Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

14 Pages « < 12 13 14 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nana


Tessa
post Dec 3 2010, 02:09 PM
Post #261


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Imi amintesc ca l-am inceput cat inca era ogoing, iar pe cand am ajuns eu din urma seria abia am mai avut rabdare sa astept ultimele episoade.
Sincer recapitularile mi s-au parut fara rost si nu m-am uitat la ele. Avand in vedere ca am vazut anime-ul in trei zile nu aveam nevoie sa imi amintesc ce s-a intamplat XD.
Imi place tot in acest anime: personajele, grafica muzica.M-a captivat inca din primul episod...desi trebuie sa recunosc ca la inceput am avut un pic tendinta sa il vad ca plictisitor.Totusi acum ca am ajuns la asa actiune nu mi se mai pare de loc astfel.
Costumatiile lui Hachi sunt una mai draguta decat alta. Ador stului lui Yazawa Ai. Si in Paradise Kiss salivam dupa costumatiile lui Yukari ^^. Hachi e draguta, dar oricum am lua-o tot superficiala ramane. Nu neaparat si in sentimente, dar faptul ca profita de banii lui Takumi pt. a obtine ceea ce vrea. Un fel de isi ineaca durerea pierderii lui Nobu in Banii lui (sincer mie impresia aceasta mi-a lasat-o). Cand Takumi o intreaba ce vrea repede spune: un inel cu diamant. Normal ca trebuie sa fie diamant, doar va fi in curand sotia unei celebritati <__<. Sincer cred ca si Nobu si Takumi o iubesc mai mult pe Nana decat ea pe ei. Sincer cred ca singura persoana din anime pt. care Hachi s-ar sacrifica este Nana O. Si totusi, o ador pe Hachi, asa superficiala cum e, are momentele ei in care straluceste si ii sustine din umbra pe ceilalti. Mi se pare un personaj mult mai tormentat decat Nana O pentru ca spre deosebire de aceasta ea nu reuseste niciodata sa se ridice la nivelul asteptarilor celorlalti, ceea ce e trist :( .
Osaki mi se pare personajul care face actiune sa ia o intorsatura mai dinamica. Adica, prin intermediul ei Nana(Hachi) il cunoaste pe Nobu, si pe Takumi. Daca nu s-ar fi intalnit cu Nana probabil ca viata ei ar fi fost destul de plictisitoare. Ar fi fost momentan cu Shouji sau fara el, dar in orice caz nu stiu daca s-ar fi simtit la fel de implinita sau chinuita.
Shouji si Sachiko au fost personajele care m-au enervat cel mai mult in acest anime. Mai ales atunci cand ei se culcau si fiecare pretindea ca relatia lui Shouji cu Nana va fi ok. Ce prostie <__<.
Animeul acesta este primul in care habar nu am cum vor ramane cuplurile pana la sfarsit.Singurul cuplu care am crezut ca e sigura fost Nana+Ren [manga mi-a dat un shoc si aici]. Relatiilor sunt una mai incurcat a decat alta. Reire il iubeste pe Takumi, Takumi se casatoreste cu Hachi [dar nu o iubeste], Hachi il iubeste pe Nobu (ca norocul ca el nu vrea sa renunte la ea....desi nu cred ca Hachi il merita), Shin o iubeste pe Reira, Yasu cred ca o place si pe Reira si pe Nana, doar ca din pacate se multumeste mereu cu ideea ca el este cel care le consoleaza. Sincer din tot animeul de el mi-e cel mai mila. Singurul care chiar merita pe cineva care sa il iubeasca. Desi cred ca in final o sa raman cu cineva [no spoilers fromthe manga thought XD].
Acum ca ma uit la ce am scris incep si eu sa cred ca are tente telenovelistice....desi e o drama pe care o poti gusta din plin ^^.
Finalul a lasat loc de o continuare pe care eu sincer sper sa o vad cat mai curand, dar aceasta intarzie sa apara.
Se pare ce in cele din urma numele fetitei lui Nana-chan nu a fost Sachiko, ceea ce ma pune sa ma intreb daca ea chiar a ramas cu Takumi. Adica si in episodul 46 el spunea ca va anule casatoria lor si o va promova doar pe cea dintre Nana si Ren. Sincer nu cred ca m-ar fi deranjat acest lucru. Oricum eu am fost fana Nobu+Hachi, desi amandoi mi se par prea instabili pentru a se putea ajuta unul pe altul. Oricum, din cate am vazut in ultimul episod acesta inca o mai dorea, dar ea nu i-a raspuns la sentimente niciodata. Devreme ce fata ii spune unchi inseamna clar ca nu era iubitul acesteia ci doar prieten.
In concluzie: Nana e un anime superb, nu stiu daca as putea sa spun ca a fost mai bun decat ParaKiss. Mi-au placut amandoua, doar ca acesta are o poveste mult mai complexa, dar si neterminata.
Ah, iar acum mangaka a abandonat seria :( .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Dec 13 2010, 06:02 PM
Post #262


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Seria e doar suspendata. And hey, if Berserk started being published again, anything can happen :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Dec 13 2010, 06:06 PM
Post #263


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Yeah, but I don't want to be 40 when that will happen XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Dec 13 2010, 06:15 PM
Post #264


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Imi amintesc ca am vazut animeul in doua zile consecutive. Inafara de pauzele necesare pe care trebuia sa le fac, am stat si m-am uitat incontinuu XD. Mi-a placut enorm, unul dintre favorite mele. Poate fi numit cu usurinta un masterpiece din toate punctele de vedere. Probabil ca daca as incepe sa descriu tot ce am simtit in timp ce il urmaream nu m-as mai opri pana maine, asa ca ma limitez la atat.
De curand am vorbit cu un tip si a spus ca va fi un al doilea sezon. Mie era sa-mi piece fata cand am citit, dar serios acum, cica chiar va fi un al doilea sezon cand manga va fi si ea gata (desi din cate citesc mai sus asta nu se va intampla prea curand). In concluzie animeul e genial si serios acum ca nu trebuie ratat indiferent daca esti fata sau baiat si de genurile pe care le preferi. Animeul le cuprinde pe toate si pe deasupra ofera si sentimente unice. Serios, superb!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Dec 13 2010, 06:42 PM
Post #265


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



I know!
Pana si colega mea de camera, who laughs at my anime ways, l-a urmarit in 2 sau 3 zile. :lol:
A fost printre primele serii urmarite dupa "inflorirea" mea ca fan anime si pot sa spun ca m-a marcat profund; are un loc special printre tot ce am vazut. Desi au trecut ceva ani, inca ma mai trec fiori cand ascult piesele din soundtrack.
E greu sa spun ceva acuma fara sa repet ce s-a spus deja, dar e o serie care chiar merita toate laudele. (and I'm not a shojo fan).
Durerea mea cea mai mare e manga. :( Chiar sper sa se faca bine autoarea. Stiu ca prin aprilie iesise din spital si nu stia daca o sa mai continue seria, dar nu am mai auzit nimic de ea de atunci. :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Dec 13 2010, 07:30 PM
Post #266


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



mmm eu nu as zice ca e masterpiece. Mi-a placut foarte mult dar nu l-as recomanda cu capul sus oricui :lol: adica sa fim seriosi, macar 30% e telenovela, daca nu mai mult. Tot ceea ce il salveaza e ca telenovelistica e impletita si cu alte aspecte si rezultatul e ceva mai mult decat acceptabil. Dar cu siguranta nu l-as recomanda unui baiat. Serios.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Dec 13 2010, 07:35 PM
Post #267


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



That's cool about it! Partea telenovelistica e tear-jerking, dar exista multe alte elemente care o estompeaza cu succes, de unde rezulta o poveste cu de toate intr-un echilibru perfect :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Dec 13 2010, 08:53 PM
Post #268


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



mai daca e sa fiu directa, eu nu cred ca o estompeaza, nu cred ca nimic poate estompa gradul de telenovelistica din Nana :P but damn was it exciting and addictive to watch :D o sa presupun doar ca are ceva ingredient secret :P adevarul e ca mie mi-a placut in mod special grafica la momentul respectiv, mi se parea (si chiar e) foarte diferita de alte shoujouri. si are si un aer asa de nostalgie si de aventura in acelasi timp, I guess it's the fact that most viewers can relate to going off to college/work in a bigger city and experiencing a new environment and making new friends. banuiesc ca asta e secretul la multe din operele de orice fel care au anumite minusuri pe care nu le-ai accepta altfel: being able to relate to the characters to some degree. Nana a avut multe personaje si toate conturate suficient de bine.

Eu inca astept ziua in care o sa am chef si timp sa ma apuc de manga :D it's gonna be a nice day
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Dec 13 2010, 09:34 PM
Post #269


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



toata tarasenia Nanistica a prins mai ales ca a avut un motor puternic numit Anna Tsuchiya ... parerea mea printre putinele voci din asia nu mai zic de japonia... asta poate si pentru faptul ca este numai jumatate nipona :lol: ... pacat ca nu mai canta acum acelasi gen ce a consacrat-o
Kuroi Namida (Black Tears )

Rose


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Dec 13 2010, 10:51 PM
Post #270


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



I love Kuroi Namida <3! :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MsMouse [:S]
post Nov 9 2011, 01:53 PM
Post #271


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: 29-October 11
Member No.: 10.723
Points: 192
Gender:



and yeah ! unul dintre anime-urile mele preferate si pe care l-as putea urmari over and over again (which btw i`m going to do it again). personajul meu preferat este nana osaki a carei personalitate ma impresiona...era tot timpul asa de calma..era genul de persoana in prezenta careia te simteai in siguranta..nu arata ca-i era frica de nimic..la un moment dat m-am gandit si ca acestea ar putea deveni "iubite" cu toate ca hachi avea iubit :D pe parcursul anime-ului s-au format mai multe cupluri si romante dar cel mai mult mi-a placut totusi relatia dintre cele 2 fete...sentimentele sincere care le aveau una pentru cealalta, felul cum aveau grija una de cealalta, faptul ca hachi practic o idolatriza pe nana o, chiar voia sa aiba doar a ei tot timpul...

nici eu nu sunt sigura cu cine a ramas hachi la sfarsit fiindca cu nobu sigur nu a ramas...iar ceva imi spune ca a devenit mama singura cuz takumi didn`t rly seem to give a shit about her..adica tot timpul se comporta asa de urat cu ea dar desi ii aducea atatea cadouri si i-a oferit tot luxul se pare ca asta era singurul lucru pe care putea sa-l faca pentru ea.

anyways prin grafica pe care o are, povestea geniala care ia tot felul de intorsaturi neasteptate - un anime de nota 10 !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AncysSu
post Jan 15 2012, 04:38 AM
Post #272


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: 31-December 11
Member No.: 10.808
Points: 41
Gender:



i just love it! :x e genial:X e printre putinele anime`uri care m`au impresionat asa mult. cred ca faptul ca se axeaza mult pe sentimente si in general pe real life,il face sa fie asa savurat. nu stiu de voi, dar eu am putut simtii fiecaresentiment al personajelor si cred ca am continuat sa plang inca vreo 10 minute dupa ce terminam un episod in care se intampla ceva mai sad. :(

dupa parerea mea,tot ce tine de Nana, indiferent ca e anime, manga sau movie :) pentru ca povestea in sine e captivanta.


din cate am vazut, e inca suspendata :( si vreau atat de mult sa aflu ce o sa se intample in continuare. nu stiu de ce, dar cred ca Nana va ramane cu Nobou pana la urma, chiar daca Yasu e indragostit de ea, iar Hachiko de Nobou.

Si imi pare mega-hiper-extra rau pentru Ren :((


Oricum, eu una,cred ca anime`ul cat si manga trebuie savurate din plin, pentru ca sunt superbe <3
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

14 Pages « < 12 13 14
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 05:37 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |