Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> momente memorabile in anime


bogdan
post Nov 20 2004, 12:22 AM
Post #21


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



hmm pai miko contradictia e motorul progresului
si ca sa raspund io in locu lui sid :twisted: gits are de partea lui in primu rand coloana sonora (superba ) /smile si apoi povestea bineinteles adika mie mi-a placut ideea de brain hacking si in general modul in care este construita lumea aceea a viitorului (care intre noi fie vb e destul de aproape) mai avem nevoie de corpuri artificiale si o mai buna intelegere a creierului uman
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Nov 20 2004, 11:29 AM
Post #22


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Eu nu zic ca ideea nu e buna, zic ca au exploatat-o foarte prost din punctul meu de vedere, sti cum zicea Obi One multe depind de punctul de vedere. Idei bune am vazut si in alte anime-uri si exploatate prost, de exemplu Spiral, pe care l-am lasat deoparte pe la episodul 7. Cred ca o sa-i placa lui Sib, iar chesti cu substraturi.
Chestia cu intelegerea creierului uman, cred ca nu au rezolvat-o nici ei, daca ar fi rezolvat-o aia ar trebui sa fie superinteligenti si sa gindeasca si reactioneze cu viteze superioare, ceea ce nu prea am vazut ca se intimpla. Ceea ce au facut ei a fost probabil creerea unui creier asemanator cu cel uman dar in miniatura si au recreat grefele dupa cel original. De aici apare si chestia cu Ghost-ul, o parte din personalitate s-a pierdut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Miko
post Nov 20 2004, 11:28 PM
Post #23


soultaker
***

Group: Members+
Posts: 281
Joined: --
From: land of confusion
Member No.: 391
Points: 148
Gender:



stiu ce se zice despre contrazicere, sunt de acord cu tine, da sa nu se ajunga la cearta :) atunci nimeni nu mai asculta parerea celuilalt. Oricum am urmarit discutia cu interes. Sa vad daca s-a incheiat sau nu...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 21 2004, 09:04 AM
Post #24


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



aham...Gits a fost revolutionar la momentul aparitiei din multe p.d.v.: grafica(ramane standard si astazi), scenariu (story), regie...de fapt Mamoru Oshi cind realizeaza un proiect anime il vede ca un film, da senzatia de realitate...nu vrea sa mai comentez pt ca este topic Gits si s-a vb acolo...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Dec 16 2004, 02:42 PM
Post #25


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Scena cand Jet si Spike mananca tacuti ouale de la tatal lui Ed (Bebop serialu). Foarte trista. :cry: Si scena cand Jet ii striga la masa si nu mai gaseste decat pe Spike fumand in cabina pilotului.

Scena cand Motoko (ca tot ziceati de GITS) se pregateste sa se lupte cu robotul din final. Muzica super si scene memorabile.

Faza cand Dio striga dupa prietenul lui in vanship, nestiind ca acesta a murit :(( (Last Exile).

Scena cand oamenii aduna ratonii cazuti in lupta finala (Pom Poko). Un film care incepe stil Miyazaki si te surprinde prin dramatismul finalului. Si totusi ei inca danseaza si se bucura la final, fara griji, intr-un petic de padure neras de oameni.

Aaa, scena cand Vash e nevoit sa il omoare pe adjunctul lui Knives (damn lapsus, am uitat numele). Memorabila.

Gutts sprijinit de copac dupa ce a kilarit o suta de oameni. Craving for more..that's tough I tell ya :twisted:

Si altele...
Sal.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

erikson
post Dec 31 2004, 09:56 PM
Post #26


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Baia Mare
Member No.: 664
Points: 58
Gender:



hmmm.... faze touching sunt cateva in Inuyasha: cand devine inu prima data om si ii otravit, cand se imbratiseaza, si un ep super touching: Locul unde ne-am intalnit(nu stiu daca la-ti vazut dar merita)

In Yu gi oh! imi plac partile cand Yugi si yami sunt impreuna in mintea lor, mai ales cand se incurajeaza recipro. Faza cu Winged Dragon of Ra si Mai iar e touching mai ales cand se baga si Yami...

dar cea mai klumea cred ca e in duelul cu Rafael....(wait and see - it's worth it)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lunaris
post Jan 25 2005, 10:47 AM
Post #27


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: --
From: Haelwarth
Member No.: 698
Points: 11



raspund mai tarziu (ca de obicei.. /gg ), dar sper sa nu se supere nimeni pt asta..
asadar. e o faza interesanta in gunslinger girl ep 3, cand, dupa ce rico il omoara pe un tip, mascar, iese din camera aceluia ('t was a hotel sth..) si da nas in nas cu emilio, tanarul pe care il intalnise ceva mai devreme. ultima ei replica inainte de a-l omori si pe el ("i'm sorry") e ca o revelatie - cele mai simple cuvinte sunt cele mai frumoase. cel putin in anime-uri. /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Jan 25 2005, 09:49 PM
Post #28


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Scene memorabile. Pai fiecare anime pe care l-am vazut are cel putin o faza memorabila.
Oricum in GTO fazele alea moralizatoare erau tari de tot. Mi-au placut toate.
Totusi cel mai tare m-a impresionat sfarsitul de Samurai X primul OVA cand Kenshin o omoara pe Tomoe din greseseala. Prima oara am ramas socat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

redleaf
post Feb 5 2005, 02:34 AM
Post #29


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 174
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 390
Points: 2
Gender:



:roll: Scenele care m-au impresionat din anime sunt atat de multe.... De-a lungul anilor mi-au ramas foarte multe imagini deosebite adanc inradacinate in memorie.... Asadar, sa vedem.... Incep cu Sailor Moon (fiindca este printre primele anime pe care le-am vazut) : mi-au ramas in minte imaginile cu Hotaru in camera ei intunecata plina de globuri luminate si tot cu Hotaru imaginea cand vindeca ranile, imaginea de la sfarsitul seriei a treia cand Sailor Moon apare cu bebelusul acela in brate - reincarnarea lui Hotaru - si ar mai fi multe din seriile sailor, dar trec la alt anime. Din X : m-a impresionat nasterea sabiilor din corpul celor doua femei, care si-au gasit moartea in acest fel, de asemenea felul in care Fuuma o omoara pe iubita lui Kamui, moartea lui Inuki si apoi renasterea sa. Din Ghost in the Shell : m-a impresionat crearea corpurilor (care apare in generic in special) si personajul in sine este fantastic de bine realizat iar atmosfera este dementiala. Din Berserk : intr-adevar scena de final - toata desfasurarea aceea apocaliptica nu are cum sa nu te impresioneze. Din Mononoke Hime : cred ca m-a marcat in mod exceptional in intregime, dar cea mai persistenta imagine este cea a materializarii Spiritului Naturii - creatura aceea fantastica, care face pamantul si padurile sa vibreze iar mie mi-a transmis fiori de placere pe coloana vertebrala. Din Spirited Away : imaginea cu cei doi copii "in cadere" tinandu-se de mana, momentul in care fata isi aduce aminte de numele baiatului si sunt amandoi atat de fericiti. :wink: Si o sa mai continui dupa ce mai posteaza lumea pe aici ca m-am intins deja prea mult :P ......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 5 2005, 03:01 AM
Post #30


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



paaaaai ... ia sa o luam babeste :P ... deci: moment memorabil = moment pe care il retii ... de ce retii ceva= ptr ca e ceva deosebit care-ti ramine intiparit in minte ... deci sa spunem ca aproximativ tot ce retinem este memorabil dintr-un punct de vedere :D
acum ca am incercat aceasta justificare ... toate "Fazele" din anime pe care le tinem minte le putem numi "memorabile" ...
da sunt atat de muuuuulte. :D ... well e bun si punctul de vedere al lui vik ... dar ma rog ... nu este adevarat chiar ptr toate animeurile.
pina la urma hai sa zic si eu o faza ceva, ca iar sunt acuzat de spam :P
deci ca zicea mitii de wolf's rain ... scena cand lupii adorm linga cheza, care-i mangaie si le canta.
tot mitii zicea de berserk ... aceeasi scena mi-a ramas si mie intiparita.
interlude ... scena de final ... sunt prea putini care au vazut ca sa ma mai chinui sa detaliez :P
kimi ga nozomu eien ... cand afla takayuki ca de fapt haruka nu murise :)
si as putea sa insir aici o groaza ...
hmmm ... nu pot sa zic care mi-a placut cel mai mult. nu imi dau seama.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DjSpider
post Feb 16 2005, 08:02 AM
Post #31


Enlightened Demon
**

Group: Members+
Posts: 87
Joined: --
From: On Death Row...
Member No.: 799
Points: 208
Gender:



Bonjour, mes ami!!! Desi nu am vazut multe, o faza mi-a ramas in minte.
Episodul 194 DBZ cand la turneu toti dadeau masinii de masurare a fortei cate un "bobarnac" si vine VEGETA si da un pumn de baga masina in peretele ce se afla la o distanta considerabila in spate :roll: .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DjSpider
post Feb 16 2005, 09:03 AM
Post #32


Enlightened Demon
**

Group: Members+
Posts: 87
Joined: --
From: On Death Row...
Member No.: 799
Points: 208
Gender:



Bonjour, mes ami!!!
Alta faza Vegeta, Picollo si ceilalti intr-o discoteca.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DjSpider
post Feb 16 2005, 09:08 AM
Post #33


Enlightened Demon
**

Group: Members+
Posts: 87
Joined: --
From: On Death Row...
Member No.: 799
Points: 208
Gender:



Bonjour, mes ami!!!
In Neon Genesis Evangelion, diparitia lui Ikari din capsula de control a lui EVA 01 si salvarea lui Rei de catre Ikari si de catre tatal lui.
In Noir, caderea si moartea Altenei in groapa cu lava de la sfarsitul serialului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

erikson
post Feb 19 2005, 11:22 PM
Post #34


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Baia Mare
Member No.: 664
Points: 58
Gender:



cateva scene memorabile sunt si in detective conan. atata imi plac fazele cand shinichi isi recapata corpul: prima data cand apare heiji si cand e impuscat in pestera... apoi o duce pe ran la ceva restaurant si apoi tre sa dea ochii cu ran drept conan saracu...chiar mi-o fost ciuda pe chestia cu otrava... si cand rezolva kogoro primul lui caz(crima intre prieteni) cand explodeaza in fata lui conan:crezi ca nu stiu!? ucigasul e unul dintre noi! e unul dintre cei mai buni prieteni ai mei!! dar n-o sa scape cu asta!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Livache
post Feb 20 2005, 12:22 AM
Post #35


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 210
Joined: --
From: Galati
Member No.: 190
Points: 55
Gender:



cred ca fiecare film sau serie anime are cate ceva care sa ne ocupe memoria /^_^
am sa zic numai cateva
-in primul rand GTO ce sa zic aici sunt 42 de episoade toate la fel de bune /^_^ a fost greu de gasit una dar ami trece prin minte acuma faza cu bazinul cant se intrece onizuca cu profesorul de sport sper ca stiti :D
-Lupin III the first contact cand lupin este urmarit de un samurai ami scapa numele acuma in fine lupin urca intr-o masina si incearca sa scape si depaseste el acoo intrafic si cand se uita in oglinda samuraiul in spatele lui dar pe jos............... :D

si ar mai fi multe face multe anime.........
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wicked
post Mar 2 2005, 02:12 PM
Post #36


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 117
Joined: --
Member No.: 887
Points: 172
Gender:



O scena memorabila este cea din Sailor Moon, in care Nefrait moare, incercand sa o salveza pe Naru.M-a impresionat rau partea aia.
Si mai e faza din DBZ,in Frieza saga: Vegeta,inainte sa moara ii spune plangand lui Goku ca Frieza este cel care le-a distrus planeta, i-a omorat tatal si l-a umilit pe el tratandu-l ca pe un slujitor.Aici demonstreaza ca intr-adevar tinea la planeta lui, desi in Bardock special de exemplu, cand a fost anuntat de soarta saiyanilor,parea nepasator.Ma rog, ce-i drept atunci era un copil si nici nu aflase adevarata cauza pentru care Vegita fusese distrusa.Oricum, moartea lui Vegeta e una din scenele mele preferate din DBZ.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mitii
post Mar 2 2005, 03:52 PM
Post #37


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 63
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 332
Points: 36



pai tocmai am mai dat de unu destul de recent:) Seria...Fruit Basket....momentu...primu episod /^_^ Mi-a placut la nebunie cand s-au transformat Kyo, Yuki si Shigure si saraca Tohru nu stia ce sa faca. had a good laugh back then :D Erau toti 3 asa de adorabili....kawaii /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Mar 2 2005, 05:46 PM
Post #38


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



ya right ... kawaiiii ...and naked! :P
un moment recent care mi-a placut ar fi in Gate keepers 21 ... cand aflam povestea lui yukino si ea isi foloseste ptr ultima oara puterile :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Miko
post Mar 3 2005, 08:43 PM
Post #39


soultaker
***

Group: Members+
Posts: 281
Joined: --
From: land of confusion
Member No.: 391
Points: 148
Gender:



nice one...faza din fruits basket. As vrea sa aiba o continuare seria aia...a fost plina de faze kawaii /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Sep 3 2005, 02:52 PM
Post #40


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



momente memorabile ....imi place in ninja scroll cand ii scoate okiul la unul din demoni ....in ...in wonderful days cand fuge ala cu un obuz in mana si il loveste de tank ....K-BOOM...si ...imi place in akira foarte mult faza cand tetsuo ii fura motocicleta la kaneda ..si apoi kaneda tre sa mearga in spate pe motocicleta la altcineva si la un moment dat sare....imi place nush ...si am sarit si eu ...era sa dau un bot de asfatl da nam patit nik ..nici nu mam julit ...exact k in akira ...bine k eram pe un scuter piaggio si mergea cu 40 la ora...but it was cool ...si continuarea fazei in akira iar e misto ...cand fuge sare si ii da un spitz la clown-il ala...misto ..alta faza misto e in mononoke ....atunci cand trage o sageata si ii zboara la un samurai capul ....si fuga lui ashitaka prin padure k sa o salveze pe saan....vewy kewl...si crek cel mai tare imi place ...in wonderful days atunci cand ...pers principal sta si se uita la apusul de soare si e melodia aia misto(let the rain fall down on me ..i devote myself to thee)super moment ...park stateam si eu si ma uitam la apusul ala ....si melodia aia e superba...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 10:14 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |