Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Planetes


zeri
post Mar 3 2006, 12:43 AM
Post #1


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



In deceniul opt al noului mileniu spatiul cosmic nu mai reprezinta un loc inaccesibil. Omul a ajuns sa construiasca statii orbitale, orase pe luna, nave care transporta pasageri civili, totul fiind controlat de corporatii multi-nationale. Pentru una din aceste corporatii lucreaza si Hachi. Munca lui si a colegilor sai este sa adune 'gunoaiele' ce plutesc pe orbita Pamantului. El are un vis, acela de a-si cumpara propria nava.


Pentru fanii SF acesta este animeul ideal. Desi subiectul la prima vedere nu pare foarte interesant, pe parcurs totul devine captivant. Avem parte de umor dar si de multe detalii foarte bine gandite legate de viata in spatiu si de evolutia tehnologiei in acest secol. In a doua parte a seriei se pune accentul pe problema globalizarii, a resurselor extra-terestre si a terorismului. Omul deja planuieste o misiune spre Jupiter. Daca ai avea sansa sa ajungi acolo, ai face orice sa participi?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post Mar 6 2006, 12:38 PM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



Damn, facusem si eu un topic cu PlanetES dar a disparut de aici.

PlanetES in opinia mea este unul din cele mai bune anime realizate. Viziunea absolut Stintifica din care este realizat, stilul de desen mai putin ortodox si povestea sunt absolut geniale. Foarte recomandat chiar si pentru cei care nu se omoara dupa SF.(ma refer la fete :D )

Au inceput sa apara si DVDRip-uri, pt cei maniaci cu calitatea :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Mar 6 2006, 02:08 PM
Post #3


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Grafica chiar mi-a placut, aduce un pic a Kurau Phantom Memory, dar nu cred ca este acelasi studio.

Ce mi-a mai placut este lipsa de clisee, care in ultimul timp ma enerveaza la culme in animeurile noi. Toate personajele sunt mature, nu mai dam de fetite cu rochite si cu parul colorat, inocente si naive -_-
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jkno
post Apr 25 2006, 09:05 PM
Post #4


Puppet Master
****

Group: Members+
Posts: 459
Joined: 3-March 06
From: Dracula's Castle
Member No.: 2.230
Points: 1.619
Gender:



Il are cineva pe DVD rip si pt. mine? Pretty please? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cioby2k
post Apr 27 2006, 12:06 PM
Post #5


pantsu?
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.051
Points: 107
Gender:



intrebare intrebatoare... care a fost scopul povestii? eu nu am gasit asa ceva... sau doar au vrut sa urmareasca viatza si munca lor?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Apr 27 2006, 10:03 PM
Post #6


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Ce intrebare e asta mey? :P Daca in final nu s-au batut cu niste extraterestrii inseamna ca nu are scop povestea? :lol: Ne-au aratat cum evolueaza personajele, au urmat povestea pregatirii misiunii spre Jupiter si am vazut drama unui om care ar face orice pentru visul lui :P Poate era mai bine daca vedeam si cum a decurs treaba cu Jupiterul...dar merge si asa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cioby2k
post May 2 2006, 12:50 PM
Post #7


pantsu?
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.051
Points: 107
Gender:



de reusit a reusit sa ma tina in fata monitorului... dar nush parca ii lipsea ceva. numai ca nu stiu ce exact. tocmai de aceea m-am luat de scopul povestii
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post May 4 2006, 07:28 PM
Post #8


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



cred ca lipsesc fetitele inocente si cu sani mari care bat extraterestrii in final ... eventual se transforma intr-o super arma si distrug universul pentru ca este COOL ... :D

Am vazut si eu primele episoade ... slice of space life ... si mi-a placut ; astept sa fac rost de urmatoarele ( n-am ami vazut anime in genul asta de la Aventurierii Spatiului )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post May 4 2006, 10:48 PM
Post #9


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



A fost uploadat torrentul pe animedump.ro , versiunea [KAA] mkv H264.AAC. Luati-l cat mai puteti :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cobra8co
post Jun 20 2008, 05:32 PM
Post #10


Incepator
**

Group: Members
Posts: 21
Joined: 20-June 08
Member No.: 7.038
Points: 1
Gender:



Interesant...am sa caut si eu sa ma uit... poate am sa imi dow toata seria...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Jun 20 2008, 06:04 PM
Post #11


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



direct download: PSNR_HD_XviD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Feb 26 2009, 01:36 AM
Post #12


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



N-o mai comentat nime de multishor. Anyways, actiunea nu are point pentru ca este slice-of-life. "slice", adica o bucata semi-aleatoare decupata din "life", adica viata. Ahem. Ce voce de profesor am.

Da, o fost lipsit de clisee. Desi finalul e cam optimist (pot sa fac spoilere pe threadul propriu, nu?), iar Tanabe Ai este de-a deptul booring la inceput. Oricum cel mai mult mi-a placut partea psihologica. Mi-a adus aminte de Shinji din EVA, cu toate referirile la "what's the point of it all". Diferenta este ca la Planetes au lipit un final happy la sfarsit. Nu ca m-as plange, mi-o placut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Feb 26 2009, 12:39 PM
Post #13


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Daca topicul tot a ajuns la mine precum muntele la Mahomed, as putea si eu sa postez :P

A trecut ceva vreme de cand am vazut animeul, asa ca, si entuziasmul s-a mai estompat.

Mai intai am vazut animeul si la ceva timp, la recomandarea unor persoane am citit si manga. Mi-a placut totusi mai mult animeul - nu doar pentru character design-ul anumitor personaje, ci pentru evolutia pe care o inregistreaza acestea [e drept ca 5 volume de manga nu ar fi putut include actiunea din 24 de episoade ...].

Introducerea in actiune este un pic cam lunga si risca sa devina plictisitoare, insa o data ce ai facut cunostina cu toate persoanjele, cu aspiratiile fiecaruia, fiecare episod devine o placere, pentru ca fiecare episod are o morala, o lectie de viata. Uneori invata cei batrani ca trebuie sa lasi si sufletul sa decida, alteori invata cei tineri din exprientele celor trecuti prin viata.

Fiecare personaj vine cu propria-i poveste si destinul pare sa ii poarte pe fiecare pe alt drum, personajele nu au aceleasi idealuri, deci si drumurile lor vor fi separate.

Povestea dintre Tanabe si Hachimaki m-a incantat pana la un punct, m-a iritat si m-a socat de-a dreptul in fianal
o daaa, taca paca ne casatorim, ne-o tragem, Tanabe ramane insarcinata si ramane la vatra transormandu-se intro casnica lipsita de idealuri, iar el - la fel ca tatal sau - pleaca sa-si urmeze visele
.

Personajul care mi-a placut cel mai mult a fost Fee, mi-a placut personalitatea ei si m-a amuzat teribil in toate fazele in care era vorba de viciul ei - fumatul :D.

Eh, una peste alta, este un anime bun, din pacate nu prea popularizat - spunea cineva mai sus si motivul ^^" lipseste armata de fete impiedicate cu sani mari, dar foarte norocoase - care sa apara impleticindu-se cazand in pozitii care sa le expuna chiloteii, cazatura ce va declansa si arma pe care o tin in mana uchigand the bad guys ^____________^.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 27 2009, 10:28 AM
Post #14


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... am adormit de 2 ori incercand sa-l vad XD... sunt la ep 7 XD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Feb 27 2009, 12:06 PM
Post #15


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Damn, ce ciudat sa comentez ceva spoilerit. Anyways:
@Alinna:
Cunoscand-o pe Tanabe, crezi ca sunt si 1% sanse sa fie genul de persoana care alege cariera? Si in plus nu stim sigur daca mai era in stare sa continue job-ul, fie din motive de sanatate fie pentru ca pur si simplu isi daduse deja demisia. Si in primul rand, pur si simplu merge finalul asta la poveste. Chiar merge. O fi un pic anti-feminist, dar nu-i momentul sa bagi de seama asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Feb 27 2009, 02:04 PM
Post #16


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Pana la urma finalul e frumos: tipa a ajuns in spatiu, a dovedit ca e o profesionista, si-a riscat viata, a salvat si pe cineva, deci nu mai are nimic de dovedit; mai mult ca nu am inteles cum sta cu ranile ei, daca se va reface sau nu.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Feb 27 2009, 03:34 PM
Post #17


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Nemultumirea mea tine de evolutia relatiei in sine, nu de finalul "anti-feminist". Ei doi au inceput promitor, dar relatia lor din ultimele episodade nu este una care sa aibe un final atat de domestic.
Tocmai pentru ca Tanabe nu mai are o cariera, n-ar fi trebuit sa-si sfarseasca viata alaturi de un om care va fi mai mult plecat. E drept ca se numara printre putinii oameni care ar putea sa inteleaga un astfel de vis ^^, dar totusi....voiam mai mult de la animeul asta si de la personaje. Cat despre final, in loc de Tanabe insarcinata aranjand rufe [o da, ea e insarcinata si mama lui spala haine de bebelus ¬_¬ right !], as fi vrut sa vad Jupiterul si sa sfarsesc seria alaturi de oamnii aia care si-au vazut visul cu ochii.

Fiecare are propriile asteptari de la un anime, ale mele au fost inselate de sfarsitul romantic al seriei, ma bucur ca tu l-ai gasit insa pe placul tau ^^.

PS Cum sta cu ranile ei? Uitati ca i-a facut porpunerea in spatiu? Inainte ca el sa o cera de sotie, ea spune ca i-ar place sa se intoarca in spatiu si sa lucreze, apoi joaca fazan, apoi o cere de sotie, tadam ii face si copilul si animeul sa termina - dar nu inainte ca mama lui sa fluture o haina de bebelus - ca, deh - poate nu ne-am prins ca e insarcinata ^^" si sa ne anunte ca el va lipsi 7 ani *throws conffetti*Nu vad cum se potriveste finalul asta seriei... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Feb 27 2009, 04:08 PM
Post #18


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Apoi cam era clar ce relatie o sa aibe de la relatia parintilor lui. Este identica. Si protestez sus si tare impotriva ideii ca un copil ii "sfarseaste viata". Stiu cel putin o tipa care-si face doctoratul cu plod de nici 2 ani. Si nu ii e asa de greu - de fapt i-ar fi mult mai greu sa _nu_ il faca si sa stea cu copilul acasa permanent.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Feb 27 2009, 07:55 PM
Post #19


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Tu nu citesti ce scriu eu nu-i asa? Am spus ca a sfarsit langa omul nepotrivit: "a sfarsit langa"="s-a oprit la" - intelegi sensul? Nu are legatura cu copilul ^^". Da, imi este foarte clar ca la urmatoarea lui plecare se va comporta precum soacra ^^ va intide rufe pe sarma comportandu-se ca si cand sotul ei este peste strada sa-si ia tigari ^_______^


edit: Sezonul 2 sa fie :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Feb 27 2009, 08:31 PM
Post #20


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Different people, different dreams. Io tot zic ca-i fericita asa. Cat despre Jupiter... sezonul 2? ;;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:20 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |