Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Fairy Tail, Interesant?


IceJack
post Mar 13 2011, 02:39 PM
Post #1


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Nu stiu de ce nimeni nu a mai facut un topic despre animeul asta asa ca o sa incep eu, mai ales ca fiind in aceeasi oala cu Bleach si Naruto (pe care nu le suport) a reusit printr-o magie nesimtita sa ma prinda complet.

http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=6662

Cu un fundal muzical superb,o poveste decenta, personaje interesante, umor bun si multa atentie la detalii si dezvoltarea personajelor e usor sa sari peste partile sub standard cum ar fii sange inexistent ,mortii aproape inexistente (sunt cateva dar rare), Natsu fiind solutia suprema dupa ce isi ia bataie (what else is new?), lungirea scenelor de lupta cu pregatiri de atacuri, intotdeauna e un bad guy mai mare si inca cateva. Dar, nu e singurul care face asta(pana si in Stargate stiai ca SG1 o sa castige) si ce conteaza (in cazul de fata, drumul parcurs nu sosisrea) este facut cu cap.

Ni se arata de ce personajele se comporta cum se comporta si le vedem cum evolueaza si se schimba. Si ce daca nu moare nimenii si toti au sansa sa se reformeze, nu asta e una din ideeile centrale ale animeului? Si daca rezultatul devine din ce in ce mai repetitiv se balanseaza cu evolutia personajelor si multitudinea de personaje introduse. Ramane de vazut pana cand, dar dupa 69 de episoade eu nu am decat o plangere: De ce nu e episodul 70 gata? :lol:

Cred ca e cel mai aproapiat anime care poate sa emuleze succesul Stargate SG 1 sau DBZ.
(Pana la urma nici Batman nu omoara criminalii cu care se bate.)

Nu e pentru toata lumea, dar 4 episoade tot as zice sa vedetii, poate o sa va placa.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Mar 13 2011, 08:35 PM
Post #2


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



QUOTE(IceJack @ Mar 13 2011, 02:39 PM)
Nu stiu de ce nimeni nu a mai facut un topic despre animeul asta
*


Am considerat ca nu merita mentionat, povestea are mai putin sens si este mai prosteasca decat in oricare din naruto, bleach etc. It's magic so anything goes. Ca fan al genului magic, fantasy pot spune ca mi se pare cea mai idioata prezentare a magiei.
Ideea de dumb main character care isi ia bataie apoi hopa ii bate pe toti e dusa la noi extreme. Pentru ca nu exista nici un fel de reguli sau limitari la care sa te raportezi luptele nu arata nimic interesant. Singurul lucru ce l-ar putea ridica ar fi prezentarea personajelor ce pot spune ca este cat de cat decenta, dar este inabusit de toate celelalte elemente care sunt la pamant.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Mar 14 2011, 06:13 AM
Post #3


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



QUOTE(elpreda @ Mar 13 2011, 08:35 PM)
Am considerat ca nu merita mentionat, povestea are mai putin sens si este mai prosteasca decat in oricare din naruto, bleach etc. It's magic so anything goes. Ca fan al genului magic, fantasy pot spune ca mi se pare cea mai idioata prezentare a magiei.
Ideea de dumb main character care isi ia bataie apoi hopa ii bate pe toti e dusa la noi extreme. Pentru ca nu exista nici un fel de reguli sau limitari la care sa te raportezi luptele nu arata nimic interesant. Singurul lucru ce l-ar putea ridica ar fi prezentarea personajelor ce pot spune ca este cat de cat decenta, dar este inabusit de toate celelalte elemente care sunt la pamant.
*



Un pic cam impocrit nu crezi (si apreciez ca numai tu putea sa incepi un topic despre Fairy Tail), vrei sa spui ca Naruto sau Songoku de ex. sunt diferitii de Natsu (sub nivelul de actor diferit)? Personal mi se par foarte asemanatori, desi pe Naruto l-am urat de cand l-am vazut, motiv pentru care nu prea pot compara povestiile intre ele.
Avand in vedere ca eu nu am vazut nici Naruto si nici Bleach te rog sa imi explicii superioritatea povestii acestor anime.

Si cum nu ma pot considera decat un fan Fantasy, si unul lejer la acest gen, te rog sa ma luminez cu privere la magiile super inteligente din alte anime, eu personal nu prea am dat peste asa ceva in zecile de anime ce au legatura cu magia pe care le-am vazut, dar poate sunt eu mai uituc.

Si daca tot suntem aici care sunt aceste elemente care sunt la pamant? Doar nu te asteptii ca un asa raspuns vac sa imi fie de ajuns nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Mar 14 2011, 11:33 AM
Post #4


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



It seems I stepped on a landmine.
QUOTE(IceJack @ Mar 14 2011, 06:13 AM)
apreciez ca numai tu putea sa incepi un topic despre Fairy Tail
*


Unde am spus asa ceva? Tot ce am spus este de ce nu am deschis eu un topic pana acum, mi-ar fi fost cam greu sa vorbesc in numele altcuiva. Probabil ca urmatoarea persoana ne va spune si ea un alt motiv.
QUOTE
vrei sa spui ca Naruto sau Songoku de ex. sunt diferitii de Natsu

Nu, nu sunt, si tocmai asta este downside-ul lui Natsu, aproape ca vad repetarea acelorasi scene, cu exceptia ca aici sunt intr-un setting mult mai slab, poate fara unele wise cracks. Cum ar putea sa mai imi placa asa ceva?
QUOTE
te rog sa ma luminez cu privere la magiile super inteligente din alte anime

Toata prezentarea care ii se face magiei este la inceput unde spune ca pur si simplu "este", transforma ceva interesant si misterios intr-o banalitate, nu are nici un fel de reguli, de ce exista, ce o produce, cum apare, accepta orice aberatie fara sa mai fie nevoie sa o explice pentru ca e "magie". In astfel de situatii inceteaza sa mai fie magie si devine lame crap.
Un exemplu de anime ce isi prezinta foarte bine "magia" este FMA. Relizez ca sunt 2 animeuri complet diferite, tot ce vreau sa compar este modul in care isi prezinta magia/alchemia. Un alt exemplu ar fi Shakugan no Shana, exista o chestie gen mana in cazul asta, desi nu este necesar (aka alchemia), exista niste reguli pentru cine o poate produce, ce fel de magie si cum. Nu zice nimeni ca trebuie sa aibe manual de instructiuni, dar sa existe macar o oarecare ordine de idei.
QUOTE
Avand in vedere ca eu nu am vazut nici Naruto si nici Bleach te rog sa imi explicii superioritatea povestii acestor anime.

E cam mult spus superioritate, nici astea nu sunt cele mai stralucite, dar au macar o tinta in poveste, au un motiv pentru inceput, indiferent cat de bun o fi el : satul e distrus de un demon, castigarea celei mai mari comori dorite de toata lumea, familia este atacata, salvarea cuiva, etc. , pe cand in Fairy tail nu exista nici un inceput ( e doar Lucy care se plimba si vrea sa devina vrajitoare) si nu are nici o tinta pe termen lung, indiferent cat de idioata ar fi ea.
QUOTE
Si daca tot suntem aici care sunt aceste elemente care sunt la pamant?

In primul rand cele care le-am mentionat mai sus; chiar daca ar mai avea si parti bune sunt acoperite de acelea.
Also, voice actingul lui Happy este freaking annoying.
Se pare ca muzica a fost un factor care te-a influentat foarte mult. Desi nu pot spune ca nu mi-a placut, nu m-a atras la fel de mult.
Deja I-am acordat mai multa atentie decat merita asa ca ma voi opri aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Mar 14 2011, 12:34 PM
Post #5


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Elpreda, regret, dar daca to doar asta ai vazut in Fairy Tail, e deja prea tarziu.

Fairy Tail este cu mult superior lui Naruto si Bleach, prin simplul fapt ca absolut toate personajele principale, cat si cele negative sunt extrem de bine conturate, stim intrega motivatie (care nu se rezuma la "I'm just evil, lol). Te face sa-ti pese de toti, nu doar de 1-2 personaje, iar tema principala este mult mai pregnanta. Doar One Piece are acelasi nivel al temei de prietenie.


"E cam mult spus superioritate, nici astea nu sunt cele mai stralucite, dar au macar o tinta in poveste, au un motiv pentru inceput, indiferent cat de bun o fi el : satul e distrus de un demon, castigarea celei mai mari comori dorite de toata lumea, familia este atacata, salvarea cuiva, etc. , pe cand in Fairy tail nu exista nici un inceput ( e doar Lucy care se plimba si vrea sa devina vrajitoare) si nu are nici o tinta pe termen lung, indiferent cat de idioata ar fi ea."

Wow, nu ai fost atenta la absolut nimic. Cate episode ai vazut? Unul, doua? Acum pe bune, cum poti sa spui ca nu exista poveste, si ca Lucy vrea "doar sa devina vrajitoare". In primul rand, Lucy este deja vrajitoare. Apoi, nu ala e scopul ei. Daca te-ai fi uitat mai cu atentie, ai fi prins aluziile la problemele ei de familie. Tinta pe termen lung este misterul disparitiei dragonilor, pecum si inviarea lui Zeref.

Macar ai bunul simt de a te informa inainte sa acuzi o serie ce e intr-un fel sau altul.


Acum. luptele in Fairy Tail sunt MULT mai bune decat in oricare alt shounen, pentru ca nu dureaza 30 de episode o lupta (Bleach, Naturo, One Piece). Sunt scurte, sunt dinamice, si nu te plictisesc.

http://www.youtube.com/watch?v=lJA7AudKvzk
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Mar 14 2011, 02:20 PM
Post #6


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



E posibil sa fii vazut o tenta de vanitate in "Am considerat ca nu merita mentionat" unde nu era una, caz in care imi cer iertare.

Deci e in regula pentru, naruto de ex sa il copieze pe Songoku care cine stie pe cine a copiat dar nu e in regula ca Natsu sa il copieze pe Songoku? Nu inteleg ce vrei sa spui. Pana la urma sunt sute de cazuri de personaje care copieaza unul de la altul in anime si in filme.

Teoretic, o lume ce a avut magie mereu ar considera magia ca ceva normal, nu ceva special, doar oxigenul nu e ceva normal si banal pentru noi? Mai ales cand lumea poate sa cumpere magie de la magazin, e clar ca magia nu e ceva atat de rara ca in FMA din cate am vazut eu (cateva ep ici si colo si Brotherhood).

Dar daca e sa o luam asa eu nu am vazut niciodata ce anume da ei in schimb pentru magiile normale pe care le fac, doar nu zic ei ca pentru fiecare lucru trebuie un schimb pe masura? Asa ca ce da tipul de ataca cu statuii propii in schimbul zecilor alea de statui pe care le face la fiecare batalie (As far as i can see)?

Fiecare lume are regulile ei, de ex in The Legend of the Legendary Heroes magia nu numai ca e tot banala dar si efectele ei in razboi, cu toate ca sunt devastatoare (si spintecatoare) sunt considerate ceva normal tocmai pentru ca rezultatul a tot fost vazut de cand a fost folosita magia prima oara ca arma.
Daca magiia ar fii aparut dintr-o data in lume fara sa fie cunoscuta de majoritatea populatie atunci inteleg de ce nu ar fii ceva banala. In Fairy Tail Dragon Slaying Magic e ceva rar (or so they say) dar se stie ca exista, doar nu multii au reusit sa il vada.

Pai cum vrei sa fie o ordine de ideii pentru ceva care e, magicienii pur si simplu stiu ce trebuie sa faca pentru un anume rezultat, de ex. Gray foloseste ambele mainii pentru ca maestrul lui l-a invatat ca e nevoie de ambele maini pentru a crea magie puternica. Doar pentru ca noi nu stiim regulile nu inseamna ca il lumea respectiva nu exista, doar nu a venit nimeni sa foloseasca fraza de "as you know" ca sa ne explice cum merge treaba.

La restul vad ca DmonHiro a raspuns bine asa ca nu o sa mai continui.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BlackHand
post Mar 14 2011, 03:49 PM
Post #7


They see me (t)rollin'... They hatin'
***

Group: Members+
Posts: 187
Joined: 25-October 05
From: Cluj
Member No.: 1.897
Points: 210
Gender:



Am vazut doar primul episod. Mi s-a zis si ca ar fi cel mai slab. Avand in vedere ca mi-a placut, restul pare cu atat mai promitator. Voi reveni cu pareri mai complexe.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Mar 14 2011, 04:31 PM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Apropo, zic ca ne-au fost prezentate destul de multe reguli, precum si ce se intampla daca nu le respecti.

1. Ice Maker magic necesita ambele maini. Daca folosesti doar o mana (precum Lyon), risti sa-ti iasa o magie instabila.
2. Forbidden magic, e forbidden cu bun motiv. Am vazut ce se intampla daca folosesti Iced Shell. Abyss Break este si ea interzisa. din cauza ca ataca indiscriminant. Nu stim daca are si efecte adverse precum Iced Shell.
3. Fairy Law este extrem de complexa, si variaza de la individ la individ.
4. Dragon Slayers pot absorbi elementul lor, dar am vazut ce se intampla daca inceaca sa absoarba alt element. SI in plus, chiar TREBUIE sa stiu cum functioneaza fiecare varaja? Suntem atat de chiori incat nu putem sa vedem efectul? Da, alea mai abstracte (ca ce a lui Midnight) trebuie, si sunt explicate.

Doar pentru ca nu este explicata FIECARE VRAJA IN PARTE (iar ma uit la voi, Bleach si Naruto) nu inseamna ca nu sunt reguli.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Mar 14 2011, 05:08 PM
Post #9


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Sunt la curent cu toate episoadele. Da, Lucy voia sa devina o vrajitoare _mai buna_ , adica sa intre intr-un guild, am exagerat cand am spus ca nu are chiar nici o linie a povestii, cat despre luptele scurte si dinamice... unii (de exemplu eu) le prefera asa luuungi. Dar ce a pus capac e ca nu am putut sa suport banalizarea magiei. And I can't stand Happy.

QUOTE
daca to doar asta ai vazut in Fairy Tail, e deja prea tarziu.

Ai dreptate, e prea tarziu; pur si simplu nu imi place, lapidati-ma.

Edit:
Also, dumb characters can't be wizards, call them ninjas, samurai, pirates, warriors, shinigami, werewolfs, whatever, but wizards... it's just wrong.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 14 2011, 06:11 PM
Post #10


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... mi se pare funny si din punctul asta de vedere e ok in rest no coment... bulzhit all the way...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

epsx
post Jun 13 2011, 06:32 PM
Post #11


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: 8-January 07
Member No.: 3.572
Points: 3
Gender:



E ok anime-ul daca iti place One Peace :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Jul 25 2011, 12:28 AM
Post #12


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



QUOTE(BlackHand @ Mar 14 2011, 03:49 PM)
Am vazut doar primul episod. Mi s-a zis si ca ar fi cel mai slab. Avand in vedere ca mi-a placut, restul pare cu atat mai promitator. Voi reveni cu pareri mai complexe.
*



Tradatorule, unde sunt parerile alea mai complexe promise?

On-topic: Avand in vedere ca am luat ultimele episoade aparute (89 in momentul de fata) ar trebuii sa se inteleaga ca inca imi place. Si chiar nu prea mi se pare ca o lalaie, enervant de mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Sep 12 2011, 05:23 PM
Post #13


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Eu sunt la curent cu Fairy Tail, iar intr-o lume in care dupa un arc epic de Naruto/Bleach trebuie sa indur 2-3 luni de fillere idioate, acest anime este singurul care imi ofera, saptamanal, doza de epicness.

Ce daca e magie, nimeni nu moare, nu exista char development etc etc. Dom'le, cat baga soundtrack-ul ala genial si il vad pe Natsu tat in flacari si apare Karyuu in spatele lui... :twisted: That's just...EPIC! :D

Ca sa nu mai mentionez faptul ca nu baga fillere (sau daca le baga sunt sub forma de OVA-uri amuzante) si trec dintr-un arc in altul in mai putin de 1 episod.

Ah..era sa uit. Lucy + Erza in a bathtub = :o

In concluzie, daca vrei un shounen anime cu o doza imensa de actiune si niste personaje principale interesante, check this shit out.

Apropo, aici aveti un AMV foarte bine facut, light on spoilers, ca sa va dati seama cu ce se mananca Coada de Zana.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Dec 30 2011, 10:59 AM
Post #14


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



Pt mine, Fairy Tail este o surpriza foarte placuta. Desi mai am vreo 60 de episoade pana sa ajung la zi, deja pot spune ca a inceput sa-mi placa mai mult decat Bleach. Atmosfera este mult mai placuta, mai degajata, iar personajele sunt mai interesante. Eu am inceput sa urmaresc doar pt ca toata lumea incepea sa puna seria asta la un loc cu celelalte 3 mari Shounen-uri on-going (desigur aici ma refer la Naruto, Bleach si One Piece - pe ultima nu o voi urmari ever), and I thought I give it a try. Recunosc ca nu m-a incatat deloc ideea cu magie si alte de-astea la inceput si ma gandeam ca va fi ceva asemanator cu Slayers, si intr-adevar, Gray si Natsu nu sunt foarte departe din moment ce mai peste tot poti vedea tipi care scuipa foc sau fac gheata - dar ideea cu folosirea semnelor zodiacale si armor swapping to adjust to the situation mi se pare foarte originala.
Legaturile dintre personaje, trecutul pe care il impart impreuna si acea unitate prin extreme friendship seamana destul de mult cu Naruto si probabil asta este unul dintre motivele pt care a ajuns sa-mi placa. Sunt destule faze amuzante, mister exista, iar conceptul de funny love care se creeaza intre unele personaje e foarte simpatic.
Este o serie cu foarte mult potential si I`m having fun watching it :)

EDIT:

Am ajuns la zi cu episoadele si pot sa spun ca tentatia de a citi manga este foarte mare, dar nu voi recurge la ea pt ca anime-ul pur si simplu e mai bun. O poza alb-negru si niste balonase cu text nu pot compensa pt miscare color, soundtrack si mai ales, vocile personajelor: feelings si emotions nu sunt suficient de bine transmise in manga....sau cel putin eu nu le percep la fel de bine ca in anime.
Anyway... Este un o serie absolut grozava! Pe langa faptul ca nu este chiar imposibil de imaginat felul cum ar putea decurge evenimentele, detaliile ii confera acestui anime o savoare aparte - cuvantul de baza aici este Fan-Service => pt guys, sunt unele scene cu female chars incat ar putea intra usor la categoria Ecchi, iar pt girls - pai, Gray strips especially for them, iar Natsu costumul lui Natsu e designed pt a-i pune in valoare atuurile. Scenele amuzante prezente in aproape toate episoadele si faptul ca personajele isi imagineaza cum ar fi daca ar fi impreuna cu alte personaje compenseaza (pt mine) suficient lipsa sangelui si a deceselor.
Este cu adevarat enchanted seria si e extrem de fun to watch :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shobo
post Jan 6 2012, 11:54 AM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 106
Joined: 14-December 06
Member No.: 3.439
Points: 330
Gender:



QUOTE(Himitsu23 @ Dec 30 2011, 07:59 PM)
Eu am inceput sa urmaresc doar pt ca toata lumea incepea sa puna seria asta la un loc cu celelalte 3 mari Shounen-uri on-going (desigur aici ma refer la Naruto, Bleach si One Piece - pe ultima nu o voi urmari ever), and I thought I give it a try.


pacat ca din cele 3 mari on-goins nu urmaresti cea mai buna serie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Jan 6 2012, 01:42 PM
Post #16


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Aici ma simt si eu vinovat :D. Am inceput One Piece, dar l-am abandonat pe la episodul 13. Efectiv, nu am timp sa astept sa devina fain...Probabil ca il voi relua undeva la vara :), daca merg bine sesiunile.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Jan 6 2012, 02:29 PM
Post #17


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



QUOTE(shobo @ Jan 6 2012, 11:54 AM)
pacat ca din cele 3 mari on-goins nu urmaresti cea mai buna serie.
*



Stiu ca multi considera One Piece ca fiind cel mai bun, dar mie chiar nu imi place main charul si nici restul echipajului....de la cate cartoons am vazut cu tipi elastici, asta mai lipsea sa-i vad si in anime-uri... Am vazut unele AMV-uri cu scene din OP si nu ma fascineaza cu nimic...What can I say except, guturile nu se discuta?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Gaia
post Jan 30 2012, 12:37 AM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: 28-January 12
Member No.: 10.843
Points: 79
Gender:



Un anime destul de misto de care m-am lasat din pacate destul de repede. Am vazut primele 30 de episoade cred, tot sperand aiurea ( i r a woman din pacate :angry: ) sa vad vreun hint de lovestory intre personaje. Evident ca nu s-a intamplat. Mi-au placut totusi grafica si faptul ca personajele evolueaza in cele din urma. Sint multe rasturnari de situatie si multe faze hilare, pacat ca la un momentdat mi-am pierdut interesul pt el...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ramziel
post Jan 30 2012, 02:06 AM
Post #19


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 787
Joined: 30-December 10
Member No.: 10.270
Points: 1.860
Gender:



ummm.....as I remember, Lucy stiu ca incepe sa il placa pe Natsu.....plus Erza and her old friend, care devenise rau <.<, forgot the name....., adaugandu-l pe Gray and his stalker, let it rain ^o^, damn I sure am not good with names <.< si Lisanna stiu ca il placea pe Natsu.....other then that, meh.....nu le aprofundeaza foarte mult, deoarece de fiecare data cand e sa se intample ceva gen a kiss or something, Natsu sau unul din personaje fac ceva care enerveaza pe Lucy sau Erza or some other chick, and the mood is ruined <.< or someone dies.....

Hope that answered your questioning Gaia.....

as for the dumb main character...well....aici te inseli, personajul principal e Lucy si ea o pateste de obicei, iar cel care o salveaza in mod obisnuit e Natsu, sunt destul de putine lupte in care reuseste sa o scoata la capat sau sa faca ceva iesit din comun.....cat despre momentul in care trec in celalalt univers, si ea e singura care poate face ceva......o da in bara rau de tot, fiind singura care poate folosi puterile.....<.<, de vreme ce magia ei are legatura cu divinitatile astrale <.<

woulps....sorry, did not see your other post elpreda :3

cat despre magie, aceasta cand este folosita epuizeaza personajul respectiv :3, magia foloseste practic energia interioara a personajelor, it exists within them <.<, I dunno what you talking about there >.>

Cat despre Lucy, nu este mentionat telul ei, insa ea doreste sa se integreze in guilda lui Natsu si sa scape de trecutul ei, mainly her father, care e un mare comerciant or something like that, care vroia sa o puna sa se marite cu un pusti, ca sa se poata extinde comercial vorbind <.<, iar pe Natsu si Lucy ii leaga o mica chestie, in momentul in care Dragonul (tatal adoptiv al lui Natsu) dispare, fix atunci dispare si mama lui Lucy, aceasta fiind singura chestie care o tinea pe Lucy alaturi de tatal ei, but for some reason, a ramas si a fost nefericita alaturi de el, therefor...she ran away, incercand sa devina mai puternica, de asemenea, nu mai stiu sigur, dar mi se pare ca dupa ce isi infrunta tatal, isi da seama ca guilda e noua ei familie si vrea sa o protejeze.....mainly that's how it works <.<

Si inca ceva, nimeni nu poate deveni ca prin minune vrajitor aici, trebuie sa te nasti cu acele puteri <.< sau sa ai potential >.>

In fairy tail, sunt daca nu ma insel 3 dragon slayer si 1 dragon slayer fals...not spoiling anymore on this part <.<

In rest.....can't say much, de vreme ce inca trebuie sa imi amintesc unde am ramas ultima oara cu el, fcking computer, mi s-a inchis tab-ul la un mom dat si am uitat unde am ramas <.<....am incercat sa verific fiecare episod in parte, cam pe unde am ramas.....dar acum.......T-T, I'mma die XD

EDIT : oh, shez.....sper ca nu am ratat nimic de mentionat....<.<......late, sleepy, exam.....T-T, made this too long, far to long <.<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Jan 30 2012, 02:24 AM
Post #20


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



De fapt au fost vreo 2 Artificial Dragon Slayers: Laxus cu Thunder si tipul care zbura calare pe sarpe cu Poison. Dragon Lacrima le conferea acele puteri daca imi aduc aminte. Oricum, ai spus destule spoilere cat sa isi dea toata lumea seama despre ce e vorba in FT :P
Jelal il cheama pe tipul pe care il placea/place Erza. Cat despre Romance, trust me ca e destula: e un ep la un moment dat cand se zvonea ca Natsu are un secret si ca acel secret este faptul ca ii place de o fata, iar Lucy incepe sa se simta din ce in ce mai nervous in preajma lui, si chiar vine la ce credea ea a fi o intalnire intr-o rochie care o avantaja enorm :rolleyes:
So Romance exista si aici in doze asemanatoare cu cele din Bleach si Naruto, numai ca in FT e mult mai funny si toata lumea ia in considerare faptul ca persoana de langa l-/ar placea/o.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:21 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |