Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Edit-uri In Anime, Bun sau Rau ?


Luffy
post Sep 22 2007, 05:07 AM
Post #1


Food master!
****

Group: Members+
Posts: 355
Joined: 18-September 07
From: Cluj-Napoca/FurWood
Member No.: 5.183
Points: 1.142
Gender:



in fiecare vineri spre sambata noaptea fac asa numita "NightNav" .... navigarea pe net noaptea ....
si am descoperit ceva atat funny cat si enervant :))
la bun

Deci, cautam pe un site imagini funny cu One Piece ... si am gasit imagini de genu
(IMG:http://photobucket.com/albums/b399/Cindre/080/80sd_cobra1.jpg)
:)) Am ras un pic ...
(IMG:http://photobucket.com/albums/b399/Cindre/103/103sd_pistol1t.jpg)
dar realitatea e ca toonami editeza parti din anime pentru copii .. si scot partile esentiale .. de exmplu daca da o palma .. numa se face ca da palma si palma trece prin fata personajului...
(IMG:http://photobucket.com/albums/b399/Cindre/103/103sd_ow1.jpg)
ca sa nu va zic cea mai funny faza ii ca i-au inlokuit tigara lui Sanji cu un batz sau :))))))))))) acadea:)) LOLLIPOP:))))))):)) =))
vinul cu suc:))))
(IMG:http://photobucket.com/albums/b399/Cindre/102/102sd_bottles1t.jpg)

... maai putine perversiuni :))
(IMG:http://photobucket.com/albums/b399/Cindre/095/95sd_doublefinger1t.jpg)
inclusiv pe Capitanu de la Marina Smoker lau lasat fara Trabucuri .. si pe Sir Crocodile la fel
(IMG:http://photobucket.com/albums/b399/Cindre/095/95sd_smoker1t.jpg)

Desi nu ii Numa atat .. inclusiv au stes scene si au ... schimbat textu din anime
hai sa vadau ceva funny

(IMG:http://photobucket.com/albums/b399/Cindre/034/34sd_shovel1.jpg)


vreti aflati despre care alte Edit-uri ii vorba http://opguide.bravehost.com/
Astept parerile voastre.... is foarte curios
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 22 2007, 09:16 AM
Post #2


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



pai, nu prea e ceva nou :P . Este vorba de faptul ca in America, serialul One Piece este difuzat editat (editarile pe care le-ai gasit sunt din versiunea americana) - sunt scoase scenele mai violente, cu alcool, fumat, etc pt ca se considera ca intr-un serial pt copii nu e nevoie de asa ceva.

Problema editatului nu-i deloc noua - si Sailor Moon a suferit (si inca rau) de asa ceva. Fanii anime au fost tot timpul furiosi deacest lucru, dar adevarul e ca fiecare tara are dreptul sa isi faca propria politica in privinta a ceea ce se da la tv sau nu. Din fericire, exista tot timpul dvdurile care prezinta varianta uncut (necenzurata).

Cat despre One Piece, asa cum spunea cineva - cenzurat sau necenzurat, nu e un serial care sa merite :P - cel putin in opinia mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Sep 22 2007, 10:15 AM
Post #3


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Editarile de la One Piece sunt celebre! La fel de celebre ca dub-ul de foarte proasta calitate.

Cum a zis si Emanuel, practica e curenta in America. Sunt multe serii care au fost cenzurate, mai mult sau mai putin. Uite mai multe exemple aici:
http://www.animenewsnetwork.com/edit-list
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Sep 22 2007, 12:56 PM
Post #4


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Yup. Nu-i problema de anime, e problema de americani. Stupid people.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Sep 22 2007, 02:01 PM
Post #5


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



Din fericire, One Piece a scapat de coshmarul numit "4kids".

One Piece a fost preluat de FUNimation care vor mentine la minim editarile si vor face DVD-uri necenzurate (cele 4kids erau cenzurate si numai dubu, fara coloana audio originala)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Sep 22 2007, 09:38 PM
Post #6


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Daca te uiti la vreo serie de anime pe care au pus mana americanii astia uita-te de pe adult swim. N-am vazut pana acum editari de genul fumatului fara trabuc si oameni care se imbata cu limonada.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wee
post Sep 23 2007, 07:18 AM
Post #7


Wii?
***

Group: Members+
Posts: 116
Joined: 8-March 07
From: Constanta
Member No.: 3.911
Points: 296
Gender:



Nu numai americanii, ci si germanii, care au macelarit Naruto.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Sep 27 2007, 08:50 PM
Post #8


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Unele editari sunt de a dreptul proaste si pot influenta o persoana sa nu se mai uite niciodata la asa ceva.Editarile vin din gandul acesta : " astea is prea violente , trebuie editate pt ca copiii sa nu se omoare intre ei sau sa nu fumezeu sau ....."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Luffy
post Sep 27 2007, 08:55 PM
Post #9


Food master!
****

Group: Members+
Posts: 355
Joined: 18-September 07
From: Cluj-Napoca/FurWood
Member No.: 5.183
Points: 1.142
Gender:



sailorcorvus da ii drept .. da io zic ca editurile din one piece .... fac varianta
"americana " o parodie a celui original
pe langa faptu ca au sters peste 80 de episoade :D .... si inca mai sterg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Luffy
post Sep 27 2007, 08:58 PM
Post #10


Food master!
****

Group: Members+
Posts: 355
Joined: 18-September 07
From: Cluj-Napoca/FurWood
Member No.: 5.183
Points: 1.142
Gender:



intrebare .. ultima poza din primul post .. care ii diferenta ... ca ii sapa sau pusca?
daca dai bine cu sapa .. sau daca ii ascutita bine .. ii mai daunatoare :)) adica mori incet da bine:))
si pusca ... depinde ca daca il impusca in cap ... :))) ii hit the road to the hell or heaven
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Sep 30 2007, 02:51 AM
Post #11


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



nu era nevoie sa faci duble post, puteai da pe butonul de edit :D . inca mai ai timp sa o faci :D .

edit: ca sa fiu ontopic: puneti-va in papucii multor parinti. stiu ca pe noi ne enerveaza daca le cenzureaza si le editeaza in halul asta, dar poate ca parintre nu mi-ar placea ca copilul meu la o varsta f frageda sa se uite la chestii cu mult sange sau batai. e f adevarat ca poate interpreta ca prezentza sangelui pe fata cuiva e o normalitate si va incerca sa reproduca ce vede. faza cu tigarile mi se pare deja trasa de par, desi poate cand voi fi parinte voi gandi altfel. nu stiu ce public tinta are One Piece pt ca nu l-am vazut (si nici nu il voi vedea), dar daca apar asemenea chestii intr-un anime poate nu e pt copii. dunno, dar banuiesc ca voi fi destul de atenta cand voi selecta anime-urile pe care le voi da copiilor mei sa le vada. e adevarat, as prefera sa le dau ceva mai funny si usurel decat chestii super taiate incat sa isi piarda sensul...

nu spun ca ce e mai sus e parerea mea in intregime, dar banuiesc ca este punctul de vedere al unui parinte. nu sunt unul inca, deci nu am cum sa stiu, dar intuiesc...(I am a woman, after all :lol:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wee
post Sep 30 2007, 06:31 AM
Post #12


Wii?
***

Group: Members+
Posts: 116
Joined: 8-March 07
From: Constanta
Member No.: 3.911
Points: 296
Gender:



Neah, in nici un caz. E vorba de marketing, de parca le'ar pasa ca e violent sau mai putin violent. One Piece si Naruto sunt destinate celor cu varsta incepand de la 13 ani. Prin editare elementelor "violente" trage in jos limita minima a varstei, deci o arie mult mai larga pt rating. Si varsta la care un copil inca incearca sa reproduca ceea ce vede la TV cred ca e sub 6 ani.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Sep 30 2007, 08:32 AM
Post #13


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



pentru ce va plangeti atat cand varianta originala se gaseste oriunde?

eu unul n'am probleme cu duburile si edit'urile! de ce? pentru ca nu ma intereseaza asa ceva, si dak nu ma intereseaza nu down, si dak nu down nu privesc!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wee
post Sep 30 2007, 08:55 AM
Post #14


Wii?
***

Group: Members+
Posts: 116
Joined: 8-March 07
From: Constanta
Member No.: 3.911
Points: 296
Gender:



QUOTE(spyderverr @ Sep 30 2007, 09:32 AM)
eu unul n'am probleme cu duburile si edit'urile! de ce? pentru ca nu ma intereseaza asa ceva, si dak nu ma intereseaza nu down, si dak nu down nu privesc!
*



Idem. Sa nu se inteleaga gresit, nu dau nici un flying fck pe dub'uri, dar modul in care macelaresc o serie e nedrept, ar trebui ca licentele sa se vanda fara drepturi de editare, imo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Sep 30 2007, 11:48 AM
Post #15


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Ai dreptate wee , cei care cumpara licentele ar trebui sa nu poata edita nimic , doar sa puna as cum este , pentru ca e adevarat ca adevarati fanii vor cauta ce e original , insa undeva fiecare are un inceput si acel inceput se leaga de prima serie vazuta la tv ( si sincer daca as fi vazut un naruto editat pana in maduva oaselor nu l-as fi vizionat niciodata ) . Toti fanii au un inceput si acela se leaga de o serie care a fost difuzata la televizor si daca aceasta e asa editata incat nu mai intelegi nimic , la ce sa te mai uiti la altele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post Sep 30 2007, 12:36 PM
Post #16


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



Primul meu post serios dupa multa vreme :D

Hai sa nu facem atata tragedie din faptul ca o sticla de vin a fost inlocuita cu una cu apa , sau ca a disparut un pistol din imagine. Asta nu influenteaza cu nimic "cursul evenimentelor" sau deznodamantul ... so chill .
Ah,si inca ceva , daca ii serie noua pe care n-ai vazut-o si o vezi direct editata , nici nu ti-ai da seama ... asa ca pica faza cu "fanii adevarati and bla bla"

Revenind la probelma editatului.Cum ziceam mai sus,ce s-a editat in pozele de mai sus nu mi se pare o "problema" asa de mare , incat sa nasca scandal.
Nu-i vorba de marketing si strategii ... acest serial a fost difuzat la o ora accesibila oricarei categorii de varsta,si existand anumite legi,cel ce difuzeaza serialul trebuie sa le respecte (vorba vine)
Vad copii de 5 ani care vad numai fantome si scooby doo , sau "barfa" aceea cu copilul care s-a urcat pe bloc si chema norisorul sa-l prinda (evident ca nu l-a prins ... LE: Dragon Ball) ... asa ca , desenele influenteaza , si ii bine sa existe unele limite , fiindca nu poti sa fi tot timpul cu ochiul pe copil sa vezi la ce sa se uite.

Cum zicea coyotee , ce-i 4kids sa fie pt 4kids , si ce nu ii sa fie lasat asa cum ii si mutat la o ora mai tarzie.

QUOTE
Unele editari sunt de a dreptul proaste si pot influenta o persoana sa nu se mai uite niciodata la asa ceva.Editarile vin din gandul acesta : " astea is prea violente , trebuie editate pt ca copiii sa nu se omoare intre ei sau sa nu fumezeu sau ....."

Da cum ziceam mai sus , daca nu-i editat , asa nu poate influenta in niciun fel copilul care se uita la acele anime'uri ? Think again ;)

Si gandul acela ii bun,doar ce draci , stiti de copchiii aia care intrau in scoala cu pustile si incepeau sa-si impuste colegii si profii.
Mai bine sa previi decat sa combati ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Sep 30 2007, 12:39 PM
Post #17


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Bullshit. Cenzura e cenzura indiferent de cum o colorezi. Crezi ca le pasa companiilor ca se impusca lumea pe strada? Ei vor sa vanda cat mai mult, deci trebuie ca limita de varsta sa fie cat mai mica. Asta e motivul editurilor. Eu nu dau doi bani pe dubburi si edit's ca nu ma uit la asa ceva. Cine zice ca sunt bune editurie...are clar ceva probleme de perceptie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post Sep 30 2007, 12:44 PM
Post #18


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



@DmonHiro: Dupa bullshitul ala , probleme's in alta parte ;) . Hai mai las-o balta ca nimeni nu te cenzureaza cu nimic , daca vrei sa vezi ceva , nu te opreste nimeni s-o faci . Pt asta exista hub'uri , torrente , si alte chestii .
Cum ziceam , exista peste tot anumite (cum sa le zic) "institutii" ca si CNA'ul care stabilesc anumite reguli. Si daca nu le pasa de oameni ca se impusca , te asigur ca le pasa de acele "reguli" si amenzi (intr-o oarecare masura) . Altfel n-ar edita ... daca nu le-ar pasa ar putea sa bage si Elfen Lied la ora 10 dimineata .

Si foarte mult , ei nu "vand" cu programele pentru copii , asta te asigur ;) , asa ca nu blamati "capitalismul" :lol: , banii serios se fac cu reclamele si emisiunile din prime time

Asa ca , nu mai gandi ca intr-o cutie ... priveste in mare ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Sep 30 2007, 12:59 PM
Post #19


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



nici eu nu am nimic cu ele pt ca nu ma intereseaza, dar existenta lor in sine spune ca sunt oameni care le privesc. ceea ce insemna ca la un moment dat se poate ajunge ca o masa mare de oameni sa perceapa si sa inteleaga total diferit un anime. "like I care", puteti spune. e drept. e totusi un pic frustrant sa vezi o droaie de copii isterizandu-se pe ceva ce nu e real...

speranta mea e sa nu se ajunga la asa ceva in romania...

cat despre parinti, atata timp cat pe ei nu ii intereseaza lucrurile astea, pt ei o sa fie ok ca copiii lor sa se poata uita la desene animate fara sa nici un pericol...

si, da, wee, ai dreptate, e doar o strategie de a avea un target cat mai mare si e enervant (americanii astia care se dau mari puritani, I hate it!), dar pe parinti nu ii va durea de asta....

era doar un puct de vedere al parintilor, care cred ca ar reactiona la fel si in state dar si in romania (poate in romania mai putin, totusi :P )

edit: omg, cat s-a scris pana am apucat eu sa scriu tot (mi-a luat veo 2 ore printre alte indeletniciri)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Sep 30 2007, 01:01 PM
Post #20


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(Zamo @ Sep 30 2007, 01:36 PM)
Hai sa nu facem atata tragedie din faptul ca o sticla de vin a fost inlocuita cu una cu apa , sau ca a disparut un pistol din imagine. Asta nu influenteaza cu nimic "cursul evenimentelor" sau deznodamantul ... so chill.
Revenind la probelma editatului.Cum ziceam mai sus,ce s-a editat in pozele de mai sus nu mi se pare o "problema" asa de mare , incat sa nasca scandal.
*


priveste inainte sa vorbesti prostii. (vb de op, de restul nu ma intereseaza)

QUOTE(Zamo @ Sep 30 2007, 01:36 PM)
Asta nu influenteaza cu nimic "cursul evenimentelor" sau deznodamantul ... so chill.
Revenind la probelma editatului.Cum ziceam mai sus,ce s-a editat in pozele de mai sus nu mi se pare o "problema" asa de mare , incat sa nasca scandal.
*


e pe naiba din cate am citit eu au cam uitat de ussop astia de la 4kids!
si unde naiba dispare feeling'ul cand il vezi pe smoker cu fum la bot si pe sanji cu acadeaua'n gura? sau pe sanji ca fuge dupa saraca robin si nami dar saracele nu mai au acel ceva? sau pe tasu' lu' vivi ca strange dintii parca ii baga ceva in ...!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:15 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |