Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Aoi Bungaku Sync, Read first post


Kratozz
post Apr 26 2010, 09:49 PM
Post #1


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Sync #3

Aoi Bungaku Series - Blue Literature Series


Marti si Vineri de la 20:00 (1 episod/zi)


The series consists of adaptations of six modern classics of Japanese literature: Osamu Dazai’s No Longer Human (Ningen Shikkaku) & Run, Melos! (Hashire, Melos!), Natsume Soseki’s Kokoro, Ryunosuke Akutagawa’s Hell Screen (Jigoku Hen) & The Spider's Thread (Kumo no Ito), and Ango Sakaguchi's In the Forest, Under Cherries in Full Bloom (Sakura no Mori no Mankai no Shita).

Watching Schedule:

27 apr: ep 1
30 apr: ep 2
04 mai: ep 3
07 mai: ep 4
11 mai: ep 5
14 mai: ep 6
18 mai: ep 7
21 mai: ep 8
25 mai: ep 9
28 mai: ep 10
01 iun: ep 11
04 iun: ep 12

the only rule: Spoilere permise dupa ora 20:00 a zilei in care se priveste episodul.

Soo ca sa ma conduc de template-ul existent deja (courtesy of Moonsparkle-san :) ) si cu permisiunea mai sus mentionatei o sa-i dam drumul.
Pe viitor ar fi fain sa urmam acest format pt syncuri (ca idee).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Apr 27 2010, 08:03 AM
Post #2


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



mwhahaha my template is so cool people want to use it! mwhahahah.

primul episod a fost foarte fain, Light-chan moare, can't wait for the next one!

revin diseara in situatia fericita in care reusesc sa vad primul episod :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Apr 28 2010, 06:28 PM
Post #3


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



impressive first eps :) mi-au placut imaginile inclusiv "alea" :rolleyes: anyways destul de interesant.

Parerea mea e ca el nu s-a aruncat era prea las si alintat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Hikikomori?
post Apr 28 2010, 08:07 PM
Post #4


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 429
Joined: 17-March 09
From: Tg-Mures
Member No.: 8.491
Points: 1.159
Gender:



Da un inceput promitator, although normal nu a-si continua sa ma uit la ea chiar daca e plin de situatii ineresante( cum a fost cu rochia rosie ) si imagini frumoase ca "alea" :D ... altfel eu sunt singurul care astepta sa apara un shinigami, tot aveam impresia ca ma uit la death note :huh:

Eu cred ca era serios inlegatura cu sinucidera, altfel nu lua the sleeping pills. Pentru ce a ezitat era faptul ca a si-a realizat ce facuse inpingand femeia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post May 3 2010, 08:33 AM
Post #5


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



cam slow si fara continut primele 2 ep...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post May 3 2010, 09:48 AM
Post #6


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



do agree ca e cam slow
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post May 7 2010, 12:39 PM
Post #7


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Again a slow anime no1 is watching but for maniacal kratozz by himself ... hmmzzz the thing is i enjoy it :D mwahahahah ughmmmm... back to being serious...

deci vazut prmul story (3 eps called Not Human) e un studiu interesant al psihologiei umane si a comportamentului rasfatat... care cu timpul devine o obsesie. E povestea lui Dorian Gray pe intelesul japonezilor, are si el lord Henry-ul sau, prienul care ii cunoaste viciile atat de bine. Isi are si monstrul care iese din picturi, si il urmareste peste tot in viata. Dorinta lui de a fi iubit de toti si adorat dar in acelas timp dorinta de a face orice fara sa pateasca mare lucru - acesasta e dilema lui. Cred ca a ramas monstru pana la urma alegandu-si atent urmatoarea victima, fata aia draguta :(.

GG pentru grafica si muzica, care sunt foarte faine, mai ales muzica care se muleaza perfect pe atmosfera din poveste.

PS me double post again :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post May 12 2010, 10:05 AM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



no, you didn't see the first story, as ep 4 it's the ending ;)
in rest ai dreptate, daca te referi la faptul ca el doar doreste iubire, acceptare (de societate) dar nu ofera acelasi lucru in schimb... imo. mi-a placut faptul ca a incercat sa se integreze, sa traisaca asemeni oamenilor... sa fie om pana la urma. dar era evident, de mult timp, ca nu o sa isi gaseasca locul... he just delayed it with one, two... 5 more girls who are "kind to him" - why?
mi-a placut f mult starea in care era cand scria manga - undeva intre om si monstru... absorbit cand de o parte cand de cealalta. wicked
s-a terminat cum trebuia sa se termine. atat :)
si da, muzica si grafica fac o atmosfera deosebita
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post May 19 2010, 10:41 PM
Post #9


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Am facut un efort sa vad eps 4 - 5 azi seara :( damn nu am timp sa vad nici mcar 1-2 eps pe sptmana :unsure:
I agree here cu Ecstasy cu balanta aia intre om si monstru, and it seems ca monstrul a invins.

A doua istorioara arata un alt tip de monstru - frumusetea. Frumusetea care nu are bunatate si inteligenta in ea, transforma o persoana intr-o mimicrie ciudata a omului. In acest caz the monster is hidden well si e foarte greu sa-l vezi. Lesson here: don't get tricked by beauty cuz it waves away and when u see the truth behind the mask u may not be happy with what u find there.

phew poate reusesc sa vad si maine ce a mai ramas...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post May 20 2010, 10:17 AM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



and I'm with you on the beauty-monster thingie :)
sper sa vad si eu ep 6 azi... though times, when there's so little time :|
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post May 23 2010, 08:21 PM
Post #11


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Am vazut acum eps 7 - 8 si am ramas uimit cat de fain putea sa fie facut anime-ul. Imagini impecabile, desenat curat si frumos. M-au impresionat umbrele rosii - portocalii si muzica care a adaugat condimentarea necesara istorioarei.

Am ramas socat de aceasta drama... brr dragostea lui K atat de frumoasa si trista... si cat de las s-a purtat "sensi" si mama amestecata....e un studiu interesant al celor patru personaje... mama care urmarea ca fiica sa se casatoreasca cu cine trebuie, si care a tesut toata intriga.. sensei acel whimp care s-a folosit de K pentru binele propriu, dand gres pana la urma... si cei doi care nu vroiau sa fie decat fericiti...

Intr-un sens K a fost victima societatii; pentru fata - dragostea putea sa fie o simpla joaca sau o metoda de a i se impotrivi mamei... cu atat mai mult ca K era iesit din comun si trebuia sa devina preot budhist, care nu trebuia sa aiba atractii umane, astfel fiind un bibelou interesant si iesit din comun.
K mai era si un mijloc de fuga pentru fata... astfel ea a facut miscarea... mama a facut si ea ce credea ea ca e datoria de mama a tesut intrigile... whimp a cautat sa fie "the good boy that saves princess" dar care de fapt vroia totul pt sine... daca nu o cerea pe fata in casatorie K ar fi trait....

K nu a fost pregatit pentru toate aste plus ca mai avea dragostea.. care ne fura mintele si ratiunea ne face sa ne comportam diferit si pierduti care ne arunca in convulsii de fericire si disperare. Numai K simtea asta.. numai K nu urmarea nimic altceva... iar cand a inteles ca poate pierde acest sentiment a facut ultimul pas, era gata de omor. Si realizarea acestui lucru, ca a fost la un pas de crima, l-a impins spre suicid.

E o poveste extrem de trista in care mai multe vicii umane si dorinte ascunse au construit, picatura cu picatura, un templu de minciuni si aparente care l-au doborat pe K.

Eu am varianta in care Sakai Masato prezinta fiecare carte si mi-a placut comentariile acestuia despre actualitatea fiecarei povestioare cu atat mai mult cu cat da si informatii adaugatoare despre autorii cartilor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post May 23 2010, 11:36 PM
Post #12


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



kratozz, ai spus cam tot ce ar fi putut fi spus despre cele 2 episoade... mi-au placut mult si perspectivele din care K si Sensei vedeau atat intamplarea cat si pe fata: Sensei o vedea in culori reci desi afara era vara, iar K o vedea in culori calde desi era iarna... poate era o metafora a sentimentelor si caracterelor lor prin prisma statutului social si a felului in care erau perceputi :blink:

anyway, povestea ma facut sa vreau neaparat sa citesc si cartea (hope to find it in bookstores cuz' i don't like online reading).

P.S. si eu tot varianta cu intro-uri o am, dar nu are subtitrare si nu am rebdare sa caut alta... dar imi place tonul vocii lui Sakai Masato, iar felul lui de a vorbi ma face sa inteleg in mare ce vrea sa spuna...cred :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post May 24 2010, 07:57 AM
Post #13


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Ah nu am observat diferenta de culori :) , si acu imi dau seama ca asa e unul o vedea in culori albastre si flori albastre pe cand celalat o vedea ca o floarea soarelui. Cred ca au avut si o discutie la un moment dat. hmzzz interesting..
Da tonul vocii e fain si termina tot timpul cu "Aoi" care de fapt nu inseamna albastru ci green si in acest context e "Literatura verde" (in sens de actual).

daca gasesti pe undeva cartea zi si mie, pare foarte interesanta :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post May 26 2010, 09:41 AM
Post #14


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Vazut episodul de ieri primul din "Run Melos Run" si nu am ramas foarte impresionat... Nici grafica nu pot spune ca a fost faina, si nici nu pot sa spun ca au fost foarte subtili... era clar ca ce scria el e o personificare a intamplarilor din viata sa... anyway sper ca a doua parte sa nu fie la fel de dezamagitoare...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post May 26 2010, 09:55 AM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



Mie oricum cel mai mult mi-a placut prima parte pentru simplul fapt ca a fost cea mai introspectiva. Cert e ca toate au ceva apasator... cred :)). Adica am vazut seria acum ceva timp si deja am uitat exact cate parti avea si daca toate erau dramatice :P. Oricum a fost exceptionala seria, loved it :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post May 26 2010, 12:22 PM
Post #16


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Aaaa am uitat sa mai adaog ca ca Run Melos Run avea atmosfera asta... yaoish wich i disliked... :D

Din ce am vazut pana acum KOKORO was the best !!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post May 26 2010, 02:42 PM
Post #17


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



so i wasn't the only one ...disturbed... by the yaoish atmosphere (not all the girls are into them... :blink: ). in afara de amintirile din tinerete, nu prea se intampla nimic... poate partea a 2-a va lamuri putin lucrurile, pt ca pana acum nimic nu duce nicaieri. and he really is a weak guy daca (,) chestia aia l-a traumatizat pe viata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post May 28 2010, 10:18 PM
Post #18


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Am vazut acum si celalalt episod aaaand mi-am dat seama ca le-am vazut invers !!! adica de la capat :lol: Astfel partea a doua nu prea mi-a placut, iar partea 1 a fost cat de cat ok. Insa iarasi nu prea am ce comenta decat ca mi-a placut fraza aia: Ce e mai dureros ? sa astepti sau sa faci pe cineva sa astepte ? Iar fraza asta adaoga mult sens la povestioara. Parerea mea e ca e la fel de dureros... anyway sa vedem cu ce ne bucura ultimele episoade :D

PS Se cam termina seria, ar trebui de facut planuri

"Gee, Brain, what do you want to do tonight?"
"The same thing we do every night, Pinky—try to take over the world!"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Jun 4 2010, 10:20 PM
Post #19


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



The last episodes just RULE ! stiu ca lumea nu s-a prea uitat la asta insa ultimele doua episoade sun masterpieces. Si the story of the painter care intr-un fel se muleaza pe viata scriitorului (cum se explica la inceput de catre narator). Scriitorul s-a sinucis fiindca cartile lui nu mai erau citite. Si intr-un fel artistul care deseneaza realitatea nu mai este venerat, pentru ca nu indoapa cititorul cu pastile de euforie si uitare. Ambele istorioare au ceva foarte sad in ele :( Mi-a placut mult grafica si muzica...


Anyway ca sa fac un round-up in general animeul merita vazut insa este pour les gourmands, adica nu are deloc moe in el si trateaza teme sociale mai profunde decat majoritatea animeurilor, este un seinen cu elemete de dementia in el poate asta explicand attendance-ul atat de mic la el in comparatie cu celelalte sincuri :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Closed TopicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 09:27 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |