Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> What the heck is Anime!?


rogueman999
post Feb 28 2005, 12:14 AM
Post #1


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Tocmai am terminat ultimele 12 episoade din Evangelion (astazi dupa-amiaza) si tot ce pot zice este: ce dracu sint animeurile astea?! Am vazut inuyasha, slayers, ghost in the shell (am crezut ca e o exceptie) dar nimeni nu m-a pregatit pentru asta. Recunosc cu umilinta ca pana acum consideram ca sint desene animate... ok, de calitate, cu story personaje etc dat totusi desene. Imi cer scuze.

Pentru prima data aprob semnele gen "interzis sub 12 ani" la tv. Ba chiar as vrea sa fie si pentru adulti... ceva care sa spuna ca un serial NU este cu copii si roboti (sa te mai iei dupa AMV-uri...).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Feb 28 2005, 12:48 AM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Anime-urile sunt ceea ce sunt, adica desene animate. Acum, daca pentru tine "desene animate" echivaleaza cu "chestii pentru copii" e numai vina ta :).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EnacheCristian
post Feb 28 2005, 02:05 PM
Post #3


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: --
From: prin regie la P5(in timpu saptamanii) Ploiesti,Nr.245,Str. Marasesti,Bloc 5C,Ap.8
Member No.: 884
Points: 2



Ma ar trebui sa te bucuri ca cel putin ai reusit sa vezi filmu. Eu ma chinui macar sa iau un episod amarat.Cat despre faptu ca tu consideri ca filmu ar trebui sa fie interzis celor sub 12 ani asta e parerea ta si eu unu o respect desi nu sunt deacord cu faptu ca sunt numite doar desene.....
Atunci pe cartoon network ce mai sunt alea???
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Feb 28 2005, 02:16 PM
Post #4


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



N-am zis ca ar trebui interzise. Desi cand/daca o sa am copii o sa fiu mai atent la ce animeuri se uita decat de exemplu filme erotice sau de actiune, pe care le consider in masa inofensive.

Dar am fost in situatia unuia care se asteapta sa bea o gura de cola si se trezeste ca da pa gat o dusca de whisky... NGE mi-a placut la nebunie, de asta am si vazut juma de serie in juma de zi. Mi-ar fi prins totusi bine un "heads up" ;)

PS: daca esti in bucuresti... rezolvam cumva cu NGE-ul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 28 2005, 02:50 PM
Post #5


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



rogueman999, ma bucur ca te-a surprins. Daca te-a socat seria, asteapta End of Evangelion. Este mult mai (cred ca am si uzat cuvantul): visceral de intens. :D

Daca vrei sa observi ceva care nu intra deloc in categoria 'pentru copii', poti incerca ceva din categoria Jin Roh sau Perfect Blue.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Feb 28 2005, 02:52 PM
Post #6


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



Okey... let me make something abundantly clear:
Anime nu inseamna neaparat desen animat in viziunea de cireada a romanului... este o animatie, un film cu actori desenati... pur si simplu, si el trebuie considerat ca atare si nu ca ceva indirect preludian pubertatii; este pana la urma un FILM.

QUOTE(rogueman999)
Desi cand/daca o sa am copii o sa fiu mai atent la ce animeuri se uita decat de exemplu filme erotice sau de actiune, pe care le consider in masa inofensive.


Acum nu stiu cum ai putea sa crezi ca o productie la SH facuta de Paramount sau New Films plina de violenta fizica si psihica notata de americani ca fiind pentru "peste 16 ani" este notata de romani cu AP ar putea fi inofensiva pentru mintea unui copil de 8 ani care abia isi formeaza un caracter, si pentru ca nu isi gaseste un model puternic de urmat in viata reala, se indreapta catre idolii lor precum Rambo, Terminator si io stiu ce violator/criminal din nush ce film biografic al lui Ted Bundy, in care este prezentat ca un om cu suflet, dar ce a luat-o pe o cale "usor" gresita.. pffft /angry ....Pleaase!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MoosY
post Feb 28 2005, 04:26 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: --
From: IASI
Member No.: 25
Points: 17



Mai baieti..eu zic asa.....In primu rand nu o sa prea vezi copii sub 12 ani care sa se uite ca vor ei la EVANGHELION,,asta o zic sigur...Doar daca un adult e cu ei...si ala prea bou ca sa stie ce face..
In concluzie...asa e peste tot..si de ce nu si in anime.Cand o sa aveti copii ...SA VA DEA DOMNU` cat mai multi:P...sa nu-i lasati sa se uite la EVA pana la 12 ani...:))
Pana atunci toata lumea sa ENJOY anime....
Si lasati comentariile de genu asta...
EVERYBODY`s A CRITIC...........PFFFF
SEE` ya..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Feb 28 2005, 10:41 PM
Post #8


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



urfe: urmeaza death and rebirth si end of e, dar fac cateva zile de pauza in care ma uit numai la slayers si enterprise :) Am inteles ca death... e mai degraba un colaj, dar sfarsitul sint chiar curios. Misato-san wa?... nu-mi spune, nu vreau sa stiu inca :)

^Dash^: nu prea cred ca sint nici filme... au in acelasi timp si chestii in plus si in minus. Pana la urma sint o forma de arta specific japoneza (orientala?) cu prea putine asemanari cu ce exista in rest. Cine stie... daca nu se inventa cinematografia poate ca anime-uri ar fi exista oricum. La concluzia asta am ajuns acum 2 zile... si de aici titlul topicului (ma rog, inca nu mi se asezasera impresiile :) )

Cat despre hollywood si tineretul... Oarecum nu cred ca filmele "de popcorn" pot lasa impresii adanci. Rambo poate face un pusti sa tipe prin casa vreo 2 zile... iar la ted bundy ma indoiesc ca are rabdare sa se uite.
Hai sa-ti zic o chestie: a aparut pe forum un thread despre "pasarea de foc spatiala". N-am idee cand a fost anime-ul asta pe romani, sau cati ani aveam atunci, si nu mai tin minte mai mult de 2-3 imagini, dar ce stiu e ca m-a impresionat profund, si sint destul de sigur ca parti din el au ramas cu mine pana azi. Asta e ceva ce vezi destul de rar (niciodata?) la un film de actiune, si de asta ziceam ca le consider inofensive.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Feb 28 2005, 11:44 PM
Post #9


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



QUOTE(rogueman999)
^Dash^:  nu prea cred ca sint nici filme... au in acelasi timp si chestii in plus si in minus. Pana la urma sint o forma de arta specific japoneza (orientala?) cu prea putine asemanari cu ce exista in rest. Cine stie... daca nu se inventa cinematografia poate ca anime-uri ar fi exista oricum.


Pai... forma de arta specific orientala ca forma de arta specific orientala, dar are toate elementele de baza pe care le are si un film sau o telenovela... i mean, e ca si cum ai spune ca Gigi Becali nu este oier :D
Si in plus arta anime dupa cunostintele mele a inceput sa se dezvolte prin anii 1917-1920, pe cand arta cinematografica era existenta de prin 1902 cand Georges Melies facea Le Voyage Dans La Lune (A Trip To The Moon).

QUOTE(rogueman999)
Cat despre hollywood si tineretul... Oarecum nu cred ca filmele \"de popcorn\" pot lasa impresii adanci. Rambo poate face un pusti sa tipe prin casa vreo 2 zile... iar la ted bundy ma indoiesc ca are rabdare sa se uite.


Poate... dar nici psihologii nu si-au putut da seama de ce se sinucid astia din ce in ce mai des. :)

QUOTE(rogueman999)
Hai sa-ti zic o chestie: a aparut pe forum un thread despre \"pasarea de foc spatiala\". N-am idee cand a fost anime-ul asta pe romani, sau cati ani aveam atunci, si nu mai tin minte mai mult de 2-3 imagini, dar ce stiu e ca m-a impresionat profund, si sint destul de sigur ca parti din el au ramas cu mine pana azi.  Asta e ceva ce vezi destul de rar (niciodata?) la un film de actiune, si de asta ziceam ca le consider inofensive.


Poate te-a impresionat fiindca era foarte colorat, caci de obicei copii sunt foarte sensibili cand vine vorba de stimulii vizuali... ei sunt impresionati de.. culori !! si nu este k-terinca, este un fapt concret. :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Mar 1 2005, 12:19 AM
Post #10


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



QUOTE
Si in plus arta anime dupa cunostintele mele a inceput sa se dezvolte prin anii 1917-1920, pe cand arta cinematografica era existenta de prin 1902 cand Georges Melies facea Le Voyage Dans La Lune (A Trip To The Moon).


Manga din cate stiu era intr-o forma primitiva prin perioada Meiji... dar s-ar putea sa ma insel.

Iar cu desenele colorate... mai degraba gagica blonda sa ma fii atins la sentiment :wink: deci tot culorile pe undeva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Mar 1 2005, 01:53 PM
Post #11


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



Io ma refeream la animatie... manga este de obicei pe o foaie, nu se misca :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Mar 2 2005, 02:08 AM
Post #12


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



No, rezultatul micii noastre discutii a fost ca, dupa ce asta seara am downloadat si pus si pe share grave of the fireflies, i-am pus un p12 in coada ;). Just to feel better.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Mar 2 2005, 01:39 PM
Post #13


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



lol
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 2 2005, 07:19 PM
Post #14


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



...anime...e ceva exotic...daca stii ce anume sa privesti din ceea ce contine acest gen capeti destule senzatii...sa zicem... neobisnuite in usual enterteinment...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Mar 2 2005, 10:50 PM
Post #15


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Atunci oare ce o sa pui la un hentai? Sau la ceva gen berserk? Sau elfen lied? Geez i wonder.... s-o fi facut oare un semn specific pt a avertiza baia de sange? Ma indoiesc....macar cu hentaiu stim unde ne situam....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

k1ll3r
post Mar 10 2006, 03:50 PM
Post #16


C3r3al K!ll3r
**

Group: Members+
Posts: 35
Joined: 9-March 06
From: Focsangeles
Member No.: 2.247
Points: 185
Gender:



acuma nu ca as fi mare cunoscator dar yo din cate stiu:anime se numesc animatiile japoneze.deci orice desen animat japonez este numit anime.repet asta stiam yo.sa ma corecteze cine e sigur d altceva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Testament
post Mar 10 2006, 04:12 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: --
Member No.: 308
Points: 13
Gender:



anime-urile sunt pur shi simplu desene dar care contin mai multe chestii decat cele de pe cartoon network sau jetix :P adik contin faze in care poti sa plangi... faze in care poti sa razi.... faze in care ramai masca :P etc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Mar 10 2006, 04:17 PM
Post #18


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



1.cand te uiti la un anime precum NGE atunci trebuie sa fii pregatit psihic. mai bine citesti un review ceva sa intelegi mai bine ideea acestui anime foarte controversat.(sinucideri in masa,violente in familie...)deci e o prostie sa spui ca nu e anime ptr ca e foarte violent.(geez guys we live in a crazy world. today have a walk with ur gf in the park and tomorrow u're dead..)

2.acum ce facem, "reinviem" acest topic? wth? a trecut 1 an!!! de cand a postat cineva... putem continua acest topic? ar mai fi multe de spus si de criticat/laudat...

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Mar 10 2006, 04:47 PM
Post #19


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



c pregatire psihica? anime sunt desene jap ...manga sunt benzi desenate jap....ff simplu ....si kestia cu interzis nush....si io ma uitam la 10 ani la xena si aia taia si rupea gaturi da nu cred k m-a dereglat in vreun fel...nge e mai gorey ...da sunt mai si ....fist of north star sau elfen lied sau berserk sau ninja scroll ...este sange...mare branza....dak era film si aparea sange nu zicea nimeni nik ...da dak e anime sar unii in sus...dak te tine stomacu uita-te ....da vrei kiddy stuff recomand pokemon ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Mar 10 2006, 05:32 PM
Post #20


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Ah, dar o să remarci că īn producţiile de la Hollywood, īn special serialele de divertisment gen Xena, Buffy şamd, nu sīnt deloc grafice. Cei care mor sīnt personaje fantastice secundare (vampiri, monştri, soldaţi mascaţi) care sīnt doborīţi aproape exclusiv cu lovituri, nu tăieturi, nu sīnge, totul e curat şi uscat.

E o mare diferenţa faţă de unele anime şi mai ales noi, fanii, care facem rost de ele fără discernămīnt putem avea surprize mari. Eu urmăresc anime de cīţiva ani buni, dar scenele de deschidere din Elfen Lied, sau finalul din Narutaru, sau unele din Evangelion, sau Jisatsu Circle, sau GANTZ, la un moment dat tot reuşesc să te suprindă īncīt pui stop şi zici "WTF a fost asta!". La Narutaru de exemplu am avut una dintre cele mai puternice reacţii, a trebuit efectiv să mă opresc din vizionat ca să mă reculeg.

Ideea e că poţi să fii sigur că n-am să iau un anime pe care nu l-am văzut de la cap la coadă şi să i-l dau unui puşti sub o anumită vīrstă să-l vadă, pe ideea că "sīnt desene animate, ce poa' să se īntīmple". Rişti să-l defectezi. Şi nu neapărat din cauza violenţei, poţi da peste multe chestii intenţionate pentru adulţi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 06:11 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |