Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mononoke Hime


CyBeR
post Aug 6 2005, 11:54 AM
Post #41


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



No CyBeR post here either...am ratat ceva topicuri pana acum...

Am vazut si eu anime-ul mai demult...ce mi-a placut? Faptul ca infatiseaza moartea unei lumi. Pentru mine, acest motiv e mai mult decat indeajuns ca sa urmaresc anime-ul. Povestea e epica as putea-o numi...foarte reusita (bine, de mai bine de un an si eu tot n-am vazut primele 10 min din anime ca le am codate prost). Sunt de acord cu Demona la faza cu spiritele padurii...spooky ar fi un cuvant bun pentru ele...
Mi-au placut foarte mult lupii...putere, agilitate...forte ale naturii. Unul dintre filmele Gibli care mi-a placut la extrem, Mononoke Hime ramane o referinta pt mine in materie de anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Sep 3 2005, 11:47 AM
Post #42


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



uu ..first real post....mononoke crek a fost primul film anime pe care l-am vazut ...si el a trezit in mine k sa zic asa...foamea pt desenele astea....nu e animeul mu preferat dar e foarte misto ....

am citit asa pe sarite din posturile voastre ....si in legatura cu scena aia din LOTR cu elfii ..si faptul k sau inspirat si alea alea....ur kinda wrong ....lotr e o carte veke de cativa zeci de ani ...si e doar o parte mik din literatura creata de J.R.R.Tolkien ...asa k nu s-au inspirat...poate k montaj artistic si filmare da...dar k idee nu
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Oct 16 2006, 11:30 PM
Post #43


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Prima data l-am vazut prin 2003-2004. De fapt e primul meu anime movie. l-au dat odata de craciun pe rtl2. Mi-a placut la nebunie, the story rules (imi plac lupii). Nu mult timp dupa am facut rost de el si l-am revazut. Pana acum cred ca l-am vazut de vreo 5-6 ori. Se intampla rar sa revad ceva, doar exceptzii ca asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mogadorian
post Nov 3 2006, 09:53 AM
Post #44


Touketsu Kasai
***

Group: Members+
Posts: 192
Joined: 19-April 06
From: București România
Member No.: 2.450
Points: 624
Gender:



My first anime-movie also...e sooper, povestea, felul in care e desenat...Lupii sunt shi ei grozavi(mai ales Moro), dar shi Yakul shi-a adus aportul la actziune...
Mi-a parut chiar rau cand au inceput sa pice din copaci aia mici shi albi...erau caragoshi...dar s-au intors pana la urma :)
Per total e un anime nemaipomenit...shi am sa-l revad chiar azi...cred ca mi-atzi starnit pofta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Nov 5 2006, 01:07 AM
Post #45


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Asa, uita ca ma leaga si pe mine ceva de anime-ul asta... mi-a placut din o reclama scurta pe care am fost vazut-o pe TVR1 cand a aparut, fara sa stiu cum ii zice... n-am uitat nici macar acum secventele difuzate atunci :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

anna_jane
post Nov 7 2006, 08:06 PM
Post #46


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: 21-May 06
Member No.: 2.572
Points: -46
Gender:



E adevarat animeul e grozav , eu am cumparat acum cativa ani (2-3 ani),Princess Mononoke din Romania cu subtitrare in romana , a fost captivant .Povestea e simpatik , imi placea "boala" pe care o avea acel baiat
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Jan 22 2007, 10:24 PM
Post #47


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Am stat sa ma gandesc ce m-a impresionat cel mai mult la Princess Mononoke ... si am ajuns la concluzia ca - mai mult decat povestea - mi-au placut peisajele si atentia pentru detaliu.

(IMG:http://img297.imageshack.us/img297/3294/mononokehiimg0449xb.th.jpg) (IMG:http://img72.imageshack.us/img72/189/mononokehiimg0526sb.th.jpg)

Daca nu as fi auzit de studiourile Ghibli [dat fiind faptul ca am vazut animeul dublat in engleza] as fi crezut ca este o poductie Disney... [printul ranit pleaca in cautarea leacului, intalneste o printesa - mai altfel decat toate ; pe de alta parte fata crescuta in salbaticie de catre lupi [cartea junglei ... parca, de asemenea tipul umorului ..nu e cel de situatie sau fetele facute de personaje - ci...ca se exemplific ca mi-e lene sa explic - sotia care isi intampina sotul ranit(IMG:http://img264.imageshack.us/img264/7161/mononokehiimg0594gk.th.jpg), femeile vorbind despre barbati...nu e tocmai genul de umor intalnit in animeuri]...

Spiritul padurii mi s-a parut cam babalu, aveam pretentii de la el :P, dar impresionante imaginile in care el se transforma si haosul dezlantuit de taierea capului acestuia.
(IMG:http://img264.imageshack.us/img264/3784/851714154fu.th.jpg)

Ah, sa nu uit infatisarea spiritului - cea normala- (IMG:http://img214.imageshack.us/img214/1699/25a1cw.th.jpg) o gasesc infioratoare, ma face sa ma gandesc la ceva intre om si animal, la ceva mai degraba rau decat bun ....

Ce mi-a mai placut la anime este faptul ca personajul principal nu are o pozitie clara fata de nicuna dintre parti, este nepartinitor si intelegator cu fiecare dintre ele, invitand privitorul sa ia aceeasi pozitie de neutralitate, inducand o stare de calm de ...seat back and enjoy the show [ nu nervii aia in stomac cand ti cu una din tabere care e caftita :rofl]...

Animeul este si foarte realist si arata cat de distrugatori si orbi suntem cand este vorba de progres si de natura, cat de flamanzi suntem de mai bine in detrimentul naturii ...cum intelgem brusc totul ...atunci cand acest "tot" se prabuseste si ne trezim fara nimic si cat de usor putem uita totul repetand greselile ce ne duc la pieire....

Nu spun ca este cel mai dintre cele mai ... dar - cu siguranta este un anime care merita vazut....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Feb 11 2007, 03:11 PM
Post #48


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Citind postul Alinnei si vazand screenul cu tipa , mi`am adus aminte de rolul pe care il au femeile in acea societate si ceea ce fac ele. Si mi`am zis ca unul din lucrurile care ies in evidenta la filme Ghibli este atitduinea personajelor. Atata de diferita si iesita din comun si care pare totushi atat de naturala. Munca pe care o fac ele, umorul de care spunea si Alinna, atitudinea lor brava , tonul vociilor care tradeaza o personalitate cu un caracter puternic... sunt lucruri intalnite la toate personajele acestor filme, usor de remarcat.
Mononoke Hime este impresionant intr`adevar pentru detaliile de background, de la personaje, ale actiunii..
Din pacate, nu e filmul la care am fost tocmai atenta (there were some cats i think..), asa ca va trebui sa il revad... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Feb 11 2007, 06:43 PM
Post #49


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



Am vazut Mononoke Hime cu ceva timp in urma. Mi-a placut foarte mult atat datorita graficii cat si a originalitatii povestii. Anime-ul te-a tinut tot timpul in suspans si mi-a placut ca nu am putut anticipa ce urma sa se intample (la unele anime-uri e deja evident ce o sa se intample). Evidenteaza multe lucruri pe care alte anime-uri nu le-au avut si asta il face mai deosebit. In concluzie mi-a placut foarte mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Apr 11 2007, 02:00 PM
Post #50


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



L-am vazut cu sufletul la gura. Din pacate, si eu il am dublat in engleza. Pe langa asta, am sub-ul in romana, facut separat direct din limba japoneza. A fost un fiasco. OST-ul este super. L-am ascultat timp de 2 sapt in continuu. My fav: "Ashitaka & San".
Lasand de o parte grafica no comment a lui Miyazaki, povestea m-a dat pe spate. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

user4342
post Apr 23 2007, 02:12 PM
Post #51


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 26-March 07
Member No.: 4.023
Points: 19
Gender:



foarte impressive film , art.hot. natural was frumos , de asemenea art.hot. friendship , într-adevăr asemănător it
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post May 7 2007, 01:01 PM
Post #52


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



L-am vazut si eu recent considerand ca e un must see la cat se vorbeste despre el. Mie nu mi-a placut. Mi s-a parut extrem de americanizat (si ca realizare si ca poveste) iar sfarsitul incredibil de aiurea. Cred ca tineti minte conversatia de sfarsit a filmului. Aproape ca nici nu-l consider anime. Da, arata bine (though I've seen better) insa asta sa fie unul dintre motivele principale pentru care ar trebui sa-mi placa o poveste? :huh: 6/10 din partea mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post May 7 2007, 01:11 PM
Post #53


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Daianara:
QUOTE
Mi s-a parut extrem de americanizat


:o Detaliaza te rog... sunt foarte curioasa pe ce-ti bazezi afirmatia. Dupa mine Mononoke Hime e anime pur si nu are nimic occidental in el, mai ales american.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post May 7 2007, 01:14 PM
Post #54


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Poveste (si nu ma refer aici la unde e plasata ca timp si spatiu ci la ce se intampla efectiv), sidekick, felul in care e desenat, tot. Desigur asta a fost impresia mea si nu trebuie sa fii de acord sau convinsa de ea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post May 7 2007, 01:16 PM
Post #55


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Ah, nu... vroiam doar sa inteleg... si tot nu am inteles... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post May 7 2007, 01:31 PM
Post #56


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Nu stiu, poate are mai multe versiuni si exista diferente intre ele. Eu am avut una cu vocile atat in engleza cat si in japoneza. Ma refeream la faptul ca apar elemente mai degraba caracteristice animatiilor americane de la Disney decat unui anime japonez. Ok, poate nu pare un motiv suficient, dar nu m-a convins deloc modul in care sunt desenate personajele. Apoi faza cu acel companion mereu prezent (cerb, elan, nu stiu exact) si gata sa-l salveze. Sau povestea super mushi pentru unii. Prea multe cliseuri. Sigur ca exista o gramada de animeuri care au toate elementele astea. O sa incerc sa le evit pe viitor. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post May 7 2007, 01:41 PM
Post #57


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Modul de desen e stilul pur Miyazaki, nu seamana deloc a Disney, dar chiar deloc. E ceva specific lui.
In rest, tot nu inteleg ce nu-ti place... dar eu inchei aici...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post May 7 2007, 01:45 PM
Post #58


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Nu-mi place faptul ca e un timp la care inveti anumite lectii de viata si apoi te plictisesti sa se tot repete chiar daca deja le stii pe de rost. Si nu-mi plac cliseurile. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post May 7 2007, 02:23 PM
Post #59


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



sunt partial de acord cu Daianara. cred ca Mononoke e overated ca si Spirited away. Inainte ca sa sara iar cohorta de fani pe mine :P tin sa precizez ca il consider un film bun, dar nu-i tocmai genu meu. Parerea mea ca Miazaki are filme mai bune decat mononoke.
Imi displace tenta ecologista (save the green forest.... ;) ). Si iarsunt de acord cu Daianara referitor la tenta Disney. Nu ma refer la desenul personajelor, ci la feeling. Ma rog, e o impresie personala, dar se pare ca nu sunt singurul... :P .

si, Muza, nu as zice ca Mononoke e un anime pur. dupa parerea mea, anime pur ar putea fi Metropolis sau Ninja Scroll - pt ca cele 2 nu au corespondent in animatia occidentala - sunt specifice doar animatiei japoneze,la fel ca si animeurile shoujo - in timp ce desene animate fantasy cu tenta ecologista se gasesc si la americani.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post May 7 2007, 02:43 PM
Post #60


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Emanuel:
Ba e cat se poate de pur :P , si o sa-ti si explic de ce. Pentru ca ideile sunt prezentate diferit decat in filmele Disney. Elementele de fantasy nu tin de fantasy-ul occidental, cu fiinte din mitologia occidentala, fiintele din Mononoke Hime sunt specific japoneze, sunt acei youkai care vin din filonul folcloric japonez si din religia shinto. Sunt zei, kami, reprezentati sub forma de animal, fiinte mitice.

Cat despre tema ecologica, asta ii e specifica lui Miyazaki, o gasim aproape in orice opera a lui, dar si aici, e privita diferit fata de modul in care priveste occidentalul. Pentru ca si ecologia tine tot de kami si de shinto.

Si mai e ceva care delimiteaza clar Mononoke Hime de orice productie occidentala, faptul ca nu exista personaje rele in totalitate, exista doar moduri diferite de a privi lumea. Oamenii din sat nu sunt rai, asa inteleg ei natura, asa supravietuiesc.

Cat despre personaje, aici te contrazic mult mai rau :P . Hai sa o luam pe San, pentru ca ea e cea mai fascinanta. San nu are nimic occidental in ea, e specifica Miyazaki, genul de fata puternica si salbatica si nemaintalnita inventata de Miyazaki. Nu exista la Disney asa ceva, acolo e o fata frumoasa, dulce, genul de printesa. San nu poti spune ca e dulce, si pana si frumusetea ei e stranie, e tot frumusete de salbaticiune. Iar Ashitaka, e japonez pur sange, si la infatisare (scund, puternic), dar si la caracter (hotarat, vorbeste putin si numai in pilde, educatie bushido).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 17th April 2024 - 12:53 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |