Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum se fac animeurile?


Mitsuki Chan
post Aug 13 2005, 09:44 AM
Post #1


~miracle romance~shinjite iru no~
***

Group: Members+
Posts: 233
Joined: 12-August 05
Member No.: 1.727
Points: 333
Gender:



Sunt curiosa cum se fac animeurile??
:P hmmm stiu k incep cu desenele dar cum se face fiecare miscare si fiecare detaliu???E vorba de un program,ceva de genul???
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Aug 13 2005, 11:23 AM
Post #2


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



hmm, nu sunt un expert,dar cred ca e in felul urmator :
de exemplu cand un personaj alearga, este desenat pe cadre ( frameuri ) :mai intai cum sta, apoi se misca un picior...in functie de buget, sunt mai multe frameuri ( animatie buna ) sau mai putine, cand eram mic faceam si eu asa ceva.
Acum mai nou se foloseste tehnica computerizata ( CGI )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Aug 14 2005, 09:09 PM
Post #3


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



hihihi nu ma pot abtine
animele se fac cu mana:P
sau pot fi si variante pe computador
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Aug 14 2005, 10:55 PM
Post #4


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



am vazut la conferinta lui Yuji Nunokawa.
de fapt oricine poate face un anime care sa arate bine.. e doar mult de munca..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 16 2005, 05:50 AM
Post #5


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



:unsure: pai e simplu :P ... se ia una bucata desenator priceput, se cloneaza cu mai multe ajutoare mai putin pricepute dar dornice de afirmare, se inchid pentru 1 an sau doi intr-o camera mare si luminoasa si nu se lasa a iesi decat ptr nevoi fiziologice :P.
apoi se iau bucati materie prima, de la acuarele si tempera pana la pensule si creioane colorate :P
se amesteca bine pana da un pic in clocot apoi se toarna peste gramada de desenator clonat cu ajutoare :P
se lasa la foc mic acoperit cca un an doi dupa cum ziceam
se adauga o doza mare de "comercial" se completeaza cu "clisee", se evita clar ideile noi si originale ... apoi se pot adauga lucruri noi si revolutionare dar neaparat in cantitati mici spre infime si neobservabile si neaparat legate de grafica si cuceririle tehnicii computerizate ... urmand a se lasa pe foc suplimentar ptr a testa rabdarea si a mari interesul celor care asteapta ...
se serveste cald in japonia sau rece dupa o subtitrare prealabila in restul lumii
dupa servit e recomandabil utilizarea unui frigider f mare ptr a incapea acolo tot ce li se trimite via ganduri nobile de catre fanii plictisiti si disperati ca nu mai apare nici un anime klumea.



ce ziceti de reteta asta ... un succes de piatza nu? :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mitsuki Chan
post Aug 17 2005, 12:56 PM
Post #6


~miracle romance~shinjite iru no~
***

Group: Members+
Posts: 233
Joined: 12-August 05
Member No.: 1.727
Points: 333
Gender:



k am inteles ....ma refeream ......daca l e deja pe hartie ...cu ce program sa "animeaza" :lol: :lol: :D :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Erynloth
post Oct 10 2005, 07:55 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Sibiu
Member No.: 389
Points: 6
Gender:



pai nu se 'animeaza' de fapt, cum s-a zis, se deseneaza fiecare faza a unei miscari, stand, cu piciorul ridicat la 10 cm, cu el mai ridicat, etc..... daca sunt aratate aceste imagini cu viteza care trebuie ochiul percepe doar o miscare continua, nu desene separate... asa se face miscarea
ffff multa munca daca e multa actiune, well, depinde de bugetul seriei/filmului cate 'freme-uri', cum se numesc, sunt puse intr-o secunda de miscare
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Dark_angel00
post Nov 6 2005, 01:51 PM
Post #8


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 5-November 05
Member No.: 1.914
Points: 30
Gender:



In ziua de azi nimeni nu mai deseneaza pe hartie...se foloseste computerul, niste programe specializate pe asa ceva...nu stiu nume...dar nu cred ca vei gasi pe internet de downloadat(daca te bate gandul) doar de cumparat la un pret exagerat... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elf_kid
post Nov 6 2005, 02:28 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 129
Joined: --
From: timisoara
Member No.: 399
Points: 72
Gender:



faza cu desenatu pe hartie cred k a expirat dupa tom si jery sau poate nici macar la ala:)oricum cum mai ziceau si alti cu computeru:trebe niste desenatori priceputi,creioanele alea smechere care scriu pe placile alea smechere care se leaga la computer ,si computer destept si mai mult nu cred k iti trebe:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ELyX_A
post Jan 2 2006, 11:16 PM
Post #10


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: 2-January 06
From: Zalau
Member No.: 2.086
Points: 20
Gender:



Eu zic ca se face in felul urmator,mai pe scurt.
Le pui toate companentele urmatoare la unloc si ai ca rezultat un anime,mai intai un story bun,inaginatie,hartie,creon,scaner,calculator,programe(stiu eu ce programe trebe daca vreti sa faceti da pe net nu cred ca gasiti)multa munca,rabdare,cateva ture de *** sa ai chef de munca(poate exagerez aici),ambitie,microfon,si inca ceva poate da nu imi aduc eu aminte.
Cred ca trebe si ceva sponsori sa iti publice animeul.
Si inca ceva ... desenatu pe hartie nu ii vece faza ... inca se foloseste ... ca ar fi prea greu asa numai cu calculator(cred)ca asa se fac filmele cum ar fi ... Godzilla ... trebe sa faci pe calc fiecare milimetru din ce nu poti filma ...
Asta ii pe scurt ... daca vreti detali ... contactati-ma xD B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Angel of dead
post Jan 2 2006, 11:43 PM
Post #11


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: 31-December 05
Member No.: 2.075
Points: 41
Gender:



sunt de parere cu elyx :D dar nu e neapar sa se faca asa .. computerul este pentru a lega imaginile una de alta dar nu cred ca se face dupa imaginile care se arata una dupa alta ... se "animeaza" cu programe special create pentru crearea filmelor :D cred :unsure: dar deocamdata nu stiu pana nu vom incerca sal facem odata :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Mar 3 2006, 07:42 PM
Post #12


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Cam greu de crezut că s-a renunţat complet la hīrtie şi creion. Nu văd avantajul major la desenarea direct pe placă grafică, pentru că oricum desenele ajung īn calculator prin scanare, ulterior. Dar dezavantaje sīnt multe. Mă mir că n-a ripostat īncă nici un desenator, cineva care a ţinut un creion īn mīnă, sīnt nişte lucruri peste care se trece greu.

Cum poţi obţine din stylus electronic toate efectele pe care le obţii din creion? Aţi fi īn stare să desenaţi cu mīna pe placă şi ochii īn ecran, fără feedback vizual? Există portretişti şi pictori de forţă care pot desena cu ochii īnchişi, dar nu mişună şi īn definitiv e un truc de circ, nu merită să se chinuie permanent. Şi ce facem cu secvenţele consecutive -- probabil aţi văzut desenatori care ţin īn cealaltă mīnă colţul foii cu secvenţa anterioară şi le suprapun rapid din cīnd īn cīnd ca să se orienteze.

Nu neg că pentru inking sau colorare, pentru montaj, pentru refolosirea de desene, poate fi mult mai eficient pe calculator. Dar sincer nu cred că hīrtia şi creionul vor fi īnlocuite vreodată. Dacă se vor inventa hīrtii cuplate direct la calculator bine, ca să elimine procesul de scanare, dar altfel nu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vetinari
post Mar 3 2006, 08:49 PM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: 7-February 06
Member No.: 2.150
Points: 152
Gender:



QUOTE(Probably me @ Mar 3 2006, 09:42 PM)
Cam greu de crezut că s-a renunţat complet la hīrtie şi creion. Nu văd avantajul major la desenarea direct pe placă grafică, pentru că oricum desenele ajung īn calculator prin scanare, ulterior. Dar dezavantaje sīnt multe. Mă mir că n-a ripostat īncă nici un desenator, cineva care a ţinut un creion īn mīnă, sīnt nişte lucruri peste care se trece greu.

Cum poţi obţine din stylus electronic toate efectele pe care le obţii din creion? Aţi fi īn stare să desenaţi cu mīna pe placă şi ochii īn ecran, fără feedback vizual? Există portretişti şi pictori de forţă care pot desena cu ochii īnchişi, dar nu mişună şi īn definitiv e un truc de circ, nu merită să se chinuie permanent. Şi ce facem cu secvenţele consecutive -- probabil aţi văzut desenatori care ţin īn cealaltă mīnă colţul foii cu secvenţa anterioară şi le suprapun rapid din cīnd īn cīnd ca să se orienteze.

Nu neg că pentru inking sau colorare, pentru montaj, pentru refolosirea de desene, poate fi mult mai eficient pe calculator. Dar sincer nu cred că hīrtia şi creionul vor fi īnlocuite vreodată. Dacă se vor inventa hīrtii cuplate direct la calculator bine, ca să elimine procesul de scanare, dar altfel nu.
*





eh, de! Cum sa se renunte la hartie? Din cate se vede si la nourile animeuri, iti dai seama k liniile sunt facute(cel putin cele ale personajelor) cu creionul. Este mai simplu si mai eficient.

Din cate stiu eu, se foloseste un creion special albastru pentru schitze. Liniile se trag apoi clar cu negru(tush sau fineliner) si schitza nu se mai sterge. Se scaneaza apoi asa cum este si din program se (photoshop de exemplu)elimina albastrul.
Desenatorii anime folosesc o masa speciala a carei suprafatza este luminata. asa pot pune o imagine peste alta sa vada daca se potivesc etc.

Multe efecte sunt insa facute pe calculator si tot mai putzine framuri(miscari?pozitii de baza, restul/pasii dintre miscarile de baza/ e adaugat pe calculator) sunt facute manual.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Mar 4 2006, 04:08 PM
Post #14


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



tot hartia e de baza..speram ca e reciclabila(saracii copaci :) )
oricum in viitor se va desena totul CG. din ce in ce mai multe anime-uri se creaza cu ajutorul PC-ului.(sau server daca faci appleseed :D )
oricum cum au mai zis altii inainte, sunt diferite tehnici manuale care dau splendoare creatiilor. un lucru care nu se poate genera artificial. inca...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Abel Nightroad
post Mar 5 2006, 12:21 AM
Post #15


South Park fan
***

Group: Members+
Posts: 186
Joined: 13-September 05
Member No.: 1.793
Points: 310
Gender:



din cate am vazut, la anime-urile mai noi se fol imagini suprapuse , fundalul fiind generat pe calculator
in general totul incepe pe hartie , de la personaje si pana la mediu
apoi sunt transpuse incet - incet pe calculatorul din dotare si rezulta dupa cativa ani de munca un anime



editat azi 5.03.2006, ora 8:14
-=== nu neaparat legat de anime ===-
in primul sezon din South Park, personajele , decorul , absolut tot au fost facute din hartie. se aranja cadrul, se facea poza, se modifica un pic imaginea , se mai facea o poza si tot asa. 24 de cadre pt 1 secunda de film care dureaza 23 de minute ( faceti voi calculele ).
de la sezonul 2 incoace, tot este facut pe calculator iar un episod se face in 2-3 saptamani.
e mai ieftin, rapid si animatia este mult mai buna
ca sa se un episod din The Simpsons au nevoie de 9-10 luni ... mai repede faci un copil.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Mar 5 2006, 01:20 AM
Post #16


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Aici: http://www.huitula.com/productionIG2_page2.htm gasiti un site unde explica in detaliu intregul proces de productie a unui anime, de la scrach la produsul finit :D
Insa se refere in totalitate la studioul Production I.G.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Mar 6 2006, 11:14 AM
Post #17


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



OK, dar South Park e un caz special dpdv al graficii. Odată puse pe calculator bucăţelele alea din care sīnt făcute personajele, trebuie doar aranjate. Probabil că cea mai "complicată" parte sīnt decorurile şi mimica personajelor, dar la un moment dat cred că au adunat o colecţie suficientă chiar şi pentru asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Mar 7 2006, 05:25 PM
Post #18


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Va rog sa ramaneti la subiect, aici este vorba despre anime, nu despre prostii cartoon de gen South Park, comparatia e ridicola.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:27 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |