Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

17 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Primul contact cu anime...


SebyTheDragon
post Jul 5 2004, 10:40 PM
Post #41


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



:lol:
No comment...Kaeru!!! :lol:

Kei filmul era Perfect Blue....si sincer nici nu mai stiu cand draq ti l-am dat!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kei
post Jul 14 2004, 02:05 PM
Post #42


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 296
Points: 1



kaeru ...what do u mean....[quote]cred ca stetea mai bine signature-ul cu copyright in josul postului[/quote]..ori nu sunt eu atat de varza incat nu stu cum sa pun o "signature" k lumea...ori calc tau nu vrea sa o vada....uite acu am modificat sa stie clar lumea despre cine e vorba...

sumimasen daca te-am suparat ca am folosit desenu...daca vrei sa il schimb ..spune-mi...nu e nici o problema...doar ca intotdeauna mi-am dorit sa am o lacrima in cap :D ...si vroiam si o avatar unik

tx seby...probab ca asa se cheama..io nu mai tin minte...
da tu cum de nu iti mai amintesti cand mi l-ai?...ca mi-ai povestit mult despre el....si te-a mai intreabt si iuly a doua zi...
vad ca ai net...bv...sper ca e totul ok...multa bafta ..see ya
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Jul 16 2004, 08:06 AM
Post #43


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Kei, Kei, tiza mea! Daca am inteles bine, te cheama tot Ancutza... :pachi:

Ei bine, tot ce ai scris tu in prima postare... parca am scris eu!!! Si eu tot la italieni am vazut prima data anime (si am invatat italiana la perfectie :P ), doar ca my very first series a fost LADY GEORGIE. L-ai vazut? Era tot un fel de Candy (a fost difuzat chiar inainte da Candy Candy): o fata blonda cu parul cretz (fara coditze, dar cu o funda rosie in par), care avea 2 fratzi... si o mama care nu era totusi mama ei adevarata :roll: Ea traia in Australia si cand a aflat ca familia la care traia nu e a ei, s-a deghizat in baiat si s-a angajat pe un vapor spre Anglia. In Anglia voia sa-l gaseasca pe baiatul de care era indragostita si totodata sa-si gaseasca familia... Mi-a placut mult stilul acestui anime, dar apoi a aparut Candy!!!!!!!!!! Totzi erau indragostiti de ea!!!!!! :wink:
Iar dupa Candy a venit Lady Rin (la italieni era Milly). Iti aduci aminte?
Si, bineinteles SailorMoon...... :suki:

Si nu stiu daca iti mai aduci aminte de un anime destul de fain pentru niste tzance cum eram noi atunci: Tico e Nancy, asa se numea la italieni. Numele adevarat al pustoaicei era Nanami. Era despre o fetita si tatal ei care cutreierau marile impreuna cu o orca... mie mi-a placut mult, copil fiind. Si tin minte ca in vara in care s-au scos posturile italiene urmaream animeul ala... Am fost intr-o tabara vreo saptamana si abia asteptam sa ma intorc... si cand am ajuns acasa..... :evil:

Asa s-a terminat tot... :x A aparut apoi SailorMoon pe TVR... si Lady Rin... blah, astea le vazusem... Iar apoi a aparut Internetul :twisted: stateam noptile si cautam poze si articole despre anime. Atunci am aflat ca se spune anime si manga, si multe alte lucruri 8) Calculatorul meu e plin de wallpapere anime, manga; mai trebuie sa fac rost de seriale...

Gata, ca am scris destul!!! :D Mai las si pe altii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jul 16 2004, 04:28 PM
Post #44


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



eh ... ca sa sintetizam se pare ca mai toata lumea de pe aici si-a inceput "cariera" de anime otaku, ori pe italia 1 ori pe vrun post francez
cred ca asta s-a datorat si faptului ca pe la englezi nu prea prindeam destule posturi, si oricum nu a prins anime-ul la fel ca in franta sau italia, cat si apropierii limbilor respective de romana si usurintei cu care puteai la inceput sa pricepi cate ceva si apoi chiar sa inveti limba respectiva.
cred ca si de asta, in afara de cei de mai prin vestul tarii, care ar mai putea sa ma contrazica, nu prea si-a inceput nimeni vizionarea de anime-uri pe posturile germane, cred ca pe vremea aia nici ei nu prea dadeau.
Ps. (offtopic) pe linga atatea wallpapere, manga si anime ... precis ai si poze cu pisici :D ... btw ... ai vazut cat's eye (ochi di gatto)?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jul 16 2004, 06:51 PM
Post #45


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Da, calc nu citea semnatura. Imi spusese cineva care este si cand am vrut sa ma conving cu ochii mei, n-am vazut nimic.
Nu e nici o problema atata timp cat se stie de unde ai luat poza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jul 16 2004, 06:56 PM
Post #46


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



mai lasa mai fata in pace si intra si tu mai des pe internet /^_^
Ps i really love this emoticon ( /^_^ ) ... chibi rulz!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

H_R_H
post Jul 26 2004, 09:35 PM
Post #47


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: --
From: Suceava
Member No.: 352
Points: 2



Ah the good ol' days.... Gradinita.. Vacante mai mari... No tests & stuff.... Just lines :) Primele anime-uri au fost : Mila Superstar & Sailor-Moon(baieti nu radeti de mine :oops: chiar mi-au placut le-as vedea si azi) . Asa am prins eu pofta pt anime-uri. De-atunci a urmat Dragon Ball-ul din care am dl numa inceputul si am vazut sfarsitul pe TVR2. Cel mai mult m-am ofticat cand au scos postul ala italian care nu-mi vine acuma in minte (sunt obosit de la fotbal no comment) si tin minte ca si maica-mea o facut plangere. TVR o difuzat Sailor Moon cu mult mai tarziu, iar Prima Mila... Pana aicea ok. Cand Cartoon Network-ul nostru si cel din UK se imbinau (adica postul din UK anunta ca urmeaza DBZ , noi vedeam Tom & Jerry ( cat am putut sa ma oftic :x ) ) a fost o zi Freaky Friday parca.. Atunci unul o sunat la post live (din UK) si a zis ce vrea sa vada.. Minune : de la ora 15:00 ora ROM din jumatate in jumatate de ora am putut vedea cate un episod din Dragon Ball Z. Ceea ce mi-a aprins din nou pofta mai ales ca mai tarziu am primit internet prin cablu Astral care merge multumitor la Suceava. Yu-Gi-Oh! a fost o intamplare interesanta. Eram la Metro din Brasov si cum oamenii de-acolo aveau TV prin satelit au prins un post nemtesc care dadea Yu-Gi-Oh! in germana. N-am inteles nimic, dar am fost fascinat. Pot sa zic cat timp au stat ai mei la cumparaturi eu m-am uitat la TV. ( era misto senzatie de cinema 10 TV-uri numai cu Yu-Gi-Oh!) Hellsing pe care indata o sa-l vad, a fost sugerat de un prieten de al meu de pe mIRC. Am 11 episoade deja, o sa le vad si o sa mai iau si pe celelalte 2. Rurouni Kenshin am 6 episoade deocamdata (vedeti ca prefer varietatea) si mi-a fost implantat ca sa zic asa, de colega-miu de banca care m-a sculat intr-o zi de duminica ca sa vad un episod. Cam atat deocamdata.....
OffTopic : Cine imi ofera si mie site-uri documentar: Gen sumar anime-uri, episoade pe scurt, de unde pot downloada si cateva hinturi de anime-uri bune. Va rog private message me! Totusi am facut un debut in forta! /smile
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kei
post Jul 27 2004, 08:32 AM
Post #48


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 296
Points: 1



ufaaa...am scris un post "destept si frumos" cum spune o doamna de pe unde ma aflu acu, si astia mi l-au sters cand s-a facut trecerea de la anime-club la roanime /cry ufaaaa din nou

deci reluam: da ancutza, tot ancutza ma cheama...cu acte in regula..adik CI si toate cele...
vazut lady georgie...vai cat mi-a placut....a fost super...si vai cat m-a enervat ca nu au ramas impreuna... :cry: cred ca am plans un pic :oops:

candy....da a avut multi fani....la mine pe scara toti plecau in casa cand dadeau astia la tvr...eu am vazut insa la italieni..pe tvr nu am mai avut chef sa ma uit......mai da daca ma gandesc mai bine nici macar nu stiu cum s-a terminat(cred ca am pierdut finalul)...isi mai aminteste cineva /?

lady rin?!?! hmmm....era cumva cu o fetita careia ii murise mama si a fost nevoita sa locuiasca cu tatal ei si cu sora vitrega, cu care la inceput nu se intelegea bine??

tico e nancy...probab sa fi vazut un episod..da atata tot....nu mai tin minte...

si eu cu internetu ...si poze(si nu numai) /^_^ vai cate am adunat de-a lungul timpului...pacat ca nu am spatiu pe hdd si am fo nevoita sa sterg....da cateva acolo de soi tot am lasat...si mai am o pasiune cu winamp skin...am adunat si din astea....

pai mai sa faci rost de seriale....ca merita....eu sufar rau ca nu am cum sa vad anime acu... :( ....si ii mai vad pe unii ca: "watching.....unele si altele"..... (nu spun cine :P )

axi..."otaku"?? wakarimasen....nan desu ka?...adik.. ce e aia...
...cred ca tv isi cam pierde rolul de distribuitor de anime...de fapt l-a pierdut...poate doar copiii mici mici care nu stiu care e treaba cu calc, sa se mai uite...da aia oricum nu fac diferenta...
totusi priveai altfel fiecare episod in parte, cand stiai ca e doar unu pe zi...
cine stie, poate unii dintre noi s-ar fi plictisit imediat de anime daca ar fi avut tot timpul...

h_r_h...nu iti fa griji nu e nici o problema ca iti placeau animele astea...aveam un coleg ..era mai maniak decat noi fetele cu "papa gamba lunga"- nu stu cum ii zice in jpn....
SM a reprezentat muuult si pt mine...de Mila nu mai zic...da sa stii ca am vazut de curand intro-ul pe care il dadeau italienii da inceputul fiecarui episod din Mila(tx axi)si mi s-a parut asa banal desenat...adevarul e ca Mila are o grafica....sa ii plangi de.... "mila" /^_^ povestea face tot deliciul...

din cate inteleg eu...esti nou pe aici...bine ai venit...happy posting...iete mai ca mai vin si baieti :wink:
uite un site k lumea despre anime www.animenfo.com ....il stiu de la seby; e si un top pe acolo, asa ca sa iti faci o idee...

ufaaa cat am scris....daca intru asa rar....si tu ancutza ziceai ca ai scris destul(nu, nu vorbesc cu constiinta mea, ci cu tenshi)....

ps:poate apare si postul pe care l-am scris acum cateva zile...sa vezi ce ma oftic.....sau poate nu apare nici asta....[/url]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kei
post Jul 27 2004, 08:36 AM
Post #49


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 296
Points: 1



ooo ce vad...si-au pus oamenii avatari(cine e?)...bun bun.. /^_^ ......chiar....sunt dragutzi zambiricii astia /^_^
si e si unu cu lacrima /sweat ...ehh nu e ea chiar lacrima...da merge...
love it /love
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jul 27 2004, 09:12 AM
Post #50


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



heheee... mila imi aduce aminte de tineretile mele in care faceam sport ... ghici ce? :wink: ca sa nu ma izic ca este un episod si in sailor moon tot cu volei ca subiect, actor principal in rol de voleibalista ... sailor venus /love
avatar?, cine, unde, cand, cum? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kei
post Jul 27 2004, 10:19 AM
Post #51


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 296
Points: 1



mai...ce faci somezi....concentreaza-te acolo la munca....lasa animele... :P ..lasa-i pe cei care fac practica sa piarda tp pe net....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 27 2004, 03:37 PM
Post #52


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hehe......apropo de amintiri...tin minte cind era vremurile manga zone...eram in drum spre galatzi si s-au oprit ai mei in tecuci la un magazin....ce credeti ca am vazut io la raionu electronice pe un big screen tv...un sfirc roz din Shin Angel...hehe...l-am visat pina am ajuns la galati... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 27 2004, 05:02 PM
Post #53


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Asta da experienta :D /gg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 27 2004, 05:19 PM
Post #54


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



ce ma uimea pe mine era ca sfircu era mai mare decit mine..tv cu diag 49' :D pacat ca e prea scump...nu-mi permit decit max 22'..poate fac upgrade la 25...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

redleaf
post Sep 13 2004, 08:49 PM
Post #55


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 174
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 390
Points: 2
Gender:



/cry Facand abstractie de "amintirile" lui Sidonix, pot sa spun ca si eu am dat prima data peste anime la emisiunea MangaZone de pe MCM. Recunosc ca imi placea nespus si o inregistram si eu pe caseta video (cum am mai citit ca facea cineva dintre cei de aici de pe forum). Apoi a urmat bineinteles Club Dorothee de pe TF1 unde erau atat DBZ cat si Sailor Moon, Fly (daca il mai tineti minte) si inca vreo cateva.... Apoi, am urmarit si inregistrat anime de pe canalele TV Italienesti.... Multe multe anime: "Johnny, e quasi magia", "Un pocco di magia per Terry e Maggy", "La Isola Misteriosa", "Sailor Moon", "Ranma 1/2", "Creamy", "Mila e Shiro, due cuori nella palla a volo"...etc...
Cert este ca, din pacate, pe caseta video nu mai am nimic din ce am inregistrat in anii copilariei.... /cry Asta deoarece, avand o pasiune feroce atat pentru filme de calitate cat si pt muzica, videoclipuri sau emisiuni de cultura, vrand sa le inregistrez (pt a le distribui apoi la altii) a trebuit sa sterg colectia de casete video cu anime.... (I was such a fool)...
Dar acum ma bucur ca am dat de voi iubitorii de anime, si sper, cu ajutorul vostru, sa imi pot reface mareata colectie.... :oops:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Sep 13 2004, 10:48 PM
Post #56


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



"Johnny, e quasi magia" este de fapt Kimagure Orange Road. Daca te intereseaza il avem.

"Un pocco di magia per Terry e Maggy" stiu ca ii zice si "Magic Girls" si am avut vreo cateva episaode din ele dar nu am avut cum sa fac rost de toata seria asa ca m-am lasat pagubas.

Daca vrei sa iti retraiesti amintirile copilariei intreaba si tu in jur ca poate mai are lumea ce cauti :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Sep 13 2004, 11:17 PM
Post #57


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Pai scurt pe 2, VOLTRON. Primu pe care stiu ca l-am vazut........
In rest aceasi rutina, Sailor moon, Sandy bell, si restu.........
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

redleaf
post Sep 14 2004, 02:02 AM
Post #58


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 174
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 390
Points: 2
Gender:



/^_^ Hey, multumesc Kataracta.... Asa am sa fac... Am sa intreb in stanga si in dreapta.... In legatura cu "kimagure orange road" (seria de 48 de episoade) asta o downloadeaza in prezent un amic de-al meu... 8)
S-a apucat sa downloadeze de vreo sapt... A zis ca ia toate episoadele pana Luni (20 sept)... :D Dar...restul.... Sper sa am noroc cu voi....
Nu-i bai ca si io am serii si filme anime de dat daca este cazul.... dar, asta este deja alt topic asa ca inchei aici.... :oops:
Oricum, multumesc.... (Ne vedem joi) /!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Asra
post Sep 14 2004, 03:31 AM
Post #59


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 162
Joined: --
From: Inner World
Member No.: 184
Points: 278
Gender:



As spune ca odata cu Sailor Moon m-a interesat si am aflat ce este un anime, dar primele anime-uri.. hmm... Voltron, Cavalerii Spatiali(?sau asa ceva) si Cavalerii Zodiacului, probabil oi mai fi vazut si altele inainte da nu mai mi-aduc aminte o.o mai retin doar secvente....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 23 2004, 03:34 PM
Post #60


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Cavalerii spatiului este de fapt Saint Seyia...e o serie destul de lunga...stilul anilor '80 la grafica...ost-ul e destul de simpatic...un fel de opereta instrumentala cosmica...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

17 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:09 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |