Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nausicaa


Geeka
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: --
Member No.: 139
Points: 2



Mie mi-a placut animeu in cauza..........frumos.....avea aceea atmosfera stranie care pe mine ma termina.......subiectul........hmmm.....destul de ok......m-a tinut cu ochii in ecran!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Geeka
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: --
Member No.: 139
Points: 2



Era Nausicaa de fapt!!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Da... Ulise pe insula Feacilor. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Facind abstractie de cele mai sus(Urfe are u sick or Somthing?)...putem cred avea o discutie mai interesanta pe subiectu asta.....nu :?: :!: Voi ce ziceti :!: :?: :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Ah, nu. Nu bolnav. V-am spus unde anume gasiti personajul 'Nausicaa'
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Urfe eu vorbeam metaforic....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pen-Pen
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: --
Member No.: 65
Points: 2



Nu, dar mi se pare ca are importanta. Nausicaa este unul dintre primele personaje care au reprezentat nimfele (daca mai tin eu bine minte).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Aici nu se vb de Nausicaa ala de la Studio Ghibli ? Ce-i cu replicile astea .....
Hmmm.... ma rog .....eu am crezut ca se vb despre Nausicaa.
In fine.
Nausicaa e cam vechi , dar e marfa. Are o atmosfera unica care te face sa simti totul foarte real chir daca este o lume a fantasticului. Ideea mi s-a parut asemanatoare cu cea din Mononoke , insa exprimata in alt fel. Sa zicem insa ca este implementata intr-un mod mult mai fantastic. Pe de alta parte , ca sa continui cu comparatia , In Mononoke mi-a placut mult mai mult muzica. Cam atat. Vreau sa vad ce mai zik si altii.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Tot se vorbea pe aici de post apokaliptic.....este superb imaginat viitorul in Naussica......si totodata foarte realist...poluarea cit si remediul acesteia sunt descrise pe un simbure de adevar...Natura detine raspunsul in multe privinte....Caracterul Naussica este un puternic......plin de viatza ce se simte in fiecare miscare a acesteia... :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Interesanta imaginea postapocaliptica ... insectele care nu numai ca supravetuiesc si se adapteaza conditiilor vitrege cauzate de oameni (sper sa nu gresesc ca am vazut numai al doilea cd) dar se dezvolta pana cand incep sa domine viata de pe pamant , undeva in varful lantului trofic.
Nausicaa ... inocenta, puternica, determinata ,care pune pritenii si viata , in general (chiar si cea a unui gandac) ,mai presus de viata proprie.
Interesante sunt aparatele pe care le foloseste pentru a zbura... dragoste pentru natura ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hmm...puternica e putin spus.....mi s-a parut titanica.....Naussica a devenit un arhetip de erou.....care a fost continuat de ghibli....il regasim si in mononoke h.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



:? DA... Sid ... TITANIC

Dar m'a suparat ca dupa atata vreme de la Armagedon doar ea Nausicaa of the Valey of the Wind a reusit sa vada adevarul... ceea ce mi s'a parut absolut stupid... dar... fara acest fapt nu ar mai fi existat povestea... si e totusi una dinte cele mai bune atmosfere si feeling'uri pe cere le'am intalnit ever intr'un film.. nu doar anime !!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



eu cred ca explicatia tot in film o gasim...toata lumea se fereste sa intre in padurile de ciuperci ucigase... Naussica e singura care a fost aceptata si a reusit sa intre in comuniune cu natura......poti sa zici ca este o elfa postapocaliptica....ea reface simbioza dintre oameni si planeta....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tzur
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


the researcher
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 97
Points: 82
Gender:



Mie mi-a placut enorm genericul. Prima oara m-a socat .... nu intelegeam ce reprezinta desenele alea; parea ceva derivat din arta azteca / mayasha , oricum, f bizar. Sunt curios din ce religii obscure s-or fi inspirat.
Oricum, daca privesti genericul inca o data are mult mai mult sens ... sunt acolo desenate (naiv) imaginile lumii respective.
Mi-au placut ca idee gigantii de foc .... ma intreb pe istia de unde i-or fi preluat (recunosc nu ma pricep la instoria religiilor, din punctul asta de vedere sunt cam incult :P)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Apr 5 2007, 05:12 PM
Post #15


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Pentru ca tot am intrat in atmosfera lui Miyazaki, hai scriu si aici. Nausicaa e pentru mine anime-ul perfect. E original 100% (am ramas cu procentele... noroc ca nu sunt mici! :P ). Mi-a placut povestea, mi-a placut lumea, mi-au placut personajele, de fapt, pot spune ca mi-a placut tot.

Natura care se adapteaza si supravietuieste, oamenii care nu inteleg natura si celelalte fiinte, binele si raul din om, totul se contopeste intr-o poveste fascinanta. Mi-a ramas in minte scena de final, cu Ohm care o poarta pe Nausicaa si modul in care ea comunica cu ei.

Fascinant zborul, fetita dragalasa si fascinanta si puternica si fragila in acelasi timp, planorul ei... plutirea...

Muzica lui Hisaishi excelenta... o reusita la fel de mare ca cea de la Mononoke Hime.

E poezie, e visare, e ceva unic....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Oct 31 2007, 06:37 PM
Post #16


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Absolut superb anime-ul asta si la fel de actual azi ca acum 23 de ani cand a fost facut. Daca nu si mai mult. Nu mi se pare deloc improbabila distrugerea civilizatiei din cauza oamenilor. Ganditi-va doar cat de pierduti suntem in cazul unei simple pene de curent. Suntem pur si simplu paralizati.
Unele idei din anime seamana foarte mult cu ce se gaseste in seria "Pandora" a lui Frank Herbert. Aceiasi idee de lume salbatica, ostila, aceiasi solutie (comuniunea cu natura), aceiasi prostie umana (distrugere in loc de acceptare) si aceleasi tentacule portocalii Ohmu/Avata. :)
Btw, mi s-a parut mie sau scena de inceput, cu intoarcerea maestrului spadasin acasa seamana foarte mult cu intrarea lui Gandalf in the Shire la inceputul primului film LotR? :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Oct 31 2007, 07:40 PM
Post #17


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Nausicaa a fost sursa de inspiratie si pentru alti creatori, amintiti-va de scenele cu Ohm care o ridica pe Nausicaa cu tentaculele si scena cu Neo, din ultimul film Matrix, purtat de tentaculele masinilor. Nu e de mirare, pentru ca Matrix mai foloseste si alte idei din anime-uri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Nov 1 2007, 10:24 AM
Post #18


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



E foarte probabil ca Nausicaa sa fie sursa de inspiratie pentru alte filme. Insa cu cat vad mai multe filme Ghilbi cu atat vad mai multe idei similare cu cele din operele "occidentale" aparute inaintea animeurilor. De exemplu aseara am vazut "The cat returns" si mi s-a parut in mare parte, foarte asemanatoarea idea cu cea din Alice in Wonderland. :D
Cred ca ordinea e mai degraba Tolkien/Herbert--->Nausicaa-->Matrix.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Nov 1 2007, 02:51 PM
Post #19


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Miyazaki a folosit idei din literatura englezo-americana. Gandeste-te
ca Howl's Moving Castle e un basm, inspirat dupa o carte a lui Diana Wynne Jones, dupa acum a declarat chiar el. Teme din basme gasesti si in Spirited Away. Dar el nu ascunde asta, sunt anime-uri facute si pentru americani si contin teme care prind acolo.

Cat despre Tolkien si Herbert, ei sunt cunoscuti in toata lumea. Eu n-am gasit idei importante importate de la ei de Miyazaki si nu spun asta pentru ca as fi mare fan Miyazaki, de fapt, ma declar mai mult fan Herbert, daca tot ne-am referit la cei 3.

Asa, influente sunt peste tot. Gandeste-te cate anime-uri se desfasoara intr-un univers asimovian, si asta e doar un exemplu. Lucrurile se imbina, inspiratii sunt si dintr-o parte si din cealalta, ce conteaza e cat de bun e rezultatul final. Iar daca inspiratia e cu adevarat mare, sa aiba bunul simt si sa spuna: m-am inspirat din.... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Nov 1 2007, 06:12 PM
Post #20


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



N-am sugerat ca ar ascunde ceva, doar m-au mirat/distrat asemanarile si faptul ca le-am descoperit pe cont propriu, fara a ma fi informat in legatura cu asta. Nu stiu cum de spui ca n-ai gasit idei de la ei in film. Fie si numai Agata/Ohmu si tot seamana izbitor (da, fac parte din erecticii carora le-a placut mai mult Pandora decat Dune). :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 01:55 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |