Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

7 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dracologie


Chris
post Feb 3 2004, 01:24 PM
Post #1


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Dragoni

Am luat multe informatii din multe carti din multe librarii, iar daca oamenii cred ca eu am pus aceasta descriere aici pentru a dovedi ca dragonii au existat, imi pare rau pentru voi dar gresiti, intrebarea nu e daca ei au existat sau nu... ci daca inca mai traiesc... azi in lumea noastra moderna.
Aceasta intrebare va fi probabil misiunea vietii mele, dar nu va faceti griji, undeva, o persoana stie raspunsul... tot ce trebuie eu sa fac este sa o gasesc pe acea persoana.

Anatomia Generala a Dragonului

Dragonul este o reptila homoiotermica. Cu alte cuvinte este o reptila cu sange cald. Aceasta caracteristica il ajuta sa se adapteze cu usurinta diferitelor climate din largul lui habitat si sa poata fi activ si ziua si noaptea deoarece nu are nevoie de caldura soarelui, ca celelalte reptile.
Deobicei dragonul are aripi, iar oasele acestora sunt goale pentru a putea fi mai usor. Exista dragoni, supravietuitori antici, cu picioare mai scurte si fara aripi. Acesti rari supravietuitori sunt foarte inteligenti si foarte agresivi, si apartin unei rase individuale cunoscute sub numele "Worms of th Deep"(Ramele adancurilor), deoarece acestia se gasesc in caverne, grote, ruine si pesteri. Aceasta rasa era la un pas de extinctie. Dragonii sunt creaturi ce traiesc sute de ani,
dupa cum s-au gasit pe manuscrisuri, dar nici unul nu a murit de batranete, ci de anumite accidente, boli sau de cei mai mari inamici ai lor OAMENII.

Scheletul

Dragonul este cea mai mare creatura ce poate zbura. Pentru a-si mentine gigantul corp in aer, trebuie sa aiba un schelete diferit de reptilele din zia de azi, cu care este confundat dragonul.
Oasele aripilor sunt fixate pe umeri, pentru a putea mentine o greutate atat de mare ce o constitue muschii aripilor; iar aceasta necesita un sistem articulator nemaivazut la alte reptile. Oasele erau foarte dure dar si usoare.

Muschii

Sistemul muscular este fascinant... si tot odata foarte complicat. Puterea unei muscaturi este estimata la circa 2 tone pe cm cub. De fapt, dragonii sunt creaturi foarte puternice, acestia putand cara foarte mult... cat timp sunt pe pamant, dar in aer nu pot cara mai mult de 1/2 din greutatea sa.
Musculatura membrelor inferioare si posterioare face ca dragonul sa nu poata alerga, sau sa prinda viteze prea mari pe pamant, dar asta nu inseamna ca nu poate merge. Dragonii fara aripi, insa, pot alerga.

Solzii

Dragonul este acoperit aproape complet de solzi. Singurele parti neacoperite de aceasta armura sunt gatul si burta. Pentru a-si proteja aceste zone, dragonii isi lipesc bijuterii(pietre pretioase), cu ajutorul salivei ce are proprietati adezive pe care le secreta cand este flamand, astfel formandu-si o armura foarte frumos colorata si stralucitoare.
Solzii sunt pentagonali si au forma unei lacrimi. Dragonul isi poate "zburli" solzii, deobicei cand este nervos. Datorita grijii fata de sine. dragonul reuseste sa-si tina solzii, pielea si bijuteriile foarte curate. In pozitie normala, datorita unei cavitati la suprafata interioara, solzii stau unul peste altul lasand foarte mult loc de miscare.
O substanta foarte bogate in minerale, secretata la nivelul pielii, solzii sunt foarte tari, aceasta dandu-le si culoarea solzilor.
Dragonii nu naparlesc, asa cum fac serpii sau alte reptile, ci pe masura ce cresc, solzii sunt inlocuiti de alti solzii, fenomen asemanator cu cel al inlocuirii dintilor la mamifere.

Culoarea

Este imposibil sa fac o lista cu toate culorile prezente la dragoni, dar acestea se impart in 3 categorii mari:
-Albastru: de la negru pana la argintiu si la bleo.
-Rosu: de la rosul cupric pana la negru rosiatic si rosu inchis.
-Verde: in care sunt incluse toate nuantele de verde si galben, maro sau ruginiu.
Desi aceste culori nu sunt niciodata combinate, pot fi gasite si 2 sau mai multe pe acelasi dragon. Aceste culori sunt gasite intotdeauna stralucitoare sau metalizate, cand dragonul este sanatos, si opace sau sterse cand dragonul este bolnav. Tot cu ajutorul culorii sunt si cunoscuti de catre oameni anumiti dragoni ca: Ancalagon cel Negru, Smaug cel Auriu, Spars cel Verde, Shooting Star cel Rosu si Blizzard cel Albastru.

Clasificare(1) si Evolutie

Multi se intreaba in ce clasa poate fi catalogat dragonul. Dragonul nu poate fi considerat reptila deoarece are sange cald si sunt activi pe tot parcursul anului, nu pot fi nici mamifere deoarece fac oua si nu produc lapte, si nu pot fi nici pasari deoarece au solzi si 3 perechi de membre. Dar cu toate acestea, dragonul are cate ceva din fiecare aceste clase:
-Pasari: oase goale, depun oua.
-Reptile: depun oua, au solzi.
-Mamifere: inima cu patru camere, prezinta toate tipurile de dinti.
-Neidentificat: au 6 membre(2 perechi de picioare, 1 pereche aripi).
Astfel, dragoni au propria lor clasa.

Ideea de evolutie cea mai plauzibila este aceea ca inca de la separarea drumurilor animalelor, cand au aparut dinozaurii, mamiferele, au aparut si dragonii fara aripi. Dupa cateva milenii, dragonilor le-au aparut si aripi. Odata cu disparitia dinozaurilor, au disparut si dragonii, dar dupa cum se vede, au ramas cateva exemplare in viata si in ziua de azi.

Clasificare(2) dupa element

Foc
"Arma" dragonului, puterera de a scuipa foc sau alt element nu este magica si apare din senin, explicatia este un mai stiintifica. Cand mancam, corpul nostru separa mancarea in mai multe substante, iar una din acestea este metanul(CH4), dragonii spre deosebire de om, inmagazineaza acest gaz in un fel de "plaman", unde va fi amestecat cu fosfor(P4) ce are proprietatea de a lua foc la contactul cu aerul. Cand dragonul vrea sa scuipe foc, compusul este eliberat in plamani, de unde va fi scos afara cu putere foarte mare, iar la aprinderea fosforului, se aprinde si metanul.

Gheata
Unii dragoni scuipa un curent de aer foarte rece, iar explicatia acestei cauze sta tot in alimentatia animalului. In urma unor reactii chimice din stomac, mancarea se va descompune in nitrogen(N2). Gazul este compresat de muschi foarte puternici, acesta ajungand apropae de starea de lichefiere. Cand dragonul vrea sa elibereze gazul, acesta este eliberat in plamani, de unde va fi scos afara, iar la contactul cu aerul se decompreseaza la o viteza extrem de mare, astfel rezultand o temperatura de sub -75 * C. Tot ce este in calea curentului, este ingetat aproape instantaneu, astfel rezultand o moarte mai lenta.

Acid
Cea mai usoara explicatie este la dragonul cu acid. Dupa cum stiti, pentru a descompune mancare, stomacul secreta acidul gastric. Acest dragon s-ar parea ca are un organ, o glanda ce produce cuajutorul acestui acid, unul mai puternic, probabil acid clorhidric(HCl). Aceasta arma se pare a fi foarte eficienta, deoarece nu poate fi oprita nici de cele mai bune armuri facute de om.

Pentru celelalte "arme" folosite de dragoni, folositi acelasi tip de gandire, si faceti legatura intre mancare, si element. Dupa cum vedeti, dragonul secreta aceste substante in urma hranii, daca animalul este flamand, el poate ramane fara "combustibil".

Reproducerea

Organele sexuale la dragoni sunt interne, astfel neputand afla daca un dragon este femela sau mascul doar uitandu-ne la el. Diferenta in tenta de culori si comportamentul in genreal ne poate da de inteles despre sexul animalului.
Dragonii depun oua precum pasarile si reptilele. Aceste au o coaja foarte tare, dar aceasta se subtiaza pe masura ce venirea puiului pe lume se apropie. Se presupune ca este nevoie de circa un an pentru ca puiul sa se nasca. Coaja oului este bogata in calciu, iar aceasta este primul lucru pe care puiul il va manca la nastere.
Actul imperecherii este cunoscut sub numele de Dragon-Slide(nu are rost sa traduc, suna mult prea bine in engleza :D ). Cei doi parteneri zboara la o altitudine foarte mare dupa care se "imbratiseaza", isi inchid aripile, si cad in gol pana aproape de pamant, unde isi deschid aripile si aterizeaza. Astfel de ritual este gasit numai la dragoni deoarece ei adora viteza si riscul, adaugandu-le astfel placerii actului sexual in sine.

Societate

Dragonii traiesc o viata solitara, astfel tinand foarte mult la prietenii pe care si-i fac, fie ei oameni, elfi, sau chiar alti dragoni. Dragonii isi petrec marea parte a timpului explorand, terorizand sate sau ajutand oamenii. Datorita raritatii lor si a imensei puteri, dragoni sunt considerati ca cele mai puternici creaturi. Dragonii traiesc pe cele mai mari piscuri, in cei mai inalti munti, in paduri, in ruine, locuri ferite de populatie.
Se presupune ca dragonii au un consiliu format din cei mai batrani, cei mai puternici si cei ce au o trasatura unicata(fie au puterea electricitatii, fie au culori nemaivazute, fie au puterea metamorfozei, etc.) care ii conduc, sau cel putin ii sfatuiesc, iar acestia se numesc Ancient Dragons.

Dragonii si omenirea

Initial, dragonii erau intr-o continua lupta cu oamenii, elfii, dwarfii, orcii, si alte rase, deoarece nu puteau intelege de ce omenirea era foarte atrasa de distrugere. Dorinta muritorilor de cunoastere si de putere obtinuta prin forta facea ca dragonii sa-si tina distanta fata de oameni, acestia astfel neputand obtine nimic. Astfel, misterul dragonilor era tinut in ceata.
Cu timpul, dragonii au inceput sa fie interesati in ce priveste omul sau puterea lui de a crea bijuterii ( :twisted: ), astfel interactionand cu acestia si ajutandu-i pe cei ce urmau acelasi tel cu al lor. Apogeul cunostintelor oamenilor despre dragoni si reciproc s-a numit Evul Mediu (Dark Ages), o perioada in care aproape toate creaturile doreau absolutul, dand nastere la cei mai puternici magi, cavaleri, dragoni sau alte creaturi create de acestia.

Dragonii si bijuteriile

Dragonilor le plac FOARTE mult bijuteriile in special aurul si argintul, si-i place sa le colectioneze. Nu-i place sa confectioneze singur obiecte sau artefacte, preferand cu mult mai mult munca intelectuala. Feluri in care el obtine aceste obiecte si pietre sunt diferite, fie prin metode bune sau malefice: furt, targuire, frauda, cumparare, recompensa... dar intotdeauna le obtine de la cei mai slabi ca el, deobicei oamenii.
Setea pentru bijuterii nu se opreste niciodata, si nu are un singur obiect preferat in colectia lui. Cutoate ca nu-i place sa-si micsoreze colectia, el daruieste bijuterii si celor mai mici, astfel creandu-le instinctul de posesiune si dorinta de obiecte pretiaose. Dragonul isi pastreaza comoara in locuri deschise, deobicei in mijlocul celei mai mari camere. El tine evidenta tuturor obiectelor ca o pasare care stie cate oua are, astfel stiind cand o bijuterie ii este furata. Dragonii dorm pe paturi facute numai din obiecte pretioase tari si materiale fine ca matasea.
O alta teorie ar fi cea ca dragonii pot intra in un anumit contact atunci cand ating anumite pietre pretioase astfel dandu-le anumite proprietati magice din care se fac artefactele. Se spune ca isi inmagazineaza o parte din puterea lor in ele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Mar 13 2004, 07:29 PM
Post #2


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Am vazut ca nu toata lumea considera ca dragonu este arma absoluta, dar dupa parerea mea, nici macar magia nu poate distruge aceasta creatura. Cei care distrug aceste creaturi trebuie sa fie in numar mare, altfel e degeaba.

In anime trebuia sa iasa si cativa eroi in evidenta, si cel mai bun mod era, evident, prin a distruge un dragon...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Apr 3 2004, 10:27 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



si unde anume crezi ca ar mai putea exista?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Apr 5 2004, 07:18 PM
Post #4


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



In muntii, padurile, apele si alte locuri de pe planeta asta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Apr 15 2004, 11:26 AM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



munti sau paduri inteleg...dar ape? oricum, din alea mai ascunze, de prin locuri izolate... sau nepopulate.Sau ai auzit de cazuri raportate din locuri cu ceva populatie?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Apr 16 2004, 06:17 PM
Post #6


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Pai sunt si dragoni de apa... poti sa vezi in Record of Lodoss War, este unul din cei 5 ancients...

In realitate sunt prea putine sanse sa existe, insa eu zic ca exista, dar aici vb despre Dragonii din anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Sep 21 2004, 08:52 AM
Post #7


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Yeah nice going cu dragonii. Cred ca deja shtii ca dragonii, cei mai batrani, pot sa ishi schimbe culoare in "sezonul de imperechere" pentru a impresiona. Iar dragonii tineri pot sa "scuipe" de la 3 pana la 5 ori flacari, in schimb cei in varsta de la 5 pana la 10 ori. :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Forbin
post Sep 21 2004, 03:02 PM
Post #8


Abhorrent Admin
Group Icon

Group: Admin
Posts: 75
Joined: --
From: (don't look behind you)
Member No.: 365
Points: 666
Gender:



lol

foarte frumos despre dragonii din anime, frumos adunate explicatiile cele mai plauzibile (desi inca au probleme cand le pui sa se conformeze realitatii, sunt foarte bune pt orice univers inventat)
am intalnit o explicatie super plauzibila in Discworld-ul lui Terry Pratchett... in fond, el are numai explicatii plauzibile... iar cand a introdus dragonii in lumea lui, trebuiau sa respecte legile (ce e drept, tensionate de magie) fizicii. merita sa citesti, macar "Guards! Guards!".

sper doar ca glumesti in ce priveste existenta dragonilor in realitatea *aceasta*, adica cea in care ne traim viata de zi cu zi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Sep 21 2004, 03:20 PM
Post #9


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Forbin ma gandesc ca glumeshte. Crezi ca daca existau dragoni eu eram in fatza computerului? Eram probabil de mult cina unuia dintre ei, pentru ca a trebuit sa merg sa-i caut in lumea larga shi cand i-am gasit am vrut sa-i dresez. Dar pacat ca nu exista... So mareeeeeeeeee pacat... /cry I love dragooooooooons! :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Oct 1 2004, 07:14 PM
Post #10


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Exista dragoni Forbin, in realitatea mea... :P :D eu sunt unul dintre ei, un metamorphos :twisted:

Dragonii, elfii si magia sunt esenta fantasyului pt mine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Oct 2 2004, 08:21 AM
Post #11


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



:D Nice goin` Chris... So you are one of the noble ones... How pewtty! ;) :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post Oct 2 2004, 09:53 AM
Post #12


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



ma intreb de ce nu le spuneti balauri. "dragon" este un nume imprumutat din engleza. suna mai bine, dar daca avem si noi un nume pentru creatura respectiva, de ce sa nu il "promovam"? mie si balaur imi suna impresionant /love :twisted: :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Oct 2 2004, 01:39 PM
Post #13


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



QUOTE(momotaro)
ma intreb de ce nu le spuneti balauri. \"dragon\" este un nume imprumutat din engleza. suna mai bine, dar daca avem si noi un nume pentru creatura respectiva, de ce sa nu il \"promovam\"? mie si balaur imi suna impresionant  /love  :twisted:  :twisted:


Pentru ca dupa cum zicea un dragon, numele lor vine de la constelatzie numinta DRACO, de aia e dragon shi nu balaur. Nu este constelatzia Balaur... :P :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Oct 2 2004, 07:47 PM
Post #14


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Frumos Demona, spoken like a true Dragoness !!! :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Oct 2 2004, 09:45 PM
Post #15


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Ma gandesc cate locuri de pe planeta sunt atat de ascunse incat nici azi nu au fost explorate in mod corespunzator.Cate locuri care corespund legendelor.Pt inima inocenta aceste locuri pot reprezenta locul unde fiinte mistice se pot ascunde.
E frumos sa crezi sau macar sa visezi la creaturile fantastice pentru are timpul nu inseamna nimic,ascunse undeva in inima lumii gata sa renasca din clipa in clipa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Oct 2 2004, 10:41 PM
Post #16


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Aham. Si mie imi place sa cred ca exista dragoni. :pachi:

Exista multe locuri neexplorate pe pamantul asta. Imi vine in minte romanul "Calatorie spre centrul pamantului". Poate ca exista cu adevarat pesteri enorme care duc spre maruntaiele pamantului, asa cum sunt descrise in romanul lui Verne.

Dragons are cute!!! :weee:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Oct 3 2004, 08:54 AM
Post #17


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



You call my signature cute?Weird!
Ain't this guy the cutest thing?
[img]http://www.anime-club.ro/modules/coppermine/albums/userpics/10035/normal_Augen%5B1%5D.jpg[/img]

Oricum orice legenda are o premisa reala asa ca nu m-ar mira un scenariu gen Reign of fire...film care nu prea mi-a placut dar merge.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Oct 4 2004, 09:57 AM
Post #18


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Awwww, mie toate animalele imi plac (bine, paianjenii nu imi plac pentru ca sufar de arahnofobie, deci nu se pune). Si daca ar exista dragoni, as infiinta un centru de plasare pentru ei... Saracutii!! Nu mi-a placut ca in Reign of Fire erau rai. Dar ce zici de Dungeons and Dragons? Acolo erau buni la inima si micuti si draguti! /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post Oct 4 2004, 10:06 AM
Post #19


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



Demona

[quote]Pentru ca dupa cum zicea un dragon, numele lor vine de la constelatzie numinta DRACO[/quote]

You make me rofl :D and it feels just right. Nu ti se pare cumva ca dragonul respectiv era englez? :D :D Lolozauri. Dar tu de ce crezi ca in povestile noastre cu feti-frumosi si cosanzene avem balauri si nu dragoni? Iti spun eu de ce: pe vremea aia nu exista connex sa ne conecteze cu lumea :D :D :D :D

Apropo de reign of fire: Poate ca unora nu le place ca acolo dragonii erau rai, dar sincer sa fiu, pana acum nu am vazut reptile inteligente, si daca ne luam dupa scenariul conform caruia dragonii (sau balaurii cum imi place mie :P) au evoluat din reptile ... ar trebui sa fie exact ca cei din reign of fire: primitivi, posesivi, instinctuali. Ca sa fie buni, cu puteri supranaturale, trebuie sa fi aparut din senin. :P

M.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Dec 9 2004, 02:08 PM
Post #20


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



momotaro, dragonu` nu era englez, da` vocea lui era. Anyway, pentru ca din pacate aceste creaturi nu exista, se numesc DRAGONI. Daca existau, probabil, erau numiti, BALAURI, SHERPI, DINOZAURI sau cin` shtie ce alte chestii. And second... Fiecare le zice cum vrea el/ea. :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

7 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 11:37 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |