Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Noir pareri pro si contra


Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #21


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



DMW, nici chiar :D. Inca sunt tanara, mai rezist nu ma dau batuta asa usor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

d r k
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #22


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
Member No.: 125
Points: 2



Referitor la arta din fiecare anime...ei bine...cred cel mai usor e sa o lasam ca o chestie subiectiva, libera la aprecierea fiecaruia dintre noi...Diana si eu am injurat comentariile si profii care scoteau dintr-un singur cuvant o explicatie de zeci de pagini total absurda, insa aici nu e cazul. Simbolismul descoperit in Noir nu e chiar asa de complex sau tras de par, iar logica lui Fate nu e deloc rea....(personal, sunt cu Eminescu, probabil de aici divergenta in opinii..)...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #23


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



d r k, yay! inca unul in tabara noastra.
(ok, ai adus aminte de profesori si am trecut intr-o dispozitie razboinica :evil: )

Diana, one is never too young to be jaded. (I should know...)
OT, ai citit Erich Kastner?[/b]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #24


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



La urma urmei...tot in aburteala ati ramas...o fi sau nu o fi arta...asta depinde...multa lume zice ca animele nu poate fi arta...dar exista...(sper ca la fel de multa lume) care sa le dea in cap la primi


Dac tot vreti ceva super artistic...luati de exemplu muzica..Alte comentarii sunt cam de prisos...daca nici aia nu-i arta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #25


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



eh, Seby, muzica mai arta decat filmul? nu sunt ehh... a nu-stiu-cata-arta fiecare? LOL. nah, si abureala e o arta.
oricum Noir e arta. are si muzica... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #26


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Daca ar fi sa compari omul cu animalul , lasand la o parte motivul biologic care zice ca si omul este tot un animal , s-ar putea zice ca si animalul este o expresie a artei , si asta ca ai adus seby vorba de animale :D
Si asta datorita faptului ca omul tinde sa incadreze tot ceea ce se gaseste in jurul sau , omul nu accepta lipsa de limite , pentru om totul trebuie sa fie perfect incadrat pentru ca apoi el sa poata procesa mai departe. Sa delimitezi si sa categorisesti lucrurile inseamna sa te inseli pe tine insuti pt. ca insasi notiunea de notiune presupune invariabilitate.
Eu am un principiu , si anume ca singurele lucruri care nu pot fi contrazise pe lumea asta sunt aberatiile. Aberatiile se contrazic prin adevar , adevarul este delimitat prin notiune , notinuea respinge variabilul.
Sau sa o luam altfel: in varf sta notinuea ( in cazul nostru arta ) care depinde de adevar care este construit si variaza pe baza unui sistem de notiuni preconcepute si general acceptate fara valoare axiomatica. Functia de atribuire este incapabila de a cuprinde ansamblul.
De aici vine si variabilitatea: omul mereu inceraca sa atribuie valori tuturor lucrurilor pe care le intalneste.

Acum ma duc..... ca ma asteapta o auditie Phoenix.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tzur
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #27


the researcher
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 97
Points: 82
Gender:



Mi se pare ca Boieru a fost pe acceasi lungime de unda ca shi mine cand s-a uitat la Noir .... intradevar nu te tine in tensiune deloc ba din contra nu poti sa te uiti la prea multe episoade. Nu stiu daca e vorba chiar de plictiseala dar oricum e o senzatie de saturatie. Si peste cateva zile poti sa mai vezi inca cateva ep din Noir shi sa-ti placa iarasi foarte mult. Apoi iara va 3 sa iei pauza.

.... apropo, io pana acum nu am reusit sa ma uit decat pana pe la ep 18. Si totusi mi-a placut; aparent ciudata afirmatie. In ori ce caz se poate spune de Noir ca e un anime destul de atipic din multe puncte de vedere. Renunta la multe dintre elementele specifice genului in favoarea unei senzatii de roman englez cu sute de pagini ....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #28


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Tzur> Eu credeam ca e tocmai invers. L-am vazut pe o perioada de o luna (de obicei vad o serie in intervalul de cateva zile) si de acea credeam ca acesta ar fi un motiv de ce nu mi-a mers chiar la suflet.
Citind insa postul tau cred sa fi fost cea ce ai afirmat tu. Adica mi-a placut enorm episodul in care trebuie sa il omoare pe acel batran, si dupa el am vazut inca cateva episoade (si am adormit). Peste o saptamana (si alta serie vazuta) am mai vazut inca un episod care mi-a placut si tot asa.
Tu spui ca esti la ep.18; ce episoade ti-au placut mai mult, cele de inceput sau cele mai de la sfarsit. Mie, primele mi s-au parut mai bune.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #29


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Hmmmm......si mie tot primele , mi-a placut ala cu tipul care desena.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

final maniac
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #30


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 37
Joined: --
Member No.: 66
Points: 2



+ personajele (asasina fara emotii, epresie faciala etc)
+ atmosfera, coloana sonora , grafica , povestea

--- lipsa sangelui
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #31


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Toata treaba cu "Soldatii" este frumoasa atat timp cat avea acel mister in ea. Odata ce misterul este disipat, incepe sa fie chiar ridicola pe alocuri. Episoadele de inceput, imi aduc aminte de "GunSmith Cats" dar sunt ceva mai serioase.

"tipul care desena" - iarasi un episod frumos.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tzur
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #32


the researcher
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 97
Points: 82
Gender:



In sfarshit l-am terminat ... mai mult din ambitzie m-am apucat sa vad ultimele 5 ep dar pana la urma a meritat. Shi faptul ca l-am vazut pe o perioada asha de indelungata sunt sigur ca ma va face sa mi-l amintesc mai bine.

Da domne, mi-a placut pana la urma.

sa zic shi io plusuri shi minusuri:

- redarea plina de naivitate a realitatii Pariziene, mai ales in situatiile cand apar diverse monumente de arhitectura sau piete bine cunoscute ... era la un moment dat un arc de triumf penibil ... in loc sa fie in piata circulara era cumva bagat printre blocuri. Mai erau multe altele cum ar fi malul Senei, Sacre Coer, Pantheonul parca samd dar faza cu arcul de triumf m-a dat gata.

- lipsa de sentimente pe care le-ar putea transmite dar nu le transmite. In afara de povestea cu batranul care incerca ajutandu-i pe altii sa-si rascumpere greselile trecutului si poate cea cu pictorul pot sa zic ca am vazut sute de oameni muriti impuscati de ele fara sa-mi trezeasca nici macar gandul ca sunt niste fiinte umane care mor. Ma rog, sa zicem ca lipsa de sentimente e un light-motiv al povestii si ca ar fi o caracteristica a asasinilor dar mi se pare ca se transmite in mod negativ shi celor ce privesc Noir deoarece nu iti trezeste nici un sentiment.

+ este original, sau cel putin e total diferit fatza de grosul animeurilor in care ea e eleva la scoala shi de fapt fie are puteri magice, fie e robot, fie e extraterestru ... ma rog, d-astea impanate cu bagatele comerciale.

+ are o coloana sonora deosebita pe care am ascultat-o de sute de ori in masina inainte sa apuc sa vad shi serialul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anonymous
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #33


Unregistered









Cand am fost in Paris si aveam de ales intre a vizita centrul pe cont propriu sau sa merg la Versailles, am ales sa vad centrul cu un prieten, toata ziua m-am plimbat prin centru. Pot sa va zis, e MARE centrul. Arcul de triumf se afla intr-o piata uriasa, un spatiu imens, nu am fost pana la Arc, eram in drum spre turn, plimbare pe malul Senei. Aveam si harta. De la turn am plecat pe jos pana la Notre Dame. De acolo-> Louvre. Logic ca intr-o zi nu am avut timp de toate, dar m-am plimbat cat am putut.

Eu am fost cazat destul de aproape de Opera, daca m-as intoarce, m-as descurca prin zona.

Cand am vazut Noir, nu cred ca am vazut ceva care sa-mi arate ca erau in Paris, pur si simplu nu prea s-au documentat oamenii, dar pe vremea cand se facea Noir nu se faceau Anime cum e Read or Die sau DNAngel, la decoruri.

In concluzie, frumos Parisul, dar prea multe cafenele!
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #34


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



I beg to differ la faza cu Parisul.
de altfel ce era de asteptat de la o echipa care s-a documentat atat de amanuntit cand e vorba de arme, ca o sa lase locatiile la intamplare?
uite aici niste linkuri la un site japonez.


credit for the post goes to kaguya_hime
(I just follow your lead, sempai. ^.^)

> A *dedicated* Noir fan from Japan went to Paris a while ago, and he
> took some pictures showing where the animation staff got their
> on-location ideas:
>
> - The streets where Kirika and Mireille passed by, on their way home
> from shopping in ep. 2, as well as the bridge they crossed on their
> way to their job in ep. 10
> Link: http://www.geocities.co.jp/AnimeComic/5071...oir-paris01.htm
>
> - The underground sewer where Mireille and Kirika had their shooting
> practices (even comes with a tourist plaque explaining the history of
> Paris' sewer system. So apparently this is a tourist attraction!)
> Link: http://www.geocities.co.jp/AnimeComic/5071...oir-paris02.htm
>
> - San Piere Church (please forgive my French, I probably spelled this
> wrong), where Mireille met "that important old man from Soldats"
> under the sights of a few snipers in ep. 23
> Link: http://www.geocities.co.jp/AnimeComic/5071...oir-paris03.htm
>
> - Scenes from ep. 18. Where Mirelle was baited to wait while the
> assassin moved in, where Kirika was supposed to meet her contact from
> Soldats, and where Mirelle and Kirika chatted at the end, and
> Mireille gave Kirika her ID card back
> Link: http://www.geocities.co.jp/AnimeComic/5071...oir-paris04.htm
>
> - Shocking revelation! Mireille's and Kirika's apartment discovered!
> Just scroll to the page bottom, the black door is the entrance to
> their apartment building. Btw, the address is "x? Rue de l'Echaude
> 6e, Paris" or "xx l'Echaude Street/Road, District 6, Paris." All you
> fanfic writers, take note!
> Link: http://www.geocities.co.jp/AnimeComic/5071...oir-paris06.htm
>
> - From the observation deck of Notre Dame Cathedral. The place
> Mireille stared into sunset just before reading Kirika's letter in
> ep. 23. You even get to see exactly the same shot used in the anime,
> at page bottom.
> Link: http://www.geocities.co.jp/AnimeComic/5071...oir-paris11.htm
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cobaiu
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #35


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: --
Member No.: 78
Points: 5



cel mai mult pot sa spun ca mi-a placut primul episod..lipsa sangelui face "serialul" sa fie mai uman,cred ca si-a atins scopul..unele faze sunt trase de par,dar compenseaza cu muzica si grafica..ce sa mai spun..overall,ii dau 10 cu felicitari :D sunt enervante episoadele de pe la mijloc,cand au task-uri doar,si mai pe aici,pe colo mai apare cate un indiciu..ma asteptam la ceva mai dinamic la sfarsit,dar e foarte bine si asa..cam atat am avut de spus
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #36


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Si io iam data 10..chiar daca sunt obsedat de sange...insa formula gasita de autori..e aproape perfecta...actiune bine pusa la punct...povest foarte interesanta..grafica superba....si un OST..de te da pe spate..As putea chiar zice ca lipsa sangelui e ca un Trade Mark pt seria asta!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aoi
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #37


Unregistered









Ce pot sa zic! Azi ( e ora 03:30!) am terminat de vazut seria si mi-a placut la nebunie!!La inceput parea cam plictisitoare , cu misiuni , asasinate unu dupa altul...totusi finalul este surprinzator, dramatic,
si probabil de aia si zic unii ca e "naspa" ( cele doua focuri de arma)
Totusi eu unul zic ca e finalul care trebuie , chiar daca iti lasa un gust amarui...
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #38


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



nu credeam ca am sa zic asta vreodata,dar daca nu as fi un supermaniac dbz as putea spune ca noir e cea mai buna seria pa care am vazuto!!are tot ce gasesti intrun film de actiune bun!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

viky
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #39


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
Member No.: 128
Points: 2



Noir e plin de simboluri ... eu nu-l privesc ca pe un anime de actiune ... mai mult psihologic ... manipularea, crima, lupta pentru putere chiar ... toate se invart in jurul conflictelor interioare ale celor 2 Noir ... destinul lor este sa pedepseasca ... si ele reusesc sa scape din plasa frumoasa pe care le-a intins-o Altena ... Ador animeul asta ...se vede nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #40


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Parca spuneai ca eu gasesc prea multe simboluri...in fine , sunt de acord cu ce ai scris mai sus :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 06:44 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |