Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Intrebari Despre Japonia Si Japonezi


minamino_sayuri1990
post Jul 13 2007, 10:31 AM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 27-June 07
From: Bucuresti,Romania
Member No.: 4.567
Points: 117
Gender:



aici puteti sa ma intrebati despre japonia.si despre japonezi...dar luati-ma usor ...am fost doar o data in tokyo(ptr. 3 luni)..nu sunt nici chiar ghid turistic :lol: :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Doxx
post Jul 13 2007, 10:37 AM
Post #2


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: 2-June 07
From: Montreal/Qc/Canada
Member No.: 4.398
Points: 76
Gender:



Hmm... eu chiar sunt curios cum e cu cheltuielile... adica cam cat te-a ajuns pe noapte la hotel [sau unde ai stat] Cam cat a costat mancarea, si restu cheltuielilor care erau necesare...
Sa faci un fel de statistica daca poti :P
Ms anticipat.
Si mai pune niste impresii personale, ce ti-a placut foarte mult, sau ce ti-a displacut :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Jul 13 2007, 12:14 PM
Post #3


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



OK, prea tareeee! Ai fost in Japonia!?! VREAU SI EEEEEU!

Am doar cateva intrebari :D

1. care este prima imagine care ti-o aduci aminte cand ai ajuns acolo?
2.cum e aerul?
3.oamenii sunt mici de statura? :P Sunt veseli sau tristi?
4.copii ai vazut? sunt multi?
5.au spatii verzi multe?
6.cum e vremea?
7.cum e mancarea?
8.cum simti totul acolo?

cam atat deocamdata...revin... :twisted:

Am revenit :D

9.unde ai stat? descrie camera
10.cum e noaptea in Tokyo
11.ce ai vizitat, ce ai vazut, ce ai aflet nou despre ei, descrie locurile.....sau fa un jurnal de calatorie... :P Vreau sa stiu toooooot ce poti sa-mi spui despre acea calatorie :D

Gata.Am terminat.

Take care...

This post has been edited by venus_love02: Jul 13 2007, 12:38 PM
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Randeemuss
post Nov 15 2007, 10:26 PM
Post #4


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 28-February 07
Member No.: 3.871
Points: 56
Gender:



a trecut ceva timp de cand sa mai scris pe tocipul asta...dar sunt curios si sper ca ma poti ajuta...
te poti descurca in japonia cu limba engleza? in ce masura?
in idee daca imi poti da ceva detalii pentru ca ma gandesc la japonia ca o alterntiva pentru unde ash putea merge la facultate...sunt constient ca daca ar fii sa se intample ar fii f f greu, dar is curios CAT de greu? ma intelegi?:D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Luffy
post Nov 16 2007, 02:32 AM
Post #5


Food master!
****

Group: Members+
Posts: 355
Joined: 18-September 07
From: Cluj-Napoca/FurWood
Member No.: 5.183
Points: 1.142
Gender:



am auzit undeva ca akolo cine face scoala stie engleza lafel ca japoneza ... si ca ar fi ca si a 2 a limba materna pentru ei!
nu stiu daca ii adevarat .. dar ii ce am mai citit si auzit intro parte si in alta
a fost un targ de burse la bucuresti , si era si bursa in japonia!
intra pe siteul ambasadei
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Nov 16 2007, 07:14 AM
Post #6


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Nu este chiar asa, e adevarat ca foarte multi incearca sa invete engleza, dar este o limba foarte greu de pronuntat pentru ei, mai ales pentru ca nu au un alfabet format din litere ci din silabe(ma refer la kana). Chiar daca sa zicem ca vobesti cu un japonez care "stie" engleza oarecum este posibil sa nu poti sa intelegi o boaba din ce spune.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kun san
post Nov 16 2007, 10:27 AM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 139
Joined: 3-October 06
Member No.: 3.066
Points: 1.073
Gender:



Asa este, e posibil sa te intelegi mai greu cu un japonez in engleza.
E posibil chiar sa intelegi altceva, insa aici depinde mult si de cat de mult cunosti engleza si japoneza, pentru a-ti putea da seama de "greselile" pe care le fac. Eu chiar am avut momente nostime la hotel, cand eu intelegeam ceva despre bere ("beer") iar receptionera vorba despre factura ("bill"). <_<

Pe de alta parte, multi sunt timizi si se feresc sa pronunte in engleza. Ajuta mult sa deschizi conversatia cu o vorba in japoneza (un simplu "sumimasen" e de ajuns) pentru a relaxa atmosfera si a-i determina sa-si utilizeze cunostintele de engleza. B)
In fine, ca turist, raspunsul e un da categoric, te descurci fara probleme cu limba engleza. Chiar daca vei comunica mai greu, marea majoritate a japonezilor vor face tot posibilul sa te ajute.
Ca student insa... nu stiu. :rolleyes:

Si cum mi-a placut chestionarul lui venus_love02 (sorry, abia acum am remarcat topicul asta), iata niste raspunsuri la cateva intrebari (referitor doar la Tokyo):
1. Parcurile, templele shinto aflate peste tot si sunetul greierilor (sau ce or fi insectele alea...). Recomand Denno Coil pentru a intelege despre ce vorbesc.
2. Foarte bun. Curat, fara mirosuri neplacute (poluarea e de mult de domeniul istoriei).
3. Da, majoritatea sunt mici de statura. In general par veseli, dar obositi.
4. Am vazut multi. Sunt teribili de haiosi. Nu imi place sa folosesc cuvantul asta, dar referitor la copii japonezi trebuie sa recunosc ca se aplica perfect. Sunt kawaii!
5. Destul de multe. Oricum, mult mai multe decat se crede.
6. Groaznica. Daca e soare, te arde, daca nu, te ploua.
7. Excelenta! Extrem de gustoasa, sanatoasa si... satioasa.
8. Te simti bine. Credeti-ma, chiar bine.
9. Intr-un hotel (nu sunt fan al vietii traditionale, nu as sta intr-un ryokan). Camera mica, insa foarte bine dotata, cu tot ce poti avea nevoie. Si incredibil de curata. M-am simtit mai bine decat in hotelurile europene.

Am descoperit chiar pe acest forum site-ul lui Muza chan http://www.anime-junctions.net/ care inteleg ca a vizitat si ea Tokyo si pe pagina de blog a inceput un fel de jurnal de calatorie. Oricum, am de gand sa ma intorc acolo, poate ma inspir in viitoarea calatorie din povestirile ei. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Nov 16 2007, 10:47 AM
Post #8


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



Thank you, Kun-san, *bows* :P nici nu stii ce bucuroasa sunt ca mi s-a raspuns la intrebari....Iti sunt recunoscatoare... ... simteam ca imbatranesc asteptand ...eu sper sa ajung acolo intr-o zi sa vad, sa aud si sa simt in direct, nu prin povestile altora ^^

Take care....

P.S. : totusi eu astept si raspunsurile lui minamo_sayuri1990 ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Micro Ice *
post Nov 16 2007, 06:39 PM
Post #9


Sempai
***

Group: Members+
Posts: 101
Joined: 22-October 07
From: Timisoara
Member No.: 5.406
Points: 291
Gender:



- Cam cat ar costa asa o excursie de ......... sa zicem 2-3 luni ???
- Si daca se poate sa-mi spuneti cateva Hoteluri in care sa te poti caza .
- Preturile la apartamente ??? Aproximativ ....... daca stie cineva .


Nu va speriati la intrebarile pe care le pun ........ sunt pentru cineva care vrea sa plece in Tokyo B) .

Desi nu mar deranja sa stiu si eu . :D





User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Luffy
post Nov 17 2007, 06:51 PM
Post #10


Food master!
****

Group: Members+
Posts: 355
Joined: 18-September 07
From: Cluj-Napoca/FurWood
Member No.: 5.183
Points: 1.142
Gender:



QUOTE(Micro Ice * @ Nov 16 2007, 08:39 PM)
- Cam cat ar costa asa o excursie de ......... sa zicem 2-3 luni  ???


http://www.asiarooms.com/japan/tokyo.html
eu zic sa caute o chrie ...dar il costa cel putin 5000$ pe 3 luni numai chiria ...
daca ii in orasa mare ca si Tokyo Osaka Fuji....etc
apoi mancare il costa pe minim 1000$ pe luna ...+ drumuri prin japonia etc etc
si transportu din Romania - Japonia si inapoi ...
undeva la 20000$ pt 3 luni
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shobo
post Nov 18 2007, 03:01 AM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 106
Joined: 14-December 06
Member No.: 3.439
Points: 330
Gender:



stiu pe cineva care ishi petrece multe vacante in afara,are si cu ce omu,si a zis ca cel mai scump oras din lume e TOKYO,el a cheltuit acolo in 2 saptamani cat in Canada in 3 luni,nu sa referit la extravagante doar strictu necesar adik mancare transport muzee si ceo mai fi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Micro Ice *
post Nov 18 2007, 02:30 PM
Post #12


Sempai
***

Group: Members+
Posts: 101
Joined: 22-October 07
From: Timisoara
Member No.: 5.406
Points: 291
Gender:



Ok . Multumesc pentru informatii ........

Desi ii foarte scump ....... tipul are bani ... $$$ ..... .
Si saitul cu hoteluri ii foarte bun . :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tanum
post Nov 30 2007, 02:38 PM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 38
Joined: 21-November 07
Member No.: 5.605
Points: 77
Gender:



Super tare, Japonia, sunt incantata de ideea de a o vizita, dar mai mult nu, nu cred ca mi-ar placea chiar sa traiesc acolo.
Anyway, :) am si eu vreo 2 intrebari, mai de amanunt :) ptr cine a fost acolo (nu neaparat Tokyo)
1:cum sunt oamenii?? si as vrea mai multe amanunte (cum ar fii: cum se comporta tinerii?? fetele chiar se imbraca extravagant??cum am vazut in poze??ce mentalitate au tinerii, dar si batranii?? poti sa te "bagi" in seama cu ei in orice ocazie??) - amanunte de genu asta :D
2:cum ai petrece o singura noapte de distractie?? (nu conteaza banii :D :P )

ps:este cineva care se pricepe la arta ceaiului???tot asa legat de amanunte :D (sper ca nu e chiar off-topic :P )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Luffy
post Nov 30 2007, 04:22 PM
Post #14


Food master!
****

Group: Members+
Posts: 355
Joined: 18-September 07
From: Cluj-Napoca/FurWood
Member No.: 5.183
Points: 1.142
Gender:



QUOTE(Tanum @ Nov 30 2007, 03:38 PM)
Super tare, Japonia, sunt incantata de ideea de a o vizita, dar mai mult nu, nu cred ca mi-ar placea chiar sa traiesc acolo.
Anyway, :) am si eu vreo 2 intrebari, mai de amanunt :) ptr cine a fost acolo (nu neaparat Tokyo)
1:cum sunt oamenii?? si as vrea mai multe amanunte (cum ar fii: cum se comporta tinerii?? fetele chiar se imbraca extravagant??cum am vazut in poze??ce mentalitate au tinerii, dar si batranii?? poti sa te "bagi" in seama cu ei in orice ocazie??) - amanunte de genu asta :D
2:cum ai petrece o singura noapte de distractie?? (nu conteaza banii :D  :P )

ps:este cineva care se pricepe la arta ceaiului???tot asa legat de amanunte :D (sper ca nu e chiar off-topic :P )
*



nimik din ce ai intrebat nu e off topic

1 oameni is tari de tot .. ce imi place mie la ei ii ca is ff de cuvant cinstiti si .. clar daca iai mintit o data (sau nu teai tinut de cuvant) o sa ai mari problema .. uni au mania punctualitati ... si daca intarzi sar putea sa iti strici relatile cu uni... numa pt intarziere...
si apoi ei nu prea au injuraturi .. dar .. ei au ceva care ii poate sa ii faca sa se simta mai naspa decat daca lai fi inhjurat .. in mare partre se intampla la batrani .. sia aanum daca nu vorbesti respectuos cu ei .. si ei vb fff respectuos cu tine...
Te poti baga in seam cu ori cine da nu ori unde .. in parc .. (in tokyo osaka si alte orase mari) cat despre sate .. poti vb cu oricine oricand
....Tineri se imbraca cum vor la 200 milioane populatie te gandesti si tu ca .. au stiluri si stiluri ...

2 Cat despre distractie in japonia .. ii mai greu sa zici .. dar cred ca ii ca si in alta tara
atata ca au o gramada de locati si moduri cum te poti distra ..

3 ... nui zice arta ceaiului .. adika poate fi si considerata o arta .. dar este "Ceremonia Ceaiului" nu stiu ff multe despre
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kun san
post Dec 17 2007, 10:33 AM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 139
Joined: 3-October 06
Member No.: 3.066
Points: 1.073
Gender:



@Tanum:
1. Asa cum zicea si Luffy, foarte atenti, extrem de politicosi si grijulii sa te faca sa te simti bine.
Comportamentul si mentalitatea difera in functie de zona, chiar remarcabil de mult. Plimbandu-ma toata ziua, ca turist, i-am vazut in toate felurile: expansivi si destul de galagiosi in zonele de shopping, incruntati si preocupati (iar seara epuizati) in zonele de business, ceva mai timizi prin... Akihabara (nu toti... :) ).

Insa intotdeauna deschisi si prietenosi cu turistii - si zau daca pricep de ce, pentru ca am vazut destui turisti comportandu-se atat de aiurea, incat la un moment dat imi era rusine ca sunt caucazian... :angry:

Imbracati ii vei vedea in toate felurile: casual prin zonele rezidentiale, la "costum" prin zonele de business, extravagant prin zonele de shopping (ca Shibuya), femei/fete in yukata sau chiar kimono prin zonele mai traditionale (mai ales in preajma templelor mari), cosplay prin Akihabara (si nu ma refer doar la celebrele "maid" ci la oamenii obisnuiti), luxos prin zonele de entertainment si lista ar putea continua.

2. Greu de ales. Pentru mine, o plimbare noaptea printr-un cartier traditional e echivalenta cu maximum fun, asa ca... Probabil ca as alege o piesa de teatru Noh sau un turneu de Sumo (ambele sunt foarte scumpe si greu de rezervat). :)
In orice caz, e bine sa eviti asa numitele "tourist traps" - localurile concepute special pentru turistii occidentali. Ar fi exact acelasi lucru cu a vizita cluburi de pe acasa, doar ca ar avea o aparenta exotica.

3. Gasesti multe detalii despre ceremonia ceaiului pe Wikipedia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Dec 17 2007, 10:59 AM
Post #16


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



QUOTE
2:cum ai petrece o singura noapte de distractie??


Depinde ce intelegi prin distractie. Poti sa admiri privelistea din Tokyo Tower! Sau sa vezi Rainbow Bridge, noaptea! Poti sa te duci intr-o sala de jocuri! Sau la karaoke! :) Sau la un concert j-pop in Shibuya! Sau intr-un restaurant traditional in Asakusa. Daca nu vrei ceva traditional si vrei sa vezi cum se distreaza strainii in Tokyo, in special americanii, du-te in Roppongi!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:22 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |