Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Viata Dubla, [+16 ani , original ]


pres.mar.only.me
post Jan 6 2009, 04:31 PM
Post #1


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: 6-January 09
Member No.: 8.147
Points: 11
Gender:



So , mi-am facut curaj si untr-un moment de inspiratie am scris si eu ceva ... E posibil sa mai fi vazut fic-ul pe un alt site , deoarece l-am postat si pe alte forumuri.Sunt incepatoare , e primul fic , asa ca pueti incepe cu criticile :D. Constructive , daca se poate.Nu cred ca e nevoie sa mai adaug ceva asa ca

ENJOY


Viata dubla

Capitolul 1

Ma prinde de talie ca si cum ar vrea sa ma stranga in brate , insa ceva il retine.Un fior rece imi cuprinde tot corpul.Timpul se opreste in loc.Raman doar eu si gandurile mele.Visez ca-l sarut , ca-I simt respiratia si ca inimile noastre bat simultan ā€¦Ma trezesc la realitate; ma uit in oglinda: ochii lui , ochii verisorului meu de 16 ani ma privesc bland , iar eu ma pierd in pronfunzimea lor , ma inec in ei ā€¦Ma trezesc la realiate , insa ma gandesc tot la el , sper ca visul meu va deveni realitate ā€¦

Intuneric.Nu , nu din cauza draperiilor , ci din cauza orei tarzii.Imi indrept privirea spre ceasul din camera mea , care imi indica ora 3.Ma ridic alene din pat si ma indrept spre sifonier ;deschid usa acestuia si ma privesc in oglinda.Adelaide ā€¦Adelaide Martineu.Da , sunt pe jumatate de origine franceza.Mama mea s-a nasut in Franta , mai exact in Strasbourg , unde l-a cunoscut pe tata . Acum 18 ani s-au casatorit , iar patru ani mai tarziu , mai exact in 24 noiembrie m-am nascut eu . Viata mea ?! Foare placuta alturi de parinti , insa nu si la scoala . Desi suntem un colectiv de 8 ani nciodata n-am fost uniti . N-am prea multi prieteni ;As putea spune ca am doar o prietena adevarata , pe nume Alexandra. Bruneta , cu ochi caprui , ce-ti zambesc tot timpul , Ale e singura persoana care m-a suportat , inca din clasa intai. Rabdarea si calmul sau m-au ajutat de foarte multe ori.

Revin la realiate . Ma privesc in oglinda . Talia ingusta si sanii rotunzi atrag invidia fetelor si privirile baietilor , care , se indeparteaza imediat ce ma cunosc mai bine . Parul meu castaniu dechis imi cade peste umerii goi in onduleuri fine , ce-mi mangaie pielea .

Cateva cuvinte despre mine ?? Sunt o fire impulsiva , agitata , mai tot timpul nemultumita , incapatana si de multe ori , foarte emotiva.Ar putea cineva sa ma placa ?? Mai ales el , Alin , un brunet cu ochi negri ... Daca nu , atunci ce a fost acel gest ?? Doar o joaca ?? Pentru mine nu ,poate nici pentru el ...



Stiu , e foarte scurt , insa urmeaza unele mai lungi - cred eu - pe parcurs.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aloma-chan
post Jan 20 2009, 01:41 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: 29-December 08
Member No.: 8.105
Points: 27
Gender:



Constructive zici ... Ei bine, iti voi spune opinia mea.Sa stii ca ma leg de orice amanunt care-mi displace, dar cu scopul de a te indrepta.
In primul rand ai greseli de tastare: ca-I- ca-i ; pronfunzimea-profunzimea (cred ca mergea mai bine adancimea lor deoarece ai mentionat apoi ca te ineci ei.Trebuie sa aiba un sens, sa fie legate); realiate -realitate; Foare - foarte; alturi-alaturi; nciodata- niciodata; dechis-deschis. Pt lungimea textului ajung acestea, dar reciteste fiecare prop. dupa ce o scrii.
Ai unele greseli si din punct de vedere al punctuatiei. Pui virgula cand contextul cere neaparat punct.Sa-ti dau ex.:N-am prea multi prieteni ;As putea spune ... (inainte de as era punct,apoi urma propozitia ); ce-ti zambesc tot timpul , Ale e singura persoana care... - dupa timpul era necesar sa pui punct.Desi e vorba tot de Alexandra (dupa parerea mea ) incepe o alta idee.In ultimul alineat ai folosit semnul intrebarii de doua ori. Il puneai odata si era perfect.Se intelege ca e o intrebare.
Stai prost cu exprimarea.In acel flashback te-ai incurcat . Ex: ā€¦Ma trezesc la realitate - bun, ai utilizat-o odata.In randul urm. o scrii din nou - Ma trezesc la realiate.In plus ai incheiat fraza tot cu realitate.Deci in ctv prop il ai de 4 ori (l-ai mentionat si pe la sfarsit ) ; mai tot timpul nemultumita - acel mai strica sintagma ; N-am prea multi prieteni ;As putea spune ca am doar o prietena adevarata .Dupa mine , suna mai agreabil asa : Nu sunt inconjurata de multe persoane.Am doar cunostinte, iar singura fiinta care ma sustine si a legat o prietenie sincera cu mine a fost Alexandra. Sau ma rog, cum vrei tu ...
Actiunea. Nu ai asa ceva , e mai mult o introducere. Si totusi grabesti lucrurile in ritm alert.Incepi vorbind de un verisor apoi treci la un alt baiat (Alin).Poate fac parte din ideile tale sau poate ca ai uitat de mentionarea unuia dintre ei.Ori alta varianta ... sunt una si aceeasi persoana ?
In privinta modurilor de expunere ....daca a fost un capitol introductiv nu am intalnit dialogul.Ai naratiune. uneori bate spre absurd datorita exprimarii, iar in alte cazuri se indreapta spre descriere - care nu-i bine realizata.Ceva vag, prea putine imagini artistice.Mi-ar fi placut daca ai fi descris mai bine spatiul sau fetele .
Am impresia ca nu stapanesti gradele de comparatie(ma lamuresc pe parcurs ).
Toate greselile enumerate (in principal) sunt cauzate de lungimea ficului.Contextul e o alta treaba.
Daca am gresit cu ceva in comentariul meu sa ma corectezi.Am incercat sa fac o critica oarecum constructiva care sa te ajute sa evoluezi(doar esti incepatoare ).Depinde cum vei interpreta totul ...
Astept urmatorul capitol. Nu poti sa ne lasi cu ochii in soare.Mult succes ! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

pres.mar.only.me
post Jan 20 2009, 03:58 PM
Post #3


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: 6-January 09
Member No.: 8.147
Points: 11
Gender:



Aloma-chan , ma aici capitolul refcaut , sper ca e mai bine :D apropo , Alin e verisorul meu , in fic ,defapt al Ellei.


Capitolul 1


Ma prinde de talie cu o vaga intentie de a ma strange in brate, insa nu a facut-o ca si cum ceva l-ar fi retinut.Un fior rece imi cuprinde tot corpul,coborand pe sirea spinarii pana la calcaie.Timpul se opreste in loc,raman doar eu , eu si gandurile mele ce-mi zboara prin minte.Visez ca-l sarut , ca-i simt respiratia alaturi de a mea si ca inimile ne bat simultan.
Ma uit in oglinda: ochii negri ai brunetului ma privesc , imi admira formele iar mainile sale imi incatuseaza talia.Ma trezesc la realitate , insa visele mele alaturi de el raman vii , imi bantuie gandurile la nesfarsit...

Intuneric . Nu , nu din cauza draperiilor ci din cauza orei tarzii.Deschid ochii incet , ca si cum mi-ar fi frica de ce urma sa vad.Cercetez camera :un pat de o persoana se afla in mijloc alaturi de o noptiera , un sifonier si un birou , toate de culoarea abanosului.
- Sunt acasa , spun eu.In casa care ma gazduieste de paisprezece ani.
Ma ridic alene din pat si ma indrept spre o bucata de hartie ce statea pe perete:
- Aveam doar zece ani ...
...Cand am castigat primul meu concurs de patinaj.Eram atat de buna, de gratioasa.Reusisem sa ajung unde mi-am dorit din totdeauna , deasupra tuturor , eram mai buna decat toti , eram cea mai buna, insa am renuntat, fara un motiv anume , pur si simplu.
Ma intorc pe calcaie si ma indrept spre sifonier , deschid usa si-mi admir corpul.Ella , Ella Presecan numele meu romanesc , sau Adelaide Martineau , numele frantuzesc , preferatul meu , de altfel.De ce doua nume ? Sunt pe jumatate de origine franceza de unde si numele Adelle , dar cand am venit in Romania , am fost nevoita sa-mi schimb numele , asa ca am ales una din prescurtarile celui de-al doilea nume.
Revin la imaginea din oglinda : nu m-am schimbat de loc ; Corpul mi-a ramas la fel : talia ingusta si sanii rotunzi atrag privirile baietilor si invidia fetelor.Sunt mandra de corpul meu , dar nu si de comportament.In clasa sunt cunoscuta ca fiind o persoana ce a scapat de la spitalul de boli mintale , un pericol public.Toti au simntit-o pe pielea lor cand mi-au cerut prietenia , viata lor era roz pana cand mi-au descoperit caracterul.Au inceput sa se departeze , incet , unul cate unul , lasandu-ma singura.O singura persoana mi-a ramas alaturi :Alexandra . O iubesc , o iubesc ca pe o sora , una care plange alaturi de mine si se bucura odata cu mine.Ochii caprui ai brunetei sunt tot timpul veseli , iar pe fata sa zaresti in permanenta un zambet . Te face sa crezi ca s-a descoperit izvorul fericirii si ea are acces VIP.
As putea spune ca am invidiat-o , inca de la gradinita.Ea era printesa cuminte , iar eu , razboinica rautacioasa.Ea era tot timpul calma , rabdatorea in timp ce eu ... eram firea total opusa ei.Poatea chiar asta ne-a apropiat , ne completam reciproc.
Viata mea ? Placuta alaturi de cei doi parinti ai mei , mama de origine franceza, ia tata roman.M-am nascut in 24 noimbrie acum paisprezece ani.Parintii mei s-au casatorit in Franta, unde au si o afacere in parteneriat cu o firma din Strasbourg.Ati putea zice ca am o viata perfecta , dar nu e asa.Parintii meu sunt tot timpul plecati , iar eu raman in majoritatea timpului singura.Anul trecut puteam sa plec din tara asta , sa fiu alaturi de ei , dar am refuzat , parca stiind ca ma voi indragosti de Alin.Iubesc pentru prima data , dar iubesc persoana nepotrivita , pe verisorul meu .Unii ar zice ca gresesc , altii ar spune sa-mi ascult inima. Dar eu ?Eu ce spun ?
Mi-l scot din minte pe brunet indeajuns timp pentru a putea adormi . Ma las prada somnului ce ma duce in lumea viselor , lumea unde orice poate fi adevarat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aloma-chan
post Jan 20 2009, 06:41 PM
Post #4


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: 29-December 08
Member No.: 8.105
Points: 27
Gender:



Logic ca e mai bine. Se pare ca l-ai refacut(nu akum, presupun ca il avei de ceva timp modificat ). Nu datorita parerii mele... anyway persoana/ele care te-au indrumat au facut o treaba buna.
Poatea-Poate , .Parintii meu- parintii mei , simntit-o- simtit-o , din totdeauna -dintotdeauna , rabdatorea -rabdatoare (sau poate ai vrut sa il faci subst.) , ia- iar => they`re just mistakes of writing.
Punctuatia... prietenia , viata lor ... dupa prietenia era nevoie de punct.apoi incepeai prop. ; nu m-am schimbat de loc ; Corpul ... deci, ori puneai punct , ori nu incepeai cu majuscula. Restul semnelor le-ai pus la locul lor.
La capitolul exprimare stai mai bine. Un lucru nu-mi place.Treci prea repede de la un timp la altul.Macar mergi cu trecutul pan` la sfarsit.ex: dar am refuzat , parca stiind ca ma voi indragosti.in loc de gerunziu puteai folosi imperfectul-stiam.
Ai adaugat multe lucruri noi.Ai explicat mai bine situatia si am inteles cum sta treaba cu Alin.Nu-ti critic ideea.Chiar imi starneste interesul.Ai impletit bine naratiunea cu descrierea.Un lucru iti cer ... sa sapi mai adanc in sentimentele personajelor, sa le expui gandurile si va iesi ceva profund, o descriere pe placul meu ( si probabil si pe gusturile altora).
Vreau mai multa actiune, vreau sa vad cum se descurca Ella in societate, la scoala, oriunde(ca sa o inteleg).Sa folosesti dialogul ca pe un mijloc indirect de caracterizare.In acest fel, vor iesi multe lucruri la suprafata.
Inca nu am observat legatura dintre titlu si continut.Arata-mi conexiunea ...
Sper ca vei tine cont de parerea mea, vei corecta greselile si vei veni repede cu urm capitol.
Succes! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

pres.mar.only.me
post Jan 20 2009, 07:31 PM
Post #5


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: 6-January 09
Member No.: 8.147
Points: 11
Gender:



legatura o vei vedea cateva capitole mai incolo , mai multe detalii nu-ti dau .... :DDa , cei care m-au indrumat m-au ajuat enorm de mult , desi unii au fost cam duri :D am simtit si eu ca am progresat , un pic :D Urmatorul capitol e aproape gata , poate il pun maine.



Captitolul 2


Partea 1


Intuneric , de data acesta din cauza draperiilor ce impiedica lumina soarelui sa-mi inunde camera .Doar printr-o crapatura razele timizi ale soarelui de decembrie imi lumineaza difuz camera.Dau la o parte plapuma ca m-a gazduit peste noapte si ma indrept spre sifonier , de unde imi aleg o bluza in dungi si o pereche de blugi.Activitatea imi este intrerupta de soneria enervanta a telefonului.Era Ale :
- Neata !
- Buna dimineata , Ale .
- Ce faci ? Esti gata ? Doar stiai ca azi meregem la patinoar.
- Am uitat ! Voi fi gata in 10 minute.Ne vedem in statie la ora patru.
Am inchis telefonul speriata de scartaitul usii , usa aceea veche , imbatranita de ani ce a fost trantita de atatea ori...
- Mergi undeva ?
- Da , maman* , ma duc sa chem pe cineva sa schimbe usa , incepe sa devina enervanta !
Mama nu apucase sa mai zica ceva , deja plecasem , lasand-o cu ochii in soare.Am strabatut repede aleea scurta ce ma despartea de statie.Inecepea sa niga.Mii de stelute argintii acoperau grabite pamantul rece.Incet , incet , totul se imbraca in hainele de iarna , hainele albe , pufoase .
- Hey ! Sunt aici !
Trecusem de ea . Eram prea ocupata cu gandurile mele pentru a-mi aminti ca trebuie sa ma opresc in statie.M-am intors , am salutat-o si am pupat-o , deoarece n-o vazusem anul acesta.Am urcat in primul troleu care a venit indreptandu-ne cu repeziciune catre patinoarul din centrul orasului.
- Cum ti-ai petrecut sarbatorile ?
- Ti-am povestit...Parintii mei m-au pasat bunicilor in timp ce ei se indopau la cel mai select restaurant din oras.
OFF !! Uitasem , i-am amintit din nou de parintii sai , iar fata sa vesela incepea sa se intristeze . Imi parea rau pentru ea , parintii nu o apreciau, asteptau perfectiunea din partea sa , ca si cum nu ar stii ca ea nu exista . Nu putea sa strige in gura mare : ā€˛ Parintii mei sunt extraordinariā€¯ deoarece ar fi mintit cu desavarsire .
- Tu , te-ai distrat ?
- Da , de rev au venit verisorii mei la noi.Azi urmeaza sa-i vizitez eu.Stii ca ziua Alinei e in 1 ianuarie.
Imi amintisem de acea scena si ma intrebam ... sa-i spun , sau sa nu-i spun ? E prietena mea cea mai buna , dar Alin e verisorul meu.Gandurile imi sunt intrerupte chiar de vocea sa melodioasa ce-mi spunea ca trebuie sa coboram.Nu avem mult de mers pana la patinoar.Ajunse acolo ne-am inchiriat cele necesare si-am inceput sa ne distram.Faceam piruete , patinam cu spatele in timp ce toata lumea se dadea la o parte pentru a ne face loc.Ma simteam ata de bine , simteam ca sunt buna la ceva , ca sunt apreciata , ca cineva ma invidiaza.
- Maiculita ! Ce picioare are blonda !
- Nici bruneta nu sta mai rau . Ce zici , te bagi ?
Nu ne-am mai etalat talentele prea mult , incepeam sa obosim.Ne-am oprit pentru un timp , dar nu mult , nu puteam sa-i privim pe ceilalti cum se distreaza.
- Ella , nu-ti lipseste nimic ?
Mi-am indreptat privirea spre baiatul indicat de Ale.Nu arata rau;brunetul ce-mi tinea manusile in mana avea o structura atletica si nu parea sa aiba mai mult de 16 ani.Parea sa fie acelas baiat ce m-a dmirat cu cateva minute in urma.Ma indrept spre el si-mi revendic manusile,uitand sa folosesc magicul cuvant ā€˛Merciā€¯.Iritat de nesimtirea mea brunetul incepe sa patineze pana in fata mea :
- Avec plaisir, mademoiselle*
La auzul acelor cuvinte am inceput sa tremur iar picioarele nu ma mai asculatu...

ā€˛-Ei , ce-ai decis ? Mergem sau nu in Strasbourg ?
Am refuzat , nu m-am simtit pregatita .Acum imi pare rau ca parintii m-au lasat sa decid;inca imi reprosez ca n-am avut curajul necesar pentru a spune DA . Am refuzat o viata mai buna , o viata alaturi de parintii mei in tara parfumurilor...ā€¯

Mi-am revenit datorita strigatelor celor ce incercau sa ma evite fara sa se aleaga cu o vanataie.Am inceput sa patinez pana ce l-am ajuns pe brunet.Eram in spatele sau cand i-am soptit:
- Pardone-moi* , am uitat sa-ti spun merci.
Ma simteam atat de bine , atat de sexy acolo pe patinoar unde nimeni nu ma cunostea si ma aprecia pentru ceea ce vedea.Simteam ca sunt buna la ceva , ca cineva ma invidiaza , ca acesti oameni nu ma considera scapata de la nebuni.Adancita in ganduri m-am impiedicat:
- Ar fi foarte frumos din partea ta daca te-ai uita in fata cand patinezi , strig eu.
Ma uitam in ochii lui , ochii lui atat de albstrii , asemenea marii , o mare in care ma scufundam cu fiecare clipa ce trecea.
- Ce faci , te ridici , sau astepti sa-ti inghete fundul?
M-am ridicat, eram prea orogolioasa sa-i spun ceva si prea incapatanata sa-i multumesc.
- Aveti un nume , mademoiselle ?
- Oui* , Adelaide Martineau.
Parea sa fie francez , asta m-a impins sa ma prezint cu numele meu vechi.Cu cativa ani in urma mama imi interzicea sa-l mai folosesc , pentru a ma obsinui cu noul nume.
-Incantat , spuse el saruntandu-mi mana.
Fiori reci imi strabateau tot corpul in timp ce buzele sale catifelate s-au confruntat cu mana mea rece.Ma vedeam cu el in Franta desi il cunosteam doar de doua minute.
- Je mā€™appelle* Antoine Dupont.
Deci esti francez , a ? Imi pot da seama dupa accent; esti destul de dragut . Inalt , brunet si tenul masliniu , visul oricarei fete . Dar vei fi oare si visul meu ? Nu de data asta.Acum trebuie sa plec, au trecut deja doua ore.
Il sarut scurt pe obraz ca si cum am fii doi prieteni vechi iar el ma saluta cu cel mai frantuzesc ā€˛ Au revoirā€¯ pe care il auzisem vreodata.
- Cum e , cati ani are , cum il cheama ?
- Mai incet , Ale ! Il cheam Antoine , cred ca are 16 ani si pare a fi dragut ... oricum nu cred ca voi mai avea de-a face cu el.
Am urcat in masina tatului Alexandrei fara sa-i mai dau alte explicatii.Tot drumul , mai exact 20 minute nu am zis nimic , nici eu nici ea . Eu nu voiam sa-i mai zic altceva , iar ea nu ma intreba , asa ca in masina a fost liniste.Incepeam sa vad blocul in care locuiam , o cladire atat de veche , incat bucati din zugraveala cadeau in fiecare zi printre oameni.Am coborat grabita din masina indreptandu-ma spre apartamentul cu numarul 84 din ultima scara.Ma uit la ceasul digital de pe televizor : ora sase.Ca de obicei , intarzii . De ce trebuie sa am doi parinti intarziati ? Din cauza lor intarzii tot timpul.Off , sunt patetica ... Niciodata nu aunt eu vinovata , responsabila de actiunile mele e orice alta persoasna in afara de mine.Asta e numai unul din multimea de defecte ale mele.Ma limistesc tot timpul repetandu-mi in minte ā€˛ unica prim defectele meleā€¯... si tot asa . La naiba , au trecut deja 5 minute.Ma imbrac repede cu bluza alba decoltat si o alta pereche de blugi.L-am sunat pe Alin , e destul de tarziu si nu-mi place sa cutreier strazile de una singura.Imi iau banii , geanta asortata cu haina gri si ma indrept spre statie.Fulgii ce acopereau pamantul in urma cu 2 ore sunt acum topiti , iar albul ce me inconjura s-a transformat intr-o mizerie de nedescris.Ajunsa in statie imi cumpar bilet si urc in primul troleu ce venise.M-a condus lin , pana la statia mult asteptata.Din departare il vedeam pe brunet ca ma asteapta cu mainile indesate in buzunare si barbia acoperita de un fular negru , din bumbac.Am coborat nerabdatoare din troleu si printr-o greseala , buzele ni s-au unit intr-un sarut.Limba mea se juca nestingherita cu a sa , masand-o si explorand fiecae centimetru al ei.Am intrerupt sarutul , fiindu-mi teama de reactia brunetului:
- Ar fi bine sa ramana intre noi , desi trebuie sa recunosti ca ti-a placut.
- De acord , dar nu cumva spuneai ca nu ai nevoie de baieti in viata ta ?
- Tu ai schimbat asta , ii spun eu lingandu-i buza superioara.Tu , ce mai faci?
- Ma indragostesc ...
A incercat sa ma sarute , insa l-am respins.Imi placea sa-l torturez , sa simt ca ma doreste,sa simt toata pasiunea sa,Sa simt ca-mi ofera ultima faramitura de aer din corpul sau in acel sarut...
Restul drumului a stat cuminte , fara alte tentative de cucerire a inamicului.IL primveam , priveam ochii sai negri , asemea noptii , atat de adanci , ochi in care te puteai scufunda la cea mai mica greseala , care te trimiteau in abis daca te indragosteai de ei,ochi ce vrajesc prin profunzimea lor ...
Ajunsi la el acasa, am imbratisat-o pe verisoara mea, am felicitat-o si m-am alaturat celorlalti invitati:
- Salut , ma numesc Adelle, unde mergem ?
- La patnioar, la mall, la pizza ? Veneau propunerile.
Speram , mai bine spus ma rugam tuturoro zeilor sa nu aleaga patinoarul,ar fi fost o condamnare la moarte , mai bine spus sinucidere pentru mine.Antoine era supraveghetor , asa ca sansele de a-l intalni erau uriase.Spre bucuria mea , Alina a ales sa mergem la mall. Pfiu ! Am scapat .Ne-am imbracat si am plecat spere mall.Alin nu mai putea astepta urmatorul sarut , asa ca m-a luar deoparte pentru a discuta.M-a impins usor intr-un zis si-a inceput direct sa-mi ceceteze gura , incercand sa-si strcoare mana pe sub bluza mea , dar nu l-am lasat , nu acolo si nu atunci.Am preluat conducere masandu-i limba , provocand un duel intr noi doi , unul in crae nici unul nu vroia sa se lase batut.Intr-un final am intrerupt sarutul ā€˛ingrijorataā€¯ deoarece ne puteam rataci de ceilalti.Alin a ramas cuminte m dar la mall imi arunca priviri pline de dorinta , dezbracndu-ma din priviri.
- Alin, atragi atentia , fii mai discret.
Nu a vrut sa-mi dea asculatre, mana sa se plimba libera pe fundul meu , masandu-l , atrgand privirile tuturor.De obicei cel ce indraznea sa faca asta intr-un loc public se alegea cu urma palmii mele pe fata , dar de data aceasta m-am lasat dusa de val.Incepeam sa ador viata , viata alaturi de el cu saruturi furise si intalniri pe fuga.Simteam cum in locul sangelui , in venele mele curge adrenalina pura,simteam cum suspansul creste cu fiecare secunda in care ne sarutam , iar bataile inimii ni se accelerau la gandul ca o persoana nepotrivita ne-ar vedea impreuna.
Ne-am plimbat , am glumit , am mancat cate o inghetata dupa care ne-am intors epuizati acasa.Imediat ce ne-am aseazat cat mai comod in fotolii , telefonul meu incepe sa sune de undeva din geanta.Off ! Ce dezordonata sunt .Mama e de vina , ea m-a facut asa.Intr-un final im gasesc:
- Buna scumpa noastra , suntem in avion , venim spre casa.
- Maman , papa , tres bien*.Ne intalnim acasa.Esti gata , il intreb pe brunetul ce se lafaia in materialul moale ce invelea fotoliul.
- Pentru ce , pisi , rosti el ultimul cuvant doar pentru mine.
- Ma conduci , pisi.
Baiatul s-a conformat . Ne-am imbract amandoi si-am plecat.Nimeni nu a zis nimic pana cand am ramas doar noi doi in acea masinarie ce parea ca-si pierde caroseria pe
sosea.Alin isi dorea un scurt sarut de noapte buna din partea mea . I-am facut poftele , l-am sarut scurt , un sarut inocent , care l-a last cu ochii in soare.Se astepta sa ne jucam cum o faceam inainte , sa-mi simta din nou corpul vibrand si respiratia alaturi de a sa ...Nu l-am multumit , asa ca m-a prins de mana si mi-a surprins buzele catifelate intr-un sarut pasional , unul cum nu mai simtisem , dar l-am intrerupt repede.L-am salutat scurt si m-am indreptat spre blocul in care locuiam , eram convinsa ca parintii mei isi uitasera cheile.Am grabit pasul si nu dupa mult timp i-am zarit stand in fata blocului cu bagajele in mana , pe umeri sau chiar pe jos.
-Exista mai multe chei de la acest apartament , le spun eu deschizandu-le usa.
- Stim , scumpa noastra , dar ne asteptam sa vii mai repede, in plus cheile le-am uitat in strasbourg
Nu mai trebuie sa ma mir ca sunt asa dezordonata cand parintii imi sunt asemenea.Te miri ca nu si-au uitat portmoneele in avion.I-am chestionat rapid pe cei doi adulti intrebandu-i cum a fost calatoria si chestii de genul, dupa care m-am asezat obosita in pat.Singurul loc unde problemele nu puteau sa patrunda , singura persoana care le tinea departe ...

*mama (fr.)
*Cu placere , Domnisoara (fr.)
*Da(fr.)
*Ma numesc(fr.)
*mama , tata , ce bine (fr.)


Capitolul 2


Ultima parte


Ora patru , toata lumea doarme , dar nu si Antoine , francezul ce ma suna insistent.Ca de obicei agitata si in acelasi timp nervoasa, incep sa-mi caut telefon ce suna de undeva de sub perna.Eram pregatita sa adresez cele mai sure injuraturi celui ce ma deranja , dar vocea brunetului ma indulceste:
- Bonjour, mademoiselle*.Imi imaginez ca nu dormeai , am dreptate ?
- Nu , Antoine , nu ai !
- Ce ai zice sa admiram cerul impreuna ?
- Unde esti ?
- Aproape de tine ,spuse el batand usor in geam.
M-am ridicat alene din pat indreptandu-ma spre locul indicat.Imediat ce am deschis geamul un tsunami de aer rece imi lovise corpul , impulsionandu-ma sa-l inchid cat mai repede.M-am razgandit cand l-am zarit pe brunet afara , cu mana tremuranda , in care tinea cincisprezece trandafiri rosii.
- Pour toi*.
Priveam florile de culoare pasiunii , pasiune ce ne-o impartaseam.Poate acest cuvant era prea mare pentru ceea ce simteam fata de el , dar il iubeam , cel putin asa credeam si speram ca si el sa simta acelas lucru pentru mine.I-am multumit prin intermediul unu sarut dulce , unul ce ne-a trimis pana pe cele mai inalte culmi ale raiului, care la cea mai mica greseala te puteau trimite inapoi pe pamant.Aceasta greseala a facut-o el , a intrerupt sarutul.
- Haide , mergem la lac.
What ? La lac , pe frigul asta ? strigam eu in gand.Dar am acceptat , stiam ca atunci cand sunt alaturi de el ma voi incalzi , iar gerul va parea mai putin naprasnic.M-a ridicat inapoi in camera, unde m-am schimbat , dar nu de fata cu el.Imbracata corespunzator am plecat impreuna cu brunetul meu.Totul era perefect.Parea ca totul se ascunde de dragostea noastra, ca orice persoana care ar fi colindat strazile la acea ora a renuntat pentru ca noi sa fim singuri, dar totusi alaturi unul de altul.Am ajuns mai repede decat as fi crezut.Lacul era inghetat bocna , dar tot nu am avut curajul sa patinez alaturi de iubitul meu.
- Daca se sparge gheata ?
- Prostuto , asta e imposibil , stratul e foarte gros.
Cu greu , brunetul reusit sa-mi indese picioarele in patine dupa care m-a tarat pana pe lac .Ma simteam atat de bine , pentru prima data acea persoana tot timpul nemultumita simtea ca lumea ii sta la picioare , cand este alturi de Antoine.Simteam ca traiesc pentru cineva , ca acel cineva si-ar da viata pentru mine , iar eu la fel.Simteam ca am un rost in viata , ca am pe cineva aproape , care nu ma va parasi niciodata.Poate sunt niste cuvinte prea mari pentru un cuplu care a petrecut doar 2 ore impreuna , dar simt ceva pentru el, simt ca ceva ne va lega pe vecie.
- Te iubesc , Antoine !! Spun asta cu toata fiinta mea.Corpul im tresare doar cand ma gandesc la tine , iar saruturile tale ma trimit in al noualea cer.
- Si eu te iubesc , Adelle.Haide sa intram , incepi sa tremuri.
Chiar daca era ora cinci , restaurantul era deschis , iar ospatarii ne-au primit cu bratele deshise.Sala era amenajata cu matase aurie si maro , pe fiecare masa aflandu-se cate un trandafir, alaturi de o lumanare , ce licarea jucaus la cea mai mica adiere.
- Cam aglomerat asa-i ? Spuse el razand
Ne-am ales cea mai intima masa , ce se afla undeva pe colt , chiar langa semineu.Ne-am luat masa in liniste , in timp ce eu il admiram.Simteam cum ma scufund in marea din ochii sai , il asemanam cu un inger , unul brunet cu parul dezordonat si pielea alba , al carui fata era imblanzita de culoarea galbuie a flacacarii lumanarii.
Dupa mai putin de jumatate de ora m-a invitat la dans.Cel mai frumos vals pe care l-am dansat vreodata.Eram una si aceeasi persoana , ne contopeam intr-un singur corp , ne sincronizam asemenea dasatorilor profesionisti.Asemenea scenelor din filme, totul s-a terminat cu un sarut ce a inceput prin a fi dulce , dar s-a transformat intr-unul pasionl , sub privirile invidioase ale tinerelor chelnerite.Ma vedeam din nou alaturi de el in tara parfumurilor , pe valea Loirei sau vizitand muzeul Luvru.Incepeam sa cred ca toate acestea sunt ireale , ca totul e prea frumos sa fie adevarat.Se purta asa frumos, era romantic , rabdator si cel mai atent baiat pe care il intalnisem.Niciodata n-as fi crezut ca merit un astfel de iubit , dar se pare ca ce a inceput ca o banalitate va continua ca o pasiune reciproca.
Ne-am imbracat si-am plecat spre casa.Pe drum nimeni nu a zis nimic , ne tineam de mana , ne priveam , dar nu stricam puriatea acestui moment cu declaratii de dragoste siropoase.M-a condus pana acasa , unde m-a ridicat inapoi in camera.I-am multumit in cel mai firesc mod posibil , printr-un sarut scurt.Ma simteam la fel ca si Julieta , alaturi de Romeo al sau , stand pe balcon in timp ce iubitul sau ii canta.
M-am schimbat repede sperand ca nu am trezit-o pe maman* , dupa care m-am aruncat inn patul moale , invelit in asternuturi pufoase ce m-au trimis instantaneu in lumea viselor , lume in care gandul imi statea doar la ei , Antoine si Alin.



*Buna ziua, domnisoara (fr.)
*Pentru tine (fr.)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aloma-chan
post Feb 14 2009, 11:05 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: 29-December 08
Member No.: 8.105
Points: 27
Gender:



Partea I:
inecepea-incepea, niga-ninga, e-pe, ata-atat, acelas-acelasi, dmirat-admirat, fii-fi, cheam-cheama, tatului-tatalui, aunt-sunt, persoasna-persoana, limistesc-linistesc, prim-prin, decoltat-decoltata(acordul cu genul substantivului), me-ma, fiecae-fiecare/fiece, IL-Il, primveam-priveam, asemea-asemenea, patnioar-patinoar, tuturoro-tuturor, spere-spre, luar-luat, zis-zid, ceceteze-cerceteze, strcoare-strecoare, conducere-conducerea, intr-intre, crae-care, e un m fara rost acolo, sau poate ai vrut sa zici: cuminte-n ?, dezbracndu-ma-dezbracandu-ma, asculatre-ascultare, atrgand-atragand, aseazat-asezat, im-il, imbract-imbracat, si-am-si am, last-lasat, strasbourg-Strasbourg.
Graba asta:lol: , fii mai atenta cand tastezi!

Ai inceput sa-i conturezi caracterul Ellei.E dificila si prea ambitioasa,egoista,incaptanata,dar asta-i farmecul.Totusi, baietii se indragostesc prea usor de ea.Nu cred in dragoste la prima vedere.Incearca sa o lasi mai moale cu personajele noi (pt moment.),sa decurga totul mai lent.in caz contrar se complica prea mult situatia si se creeaza confuzii.

Oarecum, ti-ai pastrat stilul.au intervenit unele schimbari la descriere.te-ai bazat pe simplitate.vroiam ceva mai complex.Dezvolta mai mult intamplarile ei din trecut si locurile in care se afla.

Am impresia ca te-ai incurcat in propriile idei..La inceput mama ei era acasa.Apoi in avion, venea in tara... ei bine, nu am inteles.unde era pana la urma? Alina e sora lui Alin?

Nu mi-a placut cand ai spus: m-am simtit atat de sexy.Era nevoie de mai multe argumente pt acest sentiment si un alt cuvant era indicat(in nici un caz sexy)
Ai prezentat bine iubirea dintre cei doi.Poate , Alin e prea implusiv, iar Ella e o fire mai anormala, dar ajunge cu intensitatea actiunii.atata timp cat se pastreaza o oarecare decenta totul e in regula.nu insinuez ca sunt atitudine obscene,insa se indreapta catre exagerare.(Mentine limita)
Exprimarea merge.ai folosit un timp gresit la cateva verbe si suna prost cand citesti.nu le mai gasesc acum ... (prea mult imperfect sau mai mult ca perfect in locul prezentului,parca)

Reciteste textul, corecteaza greselile si creeaza conexiunea.


Parta a doua o comentez maine.
Mai am un lucru de adaugat.Ti-am citit ficul si pe alte site-uri unde esti cu actiunea inainte.La aceste parti(de pe site-ul acesta) (scuza-mi repetitia) multe prop si idei sunt schimbate(ai inlocuit prost si ai mult mai multe greseli).De ce nu mergi pe acelasi text?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

pres.mar.only.me
post Apr 18 2010, 10:11 PM
Post #7


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: 6-January 09
Member No.: 8.147
Points: 11
Gender:



okey ... Sa incep cu inceputul . Am renuntat la fic o vreme [ pe toate site-urile ] pentru simplul fapt ca duceam o grava lipsa de inspiratie . Incetul cu incetul mi-a revenit [ si sper sa ramana o vreme :)) ] . Oricum , sa trecem peste asta . Am inceput sa rescriu ficul [ de la inceputul inceputului] . Stiu ca faptul ca trebui [ asta daca doreste cineva, desigur ] sa mai cititi inca o data primele capitole nu este chiar placut. Dar chiar sunt pregatita pentru critici [ de preferat contructive ] pentru ca am crescut [ da , stiu , un an inseamna foarte mult ] si chiar imi doresc sa scriu mai bine . Imi cer din nou scuze ca va plictisesc cu primele capitole . [ Actiunea e posibil sa fie usor schimbata, insa m-am legat doar de detaliile minore, dupa parerea mea ]


Viata Dubla

Am ales sa joc pe doua fronturi,
sa am sanse dubble de a fi ranita ...


Iubesc aceasta tara,
Gradinile sale, istoria sa, monumentele sale...
Simt ca fac parte din ea,
Ca parte din sufletul meu va ramane mereu aici...


~ Ma prinde de talie cu o vaga intentie de a ma strange in brate, dar nu o face, ca si cum constiinta l-ar mustra. Un fior rece imi cuprinde tot corpul , coborand incet , electrocutandu-ma continuu , pierzandu-se in buricurile degetelor. Timpul stagneaza , totul ingheata , doar eu si gandurile mele ramanem vii.Visez clipe de neuitat alaturi de el , simt ca obrajii mi se inrosesc din ce in ce mai mult in timp ce mintea mea inca viseaza la saruturile sale , la repsiratia sa, la ochii sai .
Ma uit in oglinda , nu am curajul sa-mi intorc privirea . Ochii negri ai brunetului ma privesc , in timp ce mainile sale timizi imi incatuseaza gentil talia . Fara sa vreau , ma trezesc la realitate , totul se spulbera , revin la normal , dar gandurile mele ramn vii , acolo undeva acsunse , bantuindu-ma continuu.~

Intuneric , insa nu din cauza draperiilor , ci datorita orei tarzii . De ce nu dorm la ora 3 dimineata ? Meditez , ma gandesc incontinuu la gestul ce mi-a tulburat noptile de cand el m-a vrajit ... O singura privire , un singur gest au fost deajuns pentru ca viata mea sa fie data peste cap.

Deschid ochii incet , ca si cum mi-ar fi frica de ce urma sa vad . Dupa o scurta privire prin incapere , realizez ca sunt acasa , in camera ce ma gazduieste de cincisprezece ani . Ma ridic incet din pat , si cu pasi mici , ce-mi tradeaza starea , ma indrept spre o diploma ce atarna pe perete. Cu fiecare pas , cu fiecare secunda ce trece si ma aproprii de ea , simt cum intru din nou in acea atmosfera , cum ma intorc in trecut .

- Aveam doar 10 ani ...

Cand am castigat primul concurs de patinaj , contiui eu in gand , ca si cum nu as vrea sa deranjez pe cineva . Pare imposibil ca la acea varsta sa ai o ambitie de fier , ce te ajuta sa ajungi acolo unde vrei cu adevarat sa fii. Eu am vrut sa fiu deasupra lor , am reusit , dar am renuntat , intr-un acces de prostie . Inca nu-mi pot da seama care a fost adevaratul motiv . Poate lipsa prietenilor , sau cel mai probabil invidia ce m-a inconjurat cat timp am practicat acest minunat sport .

In liniste , ma intorc pe calcaie indreptandu-ma spre petecul de material textil ce acopera o parte din podeaua camerei mele si incep sa fac cateva exercitii de mobilitate . Spre surpriza mea , marea patinatoare Adeline Martineau nu mai este in forma . Proasta prezentare , asa-i ?Sa incerc din nou . Adeline Martineau sau Ella . De ce doua nume ? Sunt pe jumatate de origine franceza , mai exact mama e o fosta balerina ce a locuit in Strasburg , unde acum tata are o afacere si ea ocupa locul unei secretare , sau ceva de genul . In ciuda firmei de origine franceza , cei doi s-au hotarat ca e mai bine sa se intoarca in Romania . Sincera sa fiu , mi se pare o decizie proasta, comparand nivelurile de trai din cele doua tari .

Ma intorc la antrenament , lasandu-mi mana sa cerceteze pe rand picioarele zvelte. Nu dupa mult timp , ma plictisesc de nereusita mea , asa ca ma intorc in pat . Privindu-ma , sunt mandra de aspectul meu fizic , insa atitudinea si repuatia care mi-am format-o la liceu lasa de dorit . Mereu am dispretuit oamenii care minteau , care deveneau lingusitori cand situatia le-o impunea . Prin urmare , m-am lipsit de astfel de calitati , devenind o persoana mult prea directa , replicile sale sincere fiind cele mai multe ori mult prea acide pentru a fi inghitite de interlocutori . O singura persoana mi-a ramas alaturi , o fata care a reusit sa treaca de reputia mea , de masca sub care mi-am ascuns adevarata fata. Clara ... Doar numele sau imi provoaca o stare de bine , parca potrivindu-se cu personalitatea sa ... atat de blanda . O iubesc , ca pe o sora , una care plange alaturi de mine dar care imi inmulteste momentele de bucurie. As putea spune c-o invidiez , deoarece nu ar avea vreun sens sa spun ca n-o mai fac . Pentru ce ? Calmul sau , buna sa dispozitie , caracterul sau care era total diferit de-al meu . Prietenia noastra e dovada vie a zicalei ā€˛ Extremele se atragā€¯.

Ati putea spune ca am viata perfecta , stare materiala buna , o prietena alaturi de mine , doi parinti extraordinari , dar nu e chiar asa. Nu e usor sa nu ai un umar parintesc pe care sa plangi , sa nu primesti un sfat atunci cand e nevoie , sa fii mereu catalogata ca o fitoasa , chiar daca asemenea comportament nu se regaeste in caracterul tau . Da , le duc dorul parintilor mei , insa nu-i invinovatesc pentru asta , a fost alegerea mea. Am refuzat oportuniatatea de a merge la un liceu francez pentru a fi alaturi de ei , ca si cum as fi stiut ca voi incepe sa-l vad pe Alex cu alti ochi . Ma gandesc la verisorul meu ca la posibil iubit , chiar daca constiinta ma mustra in continuu . Majoritatea m-ati catalogat deja , multi dintre voi imi spuneti sa-mi urmez inima , dar eu ? Eu ce am de zis?


****

Sper sa va fi placut . Dupa parerea mea, e mai profund decat prima varianta. Daca gresec, va rog sa ma contraziceti si sa-mi dati cateva sfaturi .


Ah, si numele ! Clara = Ale Alin= Alex [ imi placeau mai mult numele astea decat cele romanesti :D ]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Jul 27 2010, 07:39 PM
Post #8


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



Din moment ce am citit ca ti-ai refacut povestea, am ales sa o citesc numai pe aceasta.

In primul rand, este mult mai estetic in ceea ce priveste asezarea in pagina, sa lasam spatiu liber numai dupa semnele de punctuatie, nu si inaintea acestora.
Ai cateva greseli de tastare "ramn"; "acsunse"; "contiui"

"m-am lipsit de astfel de calitati , devenind o persoana mult prea directa , replicile sale sincere fiind cele mai multe ori mult prea acide pentru a fi inghitite de interlocutori"- suna mult mai bine "fiind de cele mai multe ori". Si mi se pare ca suna mult mai bine "replicile mele" deoarece este o continuare a ideii protagonistului, dar este alegerea ta.

"Ma gandesc la verisorul meu ca la posibil iubit" - Incearca "ca la un posibil iubit" sau "ca la posibilul meu iubit". Suna mult mai bine.

Ai scris acelasi lucru in trei forme diferite (in contexte diferite bineinteles): continuu, in continuu, incontinuu. Incearca sa ramai la o singura forma, si ti-o recomand pe "incontinuu" - este cea mai corecta dintre toate trei. In nici un caz "in continuu".

Nu pot sa imi formez o opinie inca. Astept continuarea. Dar daca spui ca s-a indragostit de verisorul ei, pot spune ca pare interesant.
Succes!




User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:22 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |