Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Kimi Ni Todoke


Kassy
post Nov 12 2010, 08:23 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Titlu alternativ: Kimi ni Todoke: From Me to You, Reaching You
Numar de episoade: 25
Anul aparitiei : 2009 to 2010
Genuri : comedy, romance, shoujo, school
Story: "Kuronuma Sawako is completely misunderstood by her classmates. Her timid and sweet demeanor is often mistaken for malicious behavior. This is due to her resemblance to the ghost girl from "The Ring", which has led her peers to give her the nickname Sadako. Longing to make friends and live a normal life, she is naturally drawn to Kazehaya Shouta, the most popular guy in class, whose "100% refreshing" personality earns him great admiration from Sawako. So when Kazehaya starts talking to her, maybe there is hope for the friendships Sawako has always longed for. Maybe...there is even a little hope for some romance in her future."

Povestea pare putin lenta, dar prezinta o dragoste relaxanta, cute. Poate pentru cei care au urmarit-o cand era inca ongoing a parut destul de enervanta, pentru mine a fost o placere(ma atrage mult genul asta de poveste)
Personajele sunt usor de urmarit, dar oarecum stereotipe (seamana foarte mult cu cele din Yamato Nadeshiko Shichi Henge doar ca prezinta mai multa afectiune), grafica e placuta, coloana sonora okay, nimic special.
S-a anuntat deja ca va exista un al doilea sezon care va incepe din 5 ianuarie 2011 ceea ce m-a facut foarte fericita, sper sa avem parte de mai mult romance, iar actiunea sa treaca mai repede la subiect.

L-a mai vazut cineva? Ce parere aveti despre evoluarea animeului in general si ce efect a avut asupra voastra? xD (sorry daca mai exista un topic pentru acest anime, din moment ce butonul 'search' nu imi functioneaza nu am putut sa ma asigur)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Nov 12 2010, 09:44 PM
Post #2


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Eu am inceput recent manga si am hotarat sa nu ma apuc de anime pana nu ajung cu seria la zi.:P
So, o sa revin cu un review in cateva zile :D (sa treaca numai predarile :( )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Holyatheist
post Nov 12 2010, 10:14 PM
Post #3


Wielder of sarcasm
***

Group: Members+
Posts: 160
Joined: 2-September 10
From: Sibiu
Member No.: 10.001
Points: 420
Gender:



Simpatic....dar nu exceleaza :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Nov 16 2010, 03:55 PM
Post #4


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Nu are topic, am verifica :P .
A fost o serie placuta, dar pe alocuri monotona si cu destul de multe clisee.
Mi-au placut povestile personajelor, dar actiune in sine se misca foarte greu. Finalul e unul deschis, si din ce am mai citit nici manga nu e mai grozav [chiar daca in sfarsit Sawako isi da seama de sentimentele lui Kazehaya, adica nu-si da seama, trebuie ca sa fie impinsa de la spate de ceilalti ce de obicei].
Cred ca principalul lucru care m-a enervat la aceasta serie este faptul ca personajele principale sunt foarte lente, si el si ea sunt graznici cand vine vorba de a citi sentimentele persoanelor din jurul lor...
Grafica a fost draguta, nimic deosebit.
O serie bunicica, dar prea mediatizata la mediocritatea la care s-a "ridicat". Dar stiti cum se spune, gusturile nu se discuta.
Legat de comparatia cu Sunako din Perfect girl evolution, sunt de acord, dar Sawako pare un personaj putin mai cald decat cea din urma care e nebuna de legat XD. Oricum, nu mi-au placut nici una dintre cele doua serii desi ambele sunt foarte mediatizate.


Offtopic: Kassy, poate deschizi un topic si pt. Kaichou wa maid sama ca eu tot imi spun ca fac unul dar ma roade lenea :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Nov 16 2010, 05:02 PM
Post #5


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Agree with you, Tessa. Cea din Perfect girl evolution e super nebuna, nici pe departe personalitatea lui Sawako, dar m-a indignat oricum asemnarea xD
Offtopic: Yep, I'll make one as soon as possible :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jan 5 2011, 05:08 PM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Astazi a aparut primul episod subtitrat din al doilea sezon. Cu toate astea se numeste episodul 0... Am auzit, sau citit, pe anime news network ca vor fi 13... ma rog, au 13 titluri de episoade pana acum cel putin. Sper ca nu au irosit unul dintre ele cu "primul" episod pentru ca as fi dezamagita. A fost o recapitulare, dar foarte draguta, iar cum mie mi-a fost dor de stilul "KnT" mi s-a parut adorabil. Momentan o sa astept sa apara toate episoadele si apoi ma voi uita =D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bysu-Chan
post Jan 6 2011, 03:40 PM
Post #7


This is the life... <3
**

Group: Members+
Posts: 97
Joined: 6-January 11
From: Deva
Member No.: 10.286
Points: 279
Gender:



da mi-a placut animeu foarte mult :D
de abia astept nou sezon :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jan 6 2011, 06:16 PM
Post #8


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Am vazut si eu acum episodul 00 care a fost mai degraba o recapitulare spusa prin ochii lui Kurumi. Eh, nu am mai asteptari, dar sper sa mai dezvolte putin si celelalte doua relatii din serie ca a lui Sawako stiu cum se termina XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jan 6 2011, 06:51 PM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Am observat si eu astazi ca de fapt episodul care se presupunea a fi primul a fost de fapt 00. Eh, ma bucur, nu mi-ar fi placut ca seria sa inceapa cu o recapitulare XP
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jan 28 2011, 04:10 PM
Post #10


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



So annoying...personajele astea sunt dense....cat de incet trebuie sa fi ca sa intelegi gresit tot ce ti se spune? Pe bune, Kimi ni todoke ar fi o serie chiar reusita daca nu ar exagera la capitolul acesta. Deja incepe sa ma plictiseasca Sawako cu "sper ca nu'l deranjez", "sentimentele lui sunt diferite de ale mele"...gah! <.<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sectaro
post Jan 30 2011, 05:58 PM
Post #11


Incepator
**

Group: Members
Posts: 16
Joined: 30-January 11
Member No.: 10.333
Points: 36
Gender:



Am inceput si eu de citit manga-ul .
Pare destul de interesant , artul nu este asa de superb dar povestea , dialogul ii mai da cateva puncte in plus in opinia mea .
Despre anime mam uitat la primul episod si nu mam mai uitat la el ... prefer sa-l citesc .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 16 2011, 11:03 PM
Post #12


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Seria devine destul de cute. E mai putin plictisitoare decat al doilea sezon deoarece de data aceasta chiar stiu ca povestea se indreapta catre o confesiune, dar....dar, dar....ajung asa de greu acolo >.<.
Tot episodul 6 am fost ceva de genul: "so close", but it's not jackpot. Chiar si dupa ce Kazehaya a spus "I like you" she still misunderstood.
Seria asta ar trebui sa se numeasca "Misunderstanding you" nu "Reaching you". Ea nici nu are de ce sa ajunga la el, ca deja e acolo, trebuie doar sa-i inteleaga sentimentele, dar nu ii le intelege. Argh! So frustrating <.<.

Apropo, mai urmareste cineva seria ongoing? Ca vad ca am ramas cam singura pe aici in ultimul timp :( .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post Feb 16 2011, 11:10 PM
Post #13


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Eu o urmaresc teoretic dar sunt in urma cu vreo 2-3 episoade pentru ca devenise prea frustrant... e cute dar deja incepe sa fie din ce in ce mai putin plauzibil si asta ii cam ia din farmec.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 16 2011, 11:22 PM
Post #14


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



True, dar episodul 7 se prevesteste a fi unul cu noroc. Desi o sa te dai cu capul de pereti pana ajungi acolo deoaece concluziile lui Kuronoma sunt dinte cele mai stupide posibile. Presupun doar ca asa cum mangaka-ul de la Naruto trebuie sa manance o paine si tipa care lucreaza la KnT are astfel de necesitati :D .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bysu-Chan
post Feb 17 2011, 08:42 PM
Post #15


This is the life... <3
**

Group: Members+
Posts: 97
Joined: 6-January 11
From: Deva
Member No.: 10.286
Points: 279
Gender:



avand in vedere comentariul foarte sumar pe care l-am lasat cu multa vreme in urma voi comenta unpic acum :D
pai este destul de cute animeul desi povestea foarte comuna
ceea ce chiar nu imi place este ca personajele sunt exagerat de timide(cele principale) si episodul 6 din noul sezon mi-a provocat nervi <_<
inteleg ii greu sa faci o confesiune da nu o lungi o luna numa ca sa zici 3 cuvinte :blink:
in rest nu e chiar rau (actiunea e cam inceata) si este un anime bun pentru timpul liber (cei care au inceput sezonul 2 sa se pregateasca sa se enerveze ma refer la cei pe care ii enerveaza fazele in care o persoana chiar nu intelege ce i se spune :blink: )
@Tessa bine zis ar trebui sa se numeasca "Misunderstanding You"
plus ca sezonul doi este la fel de slow ca primul <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Apr 1 2011, 07:53 PM
Post #16


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Am terminat azi cel de-al doilea sezon si ... MARE dezamagire... adica pentru cel de-al doilea sezon aveam asteptari mai mari...
macar un sarut :(
. Pe langa vesnicele clisee, personajele m-au calcat pe nervi, iar animatia mi s-a parut nedezvoltata... si ma gandesc ca totusi e un anime facut in 2011... eh, de la mine primeste un 9 pt atmosfera si enjoyment, dar daca ar fi sa-i dau nota la sange sezonului, nu cred ca ar trece de 7 :( cu toate regretele...
Ceva ce mi-a placut insa FOARTE mult la acest sezon e openingul pe care il ascult inca de cand a aparut primul episod si nu ma pot satura de el <3
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 13 2011, 11:26 PM
Post #17


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Eu i-am dat 7, pentru ca atata merita!
A fost mai bun decat primul sezon, dar doar pentru ca a fost mai scurt XD. Relatia dintre Kuronoma si Kazehaya se misca mai incet decat un melc in reluare....
Sa nu mai vorbesc de faptul ca in episodul 11 ar fi trebuit sa apara un sarut. Sunt aproape sigura ca in manga se saruta pe plaja. Chiar nu inteleg de ce l-au scos. Poate doar ca sa pastreze ideea de incredibly slow development pana la final. They'll have they're first kiss when they'll be married XD. And they're first sexual experience will be after her father dies.

Eh well, nu prea a meritat efortul, dar am vazut si mai slabe. Poate ca daca ar fi fost printre primele mele anime-uri mi-ar fi placut mai mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kreatur
post May 14 2011, 12:10 AM
Post #18


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



Primul sezon merita un 7 pentru executie, la al doilea nu m-am mai obosit sa ma uit pentru ca stiam ca nu se va intampla nimic. Si fara un posibil development seria asta nu-mi prezinta niciun interes.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post May 14 2011, 06:43 PM
Post #19


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



@Tessa: Tocmai ce am ajuns la zi cu manga si nu a fost niciun sarut. Se sugereaza ceva la sfarsitul capitolului 57, dar inca nu a aparut 58 ca sa pot spune cu 100% siguranta ca s-au sarutat.
Dar, pana la urma, nu asta e ideea povestii >.> Iar tatal ei are dreptatea lui, au 16 ani pana la urma. Anyway, the story isn't about two people hooking up (if you're looking for that, you're watching the wrong series), it's about much more than that si tocmai asta mi-a placut. E puritatea in cea mai dulce forma a sa si, pe langa asta, m-am regasit foarte mult atat in poveste, cat si in personaje (in special Sawako si Kurumi). Sunt de acord ca s-a miscat lent (iar in anime au mai bagat si fillere - oh, the joy; but they were good ones), dar, privind inapoi, cred ca au dezvoltat destul de bine sentimentele si trairile lui Sawako. Sirul de neintelegeri ce nu se mai termina m-a scos si pe mine din minti, but I can relate to that and I understand it perfectly. Ramane intre preferatele mele din categoria romance.
Oh, si endingul celui de-al doilea sezon e superb :wub:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 14 2011, 11:08 PM
Post #20


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



I had my first kiss when I was 16, does that mean I'm impure? XD
Ciudat, eram sigura ca am vazut un sarut prin manga la un moment dat si erau pe o plaja. Oare il confund eu cu altul? @.@
Adevarul e ca l-am citit de mai bine de un an....
Not a single story is about 2 people hooking up, but it's more interesting for me when they do. Si cand nu e nevoie de 36 de episoade ca sa o faca :lol: .
Dar chiar, daca tot ai deschis discutia, despre ce a fost seria asta? o.O
Deoarece ideea ca ea e neinteleasa se cam clarifica prin primele episoade si apoi chiar devine o poveste "about 2 people hooking up" :P .

Oh, si probabil ca spui ca e printre cele mai bune deoarece nu ai vazut inca Hana yori Dango, Honey and Clover, Nodame Cantabile si Victorian Romance Emma. Acelea chiar au fost romance-uri foarte reusite. :P
Dar desigur, poate ca tie iti plac povestile mai statice, donno @.@.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:01 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |