Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> OVA


Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #21


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Ok Mr.Bla ...... Nu cred ca e nevoie sa maturizezi un caracter timp de 95 sau cite sunt de ep si apoi sa-l ucizi....altceva ...sunt satul pina peste limita mea admisibila de samurai....prea multa onoare...prea multa jertfa.......pe linga atitea lupte si bouturi interminabile se infiripeaza o povestioara de dragoste ..patetica...un feeling to much to less.....sfirsitul poate fi pe gustul meu dar vroiam si mai multa drama si durere ...Pot sa afirm un lucru - cind am vazut primul anime acum citiva ani buni...am simtit furnicaturi pe sira spinarii , inima imi palpita .... prima impresie a fost foarte puternica......intotdeauna am cautat sa resimt acea euforie de mult trecuta .... doar doua anime pina acum m-a facut sa simt astfel ..una reprezinta o evolutie a spiritului uman...cealalta este o masina a timpului care imi da o imortalitate aparenta de fiecare data cind o privesc.. nimic din prima experientza nu s-a mai repetat ....totul mi se pare anost ... inundat de culori ametitoare si imaginatie nefocalizata....Satisfied.... :?:
Nu vrea sa spun nimic....important ...ce tin ...tin doar pentru mine......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #22


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Man ...chiar as dori sa aflu ce varsta ai!!
Io am 20 :D !!Ai un punc de vedere c-am rar intalnit...nus cati cunoscatori gandesc ca tine ...insa ma rog ..gusturile nu se discuta!!!
Io chiar iubesc seriile cu samurai!
Kenshin nu este chiar foarte buna ...Insa de ex

Samurai X OVA,Samurai Deeper Kyo ,Ninja Scroll TV si filmul mi se pare niste filme foarte reusite!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #23


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



ma inscriu si eu in rand cu toata lumea si spun ca da, primul OAV e cel mai bun. Al doilea mi-a placut tocmai pentru modul in care moare Kenshin . Dupa 95 de episoade cu lupte mi se parea prea banala o "death by the sword". Cred ca daca nu se lungeau pe 95 de episoade ( si faceau doar 60-70 sa zicem ) era mut mai reusit serialul. Mai ales ultima parte a fost cam " out of character " ca sa zic asa. Si viziunea lor despre cum arata o cruce e deplasata ( ma refer la partea cu Sayo a.k.a. Magdalia si fratele ei). Dar mi-a placut la nebunie vocea lui Kenshin in serial si faptul ca e mai relaxant, mai cu poante. You gotta love : "Oro ? " . Oare cum traduc asta romanii?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #24


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Creca il traduc cu "daaaaaaaaaaaa" ...Pe masa nu am a din a dar v-ati prins!! :D

Mda...in serie ..dupa ce il omoara pe Shishio...prin ep 55-60 daca nu ma insel...restu e cam de umplutura...
Iar voi ...vreti sa ma bagati in mormant.....chiar ma uit la al doile OVA ca m-ati innebunit!!!...Asta se va intampla dupa ce vad pt a 7 oara primul OVA ;) !!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anonymous
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #25


Unregistered









Sidonix ... cred ca ai pareri prea transante dar nu sint cu totul impotriva lor . Eu insa am gusturi mai largi . Stii ce? Daca nu lai vazut uitate la Perfect Blue si s-ar putea sa resimti prima inpresie de care vorbeai . Eu am fost foarte placut impresionat cum s-a putut juca acel anime .
Go to the top of the page
+Quote Post

Anty
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #26


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
From: Mun. Iasi, Cartier Nicolina
Member No.: 68
Points: 2



Sidonix ... cred ca ai pareri prea transante dar nu sint cu totul impotriva lor . Eu insa am gusturi mai largi . Stii ce? Daca nu lai vazut uitate la Perfect Blue si s-ar putea sa resimti prima inpresie de care vorbeai . Eu am fost foarte placut impresionat cum s-a putut juca acel anime .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #27


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Cred ca vrei sa ma insultzi Anty :!: :?: ....adica tu ce crezi ca eu vad animeuri doar de cind m-am inscris pe forum si nu am vazut Perfect Blue ....... daca am ce am zis inseamna ca stiu la ce ma refer ... Transant spui ... eu zic ca inca sunt foarte cuminte in afirmatii ... Stii ce inseamna Flame-Thrower nu.. :?: .... Sa vad ce o sa faceti daca o sa apara si pe Forum la noi ... cu toate ca nu cred ca va fi posibil ... Daca nu stii ce reprezinta Don't ask me brother cause i won't tell you...... :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #28


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



I'm not satisfied, yet.

Iti impartasesc sentimentele tale fata de acest serial insa ce mi-a placut mie a fost, inceputul ,cele 4 episoade Trust and Betrayal, ce parere ai de acest Samurai X ( la cre nu te-ai referit deloc si care ,dupa mine ,este unul dintre cele mai "interesante" anime-uri pe care le-am vazut , in genul asta).Sfarsitul cred ca este pe gustul tau , deoarece , exista multa drama si durere, tradari, resentimente... (sa presupunem ca este separat de restul seriei...)


QUOTE
am simtit furnicaturi pe sira spinarii , inima imi palpita .... prima impresie a fost foarte puternica......intotdeauna am cautat sa resimt acea euforie de mult trecuta .... doar doua anime pina acum m-a facut sa simt astfel ..una reprezinta o evolutie a spiritului uman...cealalta este o masina a timpului care imi da o imortalitate aparenta de fiecare data cind o privesc

asta am simtit eu cand am vazut Samurai x Trust and Betrayal; drama mea a fost ,ca apoi am facut rost de serial , oav-uri si film, care m-au dejamagit total, mi-au inselat asteptarile peste masura .,insa le-am vizionat ca poate poate...

ps: ce e aia Flame-Thrower , ca mai facut foarte curios :?:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #29


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Flame-Trower...e o arma.. logic....de macelarit in masa!!!!!!
Ce draq nu ati jucat Starcraft,Serious Sam 2 sau mai nou Unreal 2???
In Starcraft o echipa de FireBati faceau lejer una de Zealoti!!

Creca Sidonix a zis ceva de genul...Sa vezi ce surprins o sa fii cand vin la tine la usa cu DRUJBA!!!

PS: Personaly i prefer Flack Cannon!! :D I need more BLOOD!!!!!! :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #30


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Mai Seby esti tare hazliu.....adica la DRUJBA nu m-am gindit pina acum :lol: :lol: Chiar asa de violent nu sunt eu ...prefer sa ucid doar cu cuvintele ...violentza nu ma caracterizeaza ...... ... nu la asta ma refeream .... ce vroiam sa zic poate fi caracterizata ca un fel de arma dar numai in sens metaforic .. Draga Seby mai lasa gindu de la jocuri .... :lol: ca o sa o iei razna in masa....de la atita blood... :lol: ....raspunsul o sa-l gasiti pe forumurile din afara :idea: .... :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #31


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Draga Seby, ti-ai dat sema, evident , ca l-am intrebat pe Sindonix ce este acest Flame-Trower in viziunea lui sau daca este vreun program mai aspecial pentru forumuri, eram curios.
Ca sa-mi dau sema ce este un Flame-Trower , nu este neaparat sa fi jucat vreun joc, stii asta, nu ? ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MaTTh
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #32


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Hunedoara*Timisoara
Member No.: 48
Points: 40
Gender:



Are careva ceva manga cu samurai X sa-mi trimita shi mie????
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pen-Pen
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #33


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: --
Member No.: 65
Points: 2



Heheheh.. Rurouni Kenshin, complet.. pe 2 CD-uri (aproape)! :twisted: (ca manga)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anonymous
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #34


Unregistered









Va cam aprindeti repede si fara sa fie foc :D . Sidonix ... departe de mine gindul de a te jigni . Am vrut sa stiu doar daca ai vazut acel anime si daca ti-a placut ... atit . Se vede ca ca ai gusturi foarte singeroase si de asta cred ca am sa unblu cu binisorul pe linga tine deacum inainte :D
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #35


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Erm.....io nu pot face akltceva decat sa intaresc parerea majoritatii preopinentilor mei : primul OAV din Rurouni Kenshin , cel in 4 acte este cel mai tare anime pe care l-am vazut vreodata ...... Este un titlu de referinta , si sincer , nu imi vine a crede ca totusi unii inca nu l-au vazut ....Serialul ete cu adevart cam lung , insa , in opinia mea , problema sa este alta . Elementul care capteaza in mod deosebit atentia si aprecierea spectatorului este felul in care intensitatea actiunii este distribuita si doza de imprevizibil care o insoteste ... aici tokmai aceasta este problema : intensitatea actiunii , in lok sa creasca pana la momentul final , urmand diferite schimbari de situatie la care spectatorul sa nu se poata astepta , creste pana la un anumit punct , in care nu reuseste inca sa stimuleze la maxim emotiile spectatorului , apoi scade , schimband totul intr-o pliktiseala totala , dupa care iar mai creste un pik , iar scade si tot asa ... in final deja ajunge la o limita atat de joasa , incat numeri episoadele care mai urmeaza pana la ultimul . Momentul cel mai savuros este cel al luptei finale cu Shishio Makoto ; daca de aici intensitatea actiunii ar fi continuat sa creasca , ca urmare a unei eventuale rasturnari bruste de siuatie , succesul acestei serii s-ar fi ridicat cu mult deasupra a ceea ce este acum ... In fine , eu cred ca fiecare serial in parte este o expresie a unei anumite viziuni artistice , pe care , daca nu o putem intelege , cu siguranta o putem respecta .
Rurouni Kenshin TV , cel de 95 de episoade , este un ansamblu de imperfectiuni ; mergand insa pe principiul ca imperfectiunea generalizata creeaza pefectiune , este un serial reusit , tokmai prin capacitatea sa de a transpune previzibilul in imprevizibil . De fapt acesta este punctul sau forte : previzbilul devine imprevizibil si mesajul celui care a dat viata personajului ajunge la noi intact . Misiunea artistului nu este neaparat sa faca ceva care sa placa celorlalti , ci sa reuseasca sa isi transmita viziunile asa cum sunt ele , fara a le supuna eventualelor metamorfoze psihologice si sociale . OAV II -ul , prin simplitatea dramatismului , intareste ceea ce am afirmat mai devreme ....
Eh , sunt curios daca Sidonix imi impartaseste punctul de vedere .....
Thanks ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #36


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



nai vazut SamuraiX ?! nai vazut anime adevarat...... mie mila de tine
:twisted: esti deadreptul patetic....
SamuraiX...hmmm.. THE BEST. Punct.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #37


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Kaoru : Ori nu vorbeai cu mine , ori daca vorbeai cu mine , te inseli :P
Am vazut Samurai X , cred ca am lasat destul de usor de inteles treaba asta , si este cu adevarat , cel putin si in opinia mea , BEST ANIME EVER !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #38


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



hmmm...mda
ERAM DIN NOU SARCASTIC!!!!! normal ca miam dat seama ca lai vazut...
da......din pacate eu nam vazut partea in care Kenshin moare :(.
as vrea din tot sufletul sal vad. TREBUIE....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #39


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Da OAV-urile sunt misto, dar seria........lasa de dorit masiv.

Din cate citesc eu de aici voi n-ati prea vazut multe anime, de zice-ti ca Samurai X este Best Anime Ever. :? Scuzati-ma, dar....mai largiti-va orizonturile
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #40


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



mhmmhm....mda...ok ....nu raspund la provocari :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:14 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |