Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mononoke Hime


Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Cred ca sunt vreo 2 saptamani de cand voiam sa postez despre el, dar nu stiu cum se face ca abia acum reusesc...oare pt ca cineva a deschis threadul Ghibli? Mononoke Hime este filmul anime favorit, l-am vazut de multe multe ori si tot nu ma satur (are cineva varianta japoneza?.. eu il am dublat in engleza :( ).
Sa spun ce mi-a placut mie..TOTUL..previzibil nu...animatia e super, soundul la fel (vreau sa aud si vocile originale odata) iar povestea este deosebita. Are de toate: printul blestemat sa rataceasca in cautarea intelepciunii, fiinte supranaturale, love story bineinteles, interactiunea om-natura...de fapt as putea pune filmul alaturi de Earth Girl Arjuna printre animeurile cu o puternica tenta ecologica. Imi aduce aminte de basmele traditionale pe care le comentam pe la romana. Dar, ca orice basm este mai profund decat pare. Se zugraveste conflictul etern intre om si natura. Dar ceea ce imi place cel mai mult este ca faptele sunt infatisate fara sa te forteze sa tii cu vreouna din partile aflate in conflict. Fiecare are dreptate, fiecare are dreptul sa supravietuiasca ...
Ador filmul asta...momentan ma opresc aici cu comentatul...as putea sa umplu vreo 2 pagini ...mai revin daca sunt ecouri in randurile forumistilor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Mda....tocmai am aflat... nus cum dracu se face...ca am o gaura...la propriu in cd...Mai dau io la cineva cdurile.. :evil: :x ..Acum tre sa-l iau din nou :? La mononoke..povestea e deajuns sa iti dea de gandit!!
Superb film!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Ceea ce mi s-a parut extraordinar la acest film si ceea ce-l scoate in evidenta fata de restul anime-urilor lui Miazaki este existenta binelui si raului si, mai ales, faptul ca granita dintre ele nu exista. Se intalnesc personaje a caror "rautate" se impleteste cu bunatatea, la fel cum sunt si personaje pozitive stapanite de sentimente murdare. Adica ca in realitate: binele se impleteste cu raul. Nu exista nici bine nici rau absolut.
Ce mi-a mai placut mult este mesajul de la sfarsit: oamenii nu se schimba niciodata. Fata crescuta de lupi nu va invata niciodata sa traiasca in armonie cu oamenii, la fel cum oamenii nu vor invata niciodata sa protejeze natura (conducatoarea orasului distrus pare sa fi inteles greseala ei, dar de fapt, doreste sa reconstruiasca orasul si mai maret si mai bogat - spre binele oamenilor, bineinteles...).
Anime-ul pare sa aiba happy ending, dar la o mai atenta urmarire observi ca istoria se va repeta si ca razboiul dintre spirite, oameni si animale nu va inceta atata timp cat omul va continua sa traiasca si sa distruga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Diana daca faci rost de versiunea in japoneza sa-mi spui si mie ca de mult caut. Dublarea in engleza (chiar daca e facuta destul de bine) parca ia un pic din farmecul anime-ului.

Ce mi-a placut mie in Mononoke Hime: faptul ca prezinta intr-un fel o bucatica din istoria Japoniei (mai precis Muromachi Era (1392-1573)), mi-a placut ideea de zeu al padurii si de spirite ale padurii (chestiile alea mici care dadeau din cap :) ), personajul principal Ashitaka si telul lui de a se purifica dupa ce s-a luptat cu un zeu decazut al animalelor si nu in ultimul rand lupta intre om si natura, in care natura pierde treptat in fata tehnologiei (idee regasita si in zilele noastre).

Ce pot sa ma spun?...l-am vazut de vreo 5 ori :D si inca nu m-am saturat. (vreau versiunea in japoneza!!!)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

z-kun
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 147
Joined: --
From: Kyoto, JP
Member No.: 3
Points: 2
Gender:



Azi am avut ocazia sa pun mana pe 4 DVD-box-uri originale de la studio Ghibli. Unul dintre ele era un triple-DVD-box cu Mononoke Hime.(including making-of, etc) Am simtit cum ma cuprinde vraja. Diferite versiuni, egl/jpn subtitles, jpn/engl_subt, etc. This weekend it will be showtime. Mwahahahahaha.

Urfe: esti invitatul meu :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Orice pentru un Ghibli/Toei/Gainax.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



ieri nu ?tiam la ce film s? m? mai uit ca s? stau relaxat ?n fa?a monitorului ?i s? savurez ceva interesant. Mi-am adus aminte c? a?i l?udat Princess Mononoke ?i ?tiam c? e pe undeva printre sutele de CD-uri din etajer?. Dup? o c?utare de c?teva minute am g?sit CD-ul portocaliu ?i de atunci am petrecut 2 ore ?i un sfert fantastice de-a dreptul. Filmul era tot dublat iar traducerea ?n rom?n? nu prea se potrivea dar tot n-a izbutit s? strice farmecul acestui anime minunat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



z-kun .. ai cumva si filmul original ...sau doar culisele lui? Daca da .. se poate da si prin vecini? Vreau cu adevarat varianta japoneza.

zeri...ce imi placea la spiritele padurii era modul in care temurau si sunetul ala de lemn sec pe care il scoteau. Scena cea mai cool...care pe mine m-a lasat cu gura cascata, a fost decaderea spiritului padurii, cand isi cauta acesta capul...ador muzica si imaginile din momentele alea. Si ce m-a mai amuzat au fost maimutele...care au decazut de la rangul de zei .. am perceput un apropos puternic aici :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



QUOTE(SebyTheDragon)
Mda....tocmai am aflat... nus cum dracu se face...ca am o gaura...la propriu in cd...


Offtopic: S-ar putea ca mediul pe care a fost scris s? fi fost de proast? calitate ?i s? se fi exfoliat singur.


Revenind la film:
Totu?i varianta dublat? este onorat? de c?teva nume mari, le pot men?iona pe Gillian Anderson ?i Claire Danes. E totu?i ceva pentru un film de anima?ie care n-a fost f?cut ?n studiourile americane.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



DVD-uri originale din Japonia cu filme studio Ghibli ?!?! Deja salivez aici .

Rip-uiestele cumva... :D Sunt un "must have"
btw z-kun, unde stai?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Zikule... :D daca nu faci Rip la DVD... promit... ca... nici nu ma vei vedea la fatza cand vin in Bv si Codlea :lol: ... sau./ori... :twisted: ... ce naiba mane... nu ai prieten cu windows?! :P


APROPO: ma ofer voulntar la ripuit
:D
dar stiu ca nu se poate...
dar asa..
sa sti!!!
:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Z-kun ..acum am un motiv in plus sa trec prin orasul ala :D. PS: Eu nu voiam chiar originalul..ma multumesc cu copii dupa el :D
Tonari no Totoro il am si eu la calitate extra ...la fel si Spirited Away ...da cam atat ...restul vreau tot :D. Yupiiiiiiiiiiii ..eu caut varianta in japoneza de un an si altii de mult mai mult timp :).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Ca orice anime, cred ca varianta originala este cea mai buna.
Cu toate astea, versiunea dublata in engleza a Mononoke Princess este scutita de majoritatea problemelor pe care le-am observat cu traducerile mediocre (majoritatea).
De obicei atunci cand ai vocea unui actor faimos nu numai ca atragi oameni spre acel anime dar si dublarea este mai reusita (isi dau mai mult interesul). Acest lucru l-am mai intalnit si in Armitage III-Polimatrix unde de asemenea se mai aud voci faimoase.

Despre poveste ce sa spun, aceleasi lucruri spuse mai sus.
Mi-a placut recreerea partial istorica partial mitologica a universului; lupta dintre "bine si rau" vazuta ca lupta dintre om si natura (fiecare sa decida cine este binele si cine este raul -asta daca poate) si modul in care printul incearca sa gaseasca calea de mijloc.
Ce mi-a placut si ma impresionat din punct de vedere tehnic este modul in care povestea este spusa, fara a fi trasa de par sau fortata. Pur si simplu curge de la sine. Aceasta este abilitatea cea mai de pret pe care o poseda realizatori de la Ghibi (sper sa nu o piarda).

Spoiler
[spoiler:7ed22b1613]
Ma impresionat in mod deosebit modul in care oameni se purtau fata de zei si demoni. Scena in care printul omora acel zeu decazut, la inceputul filmului, iar batrana se inchina in fata demonului rugandu-se pentru el.
Nu vezi asa ceva la europeni. Pe la noi s-ar fi facut foc de tabara sa se sarbatoreasca si s-ar fi scuipat locul unde a cazut in lupta demonul.

O scena ce mi-a placut foarte mult este momentul in care zeul paduri isi omoara "copii". Totul se petrece usor, cu un sarut, fara nici o clipa de malitie (din partea ambelor parti) .

Un alt lucru ce trebuie scos in evidenta este faptul ca vanatori aveau iertarea sogunului pentru fapta ce aveau sa o comita. Asta arata suprematia acestuia asupra tinutului aflat sub stapanire, asupra oamenilor si chiar a zeilor (sau cel putin o egalitate cu acestia).

Si la sfarsit, o intrebare: Spiritul paduri este distrus in final sau doar se transforma (isi pierde corpul de cerb in favoarea unei manifestari mai eterice). Cert este ca pana si el a ales oameni in favoarea animalelor (il vindeca pe baiat, ii adoarme pe protectori).
Cat despre idea de "Happy End", la acest film nu se preteaza. Pana la urma acea incertitudine face filmul mai frumos.[/spoiler:7ed22b1613]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

andrixnet
post Jan 23 2004, 11:21 PM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 148
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 177
Points: 2



QUOTE(z-kun)
Azi am avut ocazia sa pun mana pe 4 DVD-box-uri originale de la studio Ghibli. Unul dintre ele era un triple-DVD-box cu Mononoke Hime.(including making-of, etc) Am simtit cum ma cuprinde vraja. Diferite versiuni, egl/jpn subtitles, jpn/engl_subt, etc. This weekend it will be showtime. Mwahahahahaha.  

Urfe: esti invitatul meu :D


Unde s-a gasit anime original la noi in tara???
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 24 2004, 03:54 AM
Post #15


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Eu am vazut mononoke Hime in seara de ajun de craciun la ora 9:15 pe rtl 2 si pot sa zic ca rare ori am vazut un anime asa de bun, e super, am stat toata noaptea ca sa-l mai vad inca o data, dublarea in germana e super, si in general a fost un super cadou de craciun din partea tipilor si tipelorde la Rtl2, 10q Guys :wink: , deabea ashtept sa vad Spirited Away, oh well... va dura catziva ani pana il vor da :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Jan 30 2004, 09:10 AM
Post #16


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



mononoke hime e chiar misto!! singura chestie nasoala era sangele intr-o abundenta exagerata.. :cry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 30 2004, 11:47 AM
Post #17


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Doamne sfinte!!!...ca sa zic asa...... :roll:
Care sange in abundenta.....se pare ca nu ai vazut Ninja Scroll...acolo e sange din abundenta...sau si mai relevant..Fist of the North Star si New Fist..
In Mononoke..e chiar super calculat faza cu sangele ..foarte aproape de realiate..si asata e un lucru bun!!!
Bine asta e parea unuia care iubeste fazele sangeroase :wink: :lol: !!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The_Fool_on_the_Hill
post Jan 30 2004, 12:15 PM
Post #18


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 44
Points: 4



Eu consider acest anime ca cel mai bun dintre toate. Imi place, ce vreti.
Mi-a placut mult deoarece are o atmosfera magica... lumea aceea a Japoniei antice m-a atras intotdeauna. Mi-au placut spiritele padurii, mi-au placut lupii acea si felul in care vorbeau (cred ca Gillian Anderson a facut o treaba foarte buna). Cred ca cel mai mult mi-a placut faptul ca mi-a adus aminte un pic de scrierile lui Rudyard Kipling si de copilarie.
Cat despre sange... mi-a placut si ala :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 30 2004, 12:31 PM
Post #19


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Sange prea mult ???... Si mie mi se pare deosebit de realist facut .. poate atunci cand mor spiritele este prea mult sange pt gustul unora, dar sa nu uitam ca spiritele sunt o parte din natura, durerea lor este ceva mai profund exprimata decat ranirea unui animal oarecare. (Era sa spun antica fraza din comentariile de la romana: comuniunea cu natura :D). Asta repezinta Mononoke Hime .. o istorie in miniatura a evolutiei umanitatii si o prezentare realista a efectelor distrugatoare ale prezentei oamenilor. si modul in care s-a reusit asta m-a impresionat enorm.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Feb 3 2004, 11:49 AM
Post #20


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



mda..cred ca dej s-a creat un precedent la chestia cu violenta si sangele in anumite animeuri....
Acum...sa fim seriosi...ce ar fi trebuit sa se intample??? Sa se taie si sa iasa coca-cola? Mie nu mi se pare nici pe departe un anime sangeros...ca apare sangele...asta este partea a doua si un alt subiect de discutie.
Mononoke Hime mi se pare unul dintre cele mai bune animeuri pe care le-am vzut pana acum...si l-as revedea din nou cu mare placere.Are o atmosfera extraordinara....putin cam dus spre extrem mesajul....mai ales la final...dar este un anime deosebit cu totul.
Hayao este genial....Lumea creata este extraordinara.oamenii...padurea....si animalele...si spiritele...si legatura dintre ele.Grija pentru detalii...muzica...totul.
Imi place tare Ashitaka.Si San....si Kodama....sunt sooper.

(IMG:http://www.tatsu-hime.com/mononoke/images/kodama4.jpg)
(IMG:http://www.starless-dreamer.net/Ashitaka9.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:47 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |