Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Boogiepop Phantom, it'll burn your brain :)


Arien
post Jan 19 2008, 05:50 PM
Post #21


Cleverly disguised as a responsible adult
***

Group: Validating
Posts: 147
Joined: 19-October 06
From: beyond the Looking Glass
Member No.: 3.143
Points: 233
Gender:



"Boogiepop Phantom (ブギーポップは笑わない Boogiepop Phantom Bugīpoppu wa Warawanai Boogiepop Phantom?) is a twelve episode anime television series produced by Madhouse Studios, based on the Boogiepop light novel series by Kouhei Kadono, particularly that of Boogiepop At Dawn. The series is directed by Takashi Watanabe, from a screenplay by Sadayuki Murai, with original character designs by novel illustrator Kouji Ogata, and sound direction by Yota Tsuruoka." (hail to Wiki! :D )
btw, inca nu l-am terminat, dar are tendinta de a fi my favourite pentru urmatoarea perioada de timp.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Jan 19 2008, 06:07 PM
Post #22


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



De unde iau si eu romanul?? :lol: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Arien
post Jan 19 2008, 10:44 PM
Post #23


Cleverly disguised as a responsible adult
***

Group: Validating
Posts: 147
Joined: 19-October 06
From: beyond the Looking Glass
Member No.: 3.143
Points: 233
Gender:



Aici am gasit un preview pentru primul roman, si tot asa poti comanda si online.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Jan 19 2008, 11:22 PM
Post #24


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



Ok, deci titlul il stiu: Boogiepop And Others. De comandat stiu un loc de unde gasesti aproape orice si o sa mai caut pe net. Thnx, Arien!!
Edit: Se pare ca era unde stiam eu, doar ca nu mai au in stoc de 5 luni!! :lol: :lol: :lol: :lol: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :( :( Daca stii un link de unde se poate comanda on-line poti sa-l pui; mi-ar fi de ajutor!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Arien
post Jan 21 2008, 08:36 PM
Post #25


Cleverly disguised as a responsible adult
***

Group: Validating
Posts: 147
Joined: 19-October 06
From: beyond the Looking Glass
Member No.: 3.143
Points: 233
Gender:



Hmm, se pare ca nu am succes la gasit pentru comanda online. Exceptand Amazon, numai asta ai ca optiune, dar nu pot merge prea departe ca sa-mi dau seama daca renteaza sau. Desi parerea mea e ca nu, the shipping fees are considerable. Mai caut pana una-alta.
Ja ne
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Jan 21 2008, 10:39 PM
Post #26


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



N-am comandat niciodata ceva de pe amazon si m-au sfatuit foarte multi sa nu incerc!! Continui si eu cu cautarile, poate gasesc un loc mai accesibil!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Arien
post Jan 26 2008, 11:33 AM
Post #27


Cleverly disguised as a responsible adult
***

Group: Validating
Posts: 147
Joined: 19-October 06
From: beyond the Looking Glass
Member No.: 3.143
Points: 233
Gender:



Acum vreo doua nopti am terminat si eu de vazut pentru a doua oara Boogiepop Phantom. De fapt, de indata ce l-am terminat prima data, am ramas cu "hmm, what?! again!" si l-am luat de la capat :D it was really worth it... pentru Narumi: unul din prietenii mei m-a demoralizat cu faptul ca pana ce nu citesc toate romanele o sa raman la fel de nelamurita :unsure:
oh, well, pentru o bucata de timp va trebui sa ma multumesc cu versiunea lor electronica.
Dar ca sa nu divaghez prea mult, atmosfera claustrofobica e geniala, uneori iti vine sa tot tragi aer in piept de cat de apasatoare devine. Recunosc ca de la Kemononozume incoace n-am mai avut parte de atat de multa paranoia, tensiune si shere insanity. Numai ca grafica din B.P. e mult mai atragatoare si mood absorbing, pe cand culorile din Kemononozume pot deveni obositoare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Jan 26 2008, 01:46 PM
Post #28


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



QUOTE(Arien @ Jan 26 2008, 12:33 PM)
pentru Narumi: unul din prietenii mei m-a demoralizat cu faptul ca pana ce nu citesc toate romanele o sa raman la fel de nelamurita  :unsure:
oh, well, pentru o bucata de timp va trebui sa ma multumesc cu versiunea lor electronica.
*



Incearca sa vezi filmul, Arien. Te va mai lamuri!! Eu l-am vazut la cineva casa si mi-a placut la nebunie. O sa-mi fac timp sa descarc si eu filmul acasa, oricum intr-o versiune mai buna.... caci la tipul ala era o versiune filmata dintr-un cinematograf.... :lol: :lol: Sa nu te sperii ce spun acum, caci mai mult ca sigur nu vei gasi vreodata vreo tenta shoujo-ai intr-un dementia...., dar inceputul e super tare: O tipa ii linge ochii alteia!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Feb 4 2008, 09:00 PM
Post #29


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



Am terminat de vizionat cele 12 episoade al acestui anime si trebuie sa zic ca nu ma socat deloc acest anime si cred ca mai bine i se potriveste locul de puzzle-anime decat de cel horror ..... si din ce cauza fiindca mai multe faze nu sunt puse in ordine si asa ca trebuie sa faci tu legatura intre ele
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 20 2010, 12:01 PM
Post #30


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



am vazut si eu serialul.
hmm hmm. Un anime foarte bun, si foarte ciudat. Grafica e foarte originala, realista, si cu un aer cetos. Mi-a adus aminte de hitsuji no uta. Intro-ul e super tare, iar faza cu scenele live e meseriasa.
Cred ca Boogiepop e prea ciudat for its own good. E foarte interesant, povestea te prinde, incerci sa pui piesele cap la cap, dar cand vine finalul...am ramas cu o senzatie..unfinished ? incomplete ? nedumerire ?/ multe semne de intrebare
ideea e ca pe parcursul celor 12 eps sunt introduse foarte multe elemente, care se intersecteaza, iar in final putine din ele sunt explicate.
Mai rau, datorita graficii realiste, motiv pt care nu avem personaje cu par mov, roz, etc, de multe ori confundam personajele.
Structura episoda a serialului nu ajuta deloc. In eps 2 este introdus un personaj, se deruleaza povestea lui, apoi urmeaza alte 3-4 eps cu alt subiect, apoi in eps 6 reapare personajul din eps 2 - greu de facut corelatia, sa iti amintesti care era faza cu el, mai ales ca intretimp au aparut alte personaje noi. Asta poate cu exceptia daca vezi Boogiepop intr-o singura vizionare.
Altfel, episoadele luate separat sunt excelente, cu povesti foarte interesante si intrigante, ce ating subiecte sensibile. Insa luat ca intreg, povestea e dificil de urmarit. Personal cred ca Boogiepop ar fi fost mai bun in 26 episoade - ar fi avut mai mult timp la dispozitie pentru prezentarea intregii povesti.
insa per total, un anime bun, original, merita vazut. 4/5

ps: se merita vazut filmul live ? si care e legatura cu serialul ? e un remake, sequel, aduce ceva nou ? merci :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 09:08 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |