Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sistemul de numarare japonez


momotaro
post Jun 17 2004, 11:22 AM
Post #1


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



A numara reprezinta o parte majora a vietii noastre de toate zilele, fie ca este vorba despre calcularea pretului unor produse cand mergem la cumparaturi, fie ca este lectia de matematica. Japonia nu face exceptie de la aceasta regula. In aceasta lectie va fi prezentat sistemul japonez de numarare; la sfarsitul ei ar trebui sa puteti pronunta orice numar in japoneza de la 1 la 99999. Vom incepe lectia invatand sa pronuntam numerele de la 1 la 10. Dedesubt se afla lista numerelor de la unu la zece in romana, urmate de transcrierea fonetica (pronuntia) in jaopneza a cuvantului respectiv (daca doriti sa vedeti simbolurile folosite pentru scrierea numerelor in alfabetul japonez, aruncati o privire peste setul de caractere Hiragana).

Unu - ichi
Doi - ni
Trei - san
Patru - yon (sau shi)
Cinci - go
Sase - roku
Sapte - nana (sau shichi)
Opt - hachi
Noua - kyu-u (sau ku)
Zece - jyu-u

Cel mai important este cuvantul care denumeste numarul zece, deoarece el reprezinta temelia pe care sunt construite toate celelalte numere de la 11 la 99. Principiul folosit este simplu: mai intai spuneti cate "zeci" cuprinde numarul respectiv, iar apoi adaugati numarul ramas, mai mic decat 10. Exemplu: daca ati dori sa pronuntati 32 in japoneza, mai intai impartiti numarul in elemente, dupa cum urmeaza:

32 = 3 X 10 + 1 X 2

Numarul se pronunta exact asa cum este scris mai sus, adica:

Trei Zeci, Doi - iar in japoneza "san jyuu ni". Iata inca doua exemple:

50 - (5 X 10) go jyuu (cinci zeci)
99 - (9 X 10, 1 X 9) kyuu jyuu kyuu (noua zeci + noua)

Acum, de la zeci sa trecem la sute. In limba japoneza, cuvantul pentru "o suta" este "hyaku", iar pentru a pronunta numerele cuprinse intre 101 si 999, se pastreaza acelasi principiu ca si pentru cele intre 11 si 99. Mai intai se spune cate "sute" avem in numarul respectiv (daca este vorba despre doar o suta, se pronunta "hyaku", nu "ichi hyaku"), apoi cate "zeci", iar in final numarul cuprins intre 1 si 9 care a mai ramas. Iata cateva exemple:

500 - go hyaku (cinci sute)
666 - roku hyaku roku jyuu roku (sase sute, sase zeci + sase)

Exista o exceptie de la aceasta regula, si ea se aplica numerelor cuprinse intre 300 si 399. In acest caz, pentru "o suta" se foloseste constructia "byaku" in loc de "hyaku". Exemplu:

389 - san byaku hachi jyuu kyuu (trei sute, opt zeci + noua)

Usor de ghicit, in continuare urmeaza numerele de la o mie in sus. Cuvantul pentru "o mie" in japoneza este "sen" (in cazul numerelor cuprinse intre 3000 si 3999 se transforma in "zen"). Se aplica in continuare aceleasi reguli pe care le-am prezentat mai sus. De exemplu, 9841 se pronunta kyuu sen hachi hyaku yon jyuu ichi, ceea ce inseamna "noua mii, opt sute, patru zeci + unu". Spre deosebire de alte sisteme de numarare, in limba japoneza numarul 10.000 are propriul sau nume. Astfel, in loc sa spunem "jyuu sen", vom spune "ichi-man", la 20.000 "ni-man", la 30.000 "san-man" si asa mai departe.

Sper ca v-a facut placere aceasta introducere in sistemul de numarare japonez.

Articol original: http://dbzdivx.com/?p=210
Autor: Dark3ness @ DbzDivX.Com
E-mail: dark3ness2600@yahoo.co.uk
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kamui
post Jun 18 2004, 11:08 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 29
Joined: --
From: Buc (mai mult, din pacate)/Cluj (mai putin, tot din pacate)
Member No.: 289
Points: 2



Mi-a facut placere, numai ca as mai adauga ceva. Pe langa sistemul imprumutat de la chinezi (pe care l-ai descris tu), mai exista si un sistem proriu, japonez, care se foloseste cu precadere pentru numararea concreta. Asadar:

Forma substantivala / Forma adjectivala

1 - hitotsu / hito

2 - futatsu / futa

3 - mittsu / mi

4 - yottsu / yo

5 - itsutsu / itsu

6 - muttsu / mu

7 - nanatsu / nana

8 - yattsu / ya

9 - kokonotsu / kokono

10 - too / too


De ce ziceam de numararea concreta? Pai, de exemplu, la sapte mari, japonezii nu spun shichi no umi, ci nanatsu no umi. La fel, expresia In camera aceasta sunt doua usi. se traduce cu Kono heya ni futatsu no doa ga arimas.

In rest, regulile de formare sunt aceleasi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jun 18 2004, 11:24 PM
Post #3


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Cool...dar cand si cum se folosesc cele doua variante ale aceleasi cifre...de exemplu: patru - yon (sau shi); sapte - nana (sau shichi). Cand zici "yon" si cand zici "shi".

Si inca o intrebare: cum zici 12.000, ichi-man ni sen?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

opphiunic
post Sep 10 2004, 10:23 PM
Post #4


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 40
Joined: --
From: dokodemo
Member No.: 108
Points: 2



Destul de interesant subiect /^_^ si pana acum s-a pus problema foarte frumos, dar adevarata problema intervine la clasificatori. Adica aceste forme de numeral mai difera in functie de ce se numara...

ex. cand numeri oameni:
un om= hitori
doi oameni= futari
trei oameni= sannin
patru oameni= yonin
cinci oameni = gonin
etc
dar pe cand daca vrei sa umeri creioane;
un creion = ippon (no enpitsu)
doua creioane = nihon (no enpitsu)
trei creioane = sanbon (no enpitsu)
patru creioane = yonhon (no enpitsu)
etc...

si asa veriaza la mai multe... /angry
Japonezii dau aceste clasificari cam in functie de forma obiectelor numarate.
Cu "hon/ pon" se numara obiecte subtiri si lungi, de exemplu creioane, copaci, umbrele, bete;
Cu "ko" se numara obiecte mici si rotunde precum fructe, oua (exista si exceptii cu "ko" numarandu-se si scaune, mese si altele)
Cu "mai" se numara obiecte subtiri, plate precum foile de hartie, caiete (cartile se numara cu "satsu"), tricouri, bacnote, covoare, etc.
Cu "dai" se numara masini, biciclete, pc-uri, obiecte electronice, etc.
Cu "soku" se numara de obicei lucrurile care sunt perechi: papuci, pantofi, sosete, etc.
Cu "piki" se numara animalele (dar nu si cele prea mari) caini, pisici, greieri, sobolani; cele mari se numara cu "tou" elefanti, girafe.
Pasarile(zburatoarele dar si cele de curte) se numara cu "wa"
Si lista continua........

De asemene si zilele lunii au o alta denumire:
1 = tsuitachi
2 = futsuka
3 = mikka
4 = yokka
5 = itsuka
6 = rokka
7 = nanoka
8 = youka
9 = kokonoka
10 = touka
de la 11 pana la 19 este normal iar
20 = hatsuka
iar pana la 31 normal.
:blah: :blah: :blah: :blah: :blah: :blah:

zeri
Cand numeri asa pur si simplu poti sa folosesti orice varianta vrei tu!
Dar de dexemplu daca vrei sa zici ora sapte zici shichiji, NU nanaji!
ora patru yoji, nu shiji sau yonji!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Sep 11 2004, 12:11 AM
Post #5


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Arrigatou opphiunic-sensei. Imi place cum e chestia cu numaratul in functie de forma obiectului respectiv...e funny intr-un fel :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kei
post Sep 16 2004, 08:49 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 296
Points: 1



from what i know...sunt 22 de clasificatori impartiti in 4 categorii:obiecte, oameni si animale, frecventa si durata/varsta...+ pt exprimarea datei+cele 2 tipuri generale: ici, ni ...si hitotsu, futstsu...In general daca nu stii ce clas. sa folosesti, atunci alegi hitotsu, futatsu... . Cel cu ici, ni.. nu prea se foloseste...eventual in sport.

pe langa hyaku, sen si ichi man mai exista si ichi oku pt 100 000 000
zeri...sincer m-am cam blokat la 12000...cred ca as alege mai degraba ju ni sen,... dar nici cum ai zis tu nu pare gresit...help..anybody

da zeri e foarte funny /cry /cry ..mai ales daca ti se cere sa numeri negi si tamanegi...si tu stii ca inseamna ceapa..da nu mai tii minte care e ceapa verde(deci lunga si subtire) si care e ceapa de apa(deci mica si rotunda--asta oricum nu conteaza deoarece nu exista clas. pt astfel de obiecte, si se fol cei generali)... /cry /cry

o chestie interesanta e la numararea etajelor...se face cu : ikai, nikai, sangai, yonkai..etc, parterul fiind considerat et 1...dar daca in fata acestor clas. pui "chika" incepi sa numeri in jos, adica "etajele" de la subsol...primul de sub parter fiind "chika ikai"...
deh...ei au nevoie de asa ceva deoarece, din cat am inteles, la subsol 1 e un magazin, la subsol 2 autostrada, la 3 metrou /sweat
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

opphiunic
post Sep 16 2004, 11:17 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 40
Joined: --
From: dokodemo
Member No.: 108
Points: 2



QUOTE(kei)
cred ca as alege mai degraba ju ni sen,... dar nici cum ai zis tu nu pare gresit...help..anybody



suna urat ju ni sen.... nu se foloseste asa ceva! e un fel de "furculision" pt japoneza.... :roll:
la ei tot ce trece peste 10 000 este ichiman
de la "man" in sus vien iar ju si hiyaku dupa care se sare la oku, adica 1 00 000 000; la okua iar vine ju si hiyaku dupa care se sara la cyu (chyu)1 000 000 000 000, la care iar se poate pune ju hiyaku, iar in unele situatii am auzit si cu sen.
sa va spun ca ei au clasificatori cam pana la 1032, dar nu i-am retinut.......... :x :x
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kei
post Sep 17 2004, 07:40 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 296
Points: 1



furculision, furculision....da macar sa ma inteleaga cineva... /smile
tx de expicatii...de cyu chiar nu auzisem niciodata...bine ca stu pe cine sa intreb daca mai am ceva nelamuriri /^_^ ...
hmmm deci lasa-ma sa repet sa vad daca am priceput....au 1032 de clasificatori?!?! :shock: :shock: ...probabil ca nu ne-a spus profa ca sa nu ne sperie...si ce optimista eram in leg cu invatarea lb jpn :cry: :cry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

opphiunic
post Sep 17 2004, 10:09 PM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 40
Joined: --
From: dokodemo
Member No.: 108
Points: 2



lol

ala trebuia sa fie un 10 la puterea 32 (10^32)
adica au o denumere specifica si pentru ala!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anonymous
post Dec 15 2004, 07:15 PM
Post #10


Unregistered









care imi spune si mie alfabetul japonez? :P
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Dec 15 2004, 08:17 PM
Post #11


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Care dintre ele? /^_^

Uita-te aici si vei intelege:
http://www.anime-club.ro/modules.php?name=...file=kana_kanji
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KenyaSong
post Feb 7 2007, 05:33 PM
Post #12


Songeur
***

Group: Members+
Posts: 196
Joined: 28-September 06
From: Bucuresti / Ploiesti
Member No.: 3.050
Points: 406
Gender:



foarte frumos

desi sunt ignorant complet in japoneza am retinut ce e aici pentru cultura'mi generala... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Feb 7 2007, 06:05 PM
Post #13


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



Numeralele in japo sunt cele mai interesante. De fapt, numerele foarte mari ca 60 000 000 se constituie de la coada. Ar suna roku sen man. Whatever, a cam durat ceva pana am prins ideea, dar acum cand vine vorba de ele sunt foarte relaxata.
In ceea ce priveste clasificatorii, nu sunt grei deloc atunci cand ii inveti la timp si treptat. Pentru obiectele carora nu le stii clasificatorii se foloseste sistemul japonez, nu e mare chestie. Adevaratele probleme sunt particulele ( mai ales wa si ga :unsure:- s-au scris si carti despre ele).
Kei, nu trebuie sa te temi de 1032 de particule, ci de 25 000 de kanji dintre care trebuie sa stii un numar de 2000 si ceva, pentru a putea citi un ziar in Japonia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aldonza
post Feb 7 2007, 08:12 PM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 198
Joined: 20-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 2.027
Points: 432
Gender:



Fratilor, ce vorbiti voi aici?
Daca as fi un necunoscator as sari de pe scaun si as lua-o la fuga.... :unsure:
Voi speriati lumea,in loc sa-i incurajati sa invete o limba asa minunata cum e japoneza :P
Eu fac japoneza de ceva timp si sincer n-am auzit ca ar fi 1032 de particule :o Exista un numar de particule (f restrans) care se invata in primele luni si pe care le folosesti frecvent. Mai tarziu cand cresteti mari mai aflati ca mai sunt si altele,da' in general particule care se folosesc in vorbire.
Si totusi...1032??? :blink:
Partea cu kanji e cea mai interesanta si din cate stiu intr-un dictionar de kanji( japonez) s-au inregistrat cca 9000 si ceva,dar un om normal ar trebui sa stie 2000 de kanji (atati tie se cer si pentru1 kyu),iar un intelectual japonez trebuie sa stie cel putin 3000 de kanji( nu stiu ce sa faca cu ei :lol: )
Gramatica e mai mult de simpla.Multe parti de vorbire nu exista deloc:P , iar cele mai importante ar fi verbul si adjectivul (care se conjuga) . :P
Clasificatorii aia pe care voi ii faceti parca OZN-uri sunt niste lucruri simple( sau nu...),care se combina cu numeralele si complica viata altora. Totusi avand in vedere ca nu exista gen,numar si persoana acesti minunati clasificatori sunt utili. :P
Si uite asa ati invatat si japoneza... :P . :D
Simplu,neh? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Feb 9 2007, 03:14 PM
Post #15


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



De-ar fi chiar atat de simplu cum spui...pe mine ma enerveaza particulele!!!
:angry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Raziel
post Jul 3 2007, 10:32 AM
Post #16


Redeemer@Destroyer
**

Group: Members+
Posts: 41
Joined: 1-July 07
Member No.: 4.601
Points: 74
Gender:



mmhh un subiect f interesant,mi-a placut descrierea ta momotaro la fel si opphiunic,keep it up ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post Jul 3 2007, 10:42 AM
Post #17


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



Foarte interesant. Eu stiam de la karate sa numar pana la 99, nu stiam cum e la sute si restu, da acum stiu. Arigato!!! ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lumina
post Feb 21 2009, 08:38 AM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 30
Joined: 16-February 09
Member No.: 8.353
Points: 6
Gender:



Interesant subiectul! Multumesc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

katakito
post Dec 23 2009, 04:00 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members
Posts: 24
Joined: 23-December 09
Member No.: 9.305
Points: 3
Gender:



ARIGATO :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:18 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |