Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Patlabor, The Mobile Police


Ranma-kun
post Apr 30 2006, 08:52 PM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Patlabor este unul dintre mecha-urile clasice legendare, din care s-au inspirat multi ulterior. O serie care a devenit cult, este un pic mai diferita de celelalte fiind mai mult o serie politista decat un mecha cu lupte in outerspace.
Pe scrut serie prezinta o sectie de politie care e specializata in combaterea crimelor comise cu ajutorul Labori-lor, care sunt mecha suits folosite mai ales in constructii civile. Si politia are la fel nishte Labori special conceputi pentru combaterea crimei.

Seria e draguta, merita sigur vazuta, are si 3 filme foarte bune, care iti dau feelingul real al unui film politist.

(IMG:http://www3.famille.ne.jp/~hayato/images/sell_HG-patlabor-movie3-a.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 30 2006, 10:08 PM
Post #2


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



WXIII cred totuşi că e atipic. N-am văzut nimic altceva Patlabor īn afară de el şi nu ştiam că e mecha. Apariţia roboţilor mi s-a părut complet gratuită īn contextul scenariului. Apar pentru 5 minute şi acelea degeaba, pentru că mi se părea evident că īn cazul unui animal cu acele puteri regenerative tot la foc trebuia să se recurgă pīnă la urmă.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Apr 30 2006, 11:12 PM
Post #3


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Trebuie sa vezi seriea, acolo apar robotii tot timpul, filmul al 3-lea e mai ciudat facut, e cel mai nou, cu 5-6 ani distanta de celelalte, chiar 10 poate, si e gandit ca sa fie atipic, ceva nou. Serie este foarte diferita si se invarte numai in jurul Mobile Police Section 2, detectivii aia numai in filme apar asha de mult, in serie foarte rar.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Feb 27 2007, 05:41 PM
Post #4


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



am vazut si eu cele 3 filme patlabor. Ce pot spune - mi-au placut foarte mult. Sunt foarte atipice pt mecha - de fapt, nici nu prea le consider mecha - mai mult mystery si detective stories. Grafica foarte detaliata, povesti complexe, personaje faine, intrigi politice, ce mai, foarte bune filme. Problema e ca sunt foarte slow - actiunea e rara - pe mine nu ma deranjeaza, dar probabil ca pe multi da. Nu sunt tocmai genul meu, dar merita vazute - mai ales daca va plac detective stories
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Feb 27 2007, 06:15 PM
Post #5


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Normal ca-s slow. Sunt facute de Mamoru Oshii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 28 2007, 09:53 PM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Patlabor se digera incet...nu am vazut decit primul oav restul asteptind zile in care sa nu fiu atat de obosit incat sa ma ia somnul in timp ce privesc animeuri de factura celor realizate de Oshi... eh... poate la pensie :) ... oricum scenariul in fiecare parte e demn de toata atentia...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Sep 3 2007, 02:32 PM
Post #7


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Īntre timp le-am văzut şi eu, pe toate (mai puţin Minipato). E o poveste foarte bună, interesant e că integrează foarte natural mecha īn munca poliţiştilor de zi cu zi astfel că folosirea lor pare la fel de normală ca folosirea unei maşini. Īn felul ăsta īţi permite să te concentrezi pe acţiune şi intrigă, nu pe faptul că mişună roboţi uriaşi. :) Mi-a adus aminte mult de atmosfera din You're Under Arrest.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Sep 6 2007, 06:30 AM
Post #8


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Yup, si mie mi s-au parut foarte asemanatoare atmosferele din You're Under Arrest si Patlabor, insa eu am vazut Patlabor inainte de YUA.
Mie mi s-a parut chiar original Patlabor, e un must pentru fanii Mecha, este printre putinele anime-uri in care mecha-urile sunt ceva total natural. Si ca sa fim realisti, daca chiar ar aparea mecha-uri in lumea reala, ar fi ceva asemanator ca in Patlabor. In general toate avansurile tehnologice militare se regasesc ulterior in cele comerciale .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:58 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |