Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

10 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sandy Bell ... a long time ago ...


Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #41


Unregistered









Scorpio, cainii si pisicile AU sentimente.Oamenii de ce nu ar avea? :?
Tu te simti fara sentimente(sau VREI sa te simti) la varsta asta.Cand vei deveni matur, cred ca iti vei schimba parerea :D .Yuki are dreptate, sentimentele sunt pentru a-i apropia pe oameni, iar lipsa lor ii instraineaza.
Asa ca...e bine sa ai...
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #42


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Sethi...m-ai facut sa rad....
QUOTE
cainii si pisicile AU sentimente
Poate vroiai sa zici au instincte ca sentimente n-au. Sau poate n-ai invatat la scoala ca cuplarea dintre 2 animale se face bazata pe instinct nu pe sentimente, pt. ca animalele nu sunt capabile in a genera asa ceva. Faptul ca o pisica sau un caine raspunde intr-un mod sau altul cand un om interactioneaza cu el , este pt. ca instinctual el simte ce este bien si ce este rau, ce-i place si ce nu.

Cat despre schimbarea pareri...fi tu sigur ca nu mi-o schimb
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #43


Unregistered









Hm....Intr-adevar, sunt convins ca nimeni si nimic nu-ti poate schimba parerea.

Legat de animale, ele au sentimente de loialitate si chiar de afectiune fata de stapanul lor(cainii).Cu pisicile e mai complicat....dar tot pe aproape.

...doar in caz ca te vei intreba vreodata :D
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #44


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Omul este singura forma imperfecta de existenta. Omul este superior animalului prin imperfectiune. Omul este imperfect prin slabiciune , si slabiciunea este cauzata de sentimente. Cel mai mare dusman al omului rational este propria sa sensibilitate. De aici apare un mecanism de aparare a eului , prin care el isi neaga sensibilitatea , insa paradoxul spune ca si acest mecanism in sine este tot un act de slabiciune ; omul cauta mereu metoda cea mai putin dureroasa si isi permite sa isi nege siesi propria sa natura pentru a se ridica deasupra conditiei sale.
Notiunea de om fara sentimente nu va fi niciodata concretizata intr-o existenta umana.
Sa spui ca nu ai sentimente nu este decat o forma de a-ti manifesta sentimentele la modul inconstient.
Omul suprem caracterizat prin ratiune absoluta si lipsa sentimentelor este acea forma terminala catre care evolueaza fiecare suflet si care poarta numele de Divinitate. Omul evolueaza in mod inevitabil si inconstient catre divinitate. Divinitatea , daca vrei , este acel ansamblu de constiinte care populeaza planeta aceasta.Ca sa fac o comparatie (aparent ridicola), pot sa definesc divinitatea ca fiind un encefal format din mai multi neuroni simbolizand omul.Asadar , ea se afla intr-o stare de inactivitate fiindca depinde de acele "celule" , insa in momentul in care ramane activa una singura , aceea va fi numita divinitate. Desigur, sper ca nu te gandesti acum sa omori toti oamenii de pe planeta ca sa fii tu zeu suprem si sa poti asadar sa te regasesti in versurile lui Eminescu.
In ceea ce priveste animalele , este adevarat ca nu au sentimente, insa eu nu cred in instincte. As zice ca eu cred in inteligenta materiei , dar nu ar fi cuvintele mele. Sa spunem insa ca sustin acest concept. Ceea ce numim noi instinct este pur si simplu o alta forma de inteligenta , superioara. Pentru animale nu exista risc , ele traiesc intr-o lume a certitudinilor , in care omul nu este nimik altceva decat o certitudine in plus. Dragoste si ura , loialitate si ranchiuna , aceste elemente de conduita pe care in mod eronat le numim sentimente bazandu-ne pe analogia cu sistemul de sensibilitati umane nu sunt decat marci ale unei ratiuni pe care noi negam sa o intelegem preferand sa o vedem in modul in care ne avantajeaza direct pe noi. Omul traieste intr-o lume a incertitudinilor , ale caror valente le schimba dupa bunul sau plac. Este ceea ce faci tu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #45


Unregistered









Demult, tare demult, un om a zis....ceva tare de tot...Il chema Winston Churchill....A zis:

QUOTE
Cainele asculta omul.Pisica il escrocheaza.Numai porcul il considera egalul sau.

:D :D
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #46


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Stii cum e cu intelepciunea din popor. Demult , nici chiar asa de demult , nea Gheorghe de la tzara a zis: "Ce-are coada vacii cu stampila primariei? "
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #47


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Fate....frumos..filozofic..initacnt....dar(ca doar tre sa fac eu pe dracu in patru si sa pun un dar :twisted: )

QUOTE
Omul este singura forma imperfecta de existenta. Omul este superior animalului prin imperfectiune


Interesanta idee, dar nu o consider, in opinia mea, verosibila. Omul este superior animalului prin ratiune...ratiune care poate fi imperfecta sau perfecta...aceste valori sunt relative. Daca omul este imperfect..atunci animalul cum e? De fapt orice fiinta de pe planeta asta este imperfecta....dar nu le putem pune pe toate pe acelasi pedestal. Omul este si probabil va fii in varful piramidei...cu tot cu imperfectia lui.

QUOTE
Cel mai mare dusman al omului rational este propria sa sensibilitate


Aici sunt de acord...ce lputin intr-o pozitie de conducere sentimentele nu-si au locul.

QUOTE
Omul evolueaza in mod inevitabil si inconstient catre divinitate


Cred ca vroiai sa spui ca omul VREA sa evolueze, din pacate el va involua mereu..omul nu va mai putea evolua fara interventia unui factor extern.

Metafora, ca sa-i zic asa, folosita pt. descrierea Divinitati este foarte frumoasa.....dar nu-i practica, are cateva lipsuri.....nu vreau sa intru in detalii ca as face un post mult prea mare. N-am zis niciodata ca ar trebui omorati toti ca tu sa conduci..un creier, cum ai zis tu, nu poate functiona doar cu o singura celula, asta se intampla doar in bancurile cu blonde :D

As mai scrie dar mica ca fac un post de doau ori cat al tau :D ..mai am doar atat sa spun :
QUOTE
Omul traieste intr-o lume a incertitudinilor , ale caror valente le schimba dupa bunul sau plac. Este ceea ce faci tu.


Logic...nu asta ai face si tu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #48


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Va rog sa-mi amintiti shi mie story-ul ca ma cam lasa memoria
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #49


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



daca citesti prin prima pagina o sa gasesti detalii
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #50


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Yuki ..rece mai esti. :x ..asa se vorbeste..apropo.. spamu' nu te caracterizeaza.... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #51


Unregistered









Daca nici pe mine nu ma lasa, era vorba despre o adolescenta(sa-i zicem) care cutreiera tara in lung si in lat ca sa-l gaseasca pe tatal sau.Mie mi-a placut ca ea era cea care conducea masina :D .Sper sa fie corect ce-am zis, nu garantez! :D
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #52


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



tatal ei moare la inceputul serialului si ea devine reporter, fapt pentru care calatoreste. In plus il cauta pe Mark si mai la sfarsit si pe mama ei.
Ce sa spun trebuia sa zica Sidonix ceva. dar de ce nu i-ai spus tu despre ce e vorba ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #53


Unregistered









Multumesc, Yuki, mi-ai improspatat mermoria.
De ce moare tatal ei?
Ce varsta avea ea?
De ce ea devine reportera?
Cine e Mark?
Stiu ca pun cam multe intrebari :oops: , dar, totusi, avea 4 ani cand am vazut serialul.
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #54


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Tatal parca moare din cauz unor probleme cardiace (dar nu garantez)
Varsta cine o mai stie
Reportera devine ca trebuie sa traiasca si ca isi cauta mama.
Mark = boyfriend-ul, un pictor in devenire, fire visatoare de artist .... mie personal mi-a placut mai mult alt personaj masculin de pe acolo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #55


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Eu tin minte ca avea 4 ani cand era cu parintii ei pe un vapor...are loc un naufragiu , tatal moare, de mama se desparte si totusi ea supravietuieste.
Actiunea se petrece cand ea avea parca 14 ani , statea in casa unui redactor , ziarist , sau ce-o fi fost el....lucra ca reporterita. Cu Mark e lamurita treaba. Oricum nici eu nu sunt sigur ca tin minte cum trebuie. S-ar putea sa nu fie adevarat ce am zis....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #56


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



s-ar putea ca cel care moare sa fie tatal ei adoptiv...Se afla cu ei pe vapor cand a avut loc naufragiul. Iar atunci Sandy nu avea 4 ani ca eu mi-o aduc aminte bebelus....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #57


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Ah , da , asa e , imi amintesc si eu...totusi ce am eu cu cifra 4....or fi fost 4 luni ?!? Dunno....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #58


Unregistered









Vad ca martorii nu au cazut de acord... :D Eu ma bazez pe voi pentru raspunsurile la intrebarile astea...Sau are cineva, cimva, serialul?
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #59


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



pai nu cred. Fiecare cum isi aminteste.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #60


Unregistered









Si eu care imi pusesem toate sperantele in voi, floarea cea vestita a imperiului otacesc... :cry: :cry: Haideti cu totii, sa ne rugam ca-l mai da odata TVR1! :D
Go to the top of the page
+Quote Post

10 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 03:45 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |