yuki dar in rest Thoru e o fata tare linistita si are grija de toate inclusiv de cei din casa....oricum in orice caz un animeu bun eu asi zice ca are un pic din toate :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Potteritza
post May 20 2007, 04:14 PM
Post #64


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 128
Joined: 20-May 07
From: Piatra-Neamt
Member No.: 4.325
Points: 310
Gender:



Fruits Basket mi-a placut foarte mult....ca anime mai putin, mai mult ca manga...Povestea e cat se poate de interesanta...Evolutia personajelor captivanta...Daca la inceput inocenta predomina, mai tarziu, secrete( murdare sau nu) apar la lumina.... My favourite manga ^_^ (until now).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Oscar
post Jun 19 2007, 07:45 PM
Post #65


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: 17-June 07
From: Iasi
Member No.: 4.480
Points: 56
Gender:



(IMG:http://i75.photobucket.com/albums/i281/Almighty_Brownies/000ShigureLove.png)(IMG:http://i90.photobucket.com/albums/k264/ryuusei_chan/Animes_e_Series/junishi-002.jpg)M-am uitat pe aici shi astfel nu am vazut nici un topic despre Fruits Basket( Si sper sa nu fi gresit ,neobservand un alt topic) ,si asa m-am gandit ca fiind un anime atat de sweet,eu avand toate ep mi-a placut foarte mult si totusi asa vrea sa vad si parerile voastre poate !
Fruits Basket este un anime japonez:
*Demographic :Shojo
*Genre :Romance, Drama, Comedy
* Authored by Natsuki Takaya
*No. of episodes 26
*No. of volumes 23

Story:
Istoria incepe mai tarziu cand Tōru Honda, o eleva de liceu si-a pierdut-o pe mama sa intr-un accident .Ea s-a dus sa locuiasca la bunicul ei insa ptr ca apartamentul era in constructii bunicul s-a ,multat la un prieten ,iar ea ptr a nu deranja s-a hotarat sa se mute singura ,insa neavand unde sa locuiasaca s-a dus sa stea intr-un cort pe un teren ..... care nestiind apartinea familiei Sohma.Tohru se intretinea cu un servici temporar ,si astepta sa il ajute pe bunicul ei. Dupa ceva timp in care da din greseala peste casa Sohma ,Tohru cade in febra unde este gasita in cortul ei de catre Yuki Sohma (printul scolii) & Shigure Sohma,si astfel este dusa la casa lor unde este rugata sa ramana de catre Shigure ptr " Un pic de ajutor gospodaresc ", asa intre timp ea descopera si secretul familiei " Familia este " afectata"de catre blestemul jūnishi .......si de aici in continoare mii de peripetii se intampla pe baza acestui blestem, unde ,insa totul este salvat de catre Tohru Honda,etc.

~(sunt sigura ca explicatia nu a fost buna,era f tarziu &eram obosita ) ,dar sper ca cei ce vor face raspunde sa stie anme-ul Cu adevarat Sorry :( )

Totusi mie mi-a placut foarte mult desenul ,atat de dulce , sensibil,dar in acelasi timp foarte comic! Astfel astept parerile voastre si inca odata sorry ptr. prezentare ! Multumesc ,astept raspunsurile si comentarile voastre!Bye :)
(IMG:http://i75.photobucket.com/albums/i281/Almighty_Brownies/000ShigureLove.png)(IMG:http://i129.photobucket.com/albums/p219/Hikoukai-sama/Yuki%20Sohma/yuki9.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jun 19 2007, 08:26 PM
Post #66


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE
M-am uitat pe aici shi astfel nu am vazut nici un topic despre Fruits Basket( Si sper sa nu fi gresit ,neobservand un alt topic)

Eu zic ca mai util decat uitatul este folosirea butonului de Search in All Forums care se afla situat in coltul cel mai de sus din dreapta al ecranului :P

We all like Furuba, are si subforum numa pt ea... check it, e interesant ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

haruhichan
post Aug 22 2007, 02:01 PM
Post #67


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 261
Joined: 20-August 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.947
Points: 825
Gender:



:D i love furuba
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 23 2007, 09:22 AM
Post #68


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(haruhichan @ Aug 22 2007, 03:01 PM)
:D i love furuba
*



Majoritatea persoanelor "love furuba", dar intrebarea incuietoare ar fi "de ce?". Astfel se evita spam-ul si post-urile de 3 cuvinte si un smilie.
Asa ca... vrei sa ne spui si de ce iti place Fruits Basket? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

haruhichan
post Aug 23 2007, 03:07 PM
Post #69


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 261
Joined: 20-August 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.947
Points: 825
Gender:



:D of course. :unsure: by the way, u people are tough, omul tre sa se justifice pentru toate.
so, here it goes.i love furuba pentru ca:

1.Are dupa parerea mea cea mai reusita relatie pe care am vazut-o pana acum intr-un anime, reklatia de intelegere for lack of a better word, dintre yuki, tohru si kyo

2.Este singurul anime la care am putut sa ma uit si in varanta dubbed in engleza fara sa imi copar urechile

3.Personajele chiar se maturizeaza fara sa se shimbe in mod radical.reusesc sa se accepte unele pe celelalte.Compexitatea lor

4.desi tohru nu este personajul meu feminin preferat, imi palce ca faptul ca are un fel de putere interioara care reuseste sa-i atinga pe cei din jur

5.e amuzant si in acelasi timp heartbreaking

6.are un final fantastic, desi multa lume nu il apreciaza. Este exact mimentul in care totul isis gaseste un anumit echilibru

7.felul in care arata shigure la costum in episodul 2 :P

8.openingul si din japoneza si din engleza

9.felul in care sta kyo pe acoperis cu mainile sub cap

10.felul in care yuki sta picior peste picior cu mana la gura in gradina cu legume

11.episodul de anul nou,

12.faptul ca ploaia e un personaj in sine


:huh: i love furuba :D

9.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yukinon
post Aug 23 2007, 03:29 PM
Post #70


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 98
Joined: 19-August 07
From: bucuresti
Member No.: 4.944
Points: 92
Gender:



si eu ador "triunghiul" lor si faptul ca finalul in anime il pastreaza , desi dupa ce lam vazut am dat iama prin tot netu sa vad ce sentampla cu kyo in manga :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

haruhichan
post Aug 25 2007, 12:12 AM
Post #71


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 261
Joined: 20-August 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.947
Points: 825
Gender:



By the way, am inceput sa ma uit la furuba again si e incredibil ca it still touches me. :unsure: Prima data l-am vazut acu vreo 4 luni
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Sep 6 2007, 05:28 PM
Post #72


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Dupa o gramada de amanari am inceput sa urmaresc si eu Fruits Basket. N-am vazut foarte mult, doar vreo 3 episoade pana acum, insa m-a prins. Am ras cu lacrimi cand i-am vazut pe toti transformati in animalute, fiecare cu o alta expresie pe fata. :lol: Iar Kyo e asa de dragut cum se zburleste si ii apar urechi pe cap si cand e "in human form". Ca sa nu mai zic de Yuki, cand s-a transformat in soarece la scoala iar Tohru il intreba daca mai pot fi prieteni. Cum ii luceau ochisorii. So very moving! ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Potteritza
post Sep 6 2007, 08:43 PM
Post #73


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 128
Joined: 20-May 07
From: Piatra-Neamt
Member No.: 4.325
Points: 310
Gender:



QUOTE(haruhichan @ Aug 23 2007, 04:07 PM)
2.Este singurul anime la care am putut sa ma uit si in varanta dubbed in engleza fara sa imi copar urechile

Idem ;)
QUOTE(haruhichan @ Aug 23 2007, 04:07 PM)
5.e amuzant si in acelasi timp heartbreaking.

Cat se poate de adevarat. As spune eu ceva, dar poate o „spoileresc” pe Daianara.
QUOTE(haruhichan @ Aug 23 2007, 04:07 PM)
6.Are un final fantastic, desi multa lume nu il apreciaza. Este exact momentul in care totul isi gaseste un anumit echilibru

Pe de o parte sunt de acord, pe de alta nu.
Nu sunt cu totul de acord ca Yuki avea ce cauta la sfarsit. Se presupune ca era vorba de momentul Tohru&Kyo, nu? Cat de placut, imi place faptul ca lui Tohru i-a luat mai mult timp pana sa mearga dupa Kyo decat in manga. Suna ciudat, dar asa e. Oricat de mult ti-ar place de cineva, nu cred ca poate fi prea usor sa afli un secret mare si neplacut despre acea persoana. Eu consider ca ai nevoie de timp pentru reflectie, si eventual, un sfat sau indicatie.
My opinion.
QUOTE(haruhichan @ Aug 23 2007, 04:07 PM)
7.felul in care arata shigure la costum in episodul 2 :P

Bestial personajul asta. * drolls*
QUOTE(haruhichan @ Aug 23 2007, 04:07 PM)
8.openingul si din japoneza si din engleza

Da, imi plac amandoua si mie; printre putinele cazuri.
QUOTE(haruhichan @ Aug 23 2007, 04:07 PM)
9.felul in care sta kyo pe acoperis cu mainile sub cap

De-ar fi numai asta, ar fi bine… Dar sunt o multime de chestii adorabile la Kyo…

@yukinon : Si eu am avut acelasi instinct. :D Dar m-am stapanit cat de cat :P
@ Daianara : Inceputul ca inceputul, dar in continuare e super ^ _ ^ ( oricum, tot manga e mai buna ) Sa continul sa-l vezi si dupa sa ne spui si noua ce crezi ^ _ ^

PS: Sunt curioasa daca va citi cineva tot postul meu :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Sep 13 2007, 11:56 AM
Post #74


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Done. Nice show, no comment there. Insa parca ma asteptam la mai mult. Finalul pica asa dintr-o data, nu vezi cum toate firele tesute de-a lungul a 26 de episoade se aduna pentru a-ti arata imaginea de ansamblu. Deja trecusem de episodul 20 si inca se mai prezentau personaje secundare pe care nu le mai vezi veci sau mai bagau inca un episod despre fetele din fan-clubul Yuki. Apoi, nu inteleg faza cu blestemul. Prin ridicarea acestuia eu inteleg ca membrii familiei nu se mai transforma in animale cand ii imbratiseaza cineva de sex opus. Ori asta nu s-a intamplat. In plus, din cate am inteles, toti membrii familiei aveau asteptari de la Tohru sa ridice blestemul care plana asupra tuturor, insa, din nou, n-am vazut sa se intample asta. Also, toti aveau acea a 3-a forma sau numai Kyo? :huh:
Cat despre prezenta lui Yuki in ultimul episod, nu mi se pare nepotrivita. Idea e ca toti sunt head over heels in love with Tohru asa ca mi se pare nerezonabil sa te astepti ca cineva sa stea de-o parte. :)
PS: Sunt curioasa ce animal era Akito. Stiu ca se spunea ca el e "the core" insa avea si el o froma de animal sau nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nagisa-chan
post Oct 24 2011, 10:25 PM
Post #75


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 230
Joined: 1-June 11
From: Nicaieri
Member No.: 10.518
Points: 431
Gender:



Dupa parerea mea anime-ul nu e atat de grozav pe cat pare in primele episoade. Primele episoade m-au facut sa cred ca atata Kyou cat si Mouse sunt indragostiti de Thoru. Mi-a placut tare mult de neko-guy dar animeul are o gramada de minusuri.
Mi se pare imposibil ca o fata de 16 ani sa schimbe o gramada de oameni care au trecut prin lucruri mai putin placute. Nu mi-a placut nici ca ea e genul de fata care le stie pe toate, care poate rezolva tot. Actiune nu prea exista, doar in ultimele episoade. Noroc cu punerea accentului pe emotii si pe sentimentele personajelor. Mie mi-a placut, dar nu am fost foarte impresionata de el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Oct 24 2011, 11:03 PM
Post #76


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Then you should try the manga! Comparativ cu animeul, e mult mai buna, plus are si un deznodamant. Also Thoru nu e chiar asa de inteleapta, ci doar incearca sa vad partea plina a paharului; she's stupidly optimistic (which is merely a facade). Am citit primul volum intr-o manga-kisa in franceza si primul lucru cand m-am intors in tara a fost sa o termin (bad decision, considering college&stuff :lol: )
Nu spun ca nu are faze cheesy uneori, e shoujo pana la urma, dar povestea per ansamblu e mult mai profunda decat pare. Iar fazele amuzante destind atmosfera care altfel ar deveni mult prea dramatica. A fost printre putinele anime-uri reversed-harem care mi-au placut. Kyou si Yuki chiar sunt indragostiti de Thoru si nu sunt singurii. Nu e neaparat chesti ca ea are puterea sa schimbe atatia oameni, ci mai mult ii "imblanzeste"; erau obisnuiti sa traiasca in lumea lor si sa nu aiba incredere in nimeni, ca apoi apara o persoana putin stupida si foarte optimista (aparent), care ar avea mai multe motive decat ei sa urasca viata si cu toate astea incearca sa zambeasca mereu.
Sfarsitul e picat din pom si iti da sentimentul ca trebuie sa existe o continuare (fapt care in 10 ani inca nu s-a implinit <_< ), dar, again, the manga fixes this issue.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:06 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |