Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

7 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime SERIOS


zeri
post Jul 14 2004, 10:35 PM
Post #41


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Voices of a Distant Star...il consider genial, e scurt si la obiect. Stiati ca in varianta originala, vocile celor doi sunt facute chiar de Makoto Shinkai si de logodnica sa?

Apropo de Makoto Shinkai, daca sunteti pasionati mai puteti sa vedeti Kanojo to Kanojo no Neko ("She and Her Cat") si sa asteptati sa apara "Kumo no Mukou, Yakusoku no Basho"
("The place promised in our early days")...abia in toamna. Daca o sa vedeti trailerul o sa va dati seama ca merita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jul 16 2004, 07:11 PM
Post #42


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Din cate stiu eu, si cred ca stiu bine, "Hoshi no koe" (vocea stelelor) e facut de un singur om, de asta e si asa scurt, si de asta contine vocile a numai 2 persoane.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 16 2004, 07:21 PM
Post #43


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Yup...e munca lui Makoto Shinkai integral...singur singurel a facut totul. Eu zic ca a iesit ceva super interesant, mai ales ca a muncit un singur om la animatie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 17 2004, 02:48 PM
Post #44


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Revin la topicu asta dupa ce am vizionat un anime care m-a impresionat/socat profund...

GUNSLINGER GIRL!!!!!!!

Cel mai serios din cate am vazut pana acum! Nu mai spun nimic aici ca nu are rost. Poate mai tarziu. Mai bine faceti rost de el daca nu il aveti. IT IS A MUST!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 17 2004, 02:57 PM
Post #45


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mdea...gunslinger nu e funny nici un moment...cum am zis-o cind am facut topicu respectiv......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 20 2004, 08:01 AM
Post #46


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Mda, da nu crezi pana nu vezi... Eu n-am mai vazut asa un anime. Chiar nu are nici o faza funny, plus ca nu trateaza nici una din situatiile enumerate in primul post.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 20 2004, 02:08 PM
Post #47


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



aham...gunslinger e drama in fiecare secventa...e superb...oricum poti posta impresia ta la topicul facut...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 20 2004, 06:58 PM
Post #48


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



ashea sid ... fa publicitate :P
am vazut si eu recent jin roh the wolf brigade ... zicea cineva pe aici sau prin alta parte de el ... e super ... "serios"
nici nu lasa impresia de anime, caracterul dramatic impresioneaza prin fortza si profunzime ... nimic amuzant, nimic copilaros, chiar si fazele in care se joaca copiii inspira tristete si dramatism
ma gandesc chiar sa fac un topic pe tema :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Sep 21 2004, 05:29 PM
Post #49


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



Am vazut nustiucum.... agent paranoia :) scuze nu-mi amintesc in totalitate, e de recomandat, e destul de interesant, si are in spate nu puteri magice ci chiar boala asta PARANOIA :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Nov 26 2004, 05:46 PM
Post #50


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Sorry ca nu am citit toate posturile asa ca poate astea s-au mai zis:

Anime serios:

Jin Roh
Angel's Egg
Pom Poko
Millenium Actress
Tokyo Godfathers
Lain
Perfect Blue

si mai stiu cateva da nu sunt sigur ca nu am apucat sa le vad. Si evident multe altele care nu le am :)

Si mie imi plac mult animeurile serioase, dar uneori mai trebe sa mai schimbi ca altfel multe sunt deprimante.

Sal.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Nov 26 2004, 07:25 PM
Post #51


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



hmm poate ca nu se incadreaza la categoria serios (asa cum ati definit-o acu vreo juma de an) da pe mine m-a impresionat Gantz mai ales prin lipsa cliseelor sau mai bine zis prin folosirea lor rasturnata (adika nu exista o tabara cu aia buni si una cu aia rai eroii seriei mor in cele mai oribile feluri si in general habar nu ai unde te va purta scenariul) to animeuri neobisnuite (seroase) poate fi considerat si seria crest of the star http://www.anime-club.ro/modules.php?name=...ic&t=2016....in general orice serie in care nu exista un erou care sa rezolve tote situatile
(as include si noir aici da e cam exagerat)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Nov 29 2004, 09:52 AM
Post #52


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Mai e si Grave of the fireflies da eu nu l-am vazut.

Nu mai zic cat e de fain Jin Roh.
Mi-e mi-a placut Millennium Actress. Are un scenariu f fain. Si poveste faina.
Mai e tare de tot Now and then, here and there. F f fain. Arata exact furia umana impotriva nepasarii si inrairii umane. Excelet. Poate fi un pic deprimant dar spre final te prinde inversunarea si entuziasmul eroic (dar un eroism sincer, real, de om normal care nu poate trece nepasator pe langa atrocitatile din jur) personajului principal(Shu). Intr-un fel Shu seamana cu Vash (Trigun).

Am si eu Paranoia Agent da nu am apucat sa ma uit la el. Ne-ar trebui zi de 48 de ore ca sa putem tine pasul. :D Macar incercam :) :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Nov 29 2004, 12:16 PM
Post #53


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



:shock: Now and then, here and there ..... anime serios mie mi sa parut cel mai plin de clisee anime din cate am vazut (sau oricum unul din cele mai pline de clisee) toti aia rai erau exagerat de rai toti aia buni enervant de buni si ....idioti (adika ce personaj real si credibil ar ataca vreo 2..3 tipi inarmati cu arme de foc folosind o un simplu bat :shock: )aaa si inca ceva unde ati mai vazut tipe la 14 ani care creaza apa asa la nevoie :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Nov 29 2004, 01:42 PM
Post #54


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Esti dus mah bogdane daca nu reusesti sa vezi simbolistica din Now and then. Ce tu crezi ca toata lumea e ca tine sa stea comod ? Sunt unii care sar inainte indiferent de conditii, din curaj, disperare (care era si cazul lui Shu - ori mori, ori devii ca ei, nu exista alta solutie, iar poate ca sacrificiul tau ca face o diferenta - nu stii ca la jap cand un samurai era in total dezacord cu seniorul sau si voia sa-l convinga isi facea sepuku in speranta ca gestul sau va schimba parerea seniorului).

E pacat ca multi nu reusesc sa treaca peste partile comerciale sau "lumesti" ale animeurilor. Multi vad in Trigun doar un serial simpatic cu batai si personaje interesante. Eu vad o drama si o parabola. Din cauza asta nu ma omor dupa fazele comice din Trigun desi au si ele semnificatia lor.

Pacat. Ganditi la ce vedeti si rumegati bine pt ca japonezii nu fac numai desene cu batai si personaje cool.

Cine stie cunoaste ca sa inchei cu o expresie 'populara''.
Eu va urez 'ochii mari si mintea deschisa'.

Sal.
Iancu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Nov 29 2004, 06:27 PM
Post #55


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



hmmm poate ca nu toti ar sta indiferenti cum spui tu da nu uita ca un om real are si instinct de conservare daca actiunea ar avea loc in japonia medievala poate ca ideea ta cu analogia cu samuraiul ar merge da ce ideologie (filozofie de viata) crezi ca are un pusti de 10...13 ani?

cat despre trigun ..pai nici eu nu-l gasesc funny, iar ideea propusa de serie (utopia unei lumi perfecte) este nerealista ...... gandeste-te la secventa aceea cand vash incearca sa salveze un fluture cazut in plasa unui paianjen scotand fluturele din plasa fara sa realizeze ca prin acest gest condamna o alta fiinta la moarte (ep 17 min 13:49) sau mai simplu citeste sig-ul lui cilu

PS tot nu ai raspuns la partea cu lalaru si creearea apei (materiei) din nimic :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Nov 29 2004, 06:51 PM
Post #56


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



mai ... o sa ajungem iar la discutia aia lasata in pom despre ce intelegem prin anime serios
este greu sa ajungeti la o concluzie comuna, respectati doar opinia celuilalt si exprimativ-o pe a voastra.
ps. ibarbar ... acum tin minte sa-ti spun ... imi place avatarul tau, ca si mononoke hime :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Nov 29 2004, 10:17 PM
Post #57


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



QUOTE
tot nu ai raspuns la partea cu lalaru si creearea apei (materiei) din nimic


...pai Lala Ru era o fiinta diferita de oamani (fictiune adeac?), care avea puterea sa-si transforme propria energie a sufletului in apa (bineinteles asta este viziunea mea :) ) Daca judecam toate personajele cu superputeri, n-o sa mai fie nici un farmec sa ne uitam la anime care nu intra in categoria "anime serios"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Nov 30 2004, 10:07 AM
Post #58


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Bogdane, faza aia din Trigun e moment de referinta pt mine. Ceea ce zici tu este punctul de vedere al unui realist stoic, eu tind spre un realism-idealist :D daca e sa ne luam cu definitii. Normal ca f f f putini ar face altceva decat le dicteaza instinctul de conservare, dar gandeste-te, daca instinctul de conservare inseamna conservarea integritatii sufletesti si nu corporale, ai explicat toate reactiile lui Shu si ale celor care par 'nebuni si prosti' pt ceilalti oameni care vor sa-si salveze curul puturos pt inca 5 minute amarate de viata. Plus ca Shu era practicant de kendo, ceea ce inseamna ca un dram de educatie avea. Plus ca oameni buni din fire exista peste tot, oameni care ajuta dezinteresat si care nu suporta sa vada pe altii suferind, si in masura puterilor lor fac ce pot.

Lalaru este simbolul puterii fragile pe care Hando si altii o vor. Ea este intr-un fel Terra pe care vor sa o stapaneasca oamenii ca pe o cutie de chibrite care o bagi in buzunar si o poti arde cand vrei. Lalaru este o sursa de putere pe care cei flamanzi de ea o vor. Daca puterea ar fi in numarul de frunze, ei ar strange toat frunzele din lume si nu am mai avea copaci si paduri libere. Daca puterea ar fi apa, cum e in zonele desertice sau cum era pe vremurile arabilor nomazi, puterea era a celui care avea oaze mai multe. Puterea este mirajul dupa care alearga neincetat si Harry din Gungrave (l-am gatat de vizionat aseara, snif! :( ) numai ca sa isi dea seama in final ca renuntase la libertatea lui pt putere.

Multe se pot spune, analogii se pot face inca o saptamana de acum in colo lejer. Asta nu va schimba calitatea si simbolurile ce apar in Now and then. Serialul asta trebuie vazut macar la 6 luni pt a-ti reamiti ca totul poate fi mult mai rau sau mult mai bine si ca alegerile le faci singur. Adica Basescu sau Nastase(puah!).

If you wait long enough something beutiful is bound to happen for sure, no matter how hard things can get now.(imi pare rau ca nu pot da citat exact - da stiti voi treaba).

Bin nais toking uit iu. :D
Sal.
Iancu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Nov 30 2004, 02:22 PM
Post #59


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



hmmm aproape m-ai convertit .....am incercat sa vad seria din nou da /cry n-am rezistat decat 3 episode ...nu pot sa scap de impresia de caricaturi grosolane pe care mi-o lasa personajele :( se pare ca intre mine si simbolism nu exista cale de impacare (poate de aceea nici in liceu nu l-am inteles pe Bacovia) romantismul mi se pare prin contrast mult mai usor de inteles cu simboluri si ideei mult mai clar exprimate ehhhh se pare ca suntem pe poziti ireconciliabile poate daca personajele ar fi fost mai complexe un pic nu construite in jurul unui singur simbol ............


in alta ordine de ideei ...... next please
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Nov 30 2004, 03:03 PM
Post #60


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



:D

Deh, daca omu nu poate nu poate asta e.

Next :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

7 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:11 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |