Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Shuonen Sau Shoujo?, Ce gen preferati?

Shuonen sau Shoujo?
 
[ 16 ] ** [22.22%]
[ 3 ] ** [4.17%]
[ 12 ] ** [16.67%]
[ 16 ] ** [22.22%]
[ 25 ] ** [34.72%]
Total Votes: 72
Guests cannot vote 

Chupacabra
post Jan 13 2008, 11:50 AM
Post #21


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 5-January 08
Member No.: 5.893
Points: 150
Gender:



de obicei shounen, pentru ca e de "baieti". Ma mai uit si la shoujo din cand in cand, doar daca are note mari
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Jan 13 2008, 06:42 PM
Post #22


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



Deci, prostia aia expirata, pe care scrie "PaRappa The Rapper", la ce categorie intra? Cu Witch Hunter Robin, ce facem deci? Spirited Away e shoujo, nope?? :P :P :P :P

Parerea mea e ca ar fi trebuit sa formulezi titlul topicului cam asa: "Audienta Specifica", si sa pui la optiunile poll-ului, pe langa shounen si shoujo: mina, kodomo, seinen si josei... Pentru ca multi nu disting intre seinen si shounen si vor aparea tot mai multe posturi de genul:
QUOTE(haruhichan @ Nov 22 2007, 01:45 AM)
eu personal prefer shoujo si josei :) dar asta nu inseamna ca n-am dat peste animeuri care sa nu se incadreze in categoriile astea si care sa imi placa: death note, claymore, elfen lied, code geass.


Daca vroiai sa vezi care este mai urmarit dintre SHOUNEN si SHOUJO, cred ca ar fi trebuit sa pui si varianta "Nu urmaresc niciunul dintre aceste genuri", fiindca stiu persoane care dau o cautare pe anidb la seinen-uri si-si aleg ceva de-acolo.

Sincer, nici eu nu prea pricep chiar atatea despre seinen-uri. De asta am postat un topic, cu titlul "Seinen-explicatii detaliate", dar niciun raspuns. Am pus pe-acolo diverse intrebari: de ce un anime cu o poveste complexa ca "Death Note" ar fi shounen si un anime precum "Kamichu" ar fi seinen si intrebari despre audiente si rating-uri de varsta.... in fine, niciun raspuns se pare.... :rolleyes:

Daca ar fi sa aleg intre toate audientele, as alege seinen, fiindca povestile sunt mai complexe si mai interesante. Si intre shoujo si shounen, as alege shounen-uri.

QUOTE(Muza chan @ Sep 28 2007, 08:13 AM)
Parerea mea e ca un shoujo are caracteristici aparte, care ies imediat in evidenta. Restul, la care nu se specifica clar "shuonen", sunt pentru "toata lumea", dar clar nu sunt shoujo. Cand am facut poll-ul le-am considerat tot shuonen.

Deci cum ziceam, la inceputul raspunsului, filmele anime pentru toata familia, cum sunt cele facute de Studio Ghilbi, sa le luam drept shounen, nope??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jan 25 2008, 07:38 AM
Post #23


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



narumi:
Am explicat mai sus, pe mine m-a interesat un poll cu categorii mai largi. Nu e un topic despre dezbateri genuri anime, daca vrei asa ceva gasesti aici. Nu te obliga nimeni sa votezi daca nu ti se pare facut corect. De asemenea, poti sa spui ca nu esti de acord cu categoriile. Insa Poll-ul va ramane in forma asta.

Daca e cineva care vede numai seinen, poate mentiona asta: "vad numai seinen, nu vad deloc shuonen". Dar cred ca sunt foarte putini care ar spune asta. In general, cei care vad seinen vad si shuonen.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Jan 25 2008, 12:05 PM
Post #24


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Jan 25 2008, 08:38 AM)
narumi:
Am explicat mai sus, pe mine m-a interesat un poll cu categorii mai largi. Nu e un topic despre dezbateri genuri anime, daca vrei asa ceva gasesti aici. Nu te obliga nimeni sa votezi daca nu ti se pare facut corect. De asemenea, poti sa spui ca nu esti de acord cu categoriile. Insa Poll-ul va ramane in forma asta.

Daca e cineva care vede numai seinen, poate mentiona asta: "vad numai seinen, nu vad deloc shuonen". Dar cred ca sunt foarte putini care ar spune asta. In general, cei care vad seinen vad si shuonen.
*



Ms de thread, Muza, dar eu vroiam explicatii mai detaliate despre grupurile de varsta si despre audiente, ca genurile le stiu eu!! ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jan 25 2008, 12:20 PM
Post #25


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Narumi:
Un site bun cu informatii despre genurile anime (are si exemple :) ): Gasesti aici si informatii despre varsta (shuonen, shoujo, seinen).
Tv Tropes Wiki

Sau pe wikipedia, la Demografic.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Jan 25 2008, 09:53 PM
Post #26


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Jan 25 2008, 01:20 PM)
Narumi:
Un site bun cu informatii despre genurile anime (are si exemple  :) ): Gasesti aici si informatii despre varsta (shuonen, shoujo, seinen).
Tv Tropes Wiki

Sau pe wikipedia, la Demografic.
*



De wikipedia, stiam si eu ca si majoritatea... Iar site-ul (pe care mi l-ai dat (pe langa faptul ca se incarca cam greu :lol: ) dintre categoriile de varsta nu contine destule: josei, spre exemplu!! Si vad, ca dau o lista de exemple despre shounen-uri, ori shoujo-uri.... Dar as vrea un site (daca exista), in care sa nu existe greseli (asta e cel mai important :angry: ) si sa fie grupate dupa age group-urile astea. (mina, kodomo, shounen, shoujo, seinen, josei)...
Fiindca ma incurc la multe animeuri sa le gasesc audienta.. Spre exemplu Death Note, wikipedia si anidb il claseaza drept shounen, dar site-ul tau le contrazice si zice ca e seinen. Sau Gokusen, spre exemplu, in ciuda faptului ca anidb spune seinen, wikipedia zice josei!! Sau Kamichu sa ma lamureasca cineva de ce e continut seinen 9continut matur). Daca ar fi clasat ca Mina as mai intelege, dar asa..... Cautand o lista de josei-uri pe anidb, mi-au dat foarte putine. Inteleg genul, ca este ceva mai stilat ca shoujo, in care e vorba ori de adolescente sau tinere femei si observ ca se tine mult accentul pe diverse trasaturi (buze, coafuri, ruj, rimel....), dar s-au facut chiar asa putine?? Probabil ca s-au facut mai multe manga-uri sau nu-mi dau seama?? Oricum, as vrea o explicatie detaliata despre stiluri, grupuri de varste si etc.. daca chiar e dispus cineva sa-mi explice!! Fiindca vreau sa aprofundez mai mult!! :lol: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jan 26 2008, 10:10 AM
Post #27


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Uite si aici niste date: http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/lexicon.php

Impartirea pe genuri este relativa, nu numai in ce priveste varsta ci si restul de genuri. De aceea, anime-urile au in general o lista de genuri. Vei gasi un anime, clasificat cateodata diferit, in functie de site-uri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Jan 26 2008, 12:14 PM
Post #28


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Jan 26 2008, 11:10 AM)

Impartirea pe genuri este relativa, nu numai in ce priveste varsta ci si restul de genuri. De aceea, anime-urile au in general o lista de genuri. Vei gasi un anime, clasificat cateodata diferit, in functie de site-uri.
*



Dap, ok.... dar ma intrebam la clasificare: Tu, de exemplu cum ai clasifica Death Note?? Shounen sau Seinen? Oricum, cam ce scrie pe ANN despre seinen este adevarat. Se aduc elemente de SF, Fantastic, ori horror, dar se tin cont si de multe aspecte ale realitatii. Si povestea nu poate fi inteleasa de cei mici. Cat despre shounen-urile moderne, am observat ca e foarte prezentelementul "comic", (strambaturi, fete surprinse... etc), iar seinen-urile (sa luam de exemplu, FMP) au lucruri pe care un copil de 10-11 ani (sa zicem nu le-ar putea intelege). Si Kamichu, cum am mai zis, ma intreb de ce e clasificat ca Seinen. Ca un anime pt intreaga familie (mina), ar mai fi mrs, dar asa?? De exemplu, ea devine zeita (asa dintr-o data, fara nicio explicatie logica ) si sa luam de exemplu episodul cu extraterestrii si presedintele... nu tine cont de niciun aspect al realitatii. In primul rand, cum ar fi aflat ca in regiunea Japonia exista o zeita si bla bla bla... chestii logice... si comunicare cu extraterestrii ca bonus :lol: :lol:Give me a break! . Eu zic ca ar putea fi oarecum ceva pt intreaga familie, dar clasificat ca seinen parca nu se potriveste.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jan 26 2008, 12:30 PM
Post #29


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Narumi:
Death Note e shuonen, nu vad de ce ar fi seinen. Se adreseaza clar adolescentilor. Nu are violenta sau sexualiate excesiva si nu cred ca are ceva ce nu ar putea fi inteles de adolescenti.

Exemplu clar de seinen e Monster, prin subiect, in primul rand. Si Shigurui, pt ca are violenta mare si nuditate, plus subiect serios. Kamichu n-am vazut.

"strambaturi, fete surprinse"... sunt simboluri folosite in manga si anime. Mai multe date pe Tv Tropes Wiki. E cel mai complet site pe care l-am gasit cu teorie. Site-ul nu merge greu, mai opreste download-urile.... ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Jan 26 2008, 01:16 PM
Post #30


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Jan 26 2008, 01:30 PM)
Site-ul nu merge greu, mai opreste download-urile....  ;)
*


Te asigur Muza, ca nu downloadez nimic.. si incarcarea e la fel de rapida ca descarcarea de pe emule!!! :lol: :lol:
Oricum, de date nu ma pot plange!! :P ;) E util... poate nu chiar asa de mult, dar merge!! ;) :D

Si despre josei-uri, din cautari pe anidb, am vazut ca s-au scos foarte putine animeuri de gen. Sunt multe gresite pe anidb sau e adevarat?? :rolleyes:

QUOTE(Muza chan)
Death Note e shuonen, nu vad de ce ar fi seinen. Se adreseaza clar adolescentilor. Nu are violenta sau sexualiate excesiva si nu cred ca are ceva ce nu ar putea fi inteles de adolescenti.....Exemplu clar de seinen e Monster, prin subiect, in primul rand. Si Shigurui, pt ca are violenta mare si nuditate, plus subiect serios.

Atunci seria REC de ce e seinen?? Green Green pentru nuditate explicita?? Si School Days iar de ce ar fi?? Spre exemplu, Kaze no Stigma si Witch Hunter Robin, sunt clasate pe ANNN la age rating: teenagers si ele sunt seinen-uri, dar sunt si shounen-uri clasificate la teenagers: Bleach, Full Metal Alchemist... Iar cele clasificate la mature, sunt obligatoriu seinen...

QUOTE(Muza chan)
"strambaturi, fete surprinse"... sunt simboluri folosite in manga si anime.

Dar nu in toate.... ;) Multe seinen-uri nu contin asa ceva. Cel mai frecvent sunt folosite in comedii si multe shounen-uri beneficiaza de asta!! :P


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Jan 26 2008, 01:33 PM
Post #31


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



Well, eu am votat Amandoua, nu am o preferinta. Conteaza doar calitatea. fiindca se intampla sa ma mai uit si la shoujo desi shuonen predomina.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Jan 27 2008, 02:13 PM
Post #32


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



QUOTE(Missa chan)
Well, eu am votat Amandoua, nu am o preferinta. Conteaza doar calitatea. fiindca se intampla sa ma mai uit si la shoujo desi shuonen predomina.

same here ;)
Cre ca shounen se potriveste cu felu meu de a fi... I guess :mellow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Jan 27 2008, 02:24 PM
Post #33


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



Am ales In special Shuonen... Shoujo doar daca are note foarte bune, doar pentru faptul ca povestiile lacrimogene ma omoara incet XP. Si probabil ca am partea aia din mine care imi zice sa ma uit la ceva ce contine sange, femei, masini si arme (presupun ca de sex nu mai trebuie sa mentionez :P ). Si Shoujo-urile cu note foarte mari le urmaresc cu dezinteres ^^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jan 27 2008, 04:12 PM
Post #34


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Narumi, cum a spus si Muza, aceste clasificari sunt relative. multe anime sunt undeva intre (de aceea un site poate sa le clasifice intr-un fel, iar altul in altfel).
2. cele mai cunoscute sunt shoujo/shounen - joshei si seinen sunt mai putin folosite (termenii), iar de mina - sincer nu am intalnit asa o clasificare. Din aceasta cauza nu trebuie sa te miri ca sunt putine anime clasificate drept joshei.
3. nu trebuie sa confunzi age rating-ul cu target-ul demografic. Age rating-ul se refera la continutul potential ofensiv dintr-un anime, in timp ce target-ul se refera la principala categorie la care se adreseaza respectivul anime. ex - Hataraki man : age rating-ul ar fi teens, deoarece nu contine elemente prea ofensive. Dar e totodata un seinen, pt ca se adreseaza unui public mai matur. Anime pt adulti nu inseamna neaparat sex si violenta.


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Jan 27 2008, 07:55 PM
Post #35


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



QUOTE(Emanuel @ Jan 27 2008, 05:12 PM)
2. cele mai cunoscute sunt shoujo/shounen - joshei si seinen sunt mai putin folosite (termenii), iar de mina - sincer nu am intalnit asa o clasificare. Din aceasta cauza nu trebuie sa te miri ca sunt putine anime clasificate drept joshei.
*


Cautand pe anidb, vei vedea atat un numar mare de shounen-uri si shoujo-uri, cat si un numar mare de seinen-uri. Pe anidb, de asemenea sunt destule gresite, de exemplu, Gokusen care este josei (asa e si wikipedia imi da drepatate e clasificat pe anidb ca Seinen.
Cat despre Mina (animeuri pentru toata familia s-ar traduce), cel mai bun exemplu sunt multe din filmele Studiourilor Ghilbi...... Fiindca ele sunt copilaresti, dar pot fi vizionate si de adult.. dap, un fel de animeuri pt. intraga familie, bazate pe f. multa Fantezie (in general).

QUOTE(Emanuel @ Jan 27 2008, 05:12 PM)
3. nu trebuie sa confunzi age rating-ul cu target-ul demografic. Age rating-ul se refera la continutul potential ofensiv dintr-un anime, in timp ce target-ul se refera la principala categorie la care se adreseaza respectivul anime. ex - Hataraki man : age rating-ul ar fi teens, deoarece nu contine elemente prea ofensive. Dar e totodata un seinen, pt ca se adreseaza unui public mai matur. Anime pt adulti nu inseamna neaparat sex si violenta.
*


Atunci, Kamichu de ce se adreseaza in general unui public matur... E dramatic si e o fantezie din aia usoara, cum am mai mentinonat si mai devreme in episodul cu presedintele: s-a raspandit asa-tare vstea ca e zeita ca a ajuns si la presedintele SUA. Ma refer ca subiectul nu poate fi chiar adresat in principal adultilor (male). Deci, inteleg ca un seinen, de exemplu FMP, nu are destula violenta, consum de droguri chestii ca sa fie clasificat ca Mature si e Teenagers, dar e seinen si shoune-urile, de exemplu, Bleach, din cauza violentei, sunt clasate tot la teenagers. Oricum, ANIMAX spre exemplu foloseste ratinguri de varsta unguresti si astfel AP e ca si 12+. Deci, cand va fi animax canal full time, ziua vor difuza shounen-uri(unele probabil vor avea bulina de AP) si shoujo-uri si anime-uri kodomo, ca am vazut ca au dat cateva si seara seinen-uri si josei-uri, care vor avea buline de 12, 15 si 18. Oricum, josei-urile care se adreseaza adolescentelor si tinerillor femei, vor avea cam 15+, din cate cred majoritatea. Inca un lucru nu inteleg despre josei-uri.... Daca s-au facut asa putine, publicul japonez feminin cam de peste 18 ani, la ce se uita?? :blink: :blink: :blink: :blink: Inseamna, ca nu prea are la ce!! O trasatura remarcabila in seine-uri, e ca povestea nu e chiar atat de fantastica sau ireala ca in shounen-uri si se leaga de multe asprecte ale realitatii, chiar daca aduc elemente de Supernatura, SF, ori horror, ca sa nu mai spun ca exista seinen-uri f. realistice. Si daca Bleach are la ei age ratingul: teenagers(+14 ani), shoune-urile nu-s cumva destinate persoanelor 11-19 ani?? In shounen-uri, cum am mai zis, este prezent elementul comic ma rog exista si exceptii in care nu exista (si asta vorbim de shounen-urile moderne, ca pe vremea lui Captain Future sau ce animeuri mecha se mai dadeau pe atunci0, si printre exceptii ar fi cele cum asini, cele de sport probabil, Death Note si sunt destul de fantastice, dar sunt si multe serii f. lungi. Dar sa spunem de exemplu Witch Hunter Robin si REC sunt seinen-uri... ce elemente nu pot fi intelese de adolescenti, referitor la ce a zis Muza despre Death Note). Si un anime , cu aspecte comice, dar destul de serios e Spiral si e clasificat ca shounen.
Nu-s f.sigur cum sunt ratingurile de pe ANN, dar cineva spunea: Adults Only( Hentai- 20+), Mature (18+), Teenagers (14+), Older Children (10+), All Ages (toate varstele), deci daca te pricepi mai bine la target demographic si rating de vartsa sa-mi spui care-i treaba, ca vreau sa ma lamuresc si eu!!
SI INCA O CHESTIE: AS VREA SA SE CITEASCA TOT POSTUL MEU, NU DOAR FRANTURI CA SA MA LAMURESC SI EU SI SA AM NISTE RASPUNSURI!!!!!!!!!!! [/SIZE] [/COLOR]

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jan 27 2008, 09:16 PM
Post #36


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Narumi:
O sa ai raspunsuri sau nu, nu poti obliga pe nimeni sa-ti raspunda. :lol:

Nu face abuz de fonturi uriase si culori stridente. In plus, evita folosirea literelor mari. Ai grija si la randurile de smiles pe care ai obiceiul sa le pui.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jan 28 2008, 12:34 PM
Post #37


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



dar joshei si seinen sunt mia putine decat shoujo sau shounen, orice ai spune. Cat despre mina, da, am observat ca pe anidb e trecut asa ceva, dar pe anidb sunt trecute multe nazbatii, so...Problema narumi e ca shoujo si shounen sunt cele mai folosite si cunoscute, de aceea muza le-a pus doar pe astea 2. nu are rost sa desparti firul in 4.
Kamichu nu l-am vazut, so nu discut despre el. Daca fmp inseamna full metal panic -acesta l-am vazut - fmp nu e seinen, e shounen si destul de clasic -involves teenagers, fanservice,actiune.
mai repet, target-ul demografic si age rating-ul nu e acelasi lucru. tu consideri ca toate shoujo-urile pot si incadrate la audienta generala - FALS. I-a de exemplu Angel Sanctuary sau X tv - ambele sunt shoujo, fara discutie, dar ambele sunt mature - pt ca au un continut potential ofensator
CAnd spui shoujo te referi la target - adica e un anime in special destinat fetelor - adica : anime axat pe relatile dintre personaje, care implica drama, aspecte romantice, si cu un design specific DAR - Un shoujo poate fi pt toata lumea(AP la noi ) - adica : nu are nimic potential ofensator - ex. CArdcaptor Sakura ; sau poate fi mature (Angel Sanctuary = 15+) - pt ca e un anime mai matur si cu multe chestii potential ofensatoare. Ambele sunt shoujo, dar unu e AP, altul 15+ - asta fiind age rating (poti sa le verifici pe anidb ,wikipedia, etc).
Din aceasta cauza nu se poate calcula in modul urmator : Ap = kodomo, 12 = shoujo/shounen ' 15+ = joshei/seinen. Un shoujo poate fi AP, 12 sau 15+, la fel si un Seinen/joshei.
Cand spun ca seinen se adreseaza unui public mia matur, nu inseamna ca are sex&violence si e 15+. Inseamna ca acest anime priveste lucrurile dintr-o perspectiva mai matura :De ex. : se ocupa de efectul pierderii unui loc de munca - ceva care se adreseaza mai mult adultilor, adolesncetii nefiind prea preocupati de asemenea apect. Acest lucru il califica drept seinen/joshei, chiar daca nu are nimic ofensiv (ar putea fi AP). Alte exemple : administrarea unei afaceri, relatiile sentimentale sunt vazute intr-o maniera mia serioasa, nu mai e romantismul adolescentin.
Sper ca s-a inteles ceva din postul meu :) . Daca nu mai revin :P
Ah, si,btw, nu e nevoie de avertismentul ala mare si rosu - cand raspund la cineva, citesc tot postul persoanei respective ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kaminari
post Apr 10 2008, 12:43 AM
Post #38


Aoi_hana
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 14-March 08
From: -.-
Member No.: 6.383
Points: 53
Gender:



Prefer Shounen. Mi se pare mai interesant decat shoujo. Povestea e mai frumoasa, mai comica... Bineinteles, acum dupa cum crede fiecare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Apr 10 2008, 08:47 AM
Post #39


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



shuonen all the way
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

makerarenairiyu
post Aug 23 2008, 11:39 PM
Post #40


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: 21-August 08
Member No.: 7.430
Points: 38
Gender:



pai prefer shoujo...dar daca gasesc un anime care sa fie shuonen si sa-mi placa de ce nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 10:32 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |