Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

10 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ce Recomandati Ca Prim Anime?


Moonsparkle
post May 25 2009, 12:08 PM
Post #81


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



E usor de inteles de ce au ignorat Byousoku 5 cm, e depresiv si ambiguu, double so dupa exercitiile de logica din Death Note. :P

FMA prima data, are mai putin din cultura japoneza decat 12 kingdoms, plus ca asigura fidelizarea clientelei prin numarul mare de episoade. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nykw_raizen
post Jun 8 2009, 09:33 PM
Post #82


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 8-June 09
Member No.: 8.718
Points: 44
Gender:



pt prima data as recomanda samurai x pt k este mai realist; un naruto as mai recomanda,o idee noua si e foarte comic la inceput; one piece kre are de toate aventura,comedie,actiune,evolutie; si chiar un claymore...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AnimeNerdz
post Jun 12 2009, 08:02 PM
Post #83


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: 3-June 09
From: My Imagination
Member No.: 8.696
Points: 129
Gender:



recomand orice anime din top 5 din semnatura mea...alea te vor face s adori animatia japoneza
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Jun 15 2009, 07:49 AM
Post #84


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



soul eater
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kreatur
post Jun 15 2009, 12:30 PM
Post #85


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



Stringendo & Accelerando Ultimatum: Sera

daca un hentai bun nu te converteste, nimic n-o va face :]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jun 15 2009, 12:50 PM
Post #86


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



QUOTE(nykw_raizen @ Jun 9 2009, 05:33 AM)
pt prima data as recomanda samurai x pt k este mai realist; un naruto as mai recomanda,o idee noua si e foarte comic la inceput; one piece kre are de toate aventura,comedie,actiune,evolutie; si chiar un claymore...
*




atat naruto cat si one piece sunt anime kilometrice, fapt ce ma face sa cred ca nu sunt cele mai nimerite pt un prim contact.
In plus, grafica din One piece nu este tocmai..atractiva, si s-ar putea sa taie cheful rapid.
Naruto e un shounen hardcore - you either love it or hate it. Eu as recomanda ca prim anime ceva cu un profil demografic mai putin strict.

Recomadarile mele:

- the Vision of Escaflowne
- Fullmetal Alchemist
- Cowboy Bebop
- Fruits Basket
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nykw_raizen
post Jun 16 2009, 12:56 AM
Post #87


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 8-June 09
Member No.: 8.718
Points: 44
Gender:



QUOTE
atat naruto cat si one piece sunt anime kilometrice, fapt ce ma face sa cred ca nu sunt cele mai nimerite pt un prim contact.
In plus, grafica din One piece nu este tocmai..atractiva, si s-ar putea sa taie cheful rapid.
Naruto e un shounen hardcore - you either love it or hate it. Eu as recomanda ca prim anime ceva cu un profil demografic mai putin strict.

Recomadarile mele:

- the Vision of Escaflowne
- Fullmetal Alchemist
- Cowboy Bebop
- Fruits Basket

hmmm... eu doar mi/am spus parerea...si ar trebui respectata...dar da/mi voie sa/ti raspund. Naruto si one piece sunt ele kilometrice,dar poate ca tocmai asta e interesant (au o actiune bine dezvoltata si iasa in evidenta evolutia personajelor), iar eu zic ca sunt cele mai potrivite, deoarece au comicul de situatie foarte bine dezvoltat care atrage foarte mult, iar scopul/tema anime/ului este usor de inteles, pe cand la fullmetal alchimist ce sa inteleaga ce sa inteleaga un copil de 7/8 ani sau 10 ani, cand saracul, in viata lui nu a auzit de elemente chimice si alchimie(iti spun eu, ar fi imposibil sa inteleaga adevarata tema a anime/ului). Iar cowboy bebop are cam aceeasi grafica ca si one piece. In fine, de obicei nu raspund la critici si nici nu critic, dar ignorandu/te, te/as fi jignit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jun 16 2009, 06:10 AM
Post #88


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



nykw, te ataci prea usor. omul si-a argumentat pozitia, nu s-a luat de tine. sau tu crezi ca pe un forum toata lumea e de acord?

one piece cu cowboy bebop o sa aiba aceeasi grafica cand orbita pamantului o sa fie in forma de inimioara.

si aici nu era vorba neaparat de copii, ci de oameni care vad pentru prima oara un anime. prin urmare, poti sa ai si 25 de ani.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jun 16 2009, 11:34 AM
Post #89


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



nykw: Moonsparkle ti-a raspuns foarte bine, dar tin sa fac si o precizare
unde ai observat ca nu ti-am respectat parerea ? faptul ca nu sunt de acord nu inseamna ca nu ti-o respect.
forumul presupune discutii, iar intr-o discutie poti sa nu fii deacord. Daca toti am crede aceleasi lucruri ar fi o plictiseala de moarte
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nykw_raizen
post Jun 16 2009, 05:02 PM
Post #90


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 8-June 09
Member No.: 8.718
Points: 44
Gender:



Tocmai si asta e ideea, niciodata nu o sa avem pareri comune, si astfel de comentarii nu isi au rostul, pt k deja se stie de subiectivismul fiecaruia. Daca imi exprim o parere e normal sa fie diferita de a celorlalti si nu/si mai au rostul astfel de comentarii la adresa altora, pt ca o sa devina un subiect infinit.
QUOTE
nykw, te ataci prea usor. omul si-a argumentat pozitia, nu s-a luat de tine
asta ce ti se pare?
QUOTE
atat naruto cat si one piece sunt anime kilometrice, fapt ce ma face sa cred ca nu sunt cele mai nimerite pt un prim contact.
In plus, grafica din One piece nu este tocmai..atractiva, si s-ar putea sa taie cheful rapid.
Naruto e un shounen hardcore - you either love it or hate it. Eu as recomanda ca prim anime ceva cu un profil demografic mai putin strict.

Deci ca sa te fac sa intelegi. Din toti membri, majoritatea nu ar fi de acord cu parerea mea, dar numai el s/a gasit sa critice. Cum ar fi sa/mi critice toti parerea mea si nu numai a mea, chiar si a celorlalti membri. Nu s/ar mai intelege nimik si tema acestui topic ar disparea. Se pare ca toti ceilalti au inteles, numai voi nu. Ok este un forum in care trebuie sa socilalizam, dar trebuie sa gasim si topicul potrivit, asta vreau sa evidentiez. Si inca ceva, eu nu ma supar din astfel de discutii, dimpotriva, pt mine e ok, doar i/am raspuns la afirmatiile sale, am mai zis, din contra, ignorandu/l il jigneam, ca si cum m/as fi considerta superior lui.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AnimeNerdz
post Jun 16 2009, 05:58 PM
Post #91


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: 3-June 09
From: My Imagination
Member No.: 8.696
Points: 129
Gender:



ar fi interesant sa iti incepi viata de "animist" cu Code Geas..sa ai iluzia ca toate sunt la fel de bune, ca apoi sa devii din ce in ce mai frustrat...de aia am inceput eu cu POkemon xD mai rau nu se poate
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Jun 16 2009, 06:16 PM
Post #92


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(nykw_raizen @ Jun 16 2009, 05:02 PM)
Se pare ca toti ceilalti au inteles, numai voi nu.
*


din contra, nu ti-am raspuns pentru ca pur si simplu n-am avut chef sa incep o discutie ce-ar fi tinut cateva zeci de posturi si tot n-am fi ajuns la un consens.
despre replica ta la postul lui Emanuel as putea spune multe dar sunt prea lenes pentru asta momentan.

QUOTE(nykw_raizen @ Jun 16 2009, 12:56 AM)
In fine, de obicei nu raspund la critici si nici nu critic, dar ignorandu/te, te/as fi jignit.
*


QUOTE(nykw_raizen @ Jun 16 2009, 05:02 PM)
Si inca ceva, eu nu ma supar din astfel de discutii, dimpotriva, pt mine e ok, doar i/am raspuns la afirmatiile sale, am mai zis, din contra, ignorandu/l il jigneam, ca si cum m/as fi considerta superior lui.
*


Observi cat de asemanatoare sunt replicile astea? Si totusi... atat de diferite...

QUOTE(nykw_raizen @ Jun 16 2009, 05:02 PM)
Tocmai si asta e ideea, niciodata nu o sa avem pareri comune, si astfel de comentarii nu isi au rostul, pt k deja se stie de subiectivismul fiecaruia.
*


filosoful lu' peste. daca ar fi fost asa am fi citit cu totii aceeasi carte plictisitoare si ne-am fi uitat tot timpul pe cer sa nu ne stranga de gat vreo mana divina extensibila.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jun 16 2009, 06:24 PM
Post #93


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



@ nykw:

am impresia ca nu prea intelegi scopul unui forum. Este acela de a discuta. Iar uneori, discutiile sunt in contradictoriu. Lui x ii place animeul y si zice ca e super tare, z vine si zice ca e slab, vin cu argumente, se formeaza o discutie. Cauta si tu pe forum, in aproape TOATE topicurile exista critici la adresa unor posturi.

tu consideri ca naruto si oe piece sunt anime bune de recomandat unui incepator, eu nu sunt de acord si mi-am exprimat opinia, aducand argumente.
cat despre faptul ca numai EU m-am gasit sa critic... - man, serios, suferi cumva de mania persecutiei ? :P ai impresia ca oricine nu e de acord cu tine are ceva cu tine personal ?

daca vei avea rabdarea sa citesti inclusiv acest topic de la inceput, vei vedea discutii similare cu duzina. Tu ai dreptul sa iti exprimi opinia, iar eu sa nu fiu de acord cu tine si sa mi-o exprim si eu. Aceasta inseamna un forum, iar daca nu-ti place, probabil ai gresit adresa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nykw_raizen
post Jun 16 2009, 06:53 PM
Post #94


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 8-June 09
Member No.: 8.718
Points: 44
Gender:



QUOTE
nu ti-am raspuns pentru ca pur si simplu n-am avut chef sa incep o discutie ce-ar fi tinut cateva zeci de posturi si tot n-am fi ajuns la un consens.
Se pare ca tu(spyderverr) ai inteles, exact asta ziceam si yo.
QUOTE
filosoful lu' peste

Si nu mai jigni, k nu e frumos, iar eu nu te/am jignit pe tine, dar nici nu o sa ma pun la mintea ta, prin jigniri nu rezolvi absolut nimic, din contra iti evidentiezi slabul caracter pe care il ai.
QUOTE
daca ar fi fost asa am fi citit cu totii aceeasi carte plictisitoare si ne-am fi uitat tot timpul pe cer sa nu ne stranga de gat vreo mana divina extensibila.

Si totusi putem sa citim toti aceeasi carte si sa o intelegem, sa o interpretam total diferit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Jun 16 2009, 07:53 PM
Post #95


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(nykw_raizen @ Jun 16 2009, 07:53 PM)
iar eu nu te/am jignit pe tine, dar nici nu o sa ma pun la mintea ta
*


no comment!

QUOTE(nykw_raizen @ Jun 16 2009, 07:53 PM)
iti evidentiezi slabul caracter pe care il ai.
*


alt filosof care pretinde ca ma cunoaste!

QUOTE(nykw_raizen @ Jun 16 2009, 07:53 PM)
Si totusi putem sa citim toti aceeasi carte si sa o intelegem, sa o interpretam total diferit.
*


da, dar degeaba intelegi cartea in felul tau (diferit) daca nu-ti exprimi punctul de vedere, daca nu-ti combati concluzia cu ceilalti, daca nu le spui si celorlalti ce ai descoperit.
e ca si cum ai spune: ce rost are sa spun tuturor ce am aflat? oricum nu vor intelege!

QUOTE(nykw_raizen @ Jun 16 2009, 07:53 PM)
exact asta ziceam si yo.
*


crede-ma, nu ai inteles ce-am vrut sa spun. n-am avut chef sa-ti raspund pentru ca as fi intrat in analiza a catorva caracteristici ale seriilor amintite de tine (n-am intrat pentru ca n-am avut -si nu am- timp) si fii sigur ca daca ti-as fi analizat (pe scurt) postul, cum a facut si Emanuel, nu ai mai fi spus ca te-am inteles, ci, din contra, m-ai fi pus in aceeasi categorie cu el; adica cea a userilor care nu-s de acord cu opinia ta si care au avut tupeul sa, dupa cum ai inteles tu, se ridice impotriva ideilor tale.

QUOTE(nykw_raizen @ Jun 16 2009, 06:02 PM)
dar numai el s/a gasit sa critice.
*


s-a gasit numai el pentru ca asta a fost comicul situatiei. restul userilor nu au fost interesati de un astfel de topic pe moment.

QUOTE(nykw_raizen @ Jun 16 2009, 06:02 PM)
Cum ar fi sa/mi critice toti parerea mea si nu numai a mea, chiar si a celorlalti membri.
*


asta e scopul forum-urilor (si nu numai). chiar as vrea sa vad asa ceva. replica dupa replica, posturi interminabile cu argumente si toate cele.
comunicarea e cheia, desi uneori sensul cuvintelor devine abstract, sarac.

QUOTE(nykw_raizen @ Jun 16 2009, 06:02 PM)
Tocmai si asta e ideea, niciodata nu o sa avem pareri comune, si astfel de comentarii nu isi au rostul, pt k deja se stie de subiectivismul fiecaruia. Daca imi exprim o parere e normal sa fie diferita de a celorlalti si nu/si mai au rostul astfel de comentarii la adresa altora, pt ca o sa devina un subiect infinit.
*


nietzsche (are ceva lumea cu el zilele astea :lol:) s-a exprimat folosind formulari schopenhaueriene si wagneriene pana sa se gaseasca in forma sa cea mai proprie.

QUOTE(nykw_raizen @ Jun 16 2009, 06:02 PM)
o sa devina un subiect infinit.
*


filosofia, prietene, E un subiect infinit!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jun 16 2009, 08:35 PM
Post #96


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



QUOTE(Emanuel @ Jun 16 2009, 06:24 PM)
Lui x ii place animeul y si zice ca e super tare, z vine si zice ca e slab, vin cu argumente, se formeaza o discutie.
Ha, shoujo sucks :P

Vedeti ca o luati razna, reveniti la subiectul initial al discutiei. Si anume shoujo sucks :P Aaaa, adica naruto si one piece (si shoujo-urile) nu-s bune de anime-uri de inceput :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Jun 16 2009, 08:49 PM
Post #97


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(Trickster @ Jun 16 2009, 09:35 PM)
Vedeti ca o luati razna, reveniti la subiectul initial al discutiei.
*


. Punct... si de la capat! (traducere pentru unii: revenim la subiect!)

QUOTE(Trickster @ Jun 16 2009, 09:35 PM)
Ha, shoujo sucks :P
Aaaa, adica naruto si one piece (EDIT: sus cenzura :D) nu-s bune de anime-uri de inceput :P
*


deci, inainte de toate trebuie sa subliniez si eu ideea lui Trickster cum ca shoujo sucks (in afara de Full Moon wo Sagashite, Nana si Paradise Kiss :D. Ultimele doua sunt josei, da' fie...).

in partea a doua tin sa subliniez ca Naruto si, in special, One Piece (design-ul caracterelor m-au speriat chiar si pe mine cand m-am apucat de el...) NU sunt bune ca anime-uri de inceput.

in partea a treia, i'm out!... da' nu inainte sa urez mult asteptatul:



PS: recomand Trigun. la mine a mers, de ce nu ar merge si la altii? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jun 16 2009, 08:58 PM
Post #98


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



QUOTE(Trickster @ Jun 17 2009, 04:35 AM)
Ha, shoujo sucks :P

*



Blasfemie !!! how dare you two insensible guys :lol:

Apropo de Trigun, it might work. animeul e foarte laudat de critici (de fapt, intr-un top pe care m- am chinuit sa il alcatuiesc bazat pe opiniile criticilor, se afla in primele 10) -desi opinie personala, as zice cam pe nedrept - insa ce-mi place mie are mai putina importanta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Jun 16 2009, 09:14 PM
Post #99


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Mai, acum depinde. Prim anime pentru cine? Pentru o fata de 12 ani? Pentru un tip de 20? Pentru toata familia? Depinde foarte mult cine se va uita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Jun 16 2009, 09:27 PM
Post #100


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



QUOTE
deci, inainte de toate trebuie sa subliniez si eu ideea lui Trickster cum ca shoujo sucks (in afara de Full Moon wo Sagashite, Nana si Paradise Kiss biggrin.gif. Ultimele doua sunt josei, da' fie...).


Ai uitat de Skip Beat, dude. :P

Si eu cred ca ar merge Trigun ca prim anime. Nu a fost primul la mine, dar a fost printre primele. E un anime bun pentru oricine iubeste actiunea.
Eu as mai recomanda Death Note. E un anime care poate trezi interesul pentru anime oricarei persoane.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

10 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:43 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |