Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Voices of a distant star (Hoshi no Koe)


vipe
post Oct 11 2007, 10:49 PM
Post #21


Incepator
**

Group: Members
Posts: 24
Joined: 9-October 07
Member No.: 5.311
Points: 71
Gender:



nu stiam k fusese facut de o singura persoana, dar mi-a placut foarte mult cand l-am vazut prima data. Am vazut si beyond the clouds si aceeasi idee se regaseste, desi in alta forma...daca tot el a regizat beyond the clouds si s-a ocupat de poveste, atunci are ceva cu separarea celor doi care se iubesc in lumi total diferite cu mijloace de comunicare minime.....oricum, ambele sunt foarte bune in special voices of a distant star...cat despre iubire, mi se pare plauzibila, dar oricum pana s-ar fi intors ea, el nu ar mai fi. L-am vazut mai demult dar parca desi a fost ce a fost intre ei, nu imi aduc aminte de ceva care sa zica ca el nu avea totusi sotie/ copii si asa mai departe.....mai degraba cred ca trebuie privit totul ca o relatie de prietenie la lunga distanta intre un baiat si o fata, mult mai mult decat una de iubire.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Nov 13 2007, 06:21 PM
Post #22


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Very very nice. Nu stiu altii cum sunt insa eu pur si simplu ma dau in vant dupa povestile astea minunate care pot fi spuse in sub 30 de minute (vezi Pale Cocoon, She and her cat sau Comedy). "Voice of a distant star" arata superb si spune o poveste extraordinara.
Ce sentiment sa treaca 8 ani de la ultimul mesaj de la persoana iubita, sa fii hotarat sa renunti si chiar atunci sa primesti un alt mesaj, scurt, rece, dar care te trage inapoi.
"Cliseele mecha" pe care le aminteste Kisa nu reprezinta delo esenta filmului ci sunt doar un decor pentru povestea celor 2, despartiti de spatiu si timp dar totusi impreuna. In definitiv e vorba de o iubire la distanta nu de roboti. :) Sfarsitul e trist dar parca potrivit. Nu stiu daca am interpretat eu bine dar am simtit sugerata idea de telepatie in ultimul moment, in care amandoi spun acelasi lucru.
Carcoteala: la ce nivel de tehnologie aveau ma mira telefoanele mobile fara cel putin ecran color. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipmaster
post Nov 17 2007, 06:34 AM
Post #23


...
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 23-June 07
Member No.: 4.527
Points: 77
Gender:



Aflasem de existenta acestui anime in urma cu cateva luni. Mi se parea neobisnuit: o poveste expusa intr-un singur OVA. Totusi, pana saptamana asta nu m-am gandit sa-l vad.
Am citit despre el aici si pe alte situri... si m-am hotarat sa-l iau. :rolleyes:
Mi-a placut si il recomand... ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lahlah
post Nov 6 2008, 03:21 PM
Post #24


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: 17-April 08
Member No.: 6.618
Points: 73
Gender:



dragut OVA :) ...si daca era un pic mai lung 8->,probabil as fii putut intra in pielea personajelor <_< .......ce ma enervat e partea mecha >.>...dun like mecha :( ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chupacabra
post Nov 6 2008, 04:14 PM
Post #25


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 5-January 08
Member No.: 5.893
Points: 150
Gender:



Makoto Shinkai este un geniu si lucrul acesta se observa vazand si celelalte opere create de el. Mai recomand The place promised in our early days si 5 cm/s.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jan 27 2009, 12:54 PM
Post #26


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Pentru un OVA de 24 de minute Hoshi no koe mi s-a parut destul de complex. Iar avand in vedere ca ador toate lucrarile lui Makoto Shinkai, normal ca nici acesta nu a facut exceptie. Grafica si coloana sonora m-au atras in mod deosebit. Acele tente de verde din spatiu mi-au palcut de asemenea.
Ideea cu SMS mi s-a parut puerila la inceput, dar dupa ce am inteles mesajul pe care vroia sa il transmita si sentimentele personajelor de fiecare data cand isi citeau un mesaj mi-am schimbat radical parerea.
Nu am inteles niciodata de ce ea a ales sa plece in acea misiune. Nu era obligata. Ar fi putut renunta.
Oricum, in ciuda faptului ca a fost un anime dramatic si foarte bine realizat din acest punct de vedere nu pot sa spun ca a reusit sa imi fure vre-o lacrima [*minte incercand sa para cool*].

Un anime superb. Merita fiecare minut de vizionare :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Amelie5
post Feb 21 2011, 09:17 PM
Post #27


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: 10-January 11
Member No.: 10.295
Points: 94
Gender:



Unul dintre cele mai triste anime-uri pe care le-am vazut. Povestea a fost asa de superba, iar finalul ... fara cuvinte. Iar ost-ul... amazing. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:30 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |