Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Gedo Senki, Tales from Earthsea


KenyaSong
post Jul 12 2007, 03:17 PM
Post #1


Songeur
***

Group: Members+
Posts: 196
Joined: 28-September 06
From: Bucuresti / Ploiesti
Member No.: 3.050
Points: 406
Gender:



am eu onoarea sa deschid topicul separat pentru ultima mare productie Ghibli, Gedo Senki
Tocmai l-am urmarit. Din mai mult puncte de vedere nu straluceste:
1. povestea. am avut impresia ca incepe abia pe la jumatatea filmului si inca brusc, prea brusc. nu e desfasurata foarte logic, adica ma uitam putin confuz si ma chinuiam sa inteleg despre ce e vorba
2. personajele. seamana prea mult cu altele din anterioarele filme ale lui Miyazaki tatal. nu e chiar rau dar ii taie din originalitate
3. muzica e nici prea prea nici foarte foarte

Grafica e frumoasa, de cele mai multe ori: peisaje magnifice, texturi extraordinare, detaliu... Omul insa e cam sters (sau asa sunt in toate animele... nu stiu)
In unele locuri e patetic, imi pare, acolo unde explica cum e cu lumina si cu intunericul... :blink:
E posibil sa fi fost influentat si de subtitrare in franceza si de faptul ca s-a mai uitat cu mine cineva caruia trebuia sa ii traduc...
Per ansamblu i-am dat nota 6 din 10.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 12 2007, 06:03 PM
Post #2


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mda... I agree... total dezamagit... cred ca este cea mai proasta productie facuta de studio Ghibli pina acum... nu am gasit nimic care sa-mi retina atentia... personaje "erodate" cu trasaturi imprumutate... story lame... backgrounds sterse... jalnic overall... nici nu cred ca merita un topic separat... insa daca analizam este bine pt a nu-l amesteca cu alte capodopere de la Ghibli <_< ... fiul Miyazaki are multe de invatat <_< un esec total...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mogadorian
post Mar 3 2008, 05:08 PM
Post #3


Touketsu Kasai
***

Group: Members+
Posts: 192
Joined: 19-April 06
From: București România
Member No.: 2.450
Points: 624
Gender:



in primul rand... muzica e superba... dar probabil nu ati stiut sa o ascultati *whistle*

in al doilea rand... personajele sunt luate din seria EarthSea a Ursulei LeGuin ...

in al treilea rand... regizor nou... alta abordare...

mie mi-a placut... si chiar am asteptat ceva vreme sa-l vad HQ... asa ca ma simt putin atacat de ce ati zis voi... dar in fine... fiecare cu parerea lui *wink*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 4 2008, 12:00 AM
Post #4


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... nu ataca nimeni aici... o simpla comparatie intre tata si fiu... Goro Miyazaky daca vrea sa duca numele mai departe trebuie sa-si creeze propriul stil, nu incercand sa-si copieze tatal... Hayao Miyazaky este o legenda prin ceea ce a conceput, nu prin ceea ce a copiat de la altii <_< e o parere personala... poate ca este universal valabila.. cel putin asa vad eu...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 9 2010, 12:04 AM
Post #5


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Nu mi s-a parut un film slab...sincer.
Mi-a placut si povestea, si muzica si realizarea.
A fost putin mai trist decat obisnuitele productii Ghibli. Mi-a placut deznodamantul: foarte neasteptat.
Nu ma asteptam ca ea sa fie dragonul

Nu stiu si nu-mi pasa cine l-a facut si daca a copiat idei sau nu. In acest film am dat peste aceeasi poveste de basm ca in toate filmele de la acest studiou.
Poate ca sunteti putini cam duri cu el. Eu i-am dat un 8 :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Oct 20 2010, 04:51 PM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



si mie mi-a placut asa de relax
povestea ok: un fantasy nici prea intortochiat, nici prea previzibil decat in unele aspecte
grafica buna - peisaje f faine si fazele de actiune sunt nice
muzica ok - potrivita pentru atmosfea
overall ii dau 7

PS: comparat cu alte productii ghibli e clar mai slab, dar asta doar datorita faptului ca maj au fost prea superbe :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Oct 20 2010, 06:19 PM
Post #7


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



au fost cateva faze care m-au lasat un pic nedumerita
cum ar fi lipsa aparenta de remuscari a lui Arren dupa ce isi omoara tatal si faza cu numele adevarat :huh:
, dar poate ca e din cauza ca nu cunosc povestea originala. per ansamblu, mi s-a parut un film dragut si relaxant. e greu sa fii un maestru, dar e si mai greu sa depasesti unul. give Goro Miyazaky some time.

cat despre soundtrack, mie personal mi-a placut foarte mult. Therru no uta is one of my favorite anime themes. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 20 2010, 08:34 PM
Post #8


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Therru no uta is one of my favorite anime themes.

Chiar am uitat cum se numeste. Mersi ca mi-ai reamintit. O am downloadata pe calculatorul de acasa, dar aici nu. *goes to download*
Ca sa-ti raspund la faza cu numele adevarat ar trebui sa revad filmul ca am uitat de ea :P .
Legat de lipsa remuscarilor lui Arren e deoarece el ori nu si-a iubit niciodata tatal ori nu a constientizat nici pana in final ce inseamna sa omori un om. Avea ceva killing spirit in el pe parcursul intregii serii din cate tin eu minte.
Could be wrong thought. Ar fi nice daca ar tece pe aici si cineva care a vazut recent filmul.

QUOTE
comparat cu alte productii ghibli e clar mai slab, dar asta doar datorita faptului ca maj au fost prea superbe

Mie sincer mi s-au parut mai slabe Porco rosso, Ponyo si Tonari no Totorro [filme destul de aclamate], dar asta e o chestie de gusturi. Sometimes childish animes just won't touch me :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Oct 21 2010, 09:00 AM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



^ nu am vazut nici unul din cele 3... ma gandeam la howl, princess, spirited ...

arren nu a fost "el" cand si-a ucis tatal. are intradevar un killing spirit care il posedeaza. din cate tin minte el nici nu este constient de ceea ce se intampla cand este posedat, doar presimte momentul in care se va intampla. si are totusi remuscari (desi nu asa de puternice cum era de asteptat)... se vede inclusiv in comportamentul lui
la faza cu numele adevarat nu se dau prea multe explicatii... doar ca pentru a controla ceva/pe cineva cu ajutorul magiei trebuie sa ii cunosti numele adevarat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 21 2010, 09:14 AM
Post #10


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Eh, comparand cu acelea da. Eu am vazut toate productiile Ghibli, iar acesta are cel mai mic rating dintre toate, desi chiar nu mi se pare cel mai slab dintre ele.
Just saying...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:31 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |