Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Serifii Stelari:)


yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #61


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



am vazut ceva anime, e adevarat mai mult din cele de dupa 90 incoace, dar astea sunt cele care au avut cel mai mare succes la inimioara mea. De exemplu poti sa vezi lista mea cu anime , am vazut 90 % .De atunci am mai vazut destule, mai ales in vacata asta. Dar despre unele nu merita sa vorbesc iar despre altele nici nu vreau pentru ca m-au dezamagit total ( ex. Vampire princess Miyu, Nightwalker ). Despre altele as vorbi dar n-am cu cine. Asa ca aduc si eu in discutie anime-le cunoscute de mai multa lume.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #62


Unregistered









Sidonix, te rog umil sa nu te iei de Fushigi Yugi.stiu ca se spune ca este un anime pt copii, dar sunt (cel putin) trei persoane pe aici care se dau in vant dupa el.Nu ti-ar strica sa-l vezi si tu...
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #63


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



eu, fate , sethi. Sidonix nu se va uita la FY , ca el prefera clasiciide acum 20 ani. Si daca o va face va spune ca povestea e plictisitoare si are prea multe episoade, ca e comercial, etc, etc. Dar macar sa se uite ca sa aiba o baza la afirmatiile sale.
sethi, pe unde ai ajuns cu FY ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #64


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



domsoara.....hmm...cind stiam eu de fugi yugi tu nu stiai ca exista asa ca scutiti-ma de apropouri inutile... :x....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #65


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



in concluzie l-ai vazut sau nu ? E o diferenta intre a vedea un anime si a auzi de el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #66


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Yuki am si eu o intrebare : Cate anime din perioada '85-'96(asta cu indulgenta) ai vazut? Cate clasice? Sau tipa hotulu : Hotii!!! :?
QUOTE
E o diferenta intre a vedea un anime si a auzi de el

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #67


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Yuki am si eu o intrebare : Cate anime din perioada '85-'96(asta cu indulgenta) ai vazut? Cate clasice? Sau tipa hotulu : Hotii!!! :?
QUOTE
E o diferenta intre a vedea un anime si a auzi de el

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #68


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



probabil putine in comparatie cu tine sau Sidonix, iar clasice din punctul vostru de vedere cred ca foarte putine. Totusi am vazut destule. E adevarat ca si eu citesc info pe site-uri despre anime, ma uit la imagini si-mi dau cu parerea dar nu fac afirmatii gen e o porcarie pana nu il vad. Si nici nu am spus ca cele vechi nu ar fi bune. N-am stat sa numar cate anime am vizionat, de obicei ori imi pica mie pata pe un anime si pana nu-l vad nu am liniste sau ma iau dupa ce aud de la alti fani, adica dupa recomandari.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #69


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Yuki ai vazut : GITS, Akira, BGC, KOR, etc...astea-s clasice...astea-s cult..de astea era vorba. Daca povestea nu ma atrage atunci...deci e vorba ca nu prea au poveste de asta tot spunem noi ce spunem.

Apropo.....ziceai ca anime-urile noi nu sunt ciorbe? VAndread e cea mai mare ciorba pe care am vazut-o
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #70


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Nu am vazut vandread ca sa-mi dau cu parerea, dar sin nota 10 un punt tol i-l dau pentru melodia Trust. Nu nu sunt TOATE ciorbe ( asa cum Sidonix le-a numit ) . Pot sa-ti dau zeci de exemple dar ma rezum la unul , pentru ca a luat si premii din cate stiu eu : Evangelion. Sa stii ca pe langa grafica si pe mine ma intereseaza povestea. De exemplu Fushigi Yuugi , Juuni Kokki au un story foarte interesant . Daca voi nu credeti la fel nu inseamna ca si este asa. In plus totul este subiectic nu credeti ? Daca un anime iti place nimeni si nimic nu te poate convinge ca nu e bun. Si e normal sa ne aparam punctul de vedere.

BTW Sidonix , Scorpio a spus despre GITS ca e un clasic printre anime, si a fost facut in 95.
Ce ma nelamureste la voi ( de fapt ma enerveaza ) : in conceptia voastra un anime daca nu e clasic ( conceptie care si ea e putin subiectiva ) inseamna ca nu e bun ? Inseamna ca e doar un produs pentru a face bani ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #71


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Yuki.....in primul rand nu Sid le-a numit ciorbe, ci eu.

In al doilea rand...Evangelion este un exemplu prost dat fiind faptul ca el se incadreaza in categoria anime f. bune si este realizat in perioada mentionata de mine.

Pt. mine(nu pot vorbii pt. Sid) un anime nu trebuie sa fie clasic ca sa fie bun, dar nici sa nu ma plictiseasca cu episoade in plus. Noi luam animele clasice ca etalon, ca anime de referinta, ca o origine a tuturor anime-urilor de azi. Prin faptul ca am vazut atatea vechi putem gasi asemanari, intelesuri si chestii in alte anime pe care poate unii nu le vad. De aceea si eu si Sid criticam atata, pt. avem de unde produce argumente. Ex: Hellsing, Vandread si GW mi-au placut, dar am gasit si minusurile, am vazut asemanari(mai putin la GW) si le critic, dar asta nu inseamna ca nu mi-au placut. Faptul ca ai vazut un anime si ti-a placut, nu-l face un anime absolut, fara greseli sau minusuri, fara asemanari sau copieri. Cand vezi un anime trebuie sa te uiti cu atentie si sa analizezi totul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #72


Unregistered









Way to go, Yuki! :arrow: voi doi sa nu va suparati, dar tre' sa-mi apar persoana de la care a ajuns la mine, prin multe maini, unul dintre serialele mele preferate...FY.Serios, chiar nu v-ar strica sa-l vedeti.
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #73


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Scorpio sper ca nu te superi ca te-am confundat ( e destul de usor , cand aceti aproape aceleasi pareri ). Cand iti place un anime asa cum imi place mie il face un anime absolut si probabil nici nu conteaza minusurile pe care altii le vad, si nici ca spun ca e o porcarie. Poti sa spui orice, dar Gundam seed ramane unul dintre animele la care m-am uitat cu cea mai mare placere, si acest lucru nu se va schimba si de-as vedea zeci de clasice.
Sethi Thanks ^_^. (Sid & Scorpio dupa ce mi-a facut Tasuki o favoare : Lekka Shien !!!! )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #74


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Pentru mine un clasic este un anime ale carui calitati sunt incontestabile (cel putin 90%). Aceasta nu inseamna ca trebuie sa iti placa neaparat ci doar sa ii recunosti calitatile. Plus ca fiecare gen are clasici lui. Deasemenea un clasic trebuie sa aduca o nota de originalitate.
Pentru mine Jin Roh este un clasic si a aparut prin 2000, timpul nu conteaza, doar calitatea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #75


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Ok.
Pleaca omu cateva zile si cand se itoarce vede ca a inceput razboiu fara el .
Cateva chestii :
1. Fushigi Yuugi e cea mai tare serie pe care am vazut-o. Sidonix , sari la mine !!!! Nu ma lasa sa scap !
2. Io am invatat logica in clasa a 9a . Acolo zicea ca daca Scorpio zice mai intai ca Vandread e o mare ciorba , si apoi ca lui i-a placut per total chiar daca a gasit si minusuri , inseamna ca lui Scorpio ii place ciorba . Asta se cheama silogism categorik .
3. Vandread e o ciorba intr-adevar , insa daca ti-a placut Vandread , atunci Fushigi Yuugi nu are cum sa ti se para nasol . Are Vandread la CG in el de ti se face rau , e exact opusul animelor vechi care va plac voua . Spoiala de doi bani , aia e .....
4. Yuki , eu stiu ca in serie , cand incerca Tasuki sa il parleasca pe Amiboshi , il nimerea "din greseala" pe Tamahome , asa ca aveti grija la Kataracta .....
5. Sidonix , nu stiu cate ai vazut tu , nu stiu cate au vazut altii , insa pot sa spun ca Yuki nu ar rezista 3 luni fara sa vizioneze anime .....Hence , nici macar o saptamana.......cred ca asta spune multe , nu ? Deci va dati seama ca asta e o pasiune intensa in cazul de fata . Si sa arunci omului in fata ca pasiunea sa cea mai de pret e o ciorba de doi bani este un lucru care nu se face pt ca singurul lucru pe care il poti face este sa enervezi omu' . Bineinteles , in cazul constientizarii , treaba asta devine deformare profesionala , dar nu cred ca e cazul.
6. Sidonix si Scorpio , nu stiu daca pe voi va intereseaza sa vedeti Fy , probabil vi s-ar parea o pierdere de timp , insa io sunt invatat sa cred caoameni sunt buni pana la proba contrarie ; generalizand , atata timp cat voi ziceti ca KOR e misto si io nu l-am vazut , nu va contrazik ; chestia asta e valabila si pentru cei ce n-au vazut FY insa , nu ? Ca atare , lucrul pe care mi-l doresc cel mai muklt in momentul de fata este sa fac rost de toate clasicele voastre si sa le vizionez , ca apoi sa imi pot spune o opinie .
7. Ma mai gandesc si cand mai imi vine vreo idee mai scriu :)

PS> Misto Serifii Stelari , Sethi a avut o idee geniala sa faca topikul asta . Felicitari Sethi !!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #76


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Fate .... ntz ntz..pai cind invatai tu espre silogism si implicatii intr-a 9-a....eu eram la alt nivel boy.........si dupa cum vad in gindirea ta inca esti tot la acelasi nivel....daca tu consideri ca eu o sa dau importanta la o discutie inutila despre ceva care nu ma intereseaza...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #77


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Yuki...ridicarea unui anime la rangul de anime absolut este eronat. Nu poti sa spui asa ceva despre orice anime si mai ales nu poti spune asemenea lucru despre un anime in general. Nu exista anime absolut. Este doar o preferinta o inpresie. Asa cum Fate a ridicat KEnshin la rang de BEST ANIME EVER si pe urma l-am facut sa inteleaga ca este BEST ANIME VAZUT DE EL asa as vrea sa te fac si pe tine sa intelegi ca ce-ai vazut tu este best anime pt. tine nu pt. toti.

Fate....nu mai fa legatuti logice...total ilogice :? Faptul ca-ti place un lucru nu inseamna ca acel lucru nu are defecte, defecte pe care trebuie sa le recunosti. Si nu fii asa sigur ca o sa-mi placa FY.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #78


Unregistered









>>>>> Yuki, aici Scorpio cam are drepate.Viata ne invata ca nu exista perfectiune, lucru perfect valabil si in anime.Intodeauna va aparea ceva mai bun.
>>>>>Scorpio, trebuie sa recunosti ca te-ai contrazis singur la faza cu "Vandread e ciorba"

>>>>>ALL:Si nu va mai luati de FY!Am mai spus asta, nu?
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #79


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Sethi n uma mai repet credeam ca m-am facut destul de explicit... :?

Apropo....ce crezi ca rezolvi prin a spune
QUOTE
Si nu va mai luati de FY!

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #80


Unregistered









Incerc sa va fac sa va schimbati atitudinea fata de el! :roll:
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 05:16 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |