Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Communism...communism Everywhere!


Kreatur
post Aug 12 2010, 06:10 PM
Post #21


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



evident ca tipa nici nu trebuia bagata in seama pentru ce-a scos pe gura, dar e prea cald afara si ne afecteaza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Aug 12 2010, 06:13 PM
Post #22


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



"In chestia asta de aici se specifica deja ca nu ai voie sa injuri sau sa folosesti un limbaj obscen. Cam toate forumurile/comunitatile/blogurile care se respecta au asa ceva."

...daca maine guvernul interzice oamenilor sa mai cumpere eugenii ce o sa zici? "A oricum nu cumparam eugenii asa ca nu conteaza.". Ideea e ca daca eu vreau sa ma exprim intr-un anumit mod sa am voie sa fac acest lucru. E vorba de drepturile omului si libertatea de exprimare. Pe strada sau acasa am voie sa injur cat vreau eu. Asadar de ce mi se ia aceasta libertate de exprimare pe interwebz?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claymore :X
post Aug 12 2010, 07:47 PM
Post #23


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: 12-July 10
From: Bucharest (cateodata..:D)
Member No.: 9.856
Points: 147
Gender:



atunci o sa-mi bag **** in gura lor cat timp mai pot ! :)

e cenzura, nu e cenzura.

oricum in juma de an plec in Canada si am scapat de tara asta distrusa si de retardatii ce o conduc ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Aug 12 2010, 08:15 PM
Post #24


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE(Animal @ Aug 12 2010, 06:13 PM)
"In chestia asta de aici  se specifica deja ca nu ai voie sa injuri sau sa folosesti un limbaj obscen. Cam toate forumurile/comunitatile/blogurile care se respecta au asa ceva."

...daca maine guvernul interzice oamenilor sa mai cumpere eugenii ce o sa zici? "A oricum nu cumparam eugenii asa ca nu conteaza.". Ideea e ca daca eu vreau sa ma exprim intr-un anumit mod sa am voie sa fac acest lucru. E vorba de drepturile omului si libertatea de exprimare. Pe strada sau acasa am voie sa injur cat vreau eu. Asadar de ce mi se ia aceasta libertate de exprimare pe interwebz?
*



M-ai inteles gresit :blink:
Ce vreau eu sa zic ca deja e interzis pana la un anumit punct limbajul obscen. Si acum ei vor sa vina sa reglementeze... ce? Cei care ar tine cont de o astfel de regula au deja regulamente iar cei care nu tin cont de asa ceva, ma indoiesc ca o vor face de frica politiei internetului

Cu alte cuvinte, s-a facut deja, e ca si cum ar da lege sa nu sari de pe un bloc pe altul ca risti sa iti rupi gatul. Cine nu sare, n-o face ca asa zice legea... si cine sare nu e tocmai genul de individ care traieste asa cum ii zic altii
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Aug 12 2010, 08:23 PM
Post #25


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



We're dun goof'd. The cyber police will get us and they'll back trace our emails


(IMG:http://cyber-police.co.uk/img/backtraced_it.jpg)

© cyber-police.co.uk
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Aug 12 2010, 11:48 PM
Post #26


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



"Senatoarea social-democrata a propus initial varianta ca CNA sa se ocupe de asta, insa deputatul Varujan Pambuccian - cooptat printre initiatori - a respins ideea."
Se pare ca ideea aceasta nu este privita bine nici printre politicieni. Adica pana si acolo se mai gaseste unul putin mai inteligent, cat sa realizeze ca este o "mareata idee" imposibil de realizat, sau mai degraba o frustrare a doamnei Olguta Vasilescu.
Nu sunt de acord cu obscenitatea intensiva, dar drepturile omului iti permit sa te manifesti cum vrei.
Doamna asta "draguta", in loc sa gaseasca "metode geniale" de a opri obscenitatea deja creata, mai bine s-ar gandi la metode sa nu ii provoace si mai mult, pe cei care o folosesc. Iar cu articole de genul asta...sigur o sa reuseasca.
Dar trebuie sa isi justifice si ei cu ceva salariile si rolul prin Parlament, asa ca mai vin cu o idee sclipitoare in esenta dar imposibil de realizat, sau eventual reformuleaza legile veghi pentru "a creea altele noi si mult mai eficiente".
Dar oricum, e mai mult decat evident ca, cu toata munca lor nu vor putea sa cenzureze fiecare conversatie, este practic imposibil, iar doamna Vasilescu este putin depasita daca nu realizeaza macar atata lucru.
Eu inteleg ca vrea "sa isi apere onoarea", dar contracarand injuriile ce i-au fost adresate ei si odraslei sale cu si mai multa prostie nu o sa ajunga la nici un rezultat. Poate doar o sa evidentieze imbecilitatea ce ii inconjoara pe majoritatea Parlamentarilor, dar asta e deja un fapt stiut de toata lumea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PhoeniX
post Aug 13 2010, 12:06 AM
Post #27


On crack
***

Group: Members+
Posts: 286
Joined: 27-January 07
From: Timisoara
Member No.: 3.667
Points: 572
Gender:



Inainte sa vina cu asemenea legi penibile, ar trebui sa se gandeasca daca "internetul" in sine poate fi controlat.
Dar ei, gandesc doar cat sa nu foloseasca mai mult de 2 neuroni, ca altfel ii doare capul, iar rezultatul? Legile astea penibile care apar una dupa alta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Aug 13 2010, 12:11 AM
Post #28


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



Legile in Parlament sunt emise in mare parte din urmatoarele motive:
1. Sa aibe o ocupatie;
2. Sa isi justifice "munca", mai degraba zis salariile;
3. Sa mascheze imbecilitatea;
4. Sa mai salveze din "onoarea lor patata pe nedrept".
Deci nu putem sa o acuzam pe doamna Olguta ca face si ea ce fac cam toti colegii ei de echipa...la urma urmei toti sunt o apa si un pamant.
Or sa dea legi peste legi si nimeni nu o sa le respecte, caci probabil vor fi numai aiureli, ca si pana acum.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claymore :X
post Aug 13 2010, 12:18 AM
Post #29


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: 12-July 10
From: Bucharest (cateodata..:D)
Member No.: 9.856
Points: 147
Gender:



Exact. Astia nu au cum sa ma cenzureze pe mine . Mor cu ei de gat ^^ .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PhoeniX
post Aug 13 2010, 12:24 AM
Post #30


On crack
***

Group: Members+
Posts: 286
Joined: 27-January 07
From: Timisoara
Member No.: 3.667
Points: 572
Gender:



LOL. Ca persoana te pot cenzura cum vor ei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wststreet
post Aug 13 2010, 12:30 AM
Post #31


lasa glumele
****

Group: Members+
Posts: 403
Joined: 29-January 06
From: Timisoara
Member No.: 2.125
Points: 851
Gender:



QUOTE(Claymore :X @ Aug 13 2010, 01:18 AM)
[...] Mor cu ei de gat ^^ .
*



That's the spirit... thumbs up
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claymore :X
post Aug 13 2010, 12:30 AM
Post #32


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: 12-July 10
From: Bucharest (cateodata..:D)
Member No.: 9.856
Points: 147
Gender:



sunt optimist . : )) oricum tot cu ei de gat mor ^^ !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Aug 13 2010, 08:08 AM
Post #33


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 13 2010, 11:24 AM
Post #34


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



faptul ca trebuie respect si ordine nu inseamna ca asta implica comunism... suntem o tara lipsita de reguli si o degeneratie sociala totala la nivel national... natie patetica...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Aug 13 2010, 12:22 PM
Post #35


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



vreau eugenii!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Aug 13 2010, 12:37 PM
Post #36


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



QUOTE(Sidonix @ Aug 13 2010, 07:24 PM)
faptul ca trebuie respect si ordine nu inseamna ca asta implica comunism... suntem o tara lipsita de reguli si o degeneratie sociala totala la nivel national... natie patetica...
*



Ordinea apare in mod natural in urma educatiei si in ceea ce priveste respectul: nu poti sa obligi oamenii sa respecte ceva decat daca esti in comunism/monarhie/regim totalitar. Nu inteleg ce legatura are "degeneratia sociala totala la nivel national" cu dreptul fiecaruia de a se exprima liber. "Degeneratia sociala totala la nivel national" poate fi combatuta doar cu educatia adecvata. Daca parintii si parintii parintiilor nostri isi educau copii sa aiba niste valori morale precum onoarea si dreptate(si altele) probabil traiam intr-o tara mult mai buna in momentul de fata. In schimb la televizor avem numai modele si stiri de 2 lei care promoveaza valori imorale care ne indobitocesc cum ar fi: cati bani a luat manelistu X, un smecher de cartier fiu de parlamentar a calcat cu masina pe cineva cand era beat dar a scapat de justitie, cat de smecheri si cat de bogati sunt aia care fura, etc. oricum ai inteles exemplele de genul acesta care apar tot timpul la TV. Ce sa mai zic de politie/justitie si pana la urma despre oamenii de rand: prefera o mita/un ban usor/un ban furat decat onoare si dreptate. Valorile morale adevarate au disparut acum 50 de ani odata cu comunismul si in momentul de fata nu mai inseamna nimic in Romania. Defapt poti fi numit si fraier daca esti onest si drept.

Daca ar aparea in presa modele adevarate care promoveaza valori morale poate s-ar schimbat ceva in tara asta...dar se pare ca romanului ii place mult mai mult sa se scalde in aceasta putoare autohtona si sa nu "taxeaza" televiziuniile si presa(vb de astea pentru ca sunt cele mai vizibile) pentru aceasta campanie de indobitocire sistematica.(cancan/libertatea/stirile de ora 5/otv/realtiatea/antenele/etc.)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

selen_dom
post Aug 13 2010, 12:38 PM
Post #37


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 308
Joined: 9-February 06
From: on a book of mistery
Member No.: 2.159
Points: 752
Gender:



i'm happy, we have a funny, free and warm country...problema:nu stim sa ne apreciam, prea ocupati sa ne plangem si sa nu facem mare lucru[no ofense to those who really do something].
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 13 2010, 01:38 PM
Post #38


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... in tara democratiei AMERICA legile sunt dure si strict implementate... libertatea de exprimare exista aici mai multe ca oriunde insa LEGEA delimiteaza ce poti expune si cum pentru ca altfel ar exista haos. Tu consideri asta dictatura, totalitarism ? Romania a ajuns in haos dupa 20 de democratie care pentru noi inseama un libertinaj national cu suplimente de incultura si superficialitate in toate aspectele societatii... insa ceea ce mi se pare mie grav este ca nu suntem capabil sa ne schimbam... o parte alege sa fuga din tara si restul se chinuie cu impresii vagi de speranta ca vor putea schimba ceva... acel ceva suntem noi... si nu suntem capabili sa ne schimbam nici daca ne transplateaza alte creiere... e genetic incurabil...

ps: comunismul in 50 de ani prin FRICA a pastrat respectul intre oameni si unele valori elementare... frica a disparut in 90 si atunci am aratat adevarata fata a natiei...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Aug 13 2010, 02:14 PM
Post #39


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



"in tara democratiei AMERICA legile sunt dure si strict implementate... ."

Americanii respecta legea/legea e dura si strict implementata pentru ca exista valori morale in aceea tara precum dreptate egala pentru toti/libertate egala pentru toti. Aceste valori morale ii determina pe americani sa implementeze corect si drept legea. Pana la urma totul se bazeaza pe incredere. Increderea ca politia isi va face treaba, increderea ca justitia isi va face treaba. Aceea incredere nu este irosita in america in mare parte din cauza ca toti se asteapta la dreptate egala pentru toti. In Romania toata lumea e speciala si dreptatea se face in functie de statut pentru ca nimeni nu se asteapta ca un parlamentar sa fie judecat egal cu un boschetar.


"libertatea de exprimare exista aici mai multe ca oriunde insa LEGEA delimiteaza ce poti expune si cum pentru ca altfel ar exista haos"

In fond si la urma urmei legile sunt o forma de cod de etica. Fiecare tara isi formeaza un cod de etica in timp si din acestea apar legile dupa care cetatenii acelei tari vor sa traiasca. Daca oamenii unei tari considera ca nu e frumos sa arunci mucuri de tigara pe strada si cineva face acest lucru, cei din jur se vor uita urat la el sau il vor marginaliza. Pana la urma daca exista o majoritate in acest sens si deranjeaza destul de multa lume se face o lege si se pedepseste aruncatul de mucuri de tigara. Asadar oamenii fara un cod etic cum sunt romanii nu vor respecta legea pentru ca nu ii reprezinta si nimeni nu se asteapta sa fie impusa legea respectiva. Daca maine s-ar pune lege ca nu ai voie sa arunci mucuri de tigara pe strada crezi ca cineva va respecta aceasta lege? Crezi ca politia va imparte amenzi in stanga si in dreapta?

"comunismul in 50 de ani prin FRICA a pastrat respectul intre oameni si unele valori elementare..."


Respect intre oameni? Prietenii se parau intre ei si isi ascundeau unii de alti gandurile si ideile. Nu era universal valabil da acest gen de comportament era promovat de guvern. Ce respect poate sa existe cand toti se uitau in curtea vecinului ca nu cumva sa aiba ala mai mult ca el?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 13 2010, 02:26 PM
Post #40


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... eu am expus modelul american si romanesc, mai mult n-am ce polemiza... nu avem nimic "normal" pe care sa putem face conversatie despre societatea romaneasca...

ps: la respect trebuia sa pun ghilimele ca sa nu interpretezi gresit... comunismul la noi a fost grotesc si nu se rezuma la capra vecinului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:12 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |