Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

13 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Lupta pentru imaginea ANIME in Romania !


Phaze
post Feb 1 2006, 08:53 PM
Post #61


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: --
Member No.: 1.409
Points: 184
Gender:



again, ce avem de castigat daca s-ar uita 100000 de persoane la anime ? Scoatem din lista "mai multe surse de download/mai multe persoane cu care sa fac schimb" si "imi fac prieteni noi cu aceleasi interese" . Altele ?

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

baronuvaleus
post Mar 3 2006, 07:08 PM
Post #62


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 978
Points: 44
Gender:



Am aruncat o privire rapida peste toate posturile din topicu asta si am ramas putin dezamagit: majoritatea se pierd in indignari de genu "ce nemernici unii si altii, ce incuiati, nu pricep nimic din anime". Chiar daca ma injurati, v-as ruga sa nu mi-o luati in nume de rau: nu vreau decat sa pricep la ce bun atata vorbarie. Am inteles, ne spunem oful si asa mai departe. Dar e cam aiurea sa ne pierdem in discutii care se tot repeta. Poate ar fi mai constructic sa incepem sa venim cu idei care sa ofere niste solutii (si care sa fie in acelasi timp realiste). Nu sunt io nici cel mai destept, nici cel mai tare in anime... este mai mult o sugestie decat o critica.
In rest, s-auzim de bine si sa vedem anime :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jkno
post Mar 5 2006, 02:10 PM
Post #63


Puppet Master
****

Group: Members+
Posts: 459
Joined: 3-March 06
From: Dracula's Castle
Member No.: 2.230
Points: 1.619
Gender:



QUOTE(crya_kitty @ Jun 28 2005, 04:19 PM)
cred ca pt dezvoltarea curentului anime in romania ar trebui sa existe un magazin on-line de unde oamenii sa-si cumpere seriile preferate sau chiar reviste manga la niste preturi acceptabile.
*



Magazine online pentru manga avem deja (cred ca-l stiti):

http://www.mangashop.ro/

si la fel si pentru figurine anime:

http://www.actionfigures.ro/

Iar daca exista cerere din partea fanilor vor aparea si altele, fiti siguri. Am comandat deja de pe ambele site-uri cate ceva. Doar ca preturile sunt putin cam mari pentru noi. Insa asta nu il impiedica pe un fan adevarat sa-si ia ce doreste.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Mar 6 2006, 09:50 AM
Post #64


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



s-a nascut che guevara-ul anime-ului si eu nu stiu cumva..?
discutia asta nici nu-si are rostul,sau ar trebui altfel abordat subiectul in caz ca lumea se refera la faptul ca nu exista destui otaku. insa educatia si placere de a se uita la anime se castiga. singurul mod de a atrage mai multi oameni sa se uite la anime este sa le dai sa vada anime,in asa fel incat sa-si formeze o impresie. in consecinta, da-ti anime la prietenii vostri(care inca nu au aflat de anime)..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mordred
post Mar 21 2006, 08:15 PM
Post #65


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 22
Joined: 18-March 06
Member No.: 2.304
Points: 48
Gender:



Da multe pareri multe uni chiar cred ca nu este un razboi pote ca razboi este cam dur termenul dar este corect , multi ignorati si nepasatori cand lumea este educata de surse complet gresite ce 90% din romani nu stiu cei ala anime din cauza la jetix si cartoon network si alte surse eronate dabia acum a aparut a+ si noidabia acum suntem auziti si incet totusi care incercam sa facem o diferenta dar cand si uni fani anime sunt indiferenti clar e mult de luptat fiti unuti numai fiti indiferti ca anime este un termen necunoscut si mai rau tratat cu disrespect de generatia noua si tot anime trebuie luptat pentru .LA arme
:D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lumiere_ina_2005
post Apr 9 2006, 10:13 PM
Post #66


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 49
Joined: 7-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.391
Points: 109
Gender:



Oameni buni,poate k nu am inteles yo tot c s-a discutat mai sus,dar am prins cateva idei d baza.Nu am multa experienta in anime (knd yo ma uitam la primul meu anime,voi aveati deja zeci vizionate. ),dar o sa incerc sa-mi dau q parerea,k,poate,cine stie,o folosi la ceva!Cred k nu e cazul,k,din kteva remarci proaste la adresa anime-urilor,sa facem un razboi!Romanul e incapatzanat shi orikte argumente pro ii vei da,nu-shi va schimba parerea!Trebuie sa promovam anime-urile in Romania,da nu la vecinul din blocul d langa noi,ci p scara larga:in magazine,la tv,etc.Sa vada cu ochii lui shi dak ii place sa mai ceara!Pt asta,cum a zis shi Scorpio,trebuie sa facem chestii practice:sa contactam televiziunea,ambasada jap.,etc.Da deokmdata,trebuie sa ne marim comunitatea,sa ne extindem forum-urile.Suntem prea putzini(710-am inteles yo-park)Nr. fanilor anime creshte,asha k,poate,in ktziva ani,o sa putem face ceva util pt anime.Till then...wait&hope!!!! :) (Sper k:am fost destul d coerenta....shi o sa intelegetzi c am vrut sa spun! )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Apr 10 2006, 01:24 AM
Post #67


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



"Again, ce avem de castigat daca s-ar uita 100000 de persoane la anime ? Scoatem din lista "mai multe surse de download/mai multe persoane cu care sa fac schimb" si "imi fac prieteni noi cu aceleasi interese" . Altele ?"


Daca toti gandesc la tine...

Ce sar intampla daca am fi mai multi...poate nu sar uita lumea urat la tine cand zici :"ai vazut animeul xxx" sau "ce tare e noul chapter din manga-ul naruto ... face ala o super schema".
Cine stie poate chiar se mareste si nr de surse si persoane de unde faci rost de anime-uri...ce e rau in asta?
Alte beneficii...mai apare un anime la TV...mangauri in magazine...site-uri mai multe...poate o manga romanesca...

Dezavantaje...nu vad nici unul...efort...nu prea.Doar cateva mailuri,o vorba dusa de la om la om despre ce e anime,POATE o intalnire in plus fata de cea saptamanala odata la 6 luni.

Nimeni nu se pune acum sa faca nu stiu ce efort sa popularizeze anime-urile...whatever...nu trebuie sa faceti atata caz si sa ziceti ca e sfarsitul lumii ca unii vor sa faca in plus(adica sa dea mailul ala)fata de oamenii care nu fac nimic.

Au fost cateva >_< exprimari gresite dar e ora 2:13...etc...etc...etc...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Sep 7 2006, 10:50 PM
Post #68


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Ok peeeps... Discutia asta continua si nu i bine, deoarece nimeni nu spune ce ar trebui sa facem si mai degraba ce s ar intampla "daca ar fi".

Pai daca ar fi mai popular animeul mangaurile sau comicsurile oamenii nu ar mai sari in sus sa intrebe;"Te uiti la desene?" etc... ci mai degraba:"La ce te uiti?"

Ar fi ceva normal, ca o discutie despre un sitcom(Friends rulls - reclama).

Si in nici un caz: popularitatea e invers proprtionala cu inteligenta si cu multe altele.

In fine, pana cineva nu se decide sa faca ceva tot ce scriem aici e pur si simplu din dorinta de a se afirma. Eu mi am facut partea si am incercat, si inca mai incerc, am incercat in Iasi alaturi de alti forumisti sa facem o proiectie de anime( un fel de cine cinematograf gratuit) dar n a iesit. Am spus tuturor prietenilor si le am si aratat animeurile. Am facut reclama la siteurile de profil si la animeuri pe alte siteuri pe care era cat de cat necunoscut curentul.


Puii mei daca tot vbim haideti sa incercam ceva!

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Sep 8 2006, 06:24 PM
Post #69


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



Like what?
Acum cateva luni, saptamana de saptamana, alaturi de Methos, Ender si Eyeobs, cu suportul profei mele de japoneza, faceam proiectii. Mai exact, noi patru. Asta in capitala.
Lumea are impresia ca nu se face nimic. Eu am impresia ca lumea nu e interesata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Sep 10 2006, 02:01 PM
Post #70


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Eu am propus candva sa organizam o tabara manga/anime. In functie de cati s ar inscrie am inchiria cabane undeva ...etc. Ganditi va ca fiecare zi ar fi un meeting anime.

Am avut 2 replyuri in care se spunea ca " da, dar trebui sa fie in nush ce perioada...etc"

Nu sunt interesati, sau sunt pur si simplu prea comozi.
Dar am sa continui sa lupt, si oricum intr o buna zi sunt sigur ca mi voi vedea ideeile de genul celei de sus puse in practica.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Sep 10 2006, 02:44 PM
Post #71


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ma distreza enorm posturile de aici...pt ca sunt atat de limitate in orizont...mai ales cel a lui Alexander.

O tabara anime :lol: mare scofala ..... e cam aceeasi chestie cu excursiile la munte si la mare pe care le-am facut impreuna cu alti membrii de aici....in fiecare zii meating anime.....yak....pt? Ce sa vb tot aceeasi despre ce s-a vb deja pe forum?

Eu chiar nu va inteleg logica.....sunt 2000+ membrii pe forumul asta....sunt activi 50-60....si voi vreti sa luptati pt imaginea anime in romania?? :lol: Am o intrebare voi de la atat anime ati uitat ce lume exista dincolo de geam? Sau sunteti atat de copii incat nu va dati seama de ceea ce vreti si cam de ce repercursiuni ar avea o imagine fav in romania.....sa va dau un mic ex: LICENTZA .... eu unul nu vreau anime in tara.....atat timp cat exista net si fan-sub la ce sa dau bani pe ce pot lua gratis.

Topicul asta trebuia inchis si sters de mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rip
post Sep 10 2006, 06:18 PM
Post #72


engineer
***

Group: Members+
Posts: 141
Joined: 25-September 05
From: Galati/Bucuresti
Member No.: 1.824
Points: 333
Gender:



.......cred k ce ar trebui sa se urmareasca sunt realizarea evenimentelor de genul carturesti prin care sa se promoveze curentul acesta....oricum pana la urma daca o sa aiba succes tot o sa se ajunga la LICENTZA....dar asta este, eu nu vreu sa stau fara evenimente de genul asta...sau sa stau nu-stiu-cat pana imi vine un volum manga de peste mari si tzari...
..asta este se pare ca lumea s-a plictisit de meetinguri sau proiectii...tre'sa se faca ceva mai inedit, mai interesant
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Sep 10 2006, 09:04 PM
Post #73


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Majoritatea oamenilor la care le zice prietena ca ma uit la anime (deh, what are friends for :) ) intreaba ce e aia. Dupaia zice ca sunt desene animate si se sperie toti de mine, ca ma uit la chestii pentru copii. Cam asta ar fi imaginea anime pe care o vad eu, care defapt nu este o imagine, ci o lipsa de informare (sau cultura).
Problema cu subb-ruile este ca oameni daca nu vad subb in romana parca i-ai pune sa munceasca cu carca. Eu incerc sa-i invat engleza renuntand la subb-ul de la filme, care sunt proaste cu spume. Eu unu nu reusesc sa ma uit la un film subb-at, gasesc cate o grseala pe minut. Lafel si cu subb-area in engleza, nu inteleg ca incerci sa le faci un bine, cred ca ai tu ceva cu ei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Sep 10 2006, 09:51 PM
Post #74


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Rip .. si ce sa faci? ... pana la urma orice ai face se rezuma la meeting si proiectie....eu am o idee : Bar de stiptess cu fetitze costplay.....eh ce ziceti ... eu sunt pt .... si mai stiu 2 croati care ar fira :D eu zic ca ar ridica imaginea anime...si alte lucruri :D ;)....in romania mult.

Frumos vis nu ? .... atat timp cat traim intr-o tara dominata de suferintze...de wannabe....de manelisti....voi vreti sa introduceti desene animate?? Pt ca asta sunt in realitate....oricat am stii noi si am cunoaste si le-am ridica peste desenele normale....in fond sunt desene animate....ca au intelesuri profunde....au povesti mai bune ca majoritatea filmelor....corect....dar totusi....voi vreti sa ridicati imaginea anime-urilor intr-o tara in care daca le spui ca sunt in limba japoneza primesti raspuns : aaah....tziom ping tion des .... hai fa-n fan ... si altele ...com'on
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 10 2006, 10:14 PM
Post #75


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



:lol: mdea... eu lupt pt imaginea anime in romania in felul meu...o sa-mi botez my first born child Gohan...sau Sandy Bell...depinde ce o fi :lol:... Scorp sa stii ca chestia cu barul de strip-tease combinat cu ceva cosplay nu e o idee rea...o sa-mi investesc prima suta de mii de euro intr-unul ;) cine vrea actiuni sa-mi zica de acuma sa le opresc :P ... heh... eu zic ca fata de inceputuri anime a patruns si in romania chiar daca inca i se spune desene animate... cine are timp de imprastiat fluturase si poate sa-si permita sa-si dedice timpul liber pentru cauze "nobile" le zic bafta si noroc... oricum o discutie la un pahar de bere tot lupta pt imaginea anime se numeste chiar daca n-are numai legatura cu asta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Sep 10 2006, 10:16 PM
Post #76


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Ar fi misto sa zica lumea de Lotr la carti pentru ca au fost niste carti superbe, mai ales citite in engleza, si nu niste carti de copii, asa cum au fost facute la noi. Poate in cel mai bun caz Harry Potter.
De americani nu stiu ce sa zic, sunt cam inculti. Daca-i intrebi s-ar putea sa-si aminteasca ca au fost in razboi cu Japonia....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Sep 11 2006, 10:42 AM
Post #77


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



Ca sa rezum posturi disparute misterios, LotR e un rahat, nu conteaza daca anime-urile vor fi sau nu licentiate in Romania (de fapt, daca sunt licentiate, vor fi sanse bune sa apara si dvd-uri), lupta asta de care se tot vorbeste nu prea are loc pentru ca nici macar membrii comunitatii nu o iau in serios si prefera sa glumeasca.
edit: userii comunitatii. Cred ca e timpul sa fac(em) diferenta.

admin edit: posturile ti-au fost sterse pt ca erau total pe langa subiect postezi ceva pe subiect si mai concret sau nu postezi

SmartGuy edit: aveau legatura plenty. Postul cu licenta pentru jocuri si muzica avea relevanta in punctul atins de tine mai sus cum ca ar fi o problema (pentru tine sau altii) daca anime-urile ar fi licentiate.
Postul cum ca oamenii sunt la fel de inchisi la minte si peste granita avea iar sens. Va las sa descoperiti singuri.

Nu vad totusi de ce nu au fost sterse si ultimele trei posturi, care sunt mai ontopic decat cele in question, pare-mi-se.
Poate iti vine greu sa accepti opiniile altora, sau poate iti vine greu sa accepti ca gresesti, nu ma prea intereseaza, dar daca ai de gand sa stergi fara sa aduci backup bun, te invit sa te consulti si cu alti admini si moderatori, poate in opinii mai inteligent formulate; helps all of us.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mogadorian
post Nov 11 2006, 01:50 PM
Post #78


Touketsu Kasai
***

Group: Members+
Posts: 192
Joined: 19-April 06
From: București România
Member No.: 2.450
Points: 624
Gender:



Sincer...nu prea vad un viitor stralucit pt Anime in Romania...sigur, exista cateva mii de persoane care se uita la anime shi citesc manga...dar restul...
Spre exemplu la mine in orash sunt maxim 10 fani...shi e un orash de peste 10 000 de persoane...reactzia tuturor cand le spun ca ma uit la anime e "copilashule, n-ai mai crescut" sau "tot la desene animate te uitzi"...au impresia ca faptul ca privesc anime imi strica viatza...
Shi sunt sigur ca sunt doar 10 persoane care privesc anime din orashul meu fiindca am pus afishe...shi am incercat sa fac o adunare a fanilor din orash...10 persoane...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iub|rea
post Nov 29 2006, 07:12 PM
Post #79


Incepator
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 24-November 06
Member No.: 3.333
Points: 24
Gender:



gusturile nu se discuta! apoi eu nu m`as duce la o adunare...kiar daca as fi curioasa sa vad ce sunt anime`urile..mai apoi cu engleza...ei bine eu nu inteleg engleza...si imi e f greu ..pt ca nu mai pot sa fiu atenta la film...daca ar fi mai multi iubitori de anime, probabil ca as gasi si eu nu numai la un sg individ pe odc un anime...eu oricum intentionez sa`mi fac niste subtitrari cu ajutorul unor prieteni ce inteleg engleza:) oricum interesante discutii...in plus..fiecare vede ceva ...si acel ceva difera mult..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crina
post Dec 19 2006, 02:50 AM
Post #80


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 13-December 06
Member No.: 3.433
Points: 62
Gender:



Sincera sa fiu, eu habar n-aveam de faptul ca unii romani se uita la anime. Am crezut ca acest fenomen nu are nimic de-a face cu Romania. Mi se pare ciudat pt. ca romanii nu par genul de oameni care se uita la anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

13 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:00 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |