Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Malice Doll


Sidonix
post Apr 14 2007, 10:02 PM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... un anime pe care l-am cautat ceva timp insa pina de curand nu am gasit nici un release... finally I can see the beautiful horror that some people talked about :) ... hmm... titlurile in sine ale OAV-urilor... Hard Flesh... Oral Infection... Perverted Organism... sunt mai mult decit descriptive... ce inseamna Malice@Doll ?... imagini socante... o alegorie perversa a mintii umane... imi este greu sa descriu in cuvinte... o lume creata de om pentru propriile placeri carnale ce se transforma in lipsa lui intr-un univers artificial perpetuu fara sens... Malice, este una din papusile mecanice concepute pentru a aduce placere celor ce au creato... un defect o indeamna sa-l caute pe The Repairer... atrasa de o "aparitie" stranie ajunge intr-un loc parca atemporal unde un obiect hidos prinde viata si se transforma intr-un monstru la sarutul ei... imagini violent-socant-grotesti "picteaza" "uniunea" fortata a celor doi... rape to put it simple... apoi o "noua" "viata"... now it's flesh where once it was metal... prin inocenta ei, Malice incearca sa dea viata la randul sau, insa nu reuseste decit sa distruga deformand tot ce buzele ii ating... metal can't be alive as it is... heh... daca pe linga propriul infern al omului ar exista si unul al creatiilor lui cred ca asta ar fi... un purgatoriu unde nimeni nu arde ci rugineste incet... mi s-a parut genial scenariul si ideea in sine... chiar si transpunerea cgi neobisnuita... este singurul mod in care putea fi realizat... cred ca incep sa neg cite putin din traditionalism si sa accept din ce in ce mai mult avantgardismul in anime... heh... maybe it's just a phase I'm going through or I just had a shitty day <_< ... mai multe detalii gasiti aici http://anidb.info/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=4101
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 19 2007, 01:20 PM
Post #2


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Grafica mi-a placut la nebunie!... Si cam asta este tot ce spune despre acest... i-as zice mai degraba film, decat anime. La inceput, pur si simplu nu intelegeam ce se intampla. Curg imaginile fara incetare si fara nici o explicatie (mi-a fost de ajutor sa citesc inainte de vizionare, rezumatul de pe anidb).

Nu am inteles nimic. Chiar nu am inteles nimic si este frustant. Ce era Malice pana la urma? Era o papusa?... sau o femeie?... sau o iluzie?
Este aproape ca si cum Malice isi ofera singura sarutul care o transforma in ceva apropiat oamenilor... dar daca este asa, de ce dupa aceea a creat numai monstruozitati? Chiar nu inteleg...

P.S. In ciuda a ceea ce scrie pe anidb la genre, nu este dementia? Stiam ca numai la acest gen esti atat de confuz.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Apr 19 2007, 03:54 PM
Post #3


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hmm... eu cred ca lucrurile sunt clare desi aparent este un haos... pare o lume nebuna insa este surprinzator de bine organizata si structurata... "papusile" urmeaza un program stabilit de creatori nealterat de curgerea timpului... exista un administrator... un gardian... un mecanic... etc... hmm... Malice exista... este reala... nu este o iluzie... initial este o papusa ce ulterior "prinde" viata... eu cred ca monstrul este un fel de mecanism de recombinare genetica... tinind cont ca papusile si tot ce exista in lumea inconjuratoare sunt din metal oare poti recombina metalul intr-un organism viu ?!... hmm... de ce nu poate Malice sa dea viata in stadiu pur !? ... cred ca un posibil raspuns am afla in final... Malice este doar o copie a unui original inchis in interiorul monstrului ... cel putin putem specula :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 19 2007, 04:29 PM
Post #4


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Intradevar exista papusile, un administrator, un gardian... dar mie mi-au lasat impresia ca nu mai respecta programul stabilit de creatori intrucat acestia nu mai exista...
Cat despre faza din final,
mie mi-a creat senzatia de ciclu. Adica avem o Malice umanizata, inchisa in monstru, care are un vis despre Malice papusa care isi schimba consistenta... si care intr-un final ajunge sa fie inchisa in monstru la randul ei.
Cum spui si tu, speculez. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Apr 25 2007, 08:00 PM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... poate este corect ceea ce zici kisa... insa nu m-am gindit foarte mult la semnificatie... eu am admirat mutatiile... the sex horse monster caught my attention :) ... cred ca idee se accentueaza mai mult starea de a fi uman si ceea ce simti implicit din acest fapt decit cum s-a intimplat... Doris Doll simte pentru prima data placerea si se scufunda in ea... Heather Doll sufera murind incet In Malice Doll se accentueza efemeritatea vietii in comparatie cu eternitatea monotona a obiectelor neinsufletite ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:12 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |