Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

7 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nijikon 2011, Impresii, poze, discutii :P


Baka man
post Oct 24 2011, 09:58 PM
Post #61


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Well, eu nu am de gand sa repet ceea ce se stie deja.
A fost insa o intamplare la Nijikon care m-a facut sa zambesc si sa reprezinte fix ceea ce iubesc la aceste evenimente!

Pregatisem un mic concurs de papercraft (kinda) pentru zup dar din cauza unor incurcaturi la tipografie, am ramas fara template-uri si deci a trebuit sa renuntam, asa ca am ramas cu "premiile" in plus (un mini-set de papercraft: cateva modele mai reusite, o foarfeca si un lipici, cat sa isi poata face propriile papercrafturi eventualii castigatori). Dar ce sa-i faci, shit happens.

Anyway, cum stateam eu sambata la masa de papercraft de langa zup, unde lucrau de zor concurentii de la concursul genial gandit de Kratozz (epic win, imo) si decupam niste modele pe care mi le adusesem de acasa, am observat o tanara fata care parea sa fie mai interesata de papercraft si care mi-a pus cateva intrebari si careia parea sa ii placa.

Cum cei de la Kesenai au reusit sa ma transforme anul trecut intr-un fan papercraft, m-a bucurat sa vad inca o persoana interesata de asa ceva. Si cum aveam eu premiile acelea in plus, si nu erau nici cine stie ce, sa zici ca as fi putut face altceva cu ele, i-am dat ei un unul, pe principiul ca hei, daca tot iti place, ia-le si tu si umple-ti raftul de figurine, cum am facut eu :lol:

Cateva ore mai tarziu a venit la mine si mi-a adus o bratara de la standul ei despre care mi-a spus ca nu se vanduse, si mi-a pus-o la mana. That made my day!

Sa nu fiu inteles gresit, nu e vorba de faptul ca am primit ceva la schimb. Dar e super grozav sa descoperi oameni noi, cu pasiuni similare, si sa faci gesturi marunte care inseamna ceva pentru ceilalti, sa faci pe cineva sa zambeasca si sa fii facut sa zambesti, sa te intalnesti cu vechi prieteni, sa iti faci prieteni noi si sa petreci doua zile alaturi de ei.

Yep, Nijikon e ceva uimitor, ca si Otaku de altfel!

Haters gonna hate, but true anime fans will always love it ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 24 2011, 10:09 PM
Post #62


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Nice story Baka-man. It really reminds me of the nice people out there :D .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bavarezu
post Oct 24 2011, 10:20 PM
Post #63


Speed is of the essence
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: 12-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.271
Points: 155
Gender:



Nijikon 2011: dupa parerea mea totul a mers bine. Intr-adevar merchandise-ul a fost scumpicel, dar nu exagerat daca stau sa ma gandesc ca preturile au fost stabilite in functie de paritatea eur - leu sau dolar - leu si din cate stiti leul nostru nu sta prea bine la faza asta. Cosplay-ul a fost mai saracacios, dar participantii si-au dat toata silinta, iar pe timpurile astea eforturile lor trebuiesc apreciate pe deplin. AMV-urile selectate pentru concurs au fost frumoase. Organizarea a mers ca pe roate. Cam atat.

Fotografii de la Nijikon:

http://dl.transfer.ro/Foto_Nijikon-transfe...4oct-44f75f.rar

You know the drill.

PS: pentru pozele behind de scenes (de la camera 208) sa-mi dati un pm cei din staff care ati fost acolo ca sa vi le transmit.
PS2: pe aceasta cale multumesc lui Rogue pentru minunatele delicii culinare si pentru meniul diversificat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Oct 24 2011, 10:29 PM
Post #64


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Bah, mie imi pare bine ca am licenta anul asta fiindca inseamna ca sigur pot sa trag chiulul doua zile pentru Otaku (nu ca asta primavara cand Otaku a picat drept in sesiune <_< ).

As for Nijikon, asta a fost prima oara cand am reusit sa stau in ambele zile de dimineata pana seara and I had lots of fun. Cel mai mult am stat in sala, la proiectii, desi am trecut de cateva ori si prin zona de gaming si m-am holbat la competitiile de fighting games si la oamenii care jucau DDR si incercau sa obtina un scor mare pe medley-ul nico nico douga. Pacat ca nu am mai fost Touhou anul asta desi oricum, persoana cu care jucam in anii trecuti nu a mai reusit sa vina.

Proiectiile mi-au placut foarte mult si in mod special mi-a placut selectia de M@D-uri de sambata seara (mai ales ca printre ele erau unele din preferatele mele de anul asta). Also, din fericire pentru mine nu vazusem nici unul din cele trei filme pana acum asa ca am avut norocul sa le vad pentru prima oara direct pe marele ecran.

Despre concursul de cosplay, proba de sambata mi s-a parut business as usual, insa cea de duminica mi s-a parut cam dezamagitoare, mai ales comparativ cu ce a fost anul trecut (cand imi aduc aminte ca cel putin primele doua locuri mi-au placut foarte mult). Publicului s-ar parea ca i-a placut scenetele, dar mie majoritatea mi s-au parut mult prea random ca sa fie amuzante si ,in plus, continutul scenetelor nu prea avea legatura cu personajele. Cat despre faptul ca Bruce Lee a castigat, at least he was more or less in character.

All in all 'twas a good year si de abia astept Otaku in primavara.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TGeorgeMihai
post Oct 24 2011, 10:48 PM
Post #65


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 26-December 10
Member No.: 10.262
Points: 392
Gender:



I FINALLY FOUND IT

(IMG:http://i54.tinypic.com/2pqs1w5.gif)

Cand l-am vazut la Nijikon dupa amv-ul de pe locul 2 m-am gandit ca ceva nu e in regula deoarece stiu ca il vazusem pe YouTube din intamplare (doar o mica particica)... Acum l-am regasit :D

http://www.youtube.com/watch?v=1jJsYbVBnaE

Recunosc ca si originalul e destul reusit, dar varianta Touhou e bestiala :lol:


Cu ocazia asta am aflat si eu ce inseamna MMD ... si am mai aflat si la ce se referea melodia aia cu "idealul meu in viata e femeia cu mustata (2:47)" :rolleyes: sau se refera la alt tip de mustata <_<



Oricum, enjoy the MMD :lol:

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Oct 24 2011, 10:49 PM
Post #66


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Carlito ar trebui sa castige toate competitiile de AMVuri ever.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nagisa-chan
post Oct 24 2011, 10:59 PM
Post #67


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 230
Joined: 1-June 11
From: Nicaieri
Member No.: 10.518
Points: 431
Gender:



Geo: Mie mi-a placut aia cu subtitles am ras cu lacrimi la ea. ;))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ramziel
post Oct 24 2011, 11:08 PM
Post #68


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 787
Joined: 30-December 10
Member No.: 10.270
Points: 1.860
Gender:



Of course Geo, l-ai mai vazut, tin minte pentru ca m-ai innebunit cu el si nu m-ai lasat 3 zile la rand de loc in pace pana nu l-am vazut <_<

Nice story Baka ^^
Se pare ca mai exista si persoane care au hobby-uri mai interesante, altele decat gaming-ul as usual <_<, other then that....got a necklace from Corina, pentru care as vrea sa ii multumesc inca odata ^^

@Nagisa : lacrimi de bucurie/tristete sau lacrimi de la faptul ca nu mai puteai sa te abti de la atata ras :rolleyes:

A small reedit <_<....mersi de ajutor Geo, chiar nu stiam de MMD :D.....woulps, wrong, mi-a aratat ceva in genul..... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TGeorgeMihai
post Oct 24 2011, 11:18 PM
Post #69


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 26-December 10
Member No.: 10.262
Points: 392
Gender:



QUOTE(Ramziel @ Oct 24 2011, 11:08 PM)
A small reedit <_<....mersi de ajutor Geo, chiar nu stiam de MMD :D.....woulps, wrong, mi-a aratat ceva in genul..... :D
*



Neatent ca deobicei, chiar ma intrebam cand ti l-am mai aratat <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fili
post Oct 24 2011, 11:39 PM
Post #70


Si eu p-aici...
***

Group: Members+
Posts: 287
Joined: 24-October 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.135
Points: 644
Gender:



Quick post de pe telefon, inainte sa ma culc:
Stiti ce imi place anul asta pe forum? E mult mai putin hate. Anul trecut (m-am inregistrat fix in ziua nijikon, m-a batut cineva la cap ca hai la noi pe forum, e mai misto decat la altii) erau o gramada de certuri: ca juriul a fost naspa, ca prezentatorii au fost naspa, ca organizarea a fost naspa, ca marfa a fost naspa, etc. Acum totul e mai happy, lumea vede si lucrurile bune, le mentioneaza pe cele rele discret sperand sa se rezolve la editia urmatoare, parca e altfel...
Fili is happy!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KittyTeea
post Oct 24 2011, 11:57 PM
Post #71


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 144
Joined: 29-June 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.806
Points: 355
Gender:



Yes yes happy thoughts :lol:, and a good night to you all.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ramziel
post Oct 25 2011, 12:17 AM
Post #72


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 787
Joined: 30-December 10
Member No.: 10.270
Points: 1.860
Gender:



Nighty, nighty to y'all ^^
And good for you Fili, happy thoughts make happy dreams :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Oct 25 2011, 06:05 AM
Post #73


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



@Baka-man: Chiar ca e o poveste extrem de draguta, sintetizeaza foarte frumos spiritul si atmosfera Nijikon, which is what matters the most ^^

@Fili: Si mie imi creste inima sa vad atata happiness. That's how it should be.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nagisa-chan
post Oct 25 2011, 08:27 AM
Post #74


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 230
Joined: 1-June 11
From: Nicaieri
Member No.: 10.518
Points: 431
Gender:



Eu nu stiu cum a fost anul trecut, dar imi place ca toata lumea imparte aceelasi sentiment cu mine. It's like a...dango family? Glumesc. M-am uitat pe pozele de la Niji. De ce toata lumea ma prinde cu ochii inchisi? :-s
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fili
post Oct 25 2011, 10:16 AM
Post #75


Si eu p-aici...
***

Group: Members+
Posts: 287
Joined: 24-October 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.135
Points: 644
Gender:



M-am uitat si eu un pic pe MMD, e genial! As vrea sa vad un concurs de MMD, pe langa cel de AMV :)
Softul mi se pare usor de folosit. As putea spune ca e mai usor decat 3DSMAX sau alte pachete de animatie mai generice pt ca asta vine cu totul setat de-a gata fix pt chestia asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Oct 25 2011, 12:57 PM
Post #76


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Acum, ca am descarcat AMV-urile de pe site, realizez ca si eu am vazut AMV-ul Tessei, numai ca nu imi amintesc sa fi scris atunci cine l-a facut. I thought it was one of the cutest in the contest :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fili
post Oct 25 2011, 01:18 PM
Post #77


Si eu p-aici...
***

Group: Members+
Posts: 287
Joined: 24-October 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.135
Points: 644
Gender:



Pai si eu am vazut toate AMV-urile, implicit si cel al Tessei :)
Acum l-am downloadat de pe site si sunt de acord cu Yuriko, a fost foarte dragut :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 25 2011, 02:53 PM
Post #78


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Awww, thank you guys! You make me feel all warm and fuzzy inside XD.

QUOTE
numai ca nu imi amintesc sa fi scris atunci cine l-a facut.

Am avut credits, doar ca probabil nu le-ai dat tu importanta. Nici eu nu prea ma uit la credits, decat daca vreau sa aflu din ce anime e amv-ul sau ce melodie e :P . Dovada clara obtinuta cu ajutorul lui Nezumi XD: http://i52.tinypic.com/25tx0yh.jpg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fili
post Oct 25 2011, 02:57 PM
Post #79


Si eu p-aici...
***

Group: Members+
Posts: 287
Joined: 24-October 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.135
Points: 644
Gender:



Acum ca zici, imi amintesc ca le-am vazut. Doar ca nu am stiut ca Tessa aia e Tessa noastra :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 25 2011, 03:01 PM
Post #80


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Eh, totusi cred ca sunt singura "Tessa din Romania". Daca era Kagome, Sakura sau Missa mai intelegeam confuzia :P.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

7 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 10:50 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |