Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nadia - The Secret of Blue Water


zeri
post Jul 12 2004, 08:36 PM
Post #1


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Nadia - The Secret of Blue Water sau Fushigi no Umi no Nadia

Povestea seriei are loc in 1889 si are ca personaj principal pe Nadia, o fata acrobat de 14 ani, care nu stie nimic despre parintii ei, singurul obiect legat de copilaria ei este un medalion albastru - numit Apa Albastra (Blue Water). Din cauza acestui medalion Nadia este urmarita de un grup de "raufacatori" :), iar cel care ii vine in ajutor este Jean, un tanar inventator, care ii promite sa o ajute sa-si gaseasca locul unde s-a nascut.

Cei doi trec prin mai multe aventuri, fac cunostinta cu Nemo, capitanul Nautilus-ului, care ii protejeaza de Gargoyle si de societatea sa malefica, iar in final ajung sa descopere originea omului si rolul acestuia pe pamant.

Desi acesta este un anime cu o audienta tinta intre 8-14 ani, contine multe portiuni mai serioase, precum o discutie chiar serioasa despre moarte, si multe scene romantice care nu prea cred ca ar putea fi intelese de un copil de 10 ani de exemplu.


Dupa ce am vazut cateva episoade pe RTL2, bineinteles dublate in germana, iar eu germana o stiu la perfectie :?, deci nu am priceput mai nimic, am inceput sa-l downloadez incet incet...astfel putand in sfarsit, dupa ceva efort, sa-l vad integral.

Seria dupa mine este exceptionala, intra in aceeasi categorie ca si Kimagure Orange Road, adica anime vechi facute calumea, care nu au reusit sa fie intrecute de ceva produs recent, decat aproape egalate de serii ca Last Exile, Now and there, here and there sau Saikano.

Il recomand celor care vor sa gaseasca intr-un anime si actiune si romance, sau celor care sunt pasionati de lumea lui Jules Verne, seria fiind inspirata din nuvela 20.000 leghe sub mare , desi difera multe lucruri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jul 12 2004, 09:06 PM
Post #2


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



este cumva unul si acelasi cu "il mistero della pietra azzurra" transmis la italieni acum ceva timp in urma ... cam o viata de om :D ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jul 12 2004, 09:52 PM
Post #3


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Da ...e acelasi anime....dar ca de obicei italieni trebuiau sa-l traduca cu totul.....! Seria e super faina...Io am vazut-o aproape pe toata pe italieni..
Sincer ..ar cam trebui sa o iau.....dar is cam 50 ep ...asa ca ....waiting....for the moment!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jul 12 2004, 10:34 PM
Post #4


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



dap ... si eu am vazut-o aproape toata tot pe italieni si descrierea lui zeri spune aproape totul (u little spoiler)
este intr-adevar o lume fantastica, f. complexa si bine creata, o lume stil jules verne, de fapt multe idei provin din cartile acestuia: capitanul nemo, submarinul, calatoria pe sub mari, atlantida ... chiar si ideea personajului principal: inventatorul, genul de om bun la toate, care se descurca in toate situatiile si este mult inaintea timpului sau prin inventiile sale.
intr-adevar, ptr un anime dedicat mai mult varstei mai fragede are si destul substrat si discutii care ar cam depasi acea varsta.
me love muzica la italieni ... cristina d'avena rulz :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jul 12 2004, 11:10 PM
Post #5


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Eu am vazut seria de 3 ori pe Rtl2, e super, ce imi place foarte mult e ca Nadia arata asemanator si are acelasi temperament cu Akane din Ranma 1/2, numai ca nadia are tenul mai inchis, e foarte dragutza seria, si foarte comica, iar ce sa mai adaug, Nemo era tatal lui Nadia si regele Atlantidei, care era o nava extraterestra, si Nemo si cu Nadia si altzi catziva supravietzuitori, erau descendentzi directzi ai unei rase extraterestre, si nautilusul era o nava spatziala, in plus Nemo mai are si o comandanta pe mava care e "bombastica" :D , mai ales cand ajung sa zboare in spatziu cu Nautilus-ul si ea imbraca un costul din ala de latex :twisted: , seria chiar e mai pentru copii mici la inceput, dar sfarshitul e ceva de genul NGE, cu nave spatziale, civilizatzii disparute, batai in spatziu, magie etc. E super, si este o serie care a intrat in cult, cu zeci de miliaone de specatori in toata lumea, si daca imi amintesc bine, sau daca il cred pe colegul meu de banca, au dat-o si te tvr2 acu de mult , dar nush sigur :?
Aicea este un wallpaper cu nadia facut de mine mai demult
[img]http://www.anime-club.ro/modules/coppermine/albums/userpics/wallpapers/old_album/normal_9a507bde6fb015862c185971386fc77f.jpg[/img]

Versiunea full a acestui wallpaper o gasitzi la album la wallpapere nesortate
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jul 13 2004, 06:56 AM
Post #6


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Ee cred ca am vazut seria asta de vreo 2 ori pe italieni si de vreo 2 ori pe TVR2 :) Tre sa imi fac odata chef sa o iau sa ma mai uit din nou :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 13 2004, 11:17 AM
Post #7


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Deci pana la urma a dat-o si pe TVR, auzisem eu niste zvonuri. Nu stiu ce darku' am facut eu in perioada aia de nu m-am uitat la ea.

Axi...me, little spoiler?...neah :lol: uita-te la Ranma-kun. Oricum...are dreptate, sfarsitul seriei e nemaipomenit. Daca la inceput mi-a placut treaba cu Atlantida, orasul de sub ape, la sfarsit cand iti spune exact de ce a fost creat omul si cum statea treaba, plus bataia aia intre nave tip StarTrek (me big fan), deja ajunsesem sa ador seria.

O alta parte a seriei care mi-a placut la nebunie e cand naufragiaza ei pe insula aia pustie, cand Jean isi face planuri cum sa foloseasca cat mai bine putinul de tehnologie care il poseda, iar Nadia vrea sa traiasca in simbioza cu mediul :lol: E super funny faza aia cand incearca sa deschida o cutie de conserve cu un bolovan.


Stiati ca a fost facut si eu un film: Nadia - The Motion Picture . Am inteles ca e un fel de recapitulare a serialului plus o mica continuare. Eu l-am cautat peste tot si nu e :cry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jul 13 2004, 11:32 AM
Post #8


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



La ce scrie in articolul tau Zeri nici nu am sa incerc sa il caut :P Daca este asa de rau precum zice ala si asa de prost gandit atunci nu se merita efortul si nu am chef sa imi stric imaginea despre serie
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jul 14 2004, 10:52 PM
Post #9


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



zeri ... am luat GTO filmul de la tine si mi-a ajuns experientza momentan ... nici nu vreau sa aud de alte filme inspirate din anime
cat despre serie, din memoriile mele indepartate parca la un moment dat zburau cu un fel de avion si tin minte ca imi placea modul cum era prins in cadru peisajul
aham ... mi-aduc aminte si de insula, mi-a placut faza ...
ce sa zic ... au fost destule faze amuzante ...
parca daca nu ma inseala memoria a fost recent pe hbo un film de animatie destul de asemanator ca poveste: se numea Atlantida
subiectul povestii de acolo era tot in stil jules verne, mai exact un fel de calatorie spre centrul pamantului, destul de bine desenat, personaje bine conturate, love story nu avea cum sa lipseasca, cred ca unii l-au vazut ca a fost destul de recent dat
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 14 2004, 11:18 PM
Post #10


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



He he, cred ca avem amandoi aceeasi parere despre GTO - The Movie (sux big time :D )...dar filmul asta cu Nadia chiar e animatie, nu e cu actori reali. Oricum e super raritate si daca ne luam dupa ce spune autorul reviewului acolo:

[quote]Don't buy it. If you see it for free, don't take it. If you see it lying in the middle of the street with a long piece of string attached, don't grab it. Most likely it'll be me on the other end, luring you into a pit of broken
glass for making such an unwise decision.[/quote]

:lol: :lol: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jul 14 2004, 11:28 PM
Post #11


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



ma rog ... daca e chiar asa cum zice nenea ala cu review-ul ... decat sa ma uit la el cred ca mai bine mai vad odata gto :P
ps. ce ma enerveaza cand incearca astia sa copieze faze de anime in film ... pe linga faptul ca nu le iese deloc, mai enerveaza si publicul cunoscator (i mean - US) :D (sunt si modest, nu?... hihihi)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 15 2004, 09:36 AM
Post #12


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



NAdia e adresata unei categorii de public sub 14...am vazut si eu niste ep random...e prea copilaros pt mine...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jul 15 2004, 07:39 PM
Post #13


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Mai... nu le adreseaza ei unei anumite categorii de public, este si ea facuta dupa un manga, anime-urile japoneze nu sunt adresate unei anumite categorii de public, numai acestea mai noi, care au sop esentzial comercia, depinde, la Nadia tre sa vezi toata seria, ca spre sfarshit devine destul de serioasa, si are si nishte scene cu ceva nuditate, nu cred ca e chiar adresata unei categorii sub 14 ani, cu totul ca eu cam atatia ani aveam cand am vazut-o da anywy, e un anime super, mie mi-a placut foarte mult :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jul 16 2004, 07:03 PM
Post #14


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Ranma-kun, din cate stiu eu Nadia nu are la baza un manga. Daca sti contrariul, zi-mi si mie ca-s curios sa vad cum arata manga.
Sid, credeam ca ai invatat pana acum ca e nevoie sa vezi mai mult de un ep dintr-un anime ca sa-ti poti da cu parerea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jul 18 2004, 11:29 PM
Post #15


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Hm, s-ar putea sa ai dreptate, dam dat un search si n-am gasit nimic, who knows, eu presupuneam ca mai toate is facute dupa manga, asta probabil nu e pt ca se inspira prea mult din cartile lui Jules Verne, nush /hmm
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 19 2004, 01:34 PM
Post #16


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Mercy Kaeru pt lectie...imi pare rau ca dezamagesc profesoru dar nu ma intereseaza materia... :roll:

Ps:nu eshti atent...am zis nishte adica >1..

heh...NAdia asta e de belea :D
[img]http://gallery.point-blank.cc/albums/dermond/Der_Mond_Yoshiyuki_Sadamoto_081.sized.jpg[/img]
[img]http://gallery.point-blank.cc/albums/dermond/Der_Mond_Yoshiyuki_Sadamoto_082.sized.jpg[/img]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 26 2004, 06:04 PM
Post #17


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



He he...in a doua poza Nadia are ochii albastrii, iar din cate am vazut eu in serie ii are cam verzi tot timpul. La fel ca Madoka :D

Niste poze interesante si aici
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 27 2004, 05:30 PM
Post #18


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



o fi avind lentile de contact :D ...ori e hue e setat prost in video mode /... problema e cine se uita la ochi :D eu intotdeauna ma uit de jos in sus /gg ..bate si briza...ce-ti mai trebe ochi :D ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 31 2004, 03:49 PM
Post #19


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



[offtopic]Faza tare: eram la servici si ascultam soundtrack-ul seriei, canta prima melodie de generic, iar din intamplare la unu din calculatoare era un japonez :D

M-a intrebat daca ce se aude e la radio si iam spus ca nu...e la winamp. Isi aducea aminte melodia, si cand iam zis ca din Nadia, mi-a zis ca-si aminteste...era in liceu atunci cand se difuza...lucky bastard :P [offtopic]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kei
post Sep 12 2004, 12:48 AM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 296
Points: 1



hmm dupa juma de an aflu si eu ca seria asta este de fapt "il mistero della pietra azzurra" de la italieni...deh...traducere si adaptare...
mi-a placut mult in mom in care am vazut-o...tin minte ca ceea ce mi-a atras atentia la ea a fost modul in care era desenata:peisaje frumoase, personaje bine conturate si culori foarte frumoase....sau eram eu adormita de dim(ca atunci era)si mi se parea totul amplificat /smile
....si ca de obicei la marea majoritate a seriilor vazute la italieni am pierdut finalul si la asta;..si m-a facurati curioasa... /cry ...nu prea e rentabil sa vezi anime la tv...

/? intrebare:melodia pe care o dadeau italienii la inceput este aceeasi ca cea originala(jpn)?si cum se cheama?
chiar ... offtopic...pt cei care stu-in general la animele de pe italieni, melodiile erau luate de pe coloana sonora originala, in jpn, sau erau creatie proprie?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:42 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |