Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Doriti Manga-uri in Romana?

Doriti sa cititi manga-uri in romana?
 
[ 111 ] ** [74.00%]
[ 39 ] ** [26.00%]
Total Votes: 150
Guests cannot vote 

Shinigami Kid
post Feb 7 2008, 05:10 PM
Post #101


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



In posturile trecute nu am fost am dezbatut problema mangaurilor in romana si problemele care vin odata cu traducerea loc.

Daca vici ca nu te intreseaza ce impresie am eu despre tine nu te mai simti jignita ;) . Si daca nu ai chef de certuri nu ai decat sa nu mai postezi ca nu te obliga nimeni sa scri :D .

Si acuma on topic - Daca vrea sa imi spuna argumente in contra traducerii in romana a mangaurilor. Daca nu le vreti inseamna ca trebuie sa fie si un motiv in spate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Feb 7 2008, 05:17 PM
Post #102


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



Calmaţi-vă un pic, copii, nu vă mai legaţi de fiecare cuvānt spus de celălalt. Nimeni nu īncearcă să jignească pe nimeni. Fiecare are dreptul să aibă părerea lui şi să şi-o exprime. Nu vrem să ajungem la moderare pe aici, please...
Ştiu foarte bine cātă muncă este cānd vine vorba de scanlat, că nu e ceva de care să se apuce unul singur de capul lui... munca īn echipă e mult mai plăcută şi mai rapidă. Pentru mine nu mi-am dorit manga īn romānă, la urma urmei pot citi şi īn engleză, dar sunt sigură că mulţi care nu ştiiu engleză ar citi īn romānă. Ştiu tineri de-o vārstă cu mine care nu ştiu engleză, sau copiluţi de 13-14-15 ani care nu stăpānesc aşa de bine limba engleză şi care ar dori să citească manga. Īn librării văd că se mişcă īncet treaba, putem să facem asta şi īn format electronic, nu?
La urma urmei aici nu era vorba numai de scanlat. Era vorba şi de ce apare pe piaţă la noi. Bine, deocamdata avem doar Prinţesa Ai şi ce a mai fost din Warcraft (deşi e discutabil īn cazul ăsta titlul de manga). E la īnceput, sunt greşeluţe, dar sperăm că īn timp ne vom obişnui. Pentru că e şi vorba de obişnuinţă aici. Ni se pare ciudat să vedem manga/anime īn limba romānă, dar īn timp ochiul şi mintea nu va mai refuza cu īndārjire limba pe care la urma urmei o vorbim zilnic...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

loveleonfan
post Feb 16 2008, 11:37 AM
Post #103


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 18-December 07
Member No.: 5.760
Points: 89
Gender:



Cred ca ar fii bine sa existe si manga-uri in limba romana.Personal,nu ma deranjeaza deloc daca ar fii in romana sau in engleza*fac engleza de la 2 ani*dar sunt multi care nu au facut engleza deloc sau nu vor sa o invete :P si atunci este foarte greu pentru ei sa citeasca o manga in engleza.Am fost in spania in vacanta de vara si spre norocul meu am intrat intr-o librarie in care era si manga :lol: si am vrut sa cumpar un vol*parca naruto*si nu am mai putut sa o mai cumpar pana la urma fiinca era in spaniola :( :angry: Si asa am mai aflat si de alti prieteni ca in strainatate mai toata manga e tradusa in limba respectiva.In noiembrie cand am fost la nijikon,am cumparat princesa ai,fiind curioasa*prima manga in romana :huh: *si am ramas foarte dezamagita :P Nu stiu cine a tradus princesa ai,dar era plina de greseli :rolleyes: Cel mai bine ar fii sa existe atat manga in engleza cat si in romana*tradusa bine* si mai bine decat atat ar fii sa existe mai multe locuri de unde sa o si cumparam :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinamori
post Sep 2 2008, 01:58 AM
Post #104


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 1-September 08
Member No.: 7.496
Points: 70
Gender:



Sigur ca as vrea sa fie mangauri in romana..inca nu stiu toata limba engleza si imi e cma greu sa traduc..Oirucm nu prea citesc manga pentur ca nu intaleg tot,daca sunt in engleza doar ma holbez la poze si ma chinui sa descifrez farzele.. <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Makutta
post Sep 3 2008, 10:20 PM
Post #105


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 70
Joined: 2-September 08
Member No.: 7.497
Points: 149
Gender:



Cu toate ca cunosc lb Engleza, tot mai super este sa citesc manga in romana B) ; nu stiu ce parere aveti voi, insa mie imi place mai mult daca citesc manga sau vad anime-uri subtitrate in romana: este altcumva...nu prea pot da o explicatie...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

claudiu1984
post Sep 6 2008, 08:25 PM
Post #106


Incepator
**

Group: Members
Posts: 17
Joined: 6-September 08
Member No.: 7.540
Points: 0
Gender:



manga-urile in romana sunt mai de folos deoarece nu toti cunosc si alte limbi de exemplu mie mi-ar plece tare mult ca toate sa fie traduse
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

anahi888
post Jun 11 2012, 02:01 PM
Post #107


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 11-June 12
Member No.: 10.988
Points: 15
Gender:



nu.mai bine in limba engleza.asa mai invatam si noi engleza mai bine
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages « < 4 5 6
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 05:16 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |