Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

Outline · Standard · [ Linear+ ]

> Retetele Muzei


Muza chan
post Dec 12 2007, 01:55 PM
Post #1


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Topicul acesta va contine retete japoneze originale, incercate de mine. Deocamdata, din cele pe care le am in acest moment, sunt putine pentru care am putut gasi ingrediente. Voi face foarte rar un compromis relativ la ingrediente, unul dintre ele va fi in legatura cu unele alge. Si doar daca voi considera ca nu schimba gustul original. Voi mentiona in reteta ingredientul respectiv, ca sa se stie clar.

Va voi da nu numai reteta propriu zisa si indicatii de preparare (bineinteles si o fotografie cu rezultatul final si poate si fotografii pe parcurs, daca consider necesar), ci si indicatii clare relativ la ingrediente (mai ales privind sosuri, orez, taitei si condimente).

Incercati si daca ceva nu este clar, intrebati! Poate-mi aratati ce a iesit sau sa-mi spuneti macar daca v-a placut sau nu.

Prima reteta va fi yakisoba, pe care o s-o pun curand. Trebuie s-o gatesc din nou, ca n-am apucat sa fac fotografie. A disparut! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll
Replies(1 - 19)

Muza chan
post Dec 14 2007, 07:59 PM
Post #2


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Yakisoba (焼きそば - roasted noodles)

Yakisoba (焼きそば - roasted noodles) este un fel de m�ncare care provine ca şi ramen şi soba din chow mein, o m�ncare originară din China. Diferenţa �ntre yakisoba şi soba constă �n tipul de făină folosit: din făină de hrişcă pentru soba şi din făină de gr�u pentru yakisoba. Există o mare varietate de reţete, �n funcţie de celelalte ingrediente care se folosesc �n afară de tăiţei: carne de porc, ceapă, morcov, usturoi, piper, varză, sosuri pe bază de soia, ghimbir, aonori (o specie de alge), maioneză japoneză.

La festivaluri se serveşte �ntr-o chiflă şi se numeşte yakisoba-pan. Pan �nseamnă p�ine şi vine din limba portugheză. De asemenea, yakisoba se serveşte �n noaptea de revelion, fiind primul fel servit �n noul an. Se consideră că aduce sănătate.

Ingrediente pentru 4 porţii:

- 250 g tăiţei din făină de gr�u (tăiţei Mi Trung de la firma Vifon, cu precizarea că nu sunt identici cu tăiţeii originali fabricaţi �n Japonia)
- 3 linguri de ulei
- 300 g carne de porc
- o ceapă medie (preferabil roşie, pentru culoare)
- un grăunte de usturoi
- 500g varză
- un ardei mediu (preferabil capia, pentru dulceaţă şi culoare)
- 2 linguriţe de ghimbir praf (de la firma Kotanyi)
- 2 linguriţe de alge uscate (aonori)
- 60 ml sos sukiyaki (de la firma Kikkoman)
Dacă doriţi să fie mai picant puteţi folosi 60 ml sos Worcestershire (de la firma Heinz)

Mod de preparare:

Se taie carnea cubuleţe mici, av�nd grijă să eliminaţi toată grăsimea. Nu recomand să o tocaţi cu maşina de tocat. Se prăjeşte �n ulei p�nă se rumeneşte, av�nd grijă �nsa să nu o prăjiţi prea tare. Se mută carnea �ntr-un vas acoperit şi se lasă pe aragaz, să se menţină caldă.

Se fierb tăiţeii, folosind indicaţiile de pe ambalaj.

Se taie mărunt ardeiul. Varza este de preferat să o daţi prin răzătoare sau dacă o tocaţi manual, să fie c�t mai mărunt posibil. Ceapa şi usturoiul se taie tot mărunt şi se prăjesc �n uleiul rămas de la carne, p�nă devin sticloase. Se adaugă varza şi ardeiul şi se călesc. Atenţie, nu se călesc mult, ci doar p�nă se �nmoaie puţin şi �şi schimbă puţin culoarea. �ncepe să miroasă diferit c�nd este gata. Atenţie, nu căliţi varza �n stil rom�nesc!

Se ia tigaia de pe foc, se pune carnea, sosul, ghimbirul şi tăiţeii şi se amestecă bine toate ingredientele. Apoi se mai pune putin pe foc p�nă se re�ncălzesc, amestec�nd uşor.

Se serveşte pe o farfurie �ntinsă. Se presară algele �nainte de servire (fotografia a fost făcută fără alge pentru că, din păcate, nu am găsit. :( Dacă ştiţi unde pot găsi, vă rog să-mi spuneţi).

Vă doresc poftă bună!

click pentru foto
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Luffy
post Dec 17 2007, 04:46 PM
Post #3


Food master!
****

Group: Members+
Posts: 355
Joined: 18-September 07
From: Cluj-Napoca/FurWood
Member No.: 5.183
Points: 1.142
Gender:



in europa sunt si nori
si alge la punga care nu is in forma de foi ci forma initiala excelente pt gatit

apoi ori ce supermarket din bucuresti are sushi nori de la blue dragon
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Dec 18 2007, 05:29 PM
Post #4


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Arigato pentru informatii. Se pare ca stau langa cel mai prost aprovizionat supermarket. :P O sa incerc dupa sarbatori, ca acum vin sarmalele...... :)

Urmatoarea reteta prezentata va fi sushi. :P O sa vedeti cat de simplu este sa faci sushi! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Micro Ice *
post Dec 19 2007, 12:15 AM
Post #5


Sempai
***

Group: Members+
Posts: 101
Joined: 22-October 07
From: Timisoara
Member No.: 5.406
Points: 291
Gender:



Muza chan..... as avea si eu o intrebare ???

Tocmai am pus si eu o reteta de mancare japoneza pe un topic nou si nu stiu cum sa adaug imaginea .
Ma poti ajuta ???


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Dec 19 2007, 07:37 AM
Post #6


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Micro Ice *:
Foloseste un server de hosting, eu iti recomand PostImage. Dupa de faci Upload la imagine, copiezi link-ul din dreptul Forum BBCode.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jan 10 2008, 02:21 PM
Post #7


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Maki sushi ( 巻き寿司 )
Maki sushi sunt rulouri de orez, cu diferite umpluturi, �nfăşurate �n nori ( o specie de algă ). Ca umplutură se poate folosi: somon afumat, ton afumat, castravete, avocado, asparagus, ghimbir, creveţi, ţipar. Umplutura se poate aşeza �n aşa fel �nc�t �n secţiune să se obţină diferite desene (�n Japonia există concursuri pe această tema).

Temaki sushi conţin aceleaşi ingrediente, dar se rulează �n formă de cornet.

Pentru că �n Rom�nia nu se găsesc separat unele ingrediente, vă recomand să folosiţi kitul de sushi de la Blue Dragon. Acesta conţine tot ceea ce este necesar pentru preparare, �n afară de umplutură. Pentru umplutură folosiţi 150 g de somon afumat (preferabil să fie deja tăiat �n felii foarte subţiri; vor fi necesare 4 felii). Se pot folosi şi alte tipuri de umplutură, exemple găsiţi şi pe cutie. Dacă preferaţi m�ncarea mai condimentată cumpăraţi �n plus un tub de wasabi, tot de la Blue Dragon şi o sticluţă de sos de soia. Kit-ul conţine o cantitate prea mică, după părerea mea.

Există mai multe metode de fierbere a orezului pentru sushi, una dintre ele este explicată �n kit. Eu vă recomand următoarea:

Spălaţi orezul cu apă rece de c�teva ori, p�nă ce apa răm�ne limpede. Puneţi orezul �n apă şi lăsaţi-l să se �nmoaie o jumătate de oră. După aceea puneţi-l �ntr-o strecurătoare ca să se scurgă apa. �ntr-o oală, preferabil cu fund dublu, puneţi orezul, puţină sare şi apă (o măsură de orez la 1,3 măsuri de apă ). Se fierbe la foc mic aproximativ 12 minute, p�nă se evaporă toată apa, mestec�nd uşor, cu grijă să nu striviţi boabele. Orezul trebuie să răm�nă mai tare, nu trebuie să se fiarbă mult. Se ia de pe foc, se pune capacul şi se lasă 10 minute.

Se mută orezul �ntr-un vas care să nu fie metalic (preferabil din lemn) şi se amestecă uşor cu lingura de lemn, �n acelaşi timp turn�ndu-se oţetul de sushi. Se lasă să se răcească.

Se �ntinde covoraşul de bambus (makisu) pe suprafaţa de lucru şi se acoperă cu una dintre cele 4 foi de nori. Se presară uniform un sfert din cantitatea de orez pe foaia de nori, netezind cu degetele uşor umezite. Aveţi grijă să lasaţi 1-1,5 cm de nori pe margine neacoperită de orez. Se pune deasupra somonul afumat, pe mijloc. Apoi se rulează. Pentru a lipi marginea de nori, se umezeşte puţin alga. Se va lipi imediat. După ce se rulează, se taie �n 6 bucăţi. Aveţi grijă să folosiţi un cuţit foarte ascuţit, pentru a face o tăietură frumoasă. Din c�nd �n c�nd, spălaţi lama cuţitului cu apă rece pentru a �ndepărta resturile depuse.

Pentru a obţine sosul, se amestecă wasabi cu sosul de soia. Sosul se serveşte �n farfurii mici, c�te una pentru fiecare persoană.

click pentru foto

Urmează �n cur�nd o reţeta deTempura udon.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Feb 7 2008, 11:46 AM
Post #8


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



Yakisoba, ramen, ika sushi-my fav- (sabinuki onegai shimasu-detest wasabi) rules! Muza-chan, eu cred ca, carnea din yakisoba este taiata in bucati prea mari. Stiam ca este facuta straifuri. Iar taiteii aceia sunt prea grosi. Ei trebuie sa fie subtiri. Se pare ca nu au fost facuti dupa reteta japoneza originala.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Feb 7 2008, 12:34 PM
Post #9


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Kagome-chan:
Reteta este originala japoneza, te pot asigura de asta (la fel si cele care vor urma). Carnea am taiat-o exact cum scrie acolo. Daca o sa cauti fotografii cu yakisoba (ma refer la retete originale, nu la tot ce apare pe net), o sa vezi variante largi de a taia carnea (de la bucati foarte mici, aproape ca cea trecuta prin masina de tocat, la bucati de 2-3 cm).

Japonezii au dezvoltat o varietate mare de retete, aproape fiecare restaurant are propria reteta, care difera in ce priveste cantitatea si tipul de ingrediente folosite. Daca o sa te apuci sa aprofundezi un pic, o sa vezi ca am dreptate.

Pe de alta parte taitei (soba, udon sau ramen) fabricati in Japonia nu se gasesc in Romania si probabil ca nici nu se vor gasi vreodata. Singura solutie ca sa poti gati mancare japoneza este sa gasesti ceva care sa se apropie cat mai mult de original. De aceea am si spus ce ingrediente am folosit. Taiteii folositi de mine sunt putin mai lati, asa este, dar te asigur ca gustul este cel corect.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Feb 7 2008, 02:02 PM
Post #10


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Feb 7 2008, 11:34 AM)
Kagome-chan:
Reteta este originala japoneza, te pot asigura de asta (la fel si cele care vor urma). Carnea am taiat-o exact cum scrie acolo. Daca o sa cauti fotografii cu yakisoba (ma refer la retete originale, nu la tot ce apare pe net), o sa vezi variante largi de a taia carnea (de la bucati foarte mici, aproape ca cea trecuta prin masina de tocat, la bucati de 2-3 cm).
*



Totul este posibil. Insa tin minte ca yakisoba pe care l-am mancat (100%original si cu garantie :D) avea straifuri de carne. In fine, i'm not da cook. You're the chief, muza-chan. ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Feb 7 2008, 03:35 PM
Post #11


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Kagome-chan:
Da, ce ai mancat tu e una din variantele de gatire. Exact cum ziceam si eu mai sus.

Acum ca tot am zis, cred ca e interesant sa revin la un moment dat cu o noua reteta de yakisoba. Am gasit una interesanta, cu mai multe legume.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Feb 7 2008, 03:43 PM
Post #12


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Feb 7 2008, 02:35 PM)
Acum ca tot am zis, cred ca e interesant sa revin la un moment dat cu o noua reteta de yakisoba. Am gasit una interesanta, cu mai multe legume.
*



Ja, matteiru yo!^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Feb 22 2008, 09:28 AM
Post #13


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Tempura udon

Udon ( うどん ) este un tip de tăiţei din făină de gr�u, folosiţi �n bucătăria japoneză. La fel ca şi celelalte tipuri de tăiţei, udon-ul a fost adus de călugării budhisti din China, la �nceputul secolului al IX-lea.

Genul acesta de m�ncare constă �n tăiţei, combinaţi cu alte ingrediente, serviţi �mpreună sub formă de supă. Există o mare varietate de reţete de preparare a udon-ului, �n funcţie de ingredientele folosite şi a modului de preparare a supei. Se poate folosi: carne de pui, carne de porc, ou, legume (varză, morcov, ceapă, spanac), tofu, ciuperci. Supa constă dintr-o combinaţie de dashi, sos de soia şi mirin, dar se pot adăuga şi miso sau curry.

Tempura ( てんぷら ) este un fel de m�ncare japoneză care constă din fructe de mare şi legume, acoperite cu un aluat şi prăjite �n ulei vegetal. Pentru tempura se pot folosi legume (cartofi dulci, ceapă, dovleac, vinete, rădăcină de lotus), ciuperci, bambus, caracatiţă, creveţi, unele specii de peşte, ţipar. Şi pentru aluat există mai multe reţete, acesta poate conţine pe l�ngă făină de gr�u şi apă, pesmet, mălai, mirodenii, praf de copt şi ou.

Tempura a fost adusă �n Japonia de către misionarii portughezi �n sec al XV-lea. Acest gen de m�ncare este �nt�lnit şi astăzi �n bucătăria mediteraneană, diferenţa fiind făcută prin faptul că aluatul conţine diferite tipuri de br�nză, �n special parmezan. Tot portughezii au adus p�inea �n Japonia (pan vine de la portughezul păo). Denumirea tempura vine de la cuvantul tempero (a condimenta).

Voi prezenta o reţetă de tempura udon, adică udon care se serveşte cu creveţi gătiţi �n stil tempura. �n articolele viitoare voi prezenta şi alte reţete de udon şi de tempura.

Ingrediente pentru 4 porţii:


- 300 g tăiţei (tăiţei Mi Trung de la firma Vifon, cu precizarea că nu sunt identici cu tăiţeii originali fabricaţi �n Japonia )

- 1 litru (4 căni) de ceai verde
- 1 cană de sos sukiyaki (de la firma Kikkoman)

- 8 creveţi

- ulei vegetal pentru prăjit
- 1/2 cană de făină
- 1/2 linguriţă shichimi togarashi
(Se prepară din următoarele ingrediente: 1 linguriţă de nori, 3 linguriţe de coajă de portocală rasă uscată, 3 linguriţe de piper roşu, 2 linguriţe de susan pudră, 2 linguriţe de usturoi pudră. Amestecul ar trebui să conţină şi 3 linguriţe de sichuan pepper, dar care nu se găseşte. De menţionat că nu poate fi �nlocuit cu piper).

- 4 linguriţe de ceapă tocată mărunt (preferabil verde)

pentru aluatul de tempura (koromo):
- 1 cană de făină de gr�u
- 1 linguriţă de praf de copt
- 1 cană de apă foarte rece (puneţi c�teva cuburi de gheaţă �nainte de folosire)

Mod de preparare:

Se fierb pastele după indicaţiile de pe ambalaj.

Se prepară �nt�i ceaiul verde. Se amestecă cu sosul sukiyaki şi se fierbe 10 minute la foc mic.

Se amestecă făina şi praful de copt. Se face un aluat moale. Pentru a preveni formarea cocoloaşelor, nu puneţi direct făina �n apă, ci printr-o sită. Daca nu aveţi o sită pentru făină, se poate folosi şi o strecurătoare mică. Se amestecă cu o furculiţă sau cu un tel, nu cu mixerul, deoarece aluatul conţine praf de copt şi dacă este amestecat prea puternic devine dens. Acest aluat trebuie făcut �nainte de folosire.

Se curăţă creveţii av�nd grijă sa le lăsaţi cozile netăiate. Pentru cine nu a mai gătit creveţi p�nă acum trebuie spus că �nt�i li se taie capul, apoi se scoate carapacea de pe fiecare inel �n parte, av�nd grijă sa nu-i rupeţi. Pentru a preveni curbarea prea mare �n momentul �n care se prăjesc, se face o incizie de circa 1 mm pe lungime.

Se pune uleiul la �ncins. Se dau creveţii prin făină, av�nd grijă să se scuture făina �n exces. Cozile trebuie să răm�nă neacoperite de făină sau aluat. Apoi se acoperă cu aluat, fiind atenţi ca acesta să fie uniform şi nu foarte gros. Se pun la prăjit, la foc mic, p�nă c�nd capătă culoare aurie. Se scot din tigaie şi se pun pe h�rtie absorbantă.

Se �mparte cantitatea de udon �n 4 porţii egale şi se pun �n boluri. Se toarnă sosul. Se presară deasupra ceapa tăiată mărunt şi amestecul de condimente. Deasupra se pun creveţii.

click pentru foto

Vă doresc poftă bună! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Luffy
post Feb 22 2008, 03:57 PM
Post #14


Food master!
****

Group: Members+
Posts: 355
Joined: 18-September 07
From: Cluj-Napoca/FurWood
Member No.: 5.183
Points: 1.142
Gender:



Intrebatre .... a fost cineva la europa in bucuresti...?
au taietei de udon ... daca careva merge si incearca ...sa imi zica si mie ca sa incerc si eu ... :D

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Memnoch
post May 22 2008, 02:31 AM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 83
Joined: 9-November 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.942
Points: 85
Gender:



Doamne ce bine arata toate muza....imi chioraie matele de foame :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post May 30 2008, 03:24 PM
Post #16


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Memnoch:
Merci... :)

Luffy:
Supele instant de la Vifon (se gasesc in pungute mici de forma patrata) contin paste care se pot folosi pentru ramen.

Teriyaki

Teriyaki ( 照り焼き ) este o metoda de preparare folosita in bucataria japoneza in care carnea este marinata si apoi prajita intr-un sos ( tare ) facut din sos de soia, mirin si zahar. Se poate folosi peste ( ton, somon ), carne de pui, de porc sau sepie.

Cuvantul teriyaki este o compus din doua cuvinte: teri ( luciu ) si yaki ( a praji/a frige la gratar ). Carnea gatita cu acest sos capata un luciu deosebit, apetisant, datorita mirin-ului. Reteta este foarte gustoasa, simpla, usor de preparat si lasa in bucatarie un miros deosebit.

Teriyaki cu carne de pui

Ingrediente pentru 2 portii:

6 ciocanele de pui
1/2 cana ( 125 ml ) sos de soia
1 lingura de zahar
2 linguri mirin ( de la firma Blue Dragon )

Mod de preparare:

Se prepara mai intai sosul: se amesteca sosul de soia, mirin-ul si zaharul si se pune pe foc, amestecand pana cand se topeste zaharul. Se fierbe 2 minute, la foc mic, neacoperit, apoi se ia de pe foc si se lasa sa se raceasca. Se toarna sosul peste carnea de pui si se lasa la marinat minim 15 minute, in frigider.

Aceasta reteta se gateste traditional pe un gratar cu foc de lemne. Carnea de pui se unge cu sosul folosit pentru marinat si se frige pe ambele parti. Pentru a se patrunde cu cat mai mult sos, trebuie sa se intoarca bucatile de carne de mai multe ori si sa se unga de fiecare data cu sos.

Se poate folosi si o tigaie groasa. Carnea de pui se prajeste in putin ulei pana se rumeneste usor, pe ambele parti. Se toarna sosul deasupra si se prajeste aproximativ 10 de minute, la foc mic, cu tigaia acoperita. Dupa aceea se intorc bucatile de carne si se lasa inca 10 minute.

Se poate servi cu ghimbir ras, presarat deasupra.

click pentru foto
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Sep 9 2008, 06:23 AM
Post #17


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



O noua reteta, care mie mi-a placut foarte mult: Kabocha no goma-ni (dovleac cu seminţe de susan).

Pofta buna! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Makutta
post Sep 10 2008, 03:36 AM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 70
Joined: 2-September 08
Member No.: 7.497
Points: 149
Gender:



Mie imi este deja pofta, dupa ce am citit retetele culinare japoneze :) ; cred ca o s-o rog pe mama sa-mi prepare :lol: deoarece eu sunt paralel la gatit, cel putin deocamdata...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Micro Ice *
post Sep 10 2008, 05:53 PM
Post #19


Sempai
***

Group: Members+
Posts: 101
Joined: 22-October 07
From: Timisoara
Member No.: 5.406
Points: 291
Gender:



Kabocha no goma-ni ......

Delicioasa reteta :P :P :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Sep 10 2008, 07:34 PM
Post #20


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Micro Ice *:
Ai gatit-o sau o stiai?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:06 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |