Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Goana Dupa Umbre ~original~


suigintou
post Jan 17 2008, 10:32 PM
Post #1


inLove with Illusions
**

Group: Members
Posts: 26
Joined: 30-August 07
From: my imagination
Member No.: 5.046
Points: 73
Gender:



Nu impun o anumita varsta dar vreau sa va avertizez ca (,) contine cateodata un limbaj mai, necenzurat.. :D
Daca citit va rog eu mutl sa si postati pentru ava stii parerile..
Edit : vad ca am 25 views, chiar asa de greu e oare sa lasati si un coment?Oare cum se simte si omul cand vede ca lumea citeste dar nu-si spune parerea?Eu de unde sa stiu daca e bine sau rau?Aveti si voi macar putin respect pentru cel ce scrie.. :angry:

Goana dupa umbre



Am iesit din sediul editurii incercand din rasputeri sa nu tip.Am privit cuprinsa de furie peisajul inghetat dar totusi aglomerat ce ilustra un Bucuresti cazut in dizgratie.Bulevardul Unirii colcaia ca deobicei de la primele ore ale diminetii de oameni "dornici"sa inceapa munca.Eu in schimb, cautam ca de fiecare data, o editura care sa-mi accepte manuscrisul.Ar fi trebuit sa stiu mai bine dupa ce am fost refuzata de 3 ori la rand, sau mai degraba reprogramata din motive necunoscute mie.Sau cel putin asa am crezut pana cand l-am vazut pe editor delectanadu-se cu o cafea scumpa dar proasta de la noul Sturbucks din minunata capitala a Romaniei.Un singur lucru mai putea sa mai spun in fata acelui tablou mohorit intitulat "Bucuresti", si anume ignoranta.Romanii, sau mai bine zis bucurestenii mai instariti, preferau sa ia o pauza decat sa-si faca meserie cum trebuie.Pentru ca e mult mai prielnic imaginii tale sociale, sa bei o cafea proasta dar scumpa decat sa iei una buna dar ieftina, pentru ca asta ar putea insemna ca faci economii!Iar in lumea aceasta de misei, in care banii primeaza, sa faci economii cand vine vorba de o cafea inseamna faliment.
Deci iata-ma, cum spuneam, pe minunatul bulevard Unirii, savurand gustul esecului cu un manuscris la subrat.Am bagat foile in geanta pe care am atarnat-o de umar si mi-am infasurat mai bine fularul in jurul gatului caci frgul deja imi inghetase nasul, acum rosu.Am injurat in gand cand mi-am dat seama ca, la cei 22 de ani ai mei eram inca in acea Romanie mizera de care jurasem sa fug in adolescenta.Credeam ca o sa ajung o mare scriitoare, intr-o alta tara dar iata ca nu tot ce-ti doresti se adevereste.Am ales drumul cel mai lung spre succes iar decizia pe care am luat-o si care m-a facut sa o iau pe aceasta poteca laturalnica, ma va bantui toata viata.De ce nu am plecat cand mi s-a oferit ocazia?Teama?Dorinta de a fi aproape de cei dragi?Aiurea!M-am gandit ca pot trai in lux si iata ca m-am inselat.E numai si numai vina mea.O decizie proasta pe care o voi regreta toata viata.
Am luat-o spre Universitate unde aveam un apartament inchiriat pe care-l imparteam cu o colega.Am ajuns mai repede decat daca luam autobuzul, dar asta o stia deja toata natia.Traficul din Bucuresti era infernal!Am deschis usa blocului si i-am multumit lui dumnezeu ca macar aveam caldura, nu ca mai demult.Imobilul era unul recent construit si deci poti spune ca avea toate dotariile.Dar iata ca noi nu suntem in orice capitala europeana si deci, fiind romani trebuie sa mai avem si noi cate o pana de curent, un administrator hot, dar nimic prea serios.Era bine ca nu era toamna ci iarna caci daca ar fi plouat, strazile orasuluia ar fi fost din nou inundate mai ceva ca Venetia si ApaNova ar fi suferit pierderi mari iar subsolul ar fi fost din nou sub asaltul puhoaielor.Bine, banii tot ni-i fura dar oamenii ar fi facut un mare scandal iar media ar fi pus gaz pe foc.Dar asa e la noi, problemele sunt facute publice prin intermediul ziarelor si-al televiziunii insa nu se rezolva nimic prin asta.Cei de la putere raman in ignoranta lor si isi continua goana dupa banii populatiei.
Am urcat pe scari pana la etajul trei caci mi-era si frica sa mai folosesc liftul dupa ce am ramas blocata de sapte ori saptamana aceasta intre etaje.Anda, colega mea de apartament era inca acasa pregatind micul dejun.A fost oarecum surpinsa sa vada ca deja m-am intors.Dupa ce am lasat geaca si geanta in cuierul de la intrare m-am asezat la masa.
-Stai sa ghicesc, a inceput buna mea prietena
-Mai bine nu incerca.Oricum stii deja ce s-a intamplat.M-au reprogramat pentru ca editorul isi bea cafeaua tocmai la ora la care trebuia sa se intalneasca cu mine.
-Era de asteptat.La Rao ai incercat?
-Nu inca, dar oricum, ce cauti in pijama la ora asta?am intrebat-o uimita
Anda isi petrecu mana prin parul ei brunet, lung incercand sa gaseasca o scuza.Mi-am dat ochii peste cap si-am zorit-o caci amandoua trebuia sa plecam la munca.Dupa ce si-a mancat micul dejun, Anda s-a dus sa se imbrace si m-a lasat singura in bucataria separata de sufragerie printr-un bar din lemn de nuc.Am strans masa apoi m-am dus la mine in camera.Apartamentul nostru nu era foarte spatios.Era compus dintr-o sufragerie, o bucatarie, doua corpuri sanitare, cate unul in fiecare dormitor.Langa camera mea, care era cea mai mica, se afla si o debara in care depozitam diferite obiecte.Toate aceste incaperi erau legate printr-un hol destul de spatios.
Am deschis cele doua geamuri din camera lasand aerul rece sa patrunda in incapere.Am aruncat manuscrisul pe patul aflat langa fereastra.Mi-am luat mobilul de pe birou situat langa usa.Nu m-am plans niciodata de marimea dormitorului caci era destul de incapatoare.Inainte sa ies din incapere am cercetat dulapul din lemn de nuc de langa birou.Am rupt unul din pozele de pe el si le-am aruncat la gunoi.
-Anda, misca-te!am tipat de langa cuier luandu-mi geaca si geanta
-Sorina, calmeaza-te, imi replica Anda luandu-si si ea geaca
M-am privit in oglinda pentru a verifica daca aratam bine.Parul meu era roscat, tuns pana la umeri.Mi-am aranjat bretonul si-am parasit apartamentul lasand-o pe buna mea prietena sa incuie usa.Cum am iesit in strada mi-am dat seama ca facusem o alegere gresita sa-mi iau tenisii si geaca aceea, caci numai groasa nu era.Noroc cu fularul care m-a protejat cat de cat de frigul acelei dimineti de sfarsit de decembrie, pe care l-am strans mai mult in jurul gatului.Sunt destul de slaba si daca ati vrea ati putea va imaginati o tanara de 22 de ani, dardaind in fata unui bloc alaturi de prietena ei cea mai buna ce o priveste dojenitor.Nu pot spune ca Anda nu e si ea slaba, dar in orice caz nu e ca mine.Cand eram mica mama zicea ca daca ar bate vantul mai tare ar putea sa ma ia pe sus.
Anda a vrut sa spuna ceva dar si-a dat seama ca i-as fi facut scandal daca ar fi ras de prostia mea.Macar una din noi nu avea sa inghete.
-Hai sa luam autobuzul, i-am spus brunetei indretandu-ma spre statie
-Banuiesc ca e inutil sa mai spun ca oricum vom intarzia nu?
-Anda..Taci dracului odata!
Anda si-a dat ochii peste cap dar nu a mai spus nimic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KaTe.
post May 20 2008, 02:41 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 20-May 08
Member No.: 6.840
Points: 159
Gender:



Deci... Ti-am citit fic-ul pe alt forum.
Povestea e originala si nu am vazut greseli de tastare. Capitolul e suficient de lung [totusi pentru mine e prea putin , dar ma rog...]. Imi place ca scrii un fic despre Romania , ceea ce eu n-am mai vazut. Dupa parerea mea ai descris perfect ignoranta romanilor.
Astept capitolul urmator.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:41 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |