Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime Movies Sync


EcsTasY
post Mar 2 2010, 04:11 PM
Post #41


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



oh boy, top notch movie it was. muzica dj krush, grafica curata, poveste interesanta... what else could you wish for... :D
lots of action and little background, dar oki pentru un film de 1h. nu cred ca au fost elemente in plus sau in minus. totul a fost fix la locului. mi-a placut f mult cum au fost imbinate realitatea cu planul supranatural in "moment of truth" - nadya vs von Lup / natzi vs russians.
+ felul in care au venit in ajutor colegii din first squad
+ for the natzi twins :twisted:
++ for nadya, as she kicked ass

eu am vazut varianta director's cut si cred ca a meritat, desi la inceput m-au enervat interventiile... dar de cele mai mult ori au picat bine explicatiile extra.

ja ne :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Mar 4 2010, 08:08 PM
Post #42


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



It's a nice litt;e story si cum zicea si Ecstasy mai sus Nadya rulez :) mi-a placut mult personaljul ... modul in care a fost desenata cat si vocea. De asemenea mi-a placut cum au amestecat toata cultura sovietica si i-au dat iz de anime. Zic ca putea fi exploatata un pic mai mult story-ul, implicand-ui mai mult pe colegii ei. Ar putea zic eu sa faca si o serie pe baza filmului, zic ca ar putea iesi ceva fain (numai sa-i tie pe astia in viata). Op-ul tot a fost fain, prin clasharea de postere sovietice si slogane (foarte sovietic-ish). Grafica la fel a fost faina. Nu cred ca as vrea sa-l mai vad odata insa a meritat sa-l vad :).
Sfarsitul mi-a placut sugereaza ca oricand se poate intoarce sabia razboiului... anyways war is stupid and horrible :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Mar 13 2010, 12:34 PM
Post #43


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



nua ca am si uitat sa postez :P

First Squad a fost interesant, as zice chiar bun(?). Pe langa Nadia, mi-a placut sniperul, tipul blond al carui nume l-am uitat. :P Si eu am vazut varianta cu director's cut si e mult mai bine asa, face anime-ul de 2 ori mai interesant pentru amestecul dintre realitate si fictiune.

enough about that. next one? discutii pe Synched Anime Watching
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Mar 22 2010, 10:48 PM
Post #44


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Vazut acum Summer Wars si ce vreau sa spun ca setup-ul a fost superb deci vis a vis de prima ora a filmului nu prea am ce critica, s-au introdus personajele a happy big family, nice weather all the time, sum fun kids.... but then it blew :( deci ultima jumate de film au dat-o in 14-yr old cool stuff. Am prevazut inca de la primele probleme cu Oz ca sputnikul ala avea sa fie folosit ca arma... la fel am ghicit si cu creatorul virusului .. verry disappointing.. deci cum am zis setup incredibil, si posibilitati de creare a unui plot si mai fain.. insa cand s-a ajuns la story pur si simplu nu a existat... s-au aruncat cateva puncte de tensiune care s-au terminat repede si fara prea mare impact (si sa-mi arate de 5 ori pe film cum rezolva asta probleme la mate... umplutura curata si cu bataile la fel)... si daca nu e cool sa joci un joc care salveaza lumea, poi mai cool e sa joci un joc clasic japonez imbracat in costum japonez (some nudity there) pluuuus freaking angel wings !!!! like wtf ???? inteleg ca mergi pe moe cu attempt de dezvoltare de personaje dar e prea de tot.. actorii au jucat nerealist dupa parerea mea, mai ales vocea lui Natsuki, care nu coincidea cu personajul...a sunat echilibrata fara a se schimba in momentele importante, pana si plansul a sunat fals :( deci prima jumatate mi-a placut foarte mult si abia asteptam sa vad ce urmeaza, insa asta este...:( i guess cool fights and not very complex feelings and a mix of some action-story, hit anime's today :(

PS. had the same feeling la Girl who leapt through time from the same director... or... maybe i'm too old for this stuff.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

saeko
post Mar 24 2010, 11:30 AM
Post #45


member
***

Group: Members+
Posts: 126
Joined: 6-July 08
From: bucuresti
Member No.: 7.160
Points: 347
Gender:



cerd ca analizezi cam mult; am vazut si eu ieri summer wars si mi-a placut f mult; si mi s-a parut din contra ca pe final tensiunea a crescut , lucru la care nu ma asteptam ; am incercat sa scad cat mai mult implicarea emotionala in timpul vizionarii pt ca eram la munca si nu vroiam sa ma vada tot biroul cu ochii inlacriamati dar tot s-au umezit un pic pe final ; deci nu cred ca se pune problema lipsei de emotie ca in cazul Girl who leapt through time ; faptul ca tipul rezlova problema respectiva f repede e de domeniu fantastic pt ca tot cadrul e de o asemenea natura ; cand vezi o casa / domeniu ca cel al familiei resp deja nu te mai gandesti ca ai sa vezi chestii puternic implantate in realitate ; am scris prea mult deja :D mi-e cam lene sa mai continu ; sper ca se intelege ideea
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Mar 24 2010, 11:35 AM
Post #46


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



ok, just for the record, mie mi s-a parut anime-ul asta absolutely EPIC.

da, si eu am ghicit ca satelitul o sa pice pe ei si ca Wabisuke era creatorul (desi recunoaste, amandoi am crezut ca el controleaza tot, pe cand el doar crease programul) si ce?

story a existat din plin. si argumenteaza un pic cum NU exista story cand firul rosu e foarte visibil si plot twists au fost destule si bine regizate. nu mi s-a parut deloc umplutura, ci doar creare de suspans, care la mine a functionat :)

yo, unde ai vazut tu nudity? si nu e vorba de faptul ca e COOL, ci e simbolic pentru familie, mai. did you miss the whole "we were once warriors"? erau ridicoli si amuzanti cu atitudinea asta, dar aia a reprezentat faptul ca au jucat jocul ala. era cel la care Oba-san castiga mereu. angel wings a avut si porcaria aia mare daca tot e vorba si la Natsuki it was a rare item granted by Yoko and John (lol at that)!

eu nu am avut nicio problema cu vocea ei si actorii s-au ridicat la standarde ^^ amu' ca nu iti place vocea e o chestie, dar cum d-zeu a sunat plansul fals? a fost tocmai un plans din-ala de copil, give-it-all-i-dont-care-im-a-teenager-and-everybody-can-see-me.

cool fights and not very complex feelings? pustiul ala se batea pentru ca era always bullied! he even has a backstory, he's not just a button spammer. he learned to fight from his uncle! the crazy one with "we are warriors". unde vezi tu lipsa de complexitate de sentimente? caracterele au fost toate foarte bine create, cu backbone la poveste, assertive women and laid back men, fiecare cu propria personalitate, trei fii care aveau toti acelasi tip de meserie samd. eu una chiar admir ca au reusit sa schiteze atatea personalitati in doar 2 ore. pentru un film e mai mult decat ok.

si peisajele... yumm yumm, breathtaking. i wanna go there. imi aminteste de Only Yesterday ^^

speaking of which, Summer Wars mi se pare o combinatie intre traditional japanese culture + old Disney epicness + Ghibli. very cool and soothing. I enjoyed it a lot :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Mar 24 2010, 08:06 PM
Post #47


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



firstly could've sounded more bluntly decat am vrut sa sune (ma gandeam eu ca-i cam dark descrierea aia :) ) oricum ca sa clarific unele lucruri :D
Cum am zis prima parte mi-a placut enorm :) are o introducere de personaje superba, si casa aia care ii strange pe toti impreuna fiecare cu probleme dar impreuna.. copii care alearga si rad... s-a descris un pic de istoria fiecaruia. am inteles cine si ce preazinta..pana aici totul bine si frumos. Si da, desenat foarte fain indeed.

Acum... cand ma refeream ca nu are story nu ziceam ca nu exista.. the story is pretty much acolo si mi se pare normal sa fie >>o bucata din viata unei familii care e intrerupta brusc de un inet-virus si ei se unesc pentru a salva lumea << ce-mi displace este ca story-ul e prea lipsit de surprize si de twisturi. e rugumata toata povestea si nu tine in suspans decat cateva secunde. king kazuma ala normal ca are un back story, nu am zis ca nu e, zic ca e prea simpla (de parca s-a inventat intai luptatorul virtual si dupa aia i-au lipit un story care sa justifice existenta lui in Oz). Mi se pare foarte putin sa afirmi ca e un back story complex o simpla referire printr-o fraza, e doar o referire. Ca asta face un schelet a istorioare is de acord insa nu e un schelet complex. de asemenea s-au referit la lupta aia cu Tokugawa ca referire doar, spre sfarsit fiind uitata. De asemenea lipseste dezvoltarea personajelor, toate fiind ceva aparte si avand cate un skill exceptional. au avut nevoie de un super calculator, curent, linii, un geniu in calculatoare care pur si simplu butona butoane, un geniu in mate, o tipa(cred ca e fata) care are skill de bataie exceptional etc etc they all have it.. acum ma mir ca nu au ramas si cu extra time cu asa echipa... si mi se par hiperbolizate si simplificate toate sentimentele de la cum actioneaza facandu-si griji de rudele lor in momente de criza pana la decesul bunicii.
Am avut impresia ca e trecut totul printr-un be happy drug... sau despre aripile alea care au aparut acolo fara macar legatura cu subiectul (damn puteau sa puna si ei ceva legat de samurai ca tot era familia de samurai)... au facut aripi ca e "cool" si au si gasit explicatia...

inteleg ca e anime pentru copii si ca se pune accent mult pe sentimente insa cand fac comparatie cu altele ... deci comparati story-ul de aici cu howl's moving castle sau 5 cm per second (care are un story foarte basic) sau tot pentru copii mici ponyo (care e suuuperb si are o linie de subiect absolut wonderfull).

dau un 5/10 animeului si sper ca am argumentat cat de cat my position :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Mar 26 2010, 06:24 PM
Post #48


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



filmul are 2 ore. trebuie sa iei in calcul contextul. nu te poti astepta la backtstory complex cand ai 20 de personaje...

tipul care il joaca pe King Kazuma e baiat :P faptul ca toti is exceptionali sprijina ideea ca is un clan puternic. toti lucrau in public service, savers, helpers, important people, smart people.

you have a personal problem with those wings, dont you? :P

Summer Wars e pentru copii?! de unde ai tras concluzia asta? I'm quite curious...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Hikikomori?
post Mar 26 2010, 09:10 PM
Post #49


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 429
Joined: 17-March 09
From: Tg-Mures
Member No.: 8.491
Points: 1.159
Gender:



Summer Wars e pentru copii... i doubt that! Poate ca some events sugeraza asta cum ar fi the battle sins( which reminds me of Digimon ) dar what prowess it wrong e chiar faftul ca personajele nu au un detailed backtstory( despre fiecare se afla atat incat um om care are atatia ani experienta, incat trecuse deja prin cateva "aventuri", isi da seama ce fel de persoane sant). Altfel cum zise si Moonsparkle nai cum sa faci un backtstory complex la atatea personaje cat are Summer Wars in 2ore.
Aripile... dap she got them because there cool, cum si coada de paun and the hole outfit.

I liked this one very much, enjoyed every second of it, cu Digimon style battles, sparkly wings and tail cu vocile personajelor, awesom family, super peisaje, falling satellite cu tot :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Mar 26 2010, 09:42 PM
Post #50


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



for your curiosity :P - and this means ca vreau sa stiu si eufor my curiosity de ce u ai ramas cu ideea ca nu e pt copii :P- Jin Roh e pentru maturi la fel si Gits filmul, Nge sau acelas Paprika - toate sunt filme care necesita o anumita varsta si o anumita dezvoltare ca sa poti sa intelegi complet... but anyway stiu ca am ales numa exemple necomedii insa pot sa afirm ca acelasi Howl's moving castle e mai complex de cateva ori decat ce a fost aici (desi tot 1 hour e).. astfel rationalmentul e urmatorul nu foarte complex = child audience for example Spirited Away e genial si that is an adult movie hmzzzz :P and yes no angel wings for no reason :P (edit: watch Haibane Renmei 4 that metter ;) awesome wings there)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Hikikomori?
post Mar 27 2010, 04:25 PM
Post #51


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 429
Joined: 17-March 09
From: Tg-Mures
Member No.: 8.491
Points: 1.159
Gender:



Eu n-am zis ca nu e pentru copii, numai atat am zis ca nu e just for kids, adica cineva who in my mind nu e considerat copil wouldn't enjoy this movie to.
"no angel wings for no reason "- motiv... shes pure hearted like an angel :) ... or you can consider them chicken wings :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Mar 27 2010, 05:14 PM
Post #52


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Cand am zis ca is curioasa intrebarea era de fapt daca ai citit undeva ca filmul a fost intentionat pentru copii sau e doar ceea ce crezi tu. Sa spui ca filmele care nu vorbesc despre nemurire si fizica cuantica is pentru copii mi se pare grosolan, dar asta e doar parerea mea strict personala, don't take it too harsh. :P Pentru mine a fost un anime cu multa verdeata si bunavoie, pur si simplu. Nu am fost plictisita, nu mi s-a parut pueril sau teatral.

dude, leave the angel wings alone already. it was a virtual world! have you ever "played" a social network like that? for example Gaia Online. if you had, you would have known that in those kind of games - just like in mmorpgs or hey, rpgs - rare items are a common concept and having them is what everybody wants.

and, Kratozz, you do have to try to use SOME punctuation from time to time. please. :P

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Apr 16 2010, 02:05 PM
Post #53


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



yosh, in sfarsit am vazut si eu summer wars si mi-a placut. nu m-a dat pe spate, dar nici nu m-a plictisit in 2h. was nice and colorful, had a bit of story and fun characters ... so it was nice for a rainy evening :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Apr 19 2010, 06:38 PM
Post #54


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



so the majority pwns the minority and it is settled: Summer Wars was cool :D kratozz loses this one :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Apr 19 2010, 07:51 PM
Post #55


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



arghh i didn't want to win though.... :D but deh if winning is to follow everyone around... i gladly accept my loosing :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post May 17 2010, 10:17 AM
Post #56


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



bun, foarte bun tekkon
- grafica superba, desi pare umpic mai ciudatica la inceput te obisnuiesti repede. totul e asa de bine detaliat, colorat si animat ca iti lasa gura apa :D
- muzica, foarte pe gustul meu -mult electro- se potriveste de minune cu atmosfera orasului si firul actiunii
- personajele conturate numai bine - fiecare cu rolul lui foarte bine stabilit... parca sunt facute sa isi urmeze destinele fara cea mai mica abatere. si numele se potrivesc f bine: black, white, rat, snake... cersetorul joaca un rol important in dezvoltarea celor 2, sfaturile si comportamentul lui fata de ei fiind asemanator cu al unui parinte. black is my favorite by far - raw emotions, yet clever and cunning he's only weakness is himself :) . white e simpatic, si imi place partial felul in care se prosteste (acting like he's 3 years old), si pare mai firav, but he's strong inside and gives black stability.
- povestea simplista, de fapt nu prea exista.... e o lupta pentru suprematia in oras... and it's fucking cool: the fights, the running, the drama... totul se leaga frumos si nici nu simti cum trec 2h si ceva... de la viata de zi cu zi, la luptele intre copii, la lupte cu mafioti si pana la "alineni". + momente faine de discutie intre personaje -ceva mai deep, asa. + ceva dumite. + folozofia de viata a lui white ;)

ja ne
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Jun 4 2010, 09:58 AM
Post #57


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Vazut si eu in sfarsit tekkon which is pretty much cool :) Mi-a placut mult grafica si cum a fost desenta orasul haotic si in plina dezvoltare aleatorie. Am ramas uimit de sariturile si dinamica animeului care te tine in suspans tot timpul.
Un simt al dezordinei si al dezolantei domneste in tot animeul. Orasul e plin de vechituri, strazi incolacite cladiri parasite inghesuite intre cladiri noi si innalte. Aceasta este viziunea vietii, anume astfel Orasul traieste, el respira cu praful masinilor si faureste minuni pana si in cele mai mici si intunecate colturi ai acestuia. Orasul eu o imensa copie a Ying Yang-ului simtit in orice miscare din el, de la luptele si joaca copiilor pana la marcarea conturilor dintre politie si yakuza. Vechi si nou, rau si bine, frumos si urat toate acestea se amesteca si lupta intre ele in acest macabru insa si superb loc. Totul trebuie sa coexiste intr-un echilibru fragil si cand balanta se inclina in una dintre parti se intampla tragedii...

Mi s-a parut cam pe fata simbolul de alb si negru dintre Shiroi si Kuroi si ceilalti, putant fi un pic mai ascunsa insa nu a intunecat mult animeul in general.

Deci acestea fiind zise incercam un nou film ???? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Oct 27 2010, 01:25 PM
Post #58


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



bump :)

we have karas this week and the next, right?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Oct 27 2010, 03:45 PM
Post #59


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



yes and karas has us. e trecut programul in primul post, dar bine zici, trebuia sa dau si eu un bump sa vada lumea

ps: bine ca mi-ai amintit, ca uitasem total sa downloadez Karas :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Nov 7 2010, 04:23 PM
Post #60


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



nu prea se inghesuie lumea...
sa vedem:
- poveste pauza. poate in partea 2a? mi-a placut felul in care au fost prezentate cateva faze, POV cu zoom in/out si slowmo/ffwd
- personaje prea multe si prea misterioase
- action destul si kind of cool... dar a inceput sa ma enerveze cat invarte sabia fara sens
- grafica faina... nu-i rea combinarea cu cgi
- muzica f buna. te tine in suspans si te loveste in stomac in momentele de actiune
overall not quite what I expected, dar oki pentru o ora si umpic ... sa zicem 8
come ppl, don't let me synch alone :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 09:14 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |