Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Video Girl Ai


morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



La inceput , semana izbitor cu DNA2 ; aceeasi grafica, acelasi stil de umor , acelasi echii :) ... dar pe parcurs ( nu prea mult ca are doar 6 episoade )devine mai serios . Trateaza , intr-un mod
interesant , problema iubirii dintre doua personaje din doua lumi diferite : unul este om iar celaltt este creatie efemera care , teoretic , nu ar fi trebuit sa fie coplesita de dragoste ... dar totusi de intampla. Finalul este extraordinar ; scara din sticla , fragila , gata sa se rupa la fiecare pas al baiatului ... fiecare pas provacandu-i durere ... iar in final cand cei doi reusesc sa fie impreuna , impotriva imposibilitatii relatie dintre ei , timpul se opreste in loc pentru un moment ... insa doar pentru un moment ....
Am "citit" si manga-ul in care se continua actiunea din anime ... dar eu cred ca animeul se termina interesant si daca s-ar fi facut o continuare ar fi taiat din farmec.
:arrow:

ps. stiu ca am cam exagerat cu epitetele :P dar mi-a placut, mai ales faptul ca realizatorii au stiu cand sa se opreasca ... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Am vazut si eu animeul si am citit si manga-ul. Pot sa spun ca le ador pe amandoua. Totusi nu sunt de acord cu tine bla. E adevarat, sfarsitul la anime este superb, m-a impresionat foarte mult tragismul. Totusi cred ca realizatorii animeului ar fi putut sa mai continue seria cu multe elemente din manga.

Animeul reprezinta doar primele 3 volume din manga (cu modificarile de rigoare pe care le-a suferit povestea). Din restul de volume (in total 15) ar fi iesit o serie de 26 de episoade superba.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



In manga , la sfarsit se ajunge la un compromis iar pe parcus se aduc multe explicatii (astfel se pierde din farmec ... ) , multe faze care transforma ceva special intr-un echii oarecare ... eu raman la varianta care este acum ; probabil al asta s-au gandit si cei care l-au facut/adaptat (sau poate au ramas fara fonduri si inspiratie :lol: )

Ai dreptate Kata ca ar fii fost un serie de 26 de ep superba , dar asta ar fi necesitat multa munca de gandire din partea autorilor ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Adica sa inteleg ca cei care l-au creat prefera lucrurile mai usor de facut care nu necesita multa gindire :lol: Ma indoiesc. Eu cred ca l-au facut asa de scurt tocmai din cauza fondurilor. Au mai fost seriale care au fost adaptate dupa manga dar au fost scoase doar cateva episoade (de exemplu Ah! My Goddess)

QUOTE
...multe faze care transforma ceva special intr-un echii oarecare ...

Nu sunt de acord cu aceasta afirmati. Nu cred doar din cauza ca manga-ul are cateva secvente ecchi (poate nu chiar asa de putine :lol: ) sa fie trecut la categoria cu poveste banala lipsita de farmec.

In anime se termina cu o ultima clipa petrecuta impreuna de cei doi si dupa aia punct. Nu poti sa zici ca lasa loc de comentarii. Daca tii minte tipul face afirmatia la urma. "But it was only for a moment..." dupa care totul isi reia cursul normal si Ai-chan dispare. Si in manga-ul are un final care nu lasa loc de comentarii. Dar totusi in manga la urma ii arata toate personajele principale si par mult mai mature. De fapt ce imi place sa urmaresc atat la un anime cat si la manga este evolutia personajelor, conflictele peste care trebuie sa treaca, si mangaul pot sa zic ca este mult mai complet din acest punct de vedere.

Mie imi plac atat anime-ul cat si manga-ul, dar in mod diferit. Anime-ul are un sfarsit mai tragic totusi asta e frumusetea lui, pe cand manga-ul are un "happy-ending".

Eu in momentul de fatza imi plac povestile care au un happy-ending. Cand m-am uitat la anime acum un an si ceva treceam printr-o faza cand imi placeau sfarsiturile mai tragice :lol: Acum depinde de starea mea de spirit, dar momentan imi place mai mult manga-ul :P M-ai intrebama peste vreo cateva saptamani sa vedem ce-ti raspund :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Si mie imi place sa urmaresc evolutia personajelor dar in ultimul timp simt nevoia sa stiu cat mai putin despre ele si daca se poate , finalul sa fie cat mai dramatic ... probabil e o perioada prin care trec si eu :? :lol:
In cazul lui Ah! My Goddess ar fi mers multe episoade pentru ca sfarsitul este tocmai inceputul ;) . Dar din cate stiu eu este un o varianta tv pentru Ah! My Goddess , alta cu Mini Goddess :lol: , este un film , si niste OVA-uri ... deci este ceva :) ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Daca ai sa te uiti la Ah! My Goddess la opening ai sa vezi mai multe personaje care nu apar nici in serie si nici in ova Personajele alea sunt din manga, si initial se planuia sa mai continue seria. Nu stiu daca tii minte dar in penultimul episod parca (la inceput sau la sfarsit) se spune ca este printre ultimele episoade si poate ca au sa mai faca vreo continuare doar o sa vrea publicul. Acum nu mai stiu exact cum zice pentru ca l-am vazut cam acum ceva timp :P dar in mare cam asta este. Manga-ul nu l-am citit dar urmeaza daca imi fac ceva timp :)

I love you, I'll kill you, but I love you forever
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Kataracta, asta am observat si eu la openingul de la Ah! My Goddess. M-a facut sa ma intreb daca am toata seria sau nu. Mie mi se pare ciudat ca aceasta serie sa nu aiba succes. Pveste este buna: e comica, e romantica, are si pentru fete ceva si pentru baieti; grafica este foarte reusita; universul de asemenea.
Poate pana la urma studiourile s-au impiedicat in treburi financiare, oricum stiu ca manga este foarte de succes.
Ah my mini goddess este vrut ca fiind ceva comic. Mi se pare ca este chiar un cuvant care descrie acest gen: personaje miniaturizate, episoade scurte, subiect comic. Cuvantul ar avea semnificatie de "bonus" (ex de asa ceva: Lodoss War TV, la sfarsitul fiecarui episod).

Acum cat priveste Video Girl Ai. Eu am avut impresia ca este hentai (mi se pare ca am aceasta serie pe un CD cu hentaiuri). Ce-i drept nu l-am vazut (ca majoritatea hentaiurilor pe care le am). Voi spuneti ca are elemente ecchi. Acum am o intrebare, cat de ecchi? Nu de alta dar in DNA2 nu imi aduc aminte de astfel de scene.
Pana la urma cred ca am sa il urmaresc, mai ales dupa previw-ul pe care l-ati facut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Bogdragon , ai incredere in mine , nu e hentai ... nici pe departe :lol: ... cu toate ca am mai vazut persoane care l-au catalogat hentai :? ... si nu stiu pe ce baza ; ori nu l-au vazut si au fost prost informatii ,ori o scena in care apar niste sani goi ( forte slab conturati ) li se pare ca este de domeniul hentaiului :P .
Un echii moderat... sange care tasneste din nas in anumite imprejurari :lol: ... mai aluneca cate odata imaginea sub rochita fetei ... chestii de astea ... ( imaginea cu sanii goi este singulara ).
Urmareste-l si n-o sa regreti ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



blablabla, chiar am sa il pun pe lista de asteptare.
Mi se pare mie sau acelasi lucru se poate spune despre Knights of Ramune. Prin unele locuri l-am vazut catalogat ca hentai dar pe la alte surse era trecut ca fiind comedie ecchi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

viky
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
Member No.: 128
Points: 2



Mi-a placut multisor Video Girl Ai. Am gasit o asemanare in privinta ideei de baza intre seria asta si Ah! My Godess (fata magica care trebuie sa-l ajute pe tanarul de rand :D). Poate am sa citesc si eu manga ... vreau sa stiu cum se continua aventurile celor doi (desi nu cred ca am nevoie de foarte multa imaginatie pt asta.). The ending was great ...desi am fost putin dezamagita ca s-a terminat asa de repede seria...voiam mai mult.
PS: Video Girl Ai nu-i hentai. Garantez ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Viki, trust me, ai nevoie de ceva imaginatie pentru a iti da seama cum se continua aventurile celor doi. Eu unul am avut unele momente cand am zis ca ei nu au cum sa ramana impreuna. Trust me, there's more than meets the eye :P

Si da. VIDEO GIRL AI NU ESTE HENTAI. Bogdragon, esti a doua persoana la care am auzit ca Video Girl Ai este hentai. Doar pentru ca sunt cateva faze de nuditate asta nu inseamna ca este hentai. Mai este cale lunga pana acolo. Sa vezi manga-ul cate scene de astea are si tot nu poti zice ca este hentai :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Viki , daca citesti manga-ul si nu patesti ca Burt Simson cand Ichy si Scratchy din imaginatia lui somau ;) :lol: , o sa ai o interesant continuare a anime-ului ... evident sa fii atenta la sfatul lui Kata
QUOTE
there's more than meets the eye

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Da...Video girl Ai....este minunat.Si mie mi-a placut destul de tare.A fost si printre primele animeuri "romantice" pe care le-am vazut.Are faze comice...iar in secunda urmatoare devine atat de serios....incat....
M-a facut sa sufar mult pentru el..personajul principal....daca e sa fie...doar si pentru o secunda de iubire adevarata....sa sacrifici totul....
Oare....merita..?....Animeul asta mi s-a parut ca a avut un mod aparte de a aborda o tema.....despre prietenie...iubire....Gandurile si sentimentele...analizate foarte amanuntit..mi s-a parut ca asurprins destul de bine ce se intampla....ciudat de realist.
Yota e un tip sooper...si Ai_chan...sooper simpatica.Stie o gramada de chestii interesante....nu te plictisesti niciodata de ea...de felul in care reactioneaza...Moemi...damn...cate fete sunt ca ea...pe mine unul m-a cam speriat animeul asta daca stau bine sa ma gandesc...hmmmm....
Domnul Katsura deseneaza foarte bine.Un scenariu bine tinut in mana.Muzica extraordinara....
Poate tocmai asta ii da puterea extraordinara....ca....surprinde atat de bine unele sentimente....prin personajele de care ajungi sa te atasezi.....am avut un sentiment ciudat tot timpul...ca.....sunt sentimente care imi apartin...tare ciudat....ca..sunt sentimente pe care si eu le-am simtit....lucru care....nu cred ca este valabil numai pentru mine.Poate e doar ceva care este imprimat de seria asta...poate....
Este un anime care m-a impresionat.....m...sorry.....poate par patetic...
[img]http://img.rubberslug.com/user/ebf031e9c8f24337b8cca44b5a789224/16033-8607708-youbed.jpg[/img]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



As vrea sa spun ca mi-a placut si mie Video Girl Ai..dar este printre putinele animeuri care mi-au "lasat un gust amar" :)..pentru ca are doar 6 episoade am avut rabdare sa ma uit pana la sfarsit..iar sfarsitul a fost singurul lucru care mi-a placut desi (ca in toata seria) mi s-au parut multe faze exagerate..din punctul meu de vedere..Acum mi-am dat seama ce importanta are starea de spirit cu care vezi animeul asupra impactului pe care il va avea asupra ta..Ma asteptam intradevar sa-mi placa mai ales ca este acelasi gen (ca sa nu zic foarte asemanator cu Ah!My Goddess) dar mi se pare prost realizat..nu-l vad nici ca anime romantic, nici ca o comedie..iar elementul tragic din finalul seriei pare fortat in comparatie cu evolutia si personalitatea lui Yota..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Claudia, ce intelegi tu pcand zici ca sfarsitul este fortat in compartatie cu evolutia si personalitatea lui Yota? Faptul ca ajunbge in starea aia de disperare cand dispare Ai sau ce anume? Mie mi se pare evolutia personajelor facuta foarte bine si sfarsitul la anime este pe masura (desi, cum am zis, in manga imi place mult mai mult evolutia si sfarsitul)

Si sunt curios. Ce intelegi tu printr-un anime romantic. Eu cred ca animeul asta este printre animeurile care se incadreaza perfect aici. Si sunt de parere ca dramatismul acestuia sporeste caracterul romantic al animeului.

Well, ,nu am tim sa zic mai mult acum ca am intrat de la un net caffe si imi trece timpul dar revin deseara cand ajung la bucuresti cu mai multe comentarii :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Pai..ma refeream la faptul ca pe parcursul animeului Yota are un caracter slab..iar la sfarsit taria de caracter, sacrificiul pe care il face mi se par prea bruste..fortate..
Am gresit cand am zis ca nu e un anime romantic..este dar nu imi place...si nu e pe gustul meu la categoria animeuri romantice..daca ma intrebi de ce nu imi place nu pot sa ma gandesc la motive concrete..pur si simplu nu mi-a placut
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Loool. Nu te obliga nimeni sa iti placa. Cat despre taria de caracter a lui Yota eu cred ca tu consideri faptul ca desi sunt doar 6 episoade, pentru cei din serial au trecut 3 luni (cat timp era timpul de rulare a lui Ai) Dupa mine in perioada aia era destul pentru Yota ca sa faca o transformare :) Oricum eu sunt de parere ca Yota era asa cum apare in final doar ca avea nevoie de putini stimuli :P (asta e doar o speculatie de-a mea, nu reiese deloc din anime lucrul asta dar mie imi place sa cred lucrul asta)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Hehehe eu stiu , Claudia, de ce ai fost asa de inversunata cand ai criticat acest anime si nu l-ai considerat nici macar romantic ; te-a influentat postarea mea de la inceput + faptul ca nimeni nu il criticase pana acum in timp ce eu am criticat Ayashi no Ceres , anime de care tu ai fost vrajita .
Deci e clar ca ai ceva personal cu mine si iti promit ca de acum voi fi foarte vigilent cu postarile tale si cu anime-urile care iti plac , si le voi critica pana la os ( za uar iz opon as)... ;) :P :lol: :lol: :lol: :lol:
Kata si eu am impresia ca
QUOTE
Yota era asa cum apare in final doar ca avea nevoie de putini stimuli
; defapt acest "lucru" este prezent in mai multe animeuri in care persaonajul ,care la inceput era un oarecare , pe parcurs , datorita unor stimuli, scoate la suprafata niste insusire pe care nu le-as fi banuit niciodata ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Ntz ntz ntz bla...cum poti sa crezi asa ceva despre mine??? :P :)) za uar bigun :) cand ai criticat tu Ayashi si nu acum... :P..aaa..si pe mine nu ma vrajeste nimic/nimeni :P :)))
Just joking..nu lua nimic in serios bla..nu am fost deloc inversunata doar mi-am exprimat parerea si cum a zis si Kata nu trebuie sa-mi placa neaparat nu? Gusturile nu se discuta :) (sincer nici n-am observat ca tu ai facut topicul :P..deci nu e nimic personal cu tine..) ... but if war u want bla..war u shall have ;) :P :P :lol: :lol:
Kata..mmm..nu-i chestia ca sunt doar 6 episoade..nu m-am uitat cantitativ ci calitativ..oricum raman la parerea mea :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Claudia nu ai inteles ce vreau as zic. Nu am zis ca te-ai uitat cantitativ ci doar ca din cauza ca sunt doar 6 episoade evolutia lui Yota poate parea putin cam brusca.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 07:32 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |