Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Armele Din Anime-uri


Muza chan
post Oct 19 2006, 02:53 PM
Post #1


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



In anime-uri am intalnit o multime de arme si device-uri cu proprietati interesante. In general sunt sabii, dar mai sunt si alte arme si obiecte care pot fi folosite ca arma.

Hai sa vedem ce arme vi s-au parut interesante, cateva date despre ele, ce au original, eventual personajul care detine respectiva arma si neaparat spuneti numele anime-ului, pentru a fi usor de identificat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Oct 19 2006, 03:14 PM
Post #2


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Gunslinger Girl excelează la capitolul arme, īnsă este vorba de arme reale. La īnceputul episoadelor, cei de la Seichi Fansubs prezintă īn detaliu armele utilizate de fiecare fetiţă, īncepānd de la cine şi cānd le-a proiectat pānă la unde se mai folosesc īn prezent şi caracteristicile tehnice. Se pare că atenţia animatorilor pentru detalii a mers pānă la a respecta fidel reculul produs de fiecare armă īn parte şi poziţiile corecte de tragere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Oct 19 2006, 04:11 PM
Post #3


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Interesant raspuns. Cand am pus intrebarea nu m-am gandit la abordarea asta. :)

Ca completare la ce ai spus tu, armele din Cowboy Bebop sunt de asemenea reale (pistolul lui Spike e un Israeli Jericho 941, al lui Jet este un Walther P99 si al lui Faye este Glock 30), respectiv cele din Noir (al lui Mireille este Walther P99, iar al lui Kirika este Beretta Model 1934).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Oct 19 2006, 08:01 PM
Post #4


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



wow, ce bine informati sunt unii...pe mine ma cam lasa rece armele de genul, mi-a placut in schimb armele lui alucard din hellsing...dar trebuie sa recunosc ca am o slabiciune pentru sabia lui gatz din berserk...nu e cine stie ce mashinarie, dar impresioneaza, ne?
a, inca o arma care mi-a placut...sabia din sange a tipului aluia din nightwalker (singurul lucru pe care l-am tinut minte din tot anime-ul....). am fost oarecum surprinsa de idee, si mi-a placut cum capata forma.....
ar mai fi altele care mi-au placut, dar acum nu mai am timp asa ca voi continua alta data...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shinigami
post Oct 19 2006, 08:52 PM
Post #5


shin no shinigami
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 9-August 06
From: THEM boards, YIM
Member No.: 2.846
Points: 572
Gender:



Sabia de sange pe care o pomeneste Shinju imi aminteste de sabia din Blood+.
Levantine din Nanoha A's (pentru cei care nu au vazut seria, functioneaza cam ca o gunblade din FF VIII, doar ca are un power boost mai indelungat, si chiar elimina cartusele.)
Shizuru's Element: naginata care se desface ca lant si taie orice. ^^

Dar daca ar fi sa aleg o singura arma pe care sa o am la dispozitie, as zice KOS-MOS. XD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kun san
post Oct 23 2006, 09:33 AM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 139
Joined: 3-October 06
Member No.: 3.066
Points: 1.073
Gender:



Mmm, o discutie frumoasa despre armele din anime ar avea nevoie chiar de mai multe topici. Am putea vorbi separat despre sabii, despre mecha, despre armele de foc si despre cele care nu se incadreaza in niciuna din aceste categorii :P (de exemplu nanomist din Kiddy Grade).
Pe mine ma atrag cel mai mult cele care pe linga atributele de arme au si semnificatii mai profunde, uneori mistice, alteori filozofice.

Daca incep cu sabii, in primul rind vreau sa numesc sakaba lui Kenshin, extrem de simpla ca arma dar deosebit de profunda ca semnificatie. Zanpakuto-ul lui Ichigo din Bleach ma atrage si el destul de mult...

La arme de foc as putea aminti bratul ingerului - Vash din Trigun.

Din categoria mecha as aminti in primul rind Escaflowne, la care mi-a placut legatura permanenta care se stabileste intre arma si utilizator.
Tot la capitolul mecha ar mai fi Arbalest din Full Metal Panic, tot datorita legaturii speciale intre arma si utilizator (de data asta insa, legatura e necesara ca arma sa functioneze). Si sa nu uit, unitatile Eva din Evangelion.

La categoria "altele"... hmmm, ma intreb, alchimia din Full Metal Alchemist se pune ca arma? B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post Oct 25 2006, 08:20 AM
Post #7


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



Uau, sunt impresionata de cunostintele voastre. Randul meu. Nu prea ma pricep la arme, dar amintesc sabia lui Inuyasha si a lui Sesshomaru, dupa cum stiti prima poate distruge 100 de demoni, cealalta sa-i invie. Daca tot suntem la animeul asta, sa nu uitam de sageata sacra a lui Kagome si nici de tunelul vantului al lui Miroku care este si blestemul si arma lui in acelasi timp. Dar nici hiraikotsul al lui Sango nu e de lepadat. In YuYuHakusho, Yusuke foloseste o arma spirituala si mai apoi una demonica: Rei gun si Yan gun. Hiei foloseste arma lui suprema: flacarile. Apoi mai foloseste clasica sabie. Kurama foloseste plantele pe post de arme si Kwabara o sabie spirituala care poate rupe orice sigiliu spiritual. In Hakaima Sadamitsu, Sadamitsu foloseste o sabie de lemn ca sa se bata iar apoi dispozitivul activ de trimitere in spatiu al extraterestrilor si transformarea lor in stele. As mai spune, da va las si pe voi. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

skillz
post Nov 7 2006, 09:42 PM
Post #8


good2theN, evil2theS, light2theE, darkness2theW
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: 7-November 06
From: Buc
Member No.: 3.241
Points: 66
Gender:



Daca tot suntem la sabii dc sa nu amintim una din cele mai frumoase sabi care le-am vazut in viatza mea intr-un anime j anume cea a lui D din Vampire Hunder D ... e unicata in animeuri ( cel putzin eu nu am vazut una sa semene macar cu aceasta ) .... ar mai fi sabia lui Gaara din Bastard care in ciuda faptului ca nu are forme prea impresionante are niste abilitatzi superbe ( see episode 6 ) .... j pentru ca sunt un fan anime inrait aj vrea sa aduc aminte de Black Wing din Shadow Skill care mi s-a parut cea mai bine conturata j prezentata din toate armele din categoria sa din animeuri.... ( sry pt limbajul d mess ....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mogadorian
post Nov 11 2006, 02:41 PM
Post #9


Touketsu Kasai
***

Group: Members+
Posts: 192
Joined: 19-April 06
From: București RomĆ¢nia
Member No.: 2.450
Points: 624
Gender:



Am sa ma rezum la sabii, deshi armele lui Alucard sunt impresionante...mai ales ceea ce e imprimat pe ele, "Jesus is in heaven now"-dak nu ma inshel-...
Katana care m-a impresionat pe mine cel mai mult a fost sabia din Tenjou Tenge, cea cu care Shin activa Ryguun...era o legatura intre ei...
Sabia lui Kenshin era destul de impresionanta, nu putea sa taie prin trupul uman dar nimic altceva nu-i rezista -asta daca-mi amintesc eu bine- dar in serial imi placea cel mai mult cum Sanosuke spargea pietre...
Am mai vazut in yu yu hakuso, episodul in care Hiei se bate cu doctorul care ii pusese al treilea ochi...doctorul avea o sabie in forma de cerc, destul de greu de folosit...
Nu e sabie dar tot m-a impresionat, in Tenjou Tenge, in episoadele in care sunt prinshi in sala de biliard...unul din "Enforcers" se bate cu Aya, shi arma lui e destul de impresionanta...nu mai shtiu cum se numea dar faptul ca ishi schimba lungimea era impresionant, shi cum se putea impartzi in mai multe bucatzi legate...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Feb 15 2007, 03:53 PM
Post #10


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



QUOTE
alchimia din Full Metal Alchemist se pune ca arma?


Da, eu cred ca se pune! :) Tocmai ca prin alchimie poti crea arme unice, in functie de adversarul cu care lupti. E drept, ca de obicei, Ed isi face o sulita sau isi transforma bratul in sabie... dar mai apar si alte arme.

Relativ la sabia lui Kenshin, da e unica... o sabie cu taisul invers.. e o inventie mare. Dar in materie de sabii, mi-a adus waste aminte, Tenseiga mi se pare cea mai interesanta idee, bineinteles din ce cunosc eu pana acum. Pentru ca ce face ea e exact opusul scopului unei sabii. Mi s-a parut indraznet sa creezi asa ceva!

Sunt foarte nemultumita de evolutia discutiei... e asa de greu un subiect de sinteza? Sunt sute de oameni pe site-ul asta care au vazut cantitati mari de anime-uri, credeam c-o sa obtin un catalog.... o enciclopedie... :(

Hai, mai incercati... poate iesi o discutie frumoasa... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Livache
post Feb 15 2007, 07:51 PM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 210
Joined: --
From: Galati
Member No.: 190
Points: 55
Gender:



la categoria sabii :P
jubei - ninja scroll
D - blodlust
caras (alta sabie misto)
si sunt multe final fantasy VII ai aici sabii cate vrei ce sa mai zic de bleach la greu....
la pistoale
alucard - helsing
gungrave
sunt si aici multe.......
nustiu daca a zis cineva si de roboti si iei cred ca trebuie bagati tot la arme.....
si sunt numai in seria gundum....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ghitza
post Feb 15 2007, 09:38 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 1-February 07
Member No.: 3.703
Points: 93
Gender:



Cred ca suntetzi de acord cu mine cand zic ca, pe departe, cel mai overpowered shi nesimtzit gun din orice anime sau manga, e gravitational beam emitter-ul lui Killy din Blame!. Doar pe level 1 (din 4), face gauri de 70 de kilometrii adancime prin roca solida :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Feb 15 2007, 10:02 PM
Post #13


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Adica cum, aia din DBZ aruncau planete in aer cu mainile goale si cea mai nesimtita arma face doar o gaura? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ghitza
post Feb 15 2007, 10:34 PM
Post #14


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 1-February 07
Member No.: 3.703
Points: 93
Gender:



gunz dud, gunz! si oricum, dbz se incadreaza in categoria lui proprie in ceea ce priveste overpoweredness-ul :o
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 15 2007, 07:44 PM
Post #15


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Daca vreti arme distrugatoare, KOS-MOs din Xenosaga si Ifurita din El Hazard. Livrate sub forma unor fete kawaii, care pot distruge planete. Astea da arme! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ramoran
post Mar 16 2007, 08:07 AM
Post #16


Lord of Chaos
**

Group: Members+
Posts: 39
Joined: 1-February 07
From: TM
Member No.: 3.702
Points: 101
Gender:



trebuie sa admit gravitational beam emitter este cea mai puternica hand held gun weapon ce am vazut intr-un manga.

apoi vine seria DB, care detine (cred eu) monopolul absolut la overpowering.

dar ca preferinta mie imi place cel mai mult swordu-l lui gutts din berserk, pt. ca e :

- huge
- indiustructibila
- anti demon weapon

:D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zuzi
post Mar 16 2007, 01:03 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 95
Joined: 6-September 06
Member No.: 2.963
Points: 103
Gender:



La capitolul arme folosite in anime au camd scris altii inaintea mea si ceea ce mi sa parut interesant ...


din Full metal Alchemist ... ideea de a folosi alchimia ca arma

sabia intoarsa a lui keshin e iarasi foarte interesanta

magia in general folosita ca arma e interesanta ...

zanbagtou-urile(nu cred ca am scris corect) din bleach mi se par iarasi interesante

in naruto pe langa armele orarecum traditionale folosite de ninja mai sunt si diversele abilitati si tehnici pe care le au personajele

in rest o sa ma mai gandesc si am sa fac o sinteza mai precisa momnu imi mai vine nici o idee
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Mar 18 2007, 08:42 PM
Post #18


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Oricat de neasteptat poate sa para, pentru mine Hellsing este cel mai tare la arme pana acum (nu am vazut Gunslinger Girl inca :P dar acum stiu de la cine sa il iau). Pistoalele lui Alucard sunt bijuterii, iar jucaria lui Victoria mi-a pus imaginatia la incercare. Big, deadly, and fun. In OVA sunt facute si mai bine :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Mar 23 2007, 03:09 PM
Post #19


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE
dar ca preferinta mie imi place cel mai mult swordu-l lui gutts din berserk, pt. ca e :

- huge
- indiustructibila
- anti demon weapon
That would be my choice too...Gutts's Dragon Slayer who "was too big, too thick, to heavy to be a sword. It was more like a slab of iron". Si ar mai fi si sabia (sabiile de fapt) lui Cloud din Final Fantasy Advent Children. Iar ca arma de foc cele mai tari mi se par crucea lui Wolfwood si armele lui Grave, Beyond the Grave a.k.a. Brandon Heat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkRaitei
post Mar 23 2007, 04:47 PM
Post #20


wickedly disturbed one
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 19-March 07
From: On a nice confortable seat, watching this world descend into hell...>:)
Member No.: 3.974
Points: 540
Gender:



hmm......zanpaktou-rile,sabia lui gutts yep my style....
totusi presimt ca cu aparitia lui devil may cry vom avea parte de niste jucarii frumoase... :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 06:15 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |