Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Itazura Na Kiss


Small-Lady
post Apr 9 2008, 10:08 PM
Post #1


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



(IMG:http://img228.imageshack.us/img228/394/7886de7.jpg)

Titlu: Itazura na Kiss, Mischievous Kiss
Episoade:26 - complet
Genuri: shoujo, romance, school, comedy
Link anidb: Itazura na Kiss
Story: Kotoko este in clasa F(elevii cu cele mai slabe rezultate), iar Naoki este in clasa A(cu cele mai bune rezultate). Kotoko este indragostita de Naoki de 2 ani de cand l-a vazut tinand discursul de inceput. Ea se hotaraste sa ii i dea o scrisoare pt care a stat toata noaptea treaza sa o scrie in care ii declara ce simte pt el. In momentul in care vrea sa i-o inmaneze, Naoki o refuza f direct si rece fara a o citi macar. Si pentru ca ziua sa se termine in acelasi ton de dezastru, casa in care locuiau ea si tatal ei este singura distrusa de un cutremur de doar 2 grade :lol:
A 2a zi la scoala, intr-un moment de suparare, Kotoko ii spune ca si-a irosit 2 ani din viata placand pe cineva asa de insensibil (ceva de genul :P ).
Seara insa ii ofera o surpriza neasteptata: un prieten al tatalui ei s-a oferit sa ii gazduiasca pana isi revin... iar casa este cea a lui Naoki :lol:
Sorry daca rezumatul suna cam aiurea :P

Ideea cu locuitul impreuna din motive ciudate imi aduce aminte de Marmalade Boy, una din manga/animeurile mele preferate. Recunosc ca sunt foarte incantata de animeul acesta, chiar mai mult decat de Vampire Knight (don't shoot :P ), intrucat manga nu a fost terminata, vreau sa vad o varianta de final din anime :rolleyes: .Plus ca este o poveste shoujo f clasica si frumoasa, and I'm a big fan of this type :D
Imi place si grafica, sincer arata mai bine ca in manga (which is a little strange).
Poate cand o sa am ceva timp o sa vad si jdrama care am inteles ca e destul de buna :rolleyes:

Well... vizionare placuta :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Apr 9 2008, 11:01 PM
Post #2


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



OMG, cum de l-am scapat din lista de torrente :lol: sincera sa fiu, manga deja incepuse sa ma scoata din sarite, de vina fiind cel mai probabil, grafica. povestea e foarte draguta, shoujo clasic, pe gustul meu, dar firul narativ deja se intinsese prea mult, plus ca nu era terminat.
am urmarit totusi drama, varianta japoneaza si cea taiwaneza. var jp e ff draguta, un pic trasa de par din perspectiva ei, dar merita vizionata; small-lady, iti recomand totusi varianta taiwaneza ;) e mult mai reusita din toate punctele de vedere. :P si mult mai amuzanta. plus ca producatorii au decis sa faca o continuare, dupa un anumit final din primul sezon :rolleyes: au iesit 3 ep subtitrate si mai multe raw.

revenind la anime, tocmai m-am pus pe dld, sunt curioasa sa vad cum e povestea si in forma anime. grafica pare ok din cate vad, mult mai atragatoare decat in manga. si da, neaparat sa faca un final :lol: sper totusi sa nu aiba un sir nesfarsit de episoade... :unsure:

aa, small-lady, trebuie sa facem topicuri si la vampire knight si special a :lol: (vampire knight :wub:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Apr 9 2008, 11:54 PM
Post #3


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Ms de sfaturi.
Daca zici k exista si varianta TW la drama, cred k o sa o vada pe aceea prima, am observat k le ies f bine dramele (ex: mars, devil beside you etc)
Sincer, eu vreau un anime lung ... imi plac animeurile lungi, mai ales cele shoujo :P
La VK poate faci u sau altcineva :P , eu raman la asta :D
Revenind la Itazura, sper sa iasa ceva bun din anime :) si tind sa cred ca asa va fi
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caroline
post Apr 10 2008, 01:08 AM
Post #4


~ forever dreaming... ~
***

Group: Members+
Posts: 224
Joined: 25-August 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.903
Points: 279
Gender:



Weee, in sfarsit a aparut si anime Itazura Na Kiss. :D Grafica este intr-adevar buna, ma intrebam cum o sa fie fata de manga. Inca nu am reusit sa citesc toata manga, stilul de desen imi ingreuneaza inaintarea ;) In fine, ca si Small-Lady cred ca o sa iasa un anime bun si de asemenea sper sa fie mai lungut. :D

Bine ca ati vorbit si despre drama - maine ma apuc sa caut, varianta tw. Si mie mi-au placut mai mult cele tw decat cele japoneze. Putin off-topic - Mars mi-a placut foarte mult, bine facut. :P Maine astept sa vad si primul episod din Special A... dap, si Special A si VK necesita topic, nu se poate fara. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

selen_dom
post Jun 1 2008, 10:44 AM
Post #5


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 308
Joined: 9-February 06
From: on a book of mistery
Member No.: 2.159
Points: 752
Gender:



hmmm.....varianta anime pare mai buna dekt cea manga....sau nush, mi se pare extrem de adorabila j funny....chiar sunt curioasa sa vad km o sa vad finalul....deja:d.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noi chi
post Jun 1 2008, 01:46 PM
Post #6


Someone..
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: 31-December 06
Member No.: 3.525
Points: 1.585
Gender:



^_^ urmaresc acest anime si pot supne ca mi se pare destul de reusit ,e si amuzant pe deasupra ,desi unele personaje ma cam enerveaza cu atitudinea lor totusi merita sa-l vezi and..... hell yeah naoki is my kinda character favoritul meu :D deci in concluzie il pot recomanda oricui cere ceva shoujo and comedy
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

tsukionnanoko
post Jul 24 2008, 02:10 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: 2-July 08
Member No.: 7.132
Points: 42
Gender:



Imi place mult animeul :) !Imi place contrastul dintre personalitatea lui Kotoko(o fata foarte vesela dar cam prostuta) si cea a lui Naoki(un tip insensibil si cu IQ de geniu).Animeul are multe parti funny(pozele cu Naoki cand era mic, petrecerea de absolvire etc.).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Aug 3 2008, 06:58 PM
Post #8


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



Itazura na kiss!!!! Weeeeeee, I love it!!! *runs around laughing like a kid*

Looooooveeeeeeeeeee :lol: de la primul episod am ramas indragostita de anime-ul asta (arigatou, Ranma-kun, pentru ca mi l-ai recomandat ^_^) Kotoko e asa dulce chiar daca face tot timpul prostioare, le face cu intentii cat se poate de bune si imi place ca nu e stilul de fata prefacuta ci e cat se poate de naturala (ca altfel nu stiu unde s-ar ajunge XP) Naoki m-a scos din sarite de cateva ori iar saracuta Kotoko nu putea decat sa-l ierte si sa-l iubeasca in continuare.

Mai dar episodul 14 m-a dat pe spate....I mean OMG!!!! They got married? What happened? Nu pot sa zic ca nu m-am bucurat dar a fost o intorsatura prea mare...eram atat de ametita dupa episodul ala ca ma tot intrebam ce s-a intamplat sau daca nu cumva Kotoko iar viseaza....Dar totusi...Kin-chan cu Chris? *rofl* asta le-a intrecut pe toate... A, da, si sa nu uit de momentul in care Naoki a sarutat-o pe Kotoko in timp ce ea dormea la umbra unui copac...OMG am trait cu impresia ca ala micu' a sarutat-o atunci :lol:
Dar imi place ca lucrurile au luat o astfel de intorsatura :D (spun asta dupa ce am vazut numai 14 episoade ca atat am putut deocamdata, deci nu sunt in cunostinta de cauza cand vine vorba de ce s-a mai intamplat dupa asta)

And btw, mi se pare numai mie sau la episodul 14 figura lui Naoki s-a schimbat un pic? Parca e mai uman, nu ca un robot fara sentimente :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mihalaya
post Aug 3 2008, 09:08 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 113
Joined: 23-June 08
From: Piatra-Neamţ
Member No.: 7.090
Points: 334
Gender:



dragut anime-ul... cu scene comice foarte bune..

imi place mult de kokoro si de personalitateai ei simpla ... in fond, povestea se bazeaza pe caracterele total opuse ale lui kokoro si naoki, desi uneori imi doream ca naoki sa arate mai multa ..hm..afectiune fata de ea ..

ceea ce ma surprins a fost dorinta spontana a lui naoki de a se casatori cu kokoro (scuzati cacofonia)... a fost cam brusca trecerea, dar in fine, trecem peste..

per total, very very nice :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mihalaya
post Aug 3 2008, 09:58 PM
Post #10


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 113
Joined: 23-June 08
From: Piatra-Neamţ
Member No.: 7.090
Points: 334
Gender:



da, kotoko .. my mistake (lol, i'm such an idiot)

cat despre dorinta spontana... mi s-a parut prea... spontana ?! :unsure: anyway, it's just my opinion
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

selen_dom
post Aug 6 2008, 08:47 AM
Post #11


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 308
Joined: 9-February 06
From: on a book of mistery
Member No.: 2.159
Points: 752
Gender:



incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult.....pana acum eram putin cam nush.....neimpresionata pt ca anime-ul derula la fel ca si manga-ul...insa acum parca devine din ce in ce mai interesant...nu m-as fi asteptat ca cei 2 sa se casatoreasca atat de rapid...parca prea rapida a fost decizia lui(nu comm cat de rapid s-au casatorit dupa ce au anuntat familia de decizia lor). Mi se pare foarte dragutza povestea lor si a celorlalte personaje......can't wait new ep:D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

makerarenairiyu
post Aug 22 2008, 02:13 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: 21-August 08
Member No.: 7.430
Points: 38
Gender:



i love it..."itazura na kiss" e genul de anime care l-as urmari neincetat...pacat ca e ongoing...povestea mi se pare foarte reusita si captivanta. Cat despre personaje...Kotoko is so sweet ca sa nu mai zic de Naoki...so cool. Unul dintre lucrurile care m-au facut sa urmaresc acest anime este si grafica care mi se pare destul de reusita...am ajuns la ep 19...i can't wait for another ep...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Sep 22 2008, 04:45 PM
Post #13


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



Itazura Na Kiss...yey,un anime prea tare,prima oara cand vad intr-un anime ca lucrurile ajung asa departe,o poveste shoujo clasica si frumoasa,just like Small-Lady said.Ma enerva la un moment dat cam cat de fraiera putea fi Kotoko,atunci cand Naoki era atat de rautacios,cred ca trebuia sa-i dea mai demult peste nas,dar cu siguranta,povestea nu ar fi fost la fel de frumoasa...acum astept si ultimele 2 episoade.Pacat insa,ca sunt doar 26 de episoade :( imi plac animeurile mai lungi.

SOME SPOILERS
QUOTE
mihalaya wrote :
dorinta spontana... mi s-a parut prea... spontana ?!

Nu vreau sa crezi ca te contrazic,sau ceva,pt ca asa cum ai si zis mai sus,e doar opinia ta,doar ca,desi anime-ul se schimba radical la faza cu aceasta casatorie,sentimentele lui Naoki nu au aparut deodata...de mult simtea ceva pentru Kotoko,doar ca si-a dat seama mai greu,si totul s-a intamplat treptat...in plus,cred ca undeva,ii era si cam greu sa accepte ideea ca el,care avea anumite pretentii de la o posibila partenera,ar putea sa fie indragostit de Kotoko...abia in momentul in care Kinnosuke se decide sa o ceara in casatorie pe Kotoko,isi da el seama,cat de mult o iubeste si ca daca nu face ceva,o va pierde...asa ca ii spune ce simte pt ea si apoi o cere in casatorie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mihalaya
post Sep 22 2008, 07:56 PM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 113
Joined: 23-June 08
From: Piatra-Neamţ
Member No.: 7.090
Points: 334
Gender:



cred ca a venit timpul sa-mi justific folosirea termenului "spontan", pe care incep sa-l urasc deja....

n-am cunostinte vaste in ceea ce priveste anime-urile romantice, insa povestea, de obicei, e cam asa: cei doi se intalnesc, la inceput ori nu se plac, ori e unrequited love, iar intr-un final ajung impreuna, intampina cateva probleme (parinti severi, fosti iubiti/iubite reaparute etc) , insa trec peste ele si raman impreuna....

cam asa ma asteptam sa fie si itazura na kiss.... insa s-a dovedit a fi total diferit... era de asteptat ca Naoki sa-si dea seama de adevaratele lui sentimente si sa treaca la actiune la un moment dat, respectiv sa i le marturiseasca lui kotoko, insa ceea ce m-a surprins pe mine si mi s-a parut asa de "spontan" a fost cererea in casatorie ... desi, daca ma gandesc mai bine acum, cred ca era singura solutie pe care o putea gasi naoki in acea situatie...

deci, dupa cum spuneam, nu am mai intalnit pana acum animeuri in care sa se ajunga la fazele "casatorie", "kids" and so on si asa se explica my opinion..

pana la urma, toata povestea a prins sens in capul meu de găgăuţă care si-a gasit, intr-un final, linistea..

and noli, you couldn't be more right

sper ca ati inteles ceva din ce-am vrut sa zic (i'm not good at expressing my thoughts)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IamFlying
post Nov 16 2008, 10:47 AM
Post #15


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: 12-November 08
From: Onesti - Bacau - Romania - Europa - Terra
Member No.: 7.893
Points: 29
Gender:



Am urmarit si eu Anime-ul :P Sincer, este foarte dragut :D Iar personajele sunt kawaii :x Cat am plans in momentul in care el a sarutat-o :(( O sa ziceti ca sunt ciudata, dar in functie de momentul din film asa ma simt si eu :-s=))
Tare anime-ul :P Pe o scara de la 1 la 10 ii dau nota 20 :> :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Strawberry Ice
post Nov 29 2008, 10:17 AM
Post #16


~Aether.dth
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 1-November 08
Member No.: 7.854
Points: 56
Gender:



Am tot auzit ca a aparut seria asta ( cred ca destul de mult timp in urma ). Anyway, m-am pus si eu sa urmaresc anime-ul, cei drept, inca nu l-am terminat ( ma omoara timpul pe mine inainte sa o fac eu ).
Desigur, mi-a placut, genul de romantic anime, e perfect.
Damn, si totusi, anime-ul m-a lasat atat d emirata, evenimentele s0au petrecut cum... repede? Ma rog, poate nu e cuvantul potrivit, oricum nu ma asteptam la aceasta poveste.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caroline
post Feb 18 2009, 07:05 PM
Post #17


~ forever dreaming... ~
***

Group: Members+
Posts: 224
Joined: 25-August 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.903
Points: 279
Gender:



Pentru ca nu am mai postat pe forum de ceva vreme >_> vin cam tarziu dupa ce s-a terminat anime cu impresii de sfarsit.

Fata de alte serii de acelasi gen, in care povestea se termina cu - si au trait impreuna pana la adanci batraneti - Itazura na kiss a adus o schimbare neasteptata pentru mine.
Dupa ce eroii povestii se casatoresc, povestea continua cu situatiile haioase care apar intre cei doi, micile problemele ale casniciei, ba mai mult, apare si copilul. Chiar nu tin minte sa fi vazut un anime care sa continue povestea asa mult. Cu toate astea, Naoki mi se pare putin cam rece cu Kotoko cateodata, chiar si dupa casatorie.


Oricum, a fost un anime care mi-a placut mult, vreau sa ma apuc si de manga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

usagy
post May 18 2009, 10:29 AM
Post #18


mad bunny
****

Group: Members+
Posts: 347
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 326
Points: 453
Gender:



Prea putin romantic, prea putin comic, nu l'as vedea a 2-a oara, poate doar primele episoade.
Dezamagitoare pentru mine toata povestea de dupa casatoria celor 2. Prea o da in telenovela. :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post May 18 2009, 04:34 PM
Post #19


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Mi-a placut anime-ul, este chiar foarte bine realizat. La inceput parca m-a deranjat putin grafica (desi e f buna), dar cum eu nu sunt o persoana care tine chiar asa de mult la asa ceva (desi bishounenii sunt bine veniti.. kukuku) m-am obisnuit foarte usor. Openingul nu mi-l mai amintesc (cata nesimtire din partea mea) dar endingurile mi s-au parut grozave. Si, cum a spus si caroline (desi este spoiler si nu pot sa detaliez), asa cred si eu. ^^ M-au enervat putin fata aia, Matsumoto, si Kin-chan (habar n-am numele lui, deci ramane asa :P)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Teh
post Nov 28 2009, 02:34 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 28-November 09
Member No.: 9.227
Points: 26
Gender:



Acest post este spoiled [ adică cuprinde anumite lucruri ce s-au întâmplat în anime; aşa că dacă nu vreţi să vă stric bucuria de a afla singuri -- pt. cei ce nu au văzut -- nu citiţi ] .

L-am văzut şi eu cu ceva vreme în urmă, şi chiar mi-a plăcut. Itazura na Kiss a fost un anime foarte interesant şi chiar captivant.
Sincer grafica nu se poate încadra printre cele mai bune existente vreodată, adică.. Am văzut altele cu muuuult muuuult mai bune, dar povestea compensează. Plus acţiunea, care a fost destul de interesantă. Nu mă aşteptam ca lucrurile să decurgă chiar într-un asemenea mod. Deşi acum când privesc în urmă, anime-ul nu mi se mai pare chiar atât de minunat cum mi s-a părut atunci când l-am vizionat.
-.- Mă amuza tare de tot numele de Kokoro, mi s-a părut funny. Se potrivea perfect cu faţa şi personalitatea personajului ; şi tasu era chiar amuzant. Tipu ăla m-a făcut să râd mult. Nu ştiu ce vedea totuşi atât de atractiv la Irie , I mean.. Nu era chiar atât de extraordinar [ deşi în comparaţie cu Kin-chan, pot înţelege ] . Ceea ce avea Kin-chan în cap despre el şi roşcată mă amuza iar, rău rău de tot :]]. Frate, nu vedea că ea nu e " pentru el " în sensul că nu se gândea la el? Asta m-a făcut să râd copios ; şi totuşi m-am simţit prost pentru el. Nu mă aşteptam ca lucrurile să ia o asemenea întorsătură. Adică, el să fie cu tipa blondă :]] care era foarte frumoasă [ oare ce vedea la el? ] - i-am uitat numele. Oricum, mi-a plăcut întâmplarea.
Ştiu ceea ce m-a suprins cel mai tare la acest anime - şi anume faptul că s-a continuat, viaţa lor , căsnicia, chiar faptul că au avut un copil. Mă aşteptam să se termine când se căsătoreau, ceea ce m-a surprins consderabil. Într-un mod foarte plăcut D: .

Mi s-a părut prostesc totuşi faptul că , vai tatăl lui Irie era de fapt cel mai bun prieten al tatălui lui Kokoro şi aşa au venit să stea în casa lui etc. A fost cam de basm treaba, dar am acceptat-o totuşi. Având în vedere că nici relaţia celor doi nu era prea normală. Mi-a plăcut faza când :]] a fost să îi " fure " notiţele şi a dat să plece =]] ok, când s-a întors să le ia a fost bestial. Nu mă aşteoptam să o facă. M-am întrebat : fata asta nu are orgoliu? Dar nu am avut nevoie de un răspuns; era clar faptul că este diferită. Ceea ce probabil a văzut şi Irie la ea; chair dacă era foooarte toantă [ aţi văzut şi voi :]] .]
A fost tare de tot când a vrut să urmeze cariera de asistentă medicală doar pentru Irie , ha, chiar îl iubea. Nu glumă.

Per ansamblu, mi-a plăcut povestea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:28 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |