Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dennou Coil, Coil - A Circle of Children


Muza chan
post Sep 23 2007, 12:18 PM
Post #1


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Gen: Science Fiction, Adventure, Drama, Mystery.

O serie de 26 de episoade, din care s-au tradus 12. Note foarte bune, 8,62 pe AniDB, cam tot atat si pe Anime News. O serie destul de populara, considerata de multi ca fiind unul din succesele anului acesta.

Seria e creatia lui Mitsuo Iso, care a facut atat scenariul cat si regia. Un debut in acest domeniu, el mai lucrand in special pe postul de key animator pentru mai multe serii cunoscute (Neon Genesis Evangelion, FLCL, RahXephon , Ghost in the Shell).

Prezentarea de pe AnimeNews spune totul:
Eleven years after the introduction of internet-connected, augmented reality eyeglasses and visors, Yūko Okonogi moves with her family to Daikoku City, the technological center of the emerging half-virtual world. Yūko joins her grandmother's "investigation agency" comprised of children equipped with virtual tools and powerful metatags. She quickly crosses paths with Yūko Amasawa, an expert hacker of the virtual environment, as Amasawa relentlessly seeks to "unlock" the mystery of a computer virus that emerges from an inaccessible corrupted space.

Seiyuu de marca: Fumiko Orikasa in rolul lui Yasako si Houko Kuwashima in rolul lui Isako.

O serie frumoasa, cu personaje simpatice, o lume interesanta, surprinzatoare, ingenios gandita. De vazut mai ales de cei carora le place sa lase imaginatia sa zboare si cei carora le plac lumile virtuale cu legi neobisnuite.

Trailer-ul :) :
http://www.youtube.com/watch?v=ZU2pCLOI9ac...related&search=
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Oct 5 2007, 01:43 PM
Post #2


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



L-am depistat cu ceva timp in urma in topicul despre animeuri on-going si de atunci e pe lista de "to see". Bineinteles ca inca n-am apucat sa-l vad insa ma folosesc de faptul ca nu e tradus tot si eu la serialele astea nu ma bag drept scuza. :P
Oricum, looking good, cu siguranta ma voi apuca de el cand e gata tot de tradus. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Oct 5 2007, 02:11 PM
Post #3


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Deocamdata sunt 15 episoade traduse.

Ce impresioneaza in mod deosebit la acest anime sunt relatiile umane.

Si combinatia intre cele 2 lumi, lumea reala si augmented reality. Care se pare ca e mult mai serioasa, nu e doar pentru joaca copiilor, asa cum pare la prima vedere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Oct 5 2007, 02:26 PM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Merita mentionat ca versiunea HD de la uresii te face sa salivezi :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Oct 11 2007, 03:58 PM
Post #5


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Vrei ochelari... :) si eu... si cred ca mi-as lua si un Densuke...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kun san
post Oct 11 2007, 05:14 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 139
Joined: 3-October 06
Member No.: 3.066
Points: 1.073
Gender:



Eu as vrea un Satchii... cu tot pachetul de kyu-chan :P

Pana acum, este anime-ul care mi-a placut cel mai mult din cele aparute anul asta. Am fost surprins sa constat ca ma atrage mult mai tare chiar decat Heroic Age sau Claymore (care mi-au placut mult B) ).
Inteligent, inocent si subtil, de la episod la episod promite tot mai mult. Ma astept la un final excelent.
Ma incanta si reprezentarea realista a orasului japonez. :rolleyes:

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Oct 25 2007, 05:33 PM
Post #7


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



S-a ajuns la episodul 18 si e deja masterpiece, din punctul meu de vedere. De cand s-au legat cele doua povesti, a lui Kanna si a lui 4423, abia astept sa vad ce o sa se mai intample. :)

Probabil ca Kyoko va intra in coma. Oare ce se intampla cu Haraken daca trecea dincolo?

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Nov 27 2007, 08:57 AM
Post #8


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Ureshii au ramas un pic in urma cu traducerea, pentru cei care nu mai au rabdare (mai ales ca e greu de asteptat! :) ), a aparut o traducere de la altcineva, care merge vazuta, pana apare ureshii. Se gaseste aici: http://anime.fansub.tv/series.php/1020/Denno%20Coil/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Nov 27 2007, 09:21 AM
Post #9


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



La cate episoade s-a ajuns cu traducerea? Eu am depistat serialul pe Veoh si cred ca o sa-l urmaresc asa, saves download time. Am vazut primul episod in week-end, nu mi s-a parut cine stie ce, dar m-au facut curioasa comentariile de genul "de la episodul 17-18 devine genial/masterpiece/etc." Asa ca probabil il voi vedea pana la capat. :D
Q: Partea cu "A circle of children" tine de numele original al anime-ului sau e doar adaugata de traducatori? :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Nov 27 2007, 10:14 AM
Post #10


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Astazi a aparut tradus episodul 23. Vor fi 26 de episoade in total. Ultimul episod va fi difuzat in Japonia pe 1 decembrie.

Titlul in japoneza este urmatorul: 電脳コイル

Traducerea oficiala este Computer Coil sau Electric Brain Coil. Este si un joc de cuvinte, pentru ca am gasit tradus "coil" si ca "confusion, comotion, turmoil" (agitatie, tulburare, incurcatura).

Coil - A Circle of Children apare ca subtitlu. Trebuie sa vad varianta Raw ca sa ma lamuresc daca este adaugata de traducatori sau nu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Dec 10 2007, 08:06 AM
Post #11


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



S-a terminat seria, s-a dovedit a fi o bijuterie. Vor fi destui care s-o adore, vor fi si destui carora nu o sa le placa, nu e un anime pentru toata lumea, asta e clar. Daca va place introspectia in mintea umana, sa nu ratati Dennou Coil. La mine vine clar pe locul 2 la cel mai bun anime al anului 2007, si inca foarte aproape de locul 1.

Povestea este inteligenta si foarte originala (la originalitate... nota este uriasa), terminata, explicata, totul asa cum trebuie. Te tine cu sufletul la gura pana in ultima secunda. Cred ca satisfactia deplina vine de fapt la a doua vizionare, cand poti sa "gusti" unele lucruri, pentru ca la prima, cauti tot timpul sa intelegi si poti sa pierzi din trairile personajelor.

N-am crezut, la inceputul seriei ca o sa ajung s-o iubesc pe Yasako atat de mult. Pe mine ma cucerise Fumie, Yasako parea prostuta si mai ales, simpla. Tocmai acea simplitate a ei este deosebita. Ce suflet mare a dovedit ca este, in ultimele episoade.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Dec 10 2007, 08:14 PM
Post #12


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



Nu-mi vine sa cred ca dau de topic-ul asta ABIA acum. Adevarul e ca seria este cam ignorata pe nedrept. Oricum nu au intrat anii in sac.. o sa se uite lumea si la asta (sper :unsure: ). Seria este o creatie moderna ca scenariu dpmdv. Spun asta fiindca am observat ca in ultimii ani au aparut animeuri de succes care abordeaza mai multe genuri intr-un mod relaxat fata de genul principal (aici sci-fi, adventure, fantasy de exemplu). Pana acum seria a reusit sa isi dedice unul sau mai multe episoade intr-un mod foarte inteligent comediei, dramei si suspansului (mai sunt dar astea mi-au sarit in ochii). Grafica este deosebita si animatia este exceptionala. Din punct de vedere tehnic cred ca anime-ul asta are tot tacamul: compozitie video, 3D (culmea! exceptional implementat), backgrounduri exceptionale cu culori ambientale (dupa caz si intunecate >:]). Personajele ti se deschid ca o floare... si infloresc sub privirea ta. Are un mod foarte inteligent de ati introduce o tema de gandire intr-un mod foarte inocent. Un anime de exceptie, daca nu ce mai mare realizare pe acest an and soon to become one of my all time favorite. (did I mention I have my own Dennou Coil club on MAL? :P). Well that's about it until next time...UNCHII!!.. couldn't halp it :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Dec 11 2007, 08:23 AM
Post #13


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



QUOTE
Are un mod foarte inteligent de ati introduce o tema de gandire intr-un mod foarte inocent.


Cu asta zic eu ca ai spus esentialul. Dar e cu dublu tais: din ce mi-am dat eu seama, incercand sa popularizez anime-ul, este ca multi au renuntat sa-l vada, dupa un episod sau 2 tocmai din acest motiv. Dar nu va lasati inselati. Dennou coil nu este un anime pentru copii, dimpotriva, subiectul este greu si intunecat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kun san
post Dec 11 2007, 09:03 AM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 139
Joined: 3-October 06
Member No.: 3.066
Points: 1.073
Gender:



La toate laudele care s-au adus deja, as mai adauga cateva vorbe despre final.
O incheiere simpla, clara si logica, dupa ce cateva episoade ne-a facut sa credem ca va merge intr-o directie de genul "world conspiracy".

Ne-a lasat cateva intrebari fara raspuns (suficient cat sa continui sa te gandesti la el) dar in acelasi timp a raspuns tuturor intrebarilor esentiale (cum ar fi Michiko, Nulls, Illegals, Imago, etc.).

Spuneam mai demult ca ma astept la un final excelent. Ei bine, a fost masterpiece. Pentru mine este cel mai bun anime al anului. B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Dec 11 2007, 12:15 PM
Post #15


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Hmm... m-ati facut foarte curios.
If you would mind helping me with a download link... sau macar sa imi spuneti daca poate fi vizionat integral pe Veoh, v-as fi recunoscator ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Dec 11 2007, 11:46 PM
Post #16


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



Eu inca nu am terminat seria.. astept sa vad totul de la Ureshii :P. Abia acum am vazut ce status am.. de cand nu am mai calcat pe Anime-Club :( well.. I'm back si nici ca imi schimb statusul ;). Dennou Coil 4 teh win. BUMP! :lol: Oh yeah.. Baka man.. Ureshii sunt subberi, acum ar trebui sa iti fie usor sa gasesti si seria :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Dec 12 2007, 09:17 AM
Post #17


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Se gaseste pe site-ul lor: http://ureshii-fansub.org/
Au ajuns la ep 22. Se poate ca pana la sfarsitul anului sa-l termine. Recomand mkv-urile.

Seria a fost terminata de un alt grup, fisierul este mai slab, dar traducerea e buna.
http://anime.fansub.tv/series.php/1020/Denno%20Coil/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kun san
post Dec 17 2007, 10:52 AM
Post #18


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 139
Joined: 3-October 06
Member No.: 3.066
Points: 1.073
Gender:



Nu prea sunt de acord, traducerea celor de la Anonymous e destul de slaba.
A fost OK pentru ca nu mai aveam rabdare, insa astept sa-l revad in varianta Ureshii, deoarece cred ca ceva subtilitati s-au pierdut, mai ales in complexitatea finalului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Dec 24 2007, 04:50 PM
Post #19


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Vom face comparatie... :) Ureshii l-a terminat in sfarsit de tradus.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 7 2008, 06:05 PM
Post #20


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



yep... it's a masterpiece indeed... mi-a placut totul... scenariu ( incredibil e faptul ca scenaristii niponi au reusit sa-l duca la bun sfirsit "firesc" fara sa forteze nimic ) animatie, grafica plus capitolul caractere... hihi... dupa o perioada lunga de timp am gasit un alt ultra cute adorable character Kyoko... adica poo :lol: ... Yasako si Isako sunt excelent concepute... yep... indeed it's one of the best titles of the year 2007... merita priotizat in lista de must see :)

edit PS : recomand versiunea ureshi HD 720p 1280x720 ac3 5.1 pt efect maxim al atmosferei ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:09 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |