Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Kyou No Go No Ni, Today in class 5-2


Missa-chan
post Jul 5 2007, 11:01 PM
Post #1


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



Titlul in engleza: Today in class 5-2
Gen: comedie, ecchi
Anul aparitiei: 2006
(IMG:http://i104.photobucket.com/albums/m176/death_angel7/352.jpg)

Anime-ul este alcatuit din 4 OVA-uri, toate aparute. Pentru a le descarca intrati aici.
Personajul principal, Sato Ryota, se afla in clasa a 5-a, scoala generala. Alaturi de doi colegi de-ai sai, Kawai Tsubasa si Imai Koji (de la stanga la dreapta), au parte de tot felul de intamplari hazli si perverse. Ryota o place pe Koizumi Chika, colega cu el de clasa, dar si prietena de la gradinita. Si ea, alaturi de colegele/prietenele sale, va fi implicata in diverse situatii penibile sau, uneori, placute ^^'.
Am sa va arat un screenshot din anime si un gif (facut de mine :P ), tot din anime, ca sa va faceti o impresie:

(IMG:http://i104.photobucket.com/albums/m176/death_angel7/Funny.gif)
Desi nu e ceea ce pare, profesorul de sport (cel care a descoperit scena XD) l-a batut zdravan pe Ryota crezand ca el a obligat-o pe Hidaka Megumi sa faca unele lucruri. XD Ca sa aflati defapt ce s-a intamplat, vizionati OVA-ul 1. :P


http://i104.photobucket.com/albums/m176/de...el7/_Doremi.jpg
O alta faza haioasa din anime... Ca sa vedeti cum s-a ajuns la asta, trebuie sa vizionati OVA-ul 2.

Mie mi-a placut. A fost haios si la unele faze am dat pe spate (de ras).Personajul meu preferat a fost si va ramane Imai Koji. Imi place caracterul sau si faptul ca pare, dintre baieti, cel mai matur (si se pricepe cel mai bine la fete :lol: ). In orice caz, eu zic ca este destul de bun anime-ul si cand vrei sa te inveselesti, e bine sa-l vizionezi. ^__^

A mai vazut cineva anime-ul? Daca da, ce parere aveti despre el? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Sep 1 2007, 11:51 PM
Post #2


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Că este amuzant nu poate contesta nimeni. E excelent din punctul ăsta de vedere.

Dar eu am două probleme mari cu el.

Īn primul rīnd că īn cursul adaptării de la manga la anime producătorii au sărit peste cal. Īn varianta OVA pare ecchi īn ultimul hal. Dar e vorba de copii de 11-12 ani (clasa a 5-a, japonezii īncep obligatoriu la 6 ani). Acţiunea e īn principiu aceeaşi şi īn manga şi īn anime, dar īn anime se insistă pe buzele exagerat de lucioase ale fetelor, pe sīnii lor (exageraţi de mari pentru vīrsta aia, mai ales pentru japonezi), pe nose bleeds. Şi uite aşa privitorul n-are de ales şi se gīndeşte la prostii.

Īn manga toată povestea era dulce, nu ecchi. Erau prezentaţi ca nişte copii care īntīlnesc pentru prima oară dragostea şi atracţia pentru sexul opus. E redată mult mai elegant, mai fin. Interpretarea din anime mi se pare de-a dreptul grosolană.

Altă problemă e că manga a avut 23 de capitole iar īn anime au pus cīte 5 per episod. Deci spectatorii de anime au ratat 3 capitole. De fapt 4, pentru că ultimul mini-episod din OVA 2 ("An invitation") apare doar īn anime, nu era şi īn manga. Eu credeam că or să aibă suficient material pentru 5 OVA, dar văd că AniDB zice că 4 sīnt toate. E cam aiurea, dacă au inventat un mini-episod mai putea inventa īncă unul şi mai ieşea un OVA.

Mai am eu şi alte probleme mai mici legate de grafică, de care am mai zis aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Dec 25 2007, 10:19 PM
Post #3


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



Oh O.O nu stiam de asta de vreme ce nu am citit manga-ul. Adevarul e ca si mie mi s-a parut cam sick ce se intamplau cu copii aia, dar cum eu sunt mai sick de felul meu am trecut cu vederea. xD
M-am uitat la acele probleme de grafica despre care vorbeai si intr-adevar in manga sunt realizate mult mai bine mai ales Ryota atunci cand devenea serios :lol: , asta mi s-a parut cel mai ciudat in anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 03:38 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |