Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Svastica in Juuni Kokki


Griffith
post Oct 17 2004, 02:18 AM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 21
Joined: --
From: ....
Member No.: 340
Points: 2



(IMG:http://img90.exs.cx/img90/9411/bscap59.jpg)
Uitati-va in backround! E vreo gluma de la producatori I mean wtf!?!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Oct 17 2004, 11:01 AM
Post #2


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



S-ar putea sa fie doar o coincidenta, nu cred ca desenatorii au vrut sa demonstreze ceva sau sa comunice ceva subliminal :D. Poate doar asha a iesit la desenat...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ecstasy_pill
post Oct 17 2004, 04:43 PM
Post #3


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 80
Joined: --
Member No.: 30
Points: 11
Gender:



nu cred ca are legatura cu nazi`s ...sa nu uitam ca svastica a fost insemnul unui trib inainte sa fie a lui Hitler
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Jubei
post Oct 18 2004, 11:06 PM
Post #4


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: --
From: Baia Mare
Member No.: 297
Points: 2



ok baieti si fete, ca sa stiti in vrenurile de inceput ale credintei hinduse svastica reprezenta armonie, iar mai tarziu a fost adoptata pentru scurt timp de catre buddhisti, cam cu aceeasi semnificatie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post Oct 19 2004, 05:11 PM
Post #5


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



Mi-ar placea tare mult sa vad animeul.Il are cineva?
Cat despre svastica...nu ma pricep asa de bine la capitolul nazism.Sau ce reprezenta svastica inainte.Dar nu cred ca rae vreo imortanta asa de mare(cel putin,asa cred).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Griffith
post Oct 19 2004, 11:19 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 21
Joined: --
From: ....
Member No.: 340
Points: 2



Chiar nu stiam ca svastica a fost folosita de budhisti, atunci isi are rostul acolo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Oct 20 2004, 09:57 AM
Post #7


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



ok, the final Jeopardy question: de ce nu merita sa intri pe forumul asta? raspuns: pt ca geme sub povara prostiei. e ceva sa te ambalezi din cauza propriei ignorantze. e si mai si sa casti gura fara sa te informezi. nu spun ca toti ar trebui sa stie ceva despre cultura orientala, desi ce otaku serios e chiar atat de ignorant? (jubei, evident asta nu e despre tine, my pal)

multi dintre nazistii de la varf au fost preocupatzi de probleme oculte. de aici si faptul ca au preluat un simbol budhist, doar inversat. de altfel desi e foarte raspandit in India, nu apare doar acolo. ui' aici un link la intamplare (google stuff, people, it really works!) pt cei care chiar vor sa stie mai multe nu doar sa posteze informatii 'senzationale'
http://www.iearn.org/hgp/aeti/aeti-1997/swastika.html
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Oct 20 2004, 12:02 PM
Post #8


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



QUOTE
ok, the final Jeopardy question: de ce nu merita sa intri pe forumul asta? raspuns: pt ca geme sub povara prostiei. e ceva sa te ambalezi din cauza propriei ignorantze. e si mai si sa casti gura fara sa te informezi. nu spun ca toti ar trebui sa stie ceva despre cultura orientala, desi ce otaku serios e chiar atat de ignorant? (jubei, evident asta nu e despre tine, my pal)


Poate ca ar trebui sa merg la subiectul Certuri si Nemultumiri, daca exista asa ceva p-aici. S-a intamplat nu o data sa discute lumea de o chestie si sa vina unu mai destept sa le spuna ca-s toti prosti si incultzi... :evil: Daca ar fi sa ne luam dupa parerea dumnealor, in acest forum exista doar 3 persoane culte si cu picioarele pe pamant!!! Atunci, faceti fratilor, forumul desteptilor, si lasati-ne pe noi, prostimea, in legea noastra! :evil:

In fine... dupa ce o sa ma documentez si daca o sa am timp, o sa pun aici un articol despre "cruciulitza" aia care a starnit atatea....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Oct 20 2004, 12:09 PM
Post #9


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



Tenshi, exact asta am facut: n-am intrat pe forum de nu mai stiu cand, azi trebuia sa verific ceva. Nu-tzi fa probleme, n-o sa stau pe aici sa fac panarama de voi. Am lucruri mult mai bune de facut in viatza. Iar Certuri si Nemultumiri? Ce sa ma apuc sa postez acolo, io sunt spammer ca unii de p-aici?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 20 2004, 12:22 PM
Post #10


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



jeesh s-a suparat pisoi /smile ...eu as zice ca oricit de destept esti tot nu le stii pe toate...asa ca va impungeti degeaba... /hmm
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Oct 20 2004, 12:39 PM
Post #11


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Sid wrote:
QUOTE
...eu as zice ca oricit de destept esti tot nu le stii pe toate...asa ca va impungeti degeaba...


That was my point, Sid. But other people think they know better...

.... well... I think is enough already....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Oct 20 2004, 01:25 PM
Post #12


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



Tenshi, I do know better. That was my point, Kitty.

Sid, I don't know everything. I don't even wish it. If I did know then I'd know stuff like when you people got laid last and I am in mood for drama :-) (kiddin', nu va apucatzi acum de confesiuni *g*)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 20 2004, 03:37 PM
Post #13


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



pina la urma rezulta ca mai aveti de invatat multe dragilor...so chil out /hmm
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Oct 20 2004, 05:15 PM
Post #14


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



DMW, cu toata stima si respectul, dar scuza-ne si pe noi incultii care nu au ce face in viata si o freaca pe forumul asta. Am mai avut o discutie aseara cu niste "destepti" de pe hubul romanesc de anime, care tot asha faceau misto. Presupun ca ei sunt mult mai destepti decat noi fraierii astia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Oct 21 2004, 12:14 AM
Post #15


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



U got that right, Zeri!!!

Siiii.... parerea mea este ca "crutciulitza" respectiva este intr-adevar o gluma a producatorilor.... ca sa avem noi, incultzii, motive de dezbatere......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Oct 21 2004, 05:55 AM
Post #16


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



hehe ... i smell fight in the air?
dmw, pe unde umbli bre? mai bine apucati-va odata acolo in cluj si intalniti-va si voi. dmw ... daca nu-ti place topicul si il consideri sub nivelul tau, nu te obliga nimeni sa-l citesti sau sa postezi aici ... a, da, one more thing ... eu inca nu am vazut un om "destept" care sa se dea mare ca e destept in fata "prostilor" ... poate ma insel eu cine stie.
tenshi, nu te aprinde asa ... lasa omu in pace ... daca el zice ca e mai detept, let'im be ... who cares?
zeri ... cat sarcasm :P ... mai bine vezi cum faci sa-mi dai cd-urile alea ca te sparg :P
si dupa un spam kilometric ...ceva si despre topic ... aaaa... ce sa zic eu? ... da e o zvastica, simbol budist sau nu, whatever ... nu stiu si nu are cum sa stie nimeni de aici daca e o gluma sau nu a desenatorilor ... poate doar daca au cunostinte printre ei ...
in rest ... ce dezbatere se poate naste? eu zic sa ne dam repede cu parerea daca e o gluma sau e neintentionat, a nu se evita varianta cu "intentionat" ... si sa trecem mai departe.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post Oct 25 2004, 03:47 PM
Post #17


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



DMW,daca te crezi asa destept,du-te frate la scoala si lasa-ne.
Incultura geme,da,dar in capul tau.
Nu cred ca suntem 299 de prosti si 1 destept.
Come on!
Get out of here,if you don't like.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Jubei
post Oct 25 2004, 05:46 PM
Post #18


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: --
From: Baia Mare
Member No.: 297
Points: 2



imi pare rau daca eu am fost cel care a starnit acest e discutii, eu am vrut doar sa imi exprim parerea mea, bazata pe cunostintele despre culturile si religiile orientale si asiatice, nu am vrut sa jignesc pe nimeni si nici nu cred ca am facut-o in postul meu de data trecuta . de obicei nu prea am timp sa bag posturi din lipsa de timp (fuckin' school teakes away most of my time :(
i'll be more careful next time, i promise
bye
ca sa am justificare uitati-va aici ( e drept ca imaginea e cam mica si neclare, dar daca o mariti un pic se poate vedea clar svastica inversa pe pieptul statuii lui buddha) :
http://www.china-fengshui.com/pic/pic-06ss.jpg
hope the fucking link works :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Nov 18 2004, 11:10 PM
Post #19


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Uite...daca aveti rabdare cititi asta:

Drumul svasticii din antichitate pana la nazisti


Unul dintre cele mai vechi semne cu substrat magic este svastica, in aria europeana ca si in cea asiatica. S-a vazut in ea simbol solar, izvor al vietii si fecundatii, al trasnetului, manifestare a maniei divine? Nu este un semn elementar ca triunghiul, crucea, semiluna, ci unul trasat cu un tel precis. Cea mai veche atestare a ei dateaza din epoca pietrei slefuite si e localizata in Transilvania.
:hammering:
E intalnita inca din secolul XV i.Hr. pe multe meridiane, in ruinele din Troia; in Chinae descoperita pe vestigii din secolul V i.Hr., iar un secol mai tarziu e prezenta si in Japonia, budismul facand din svastica o pecete emblematica.

Pare curios, dar in aria neamurilor semite din Chaldeea, Asria, Fenicia, Egipt nu apare decat aleatoriu. Argument ca este un simbol pur arian. Iar in 1891, Ernest Krauss va remarca, in speta pentru germani, acest fapt. Guido List va scrie in 1908 despre svastica, simbol al puritatii sangelui asociat cu valoarea esoterica, relevata de Edda, decodata ca epopee runica.

Imparateasa Alexandra Feodorovna a introdus svastica la curtea tarista, influentata de un medium, Badmaiev, de formatie budista in Tibet, la Lhassa. Si, dupa cum s-a aratat, svastica, emblema a doctrinei lui Buddha, are raspandire in Tibet. Pentru ca legatura oculta sa para mai neverosimila, pe un zid al casei Ipatief din Ekaterinenburg, unde bolsevicii au asasinat familia tarului, Alexandra Feodorovna a desenat o cruce incarligata cu o inscriptie, care a fost stearsa, nu inainte insa de a fi fotografiata. Un personaj din anturaj ar fi fost in posesia fotografiei ca si a unei icoane descoperite pe cadavrul tarinei, continand un mesaj misterios cu referire la o societate secreta: Dragonul Verde, originara din Tibet.

S-a mai scris in legatura cu societatea oculta Thule, legata de nazism, cum ca un calugar tibetan, denumit ?omul cu manusi verzi? era vizitat cu regularitate de Hitler si care a si anuntat in media de trei ori numarul de deputati ai partidului nazist cu simbolul svasticii, intrati in Reichstag.


?Calendarul meu de pe perete
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Nov 19 2004, 11:11 AM
Post #20


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Uh..... thanx for posting this Zeri... /sweat Am promis ca voi posta si eu dar n-am mai avut timp... /smile

QUOTE
Nu cred ca suntem 299 de prosti si 1 destept.  
Come on!  
Get out of here,if you don't like.


Bine zis! :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 09:54 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |