Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> De ce personajele manga/anime sunt in general adolescenti?


cilu
post Apr 13 2005, 01:38 PM
Post #1


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Am observat ca in mai toate animeurile peronajele principale sunt fie copii (pokemon and stuff) sau adolescenti (prea multe pentru a fi enumerate aci).

Bine sunt si cazuri in care personajele sunt adulti: Ninja Scroll, Trigun (acolo vash e super batran dar arata de 20 anyway :D), Cowboy Bebop, Lupin si altele.

Oare de ce prefera japonezii sa prezinte diverse ipostaze din viata vazute mai tot ttimpul din perspectiva adolescentilor.

Uneori e chiar comic cand vad asocierea dintre imaginea personajului si varsta lui. De exemplu Eclair (kiddy grade) cik are 16-17 ani sau Lina Inverse parca 12 ani daca nu ma insel (cyber dude u help me out here) si exemplele ar putea continua mult si bine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cioby2k
post Apr 13 2005, 03:23 PM
Post #2


pantsu?
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.051
Points: 107
Gender:



si incerc sa fac si eu o adaugare la intrebarile lui cilu.
de ce personajele feminine ai fustitele asa scurte?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Apr 13 2005, 03:27 PM
Post #3


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Pai ce altceva ar putea sa fie? Dac-ar fi adulti n-ar mai fi distractiv, ar avea toti copii si servici si n-ar mai putea sa umble brambura cum au chef. Dac-ar fi copiii... nu merge nu? Mai raman doar adolescenti ceva mai batrani, de vreo 18 ani. Nu-s sigur de ce nu sint asa mai des dar daca ma gandesc un pic nu-i asa de fun sa te uiti la ei. Numa bere si fete/baieti pe capul lor...

Plus ca e o varsta tare interesanta... ultima data cand mai au lipsa de griji din copilarie si prima data cand... everything

Lina parca a zis pe undeva ca are 15... dar prefer sa-mi imaginez ca are vreo 200 si e vrajitoare :roll: Din kiddy grade am vazut ceva ep disparate si cred ca era tot ceva de genul asta, Eclair n-avea varsta aparenta.
Exemplul meu ideal e Kagome... manga-ul incepe in ziua in care implineste 15 ani :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Apr 13 2005, 04:21 PM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



hmm exemple exemple ..come on people nu a vazut nimeni evangelion :P "pilotii" aveau vreo 14 ani si evident ca exemplele pot continua muuult cum spunea si cilu (care btw a uitat de berserk si record of lodoss war cand vb de animeuri cu personaje adulte)
cat despre raspuns .. pai in primu rand cred ca e vorba de piata careia ii sunt destinate animeurile si care in general e formata din exact acest segment de varsta cea ce duce la ideea ca producatori incearca sa-si faca privitori sa se indentifice cu personajele prezentate sau macar sa simpatizeze cu ele acest principiu putand fi extins cu mici modificari si la hentai dar evident nu e topicul potrivit aicea
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Apr 13 2005, 04:38 PM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mda...cum zice si bogdan, publicu vizat e cel adolescent...insa in animeurile care sunt cu rating 18+ e clar cam ce pers sunt...maturitatea insa e mai putin intilnita la pers din anime daca stam si facem un calcul la virsta per serie/film...personal sunt frustat de chestia asta cu virsta "teen" care devine mai mult decit penibila in multe situatii fizice/psihice care sunt f greu de rezolvat de catre adulti (ex pilotii pusti din seriile gundam )...chiar daca tinem cont ca e vb de Anime, totusi exista o limita a exagerarilor...eu prefer fantasy, nu aberatii :roll: ...delimitari exista dupa cum consideram si noi intr-un topic aici : "Anime Serios"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Apr 13 2005, 05:52 PM
Post #6


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Pai si in Lodoss si in Berserk, pers principale sunt destul de tinere.... ok forget lodoss, numai in berserk, Griffith si Guts snt destul de tinerei :)
Cat despre Eclaire, Alucard si Vash, acestia nu au varste cunoscute, doar aspectul unor tineri.
Ma gandesc, animeurile exact cui se adreseaza? Nu poti sa ii pui unui copil pana la 12-14 ani chestii gen elfen lied (alt teen anime). Dar cred ca ajung tot la discutia de la anime serios.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Apr 13 2005, 06:13 PM
Post #7


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Why? Because young is cute and full of life and fresh and... Just watch PitaTen and ya'll know why! ^_^

*sniff* Revenind on topic... Cand am vazut LastExile am crezut mereu ca Alex Rowe are peste 30 de ani. Dar am citit ca avea 28 sau 29... Nush, 30 este o linie peste care japonezii parca nu vor sa paseasca... Personajele negative sunt cel mai adesea mai in varsta decat cele pozitive.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Apr 13 2005, 06:16 PM
Post #8


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Cilu....eu stiu ca se zice varsta lui Eclair.....si aprca 16 are.....da de fapt 16 ani are corpul ala.....ca ea oricum e mult mai batrana....asta e al 5-6 corp parca.

Revenind la subiect......pai o explicatie ar fi faptul ca la varsta asta esti cel mai visator si "te crezi legendar Prometeu" :D :D ..... prea copil nu merge pt ca nu ar avea sa zicem capacitatea de-a exercita actiunile.....prea matur nu merge ca na....e prea matur....de aia teenagers sunt alegerea perfecta.....ma rog....ca si populatie sunt cei mai multi...deci sunt un target perfect.

Nici hentai-urile nu sunt cu adulti....sau ma rog.....cel putin fetele :D :D.....cred ca ponderea de hentai-uri cu fete la liceu e mai mare decat cele cu femei :D :D......presupun ca nu trebuie si explicatii de ce este asa :D :D

Dar ce-i drept mai sunt si niste anime care duc asta la un extrem......mecha in general.....NGE, Gundam......dar si in ele apar oameni maturi...dar in roluri secundare......un exemplu ar fi si Saint Seiya unde Bronze Saints...personajele principale au varste intre 14-16 ani......iar Gold Saintii au intre 20-28.....dar sunt secundare......si mai rau...isi mai si iau bataie de la Bronze.....desi teoretic asa ceva nu se putea.

Problema nu este neaparat ca sunt teenagers in rolurile pricipale.....ci ca realizeaza actiuni impuse de anime....practic imposibile.....ex Saint Seiya
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Apr 13 2005, 07:47 PM
Post #9


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Japonezii par in general mai tineri si la varste de 20+ ani, mai ales fetele, asha ca nu e chiar asha de exagerat.
Dar principalul motiv este datorita publicului vizat, si pentru ca la ei se bazeaza si mult pe traditie, de exemplu si stilul anime are anumite reguli, asha au si personajele.
Exista si anime-uri cu personaje mai adulte de exemplu Cowboy Beebop, Ghost in the Shell, Noir, dar acele anime-uri sunt adresate datorita continutului unui public mai restrans si succesul lor comercial este mai mic fatza de alte anime-uri, de exemplu anime-uri de gen Pokemon, Digimon, Yu-Gi-Oh au produc mai mult bani decat C.B., GITS, NOIR la un loc inmultit cu 100, diferentzele de income sunt colosale.
Anime-urile sunt un buisness, asha ca e normal ca ele se vor adresa publicului celui mai larg si care e dispus sa dea cei mai multi bani pe ele :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Apr 13 2005, 08:43 PM
Post #10


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Finally...a discussion...I was starting to miss them.

Pai...eu as cam fi de acord cu ceea ce zice Scorpio si Sidonix in special in privinta situatiilor psihice/fizice aproximativ imposibile, Gundam si NGE fiind un exemplu perfect.
Totusi, daca lasam la o parte faza cu traditia anime and whatnot, eu cam sunt de acord cu folosirea personajelor adolescente. Producatorii evita oareceum creerea unui personaj mai complex cum ar fi un adult si se multumesc cu un personaj maleabil asa cum e un adolescent. Un asemenea personaj e cel mai usor de modelat si de adaptat...la varsta aceea se formeaza personalitatea.

Pe de alta parte putem avea si personaje mature foarte distractive(ex: Zone of the enders...bina ca robotul avea o minte a copil e altceva).

Oricum, asta e parerea mea si sunt dispus sa accept si altele...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Apr 13 2005, 10:10 PM
Post #11


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Pai daca japonezii arata mai tineri si la varste mai "adulte" cu siguranta nu au asemenea dotari cum au majoritatea personajelor feminine din anime. Si in plus de asta, e simpatic sa vezi ca pana si japonezii au trasaturi europenizate, adik nu prea aduk a asiatici.
Noir personal il incadrez in aceasi vcategorie cu pers principale teen (take kirika for example)
Sunt si ue de parerea ca, animeul fiind un bussiness foarte dezvoltat la ei, producatorii au ajuns sa faca ceea ce cere publicul target. De aia o sa avem anime gen pokemon, digimon, blablablamon si alte chestii, sau de ce nu shaman king unde protagonistii sunt copilasi mici maxim 15 ani cu indulgenta (care de obicei fac praf in orice situatie orice adult).

Nge si seed am restanta la ele dar promit ca o studiez din greu in zil;ele urmtoare ca sa trec si aceste examene :wink: (asta numa ca imi era dor de atmosfera dinainte de examene).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Miko
post Apr 14 2005, 12:02 AM
Post #12


soultaker
***

Group: Members+
Posts: 281
Joined: --
From: land of confusion
Member No.: 391
Points: 148
Gender:



oare nu sunt personajele tinere mai distractive? Tot se zice ca atunci cand esti tanar poti sa faci orice. In afara de problema cu categoria de varsta vizata, unele serii n-ar avea farmec fara aceste eprsonaje. Chiar si NGE, desi pilotii erau tineri si practic e iposibil sa faca ceea ce faceau ei, cred ca ideea conta /... tot un pusti care se temea sa se maturizeze.
Anyway...most of the time...I like the young caracters(i don't mean Pokemon).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 14 2005, 05:37 AM
Post #13


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



cred ca are legatura cu faptul ca japonezii cred ca varsta ideala e 16-18 ani ... cum ziceau si altii ... varsta la care poti face orice.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Apr 14 2005, 08:16 AM
Post #14


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Sa nu ne lasam cuprinsi de nostalgie. 16-18 ani este o varsta la care majoritatea adolescentilor nu prea isi dau seama "ce si cum". :D
Tot aud pusti de pana la 18 ani care se bat cu pumnul in piept ca nu isi vor abandona niciodata "principiile" si ideile formate.... Vrei, nu vrei, tot te schimbi. Se cheama maturizare. Asta li se intampla si adolescentilor din anime. Situatiile prin care trec ii schimba, ii maturizeaza, le ofera o noua perspectiva asupra vietii. Adolescenta este o perioada vulnerabila, chiar foarte vulnerabila.

Asa ca eu sunt de acord cu Cyber:
QUOTE
Producatorii evita oareceum creerea unui personaj mai complex cum ar fi un adult si se multumesc cu un personaj maleabil asa cum e un adolescent. Un asemenea personaj e cel mai usor de modelat si de adaptat...la varsta aceea se formeaza personalitatea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Apr 14 2005, 09:29 AM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Mie imi pare mai mult o moda. Asta ma deranjeaza cel mai mult. Din cauza varstei, de multe ori personajele mi se par fortate si faptul asta ma cam irita. Exemplu: copii de 14-16 ani, piloti de mecha-uri, salvatorii umanitatii. Adica soldatii profesionisti care se antreneaza zilnic sunt niste nimicuri. Aham. Bine, fie, poate sunt eu prea carcotas, dar nu cred ca viata e interesanta doar atunci cand ai 12-18 ani ... :roll:

Sa nu se inteleaga gresit, n-am nimic impotriva acestor anime-uri, ma uit si eu la ele. Mi-as dori insa mai multa diversitate. Sunt cam satul sa tot vad cum copiii care abia dau nas cu viata sunt pusi pe post de eroi, modele de urmat, detinatorii adevarului, intruchiparea intelepciunii etc etc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Apr 14 2005, 09:47 AM
Post #16


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



am impresia ca demiurgus se refera la Gundam si intr-un fel are dreptate..chiar daca Kiara e un Coordinator, pustoaica aia blonda nu cred ca are mai multa pregatire decat echipajul ca sa poata pilota o astfel de masinarie..
anyway, personajele tinere sunt mai placute:dulci i mean) si plus de asta, cam asa ceva vrea noua generatie sa vada..filme despre ei, intruchiparea viselor pe care le mai au cateodata, de a fi eroi, frumosi, doriti de toti..de a salva lumea etc..cred ca asta ar acam fi..
si Lina are 15 ani.sigur>:D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Apr 14 2005, 12:41 PM
Post #17


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



QUOTE(Demiurgus)
Mie imi pare mai mult o moda. Asta ma deranjeaza cel mai mult. Din cauza varstei, de multe ori personajele mi se par fortate si faptul asta ma cam irita. Exemplu: copii de 14-16 ani, piloti de mecha-uri, salvatorii umanitatii. Adica soldatii profesionisti care se antreneaza zilnic sunt niste nimicuri. Aham. Bine, fie, poate sunt eu prea carcotas, dar nu cred ca viata e interesanta doar atunci cand ai 12-18 ani ...  :roll:

Sa nu se inteleaga gresit, n-am nimic impotriva acestor anime-uri, ma uit si eu la ele. Mi-as dori insa mai multa diversitate. Sunt cam satul sa tot vad cum copiii care abia dau nas cu viata sunt pusi pe post de eroi, modele de urmat, detinatorii adevarului, intruchiparea intelepciunii etc etc.


Demiurgus are dreptate. Desi intr'unele animeuri persoanjele, chiar daca sunt foarte tinere, imprejurarile le fac sa fie intr'adevar cele care conteaza, dar nu pot sa cred ca un adolescent va intrece doar prin talent un om care se intruieste de cativa ani.

Prea multe personaje nascute geniale, si prea mult fortata imprejurarea astfel incat totul sa se lege. Un exemplu clar este Full Metal Alchemist (absolut tot sagaul isi gaseste punct de sprijin in coincidente.... toata raspunsurile cautate de cei doi frati se gasesc in locurile unde se intampla sa plece ei ), cu toate astea energia celor doi si felul cum se maturizeaza (a se citi inainte de vreme) il fac atragator.

De altfel asta fac ca pe de o parte (referitor la varsta personajelor) tragedia din Grave of The Fireflies , si pe de cealalta unde se afla Jin Roh - The Wolf Brigade sa fie adevarate capodopere (exemplul acesta poate fi facut si cu drame sau comedii).

Marea de animeuri cu situatii fortate si pline de personaje necoapte care ies din cele mai grele situatii, chiar si pentru un adult (experimantat si instruit chiar), fac ca cele cateva artistice sa fie savurate la adevarata valoare. Si producatorii o stiu. Cu toate astea sunt animeuri care reusesc sa faca imbinarea intre varsta personajelor si poveste foarte bine, incat uite aceste detalii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

St2xel
post Apr 16 2005, 12:27 PM
Post #18


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: --
From: in the Now
Member No.: 922
Points: 2
Gender:



E foarte posibil ca ratziunile comerciale sa fie pe primu loc avand in vedere timpu acordat creeri unui anime(seriile in general) e cam acelashi ca si la o telenovela..
Totushi explicatzii s-ar gasi..uni dintre voi afirma ca li se pare absurd ca niste pushti reusesc sa distruga oameni maturi cu experientza dar ideea e ca de ex in gundam ei fusesera pregatitzi de mici thats all they knew era viatza lor nu era o slujba, catzi dintre noi si-a dedicat exclusiv viatza unui singur aspect cand eshti mic culmea suportzi si acceptzi mult mai mult decat atunci cand eshti matur daca eshti crescut intr-o astfel de situatzie
(un ex din viatza mea deshi nu se comapara..cand eram f. mic am invatzat sa merg pe ski-uri pe la 5 ani stateam pe partie de dimineatza pana seara si nu-mi pasa de frig de foame,de vanatai eu vroiams a invatz si ma bucuram de experientza acum cand am mai fos tcu prietenii sa-i invatz sa se dea cu placa ei renuntza destul de repede zic ca obosesc ca s-+au lovit etc..nu mai e aceashi intensitate acelashi interes si atentzie investita in actiune..cand eram mici ne loveam la cap ne frecam, paote ne crugeau cateva lacrimi dar continuam sa ne jucam ignorand evenimentul) cand eshti mai tanar pricipiile teoriile au o mai mare fortza de impact asupra ta pentru ca atunci e varsta la care crezi cu adevarat in ele nu le judecai nu te gandeshti la alternative, la chef..e acel trebuie pe care totzi il uram dar il acceptam pentru ca asta era singura varianta posibila(or so we thought) acum suntem multzi mai comozi, mai neincrezatori..depinde probabil si de mediul inc are am crescut sau in care ne manifestam acum dar e acea fortza a inocentzei in care sentimentele nu sunt patate de minte de neincredere(e adevarat ca de multe ori sunt false..dar sunt pure). Totul e posibil inafara de esec..maturitatea poate schimba in multe feluri o persoana si una dintre ele este potentzarea esecului din cauza experientzei....asha zisele responsabilitatzi ne indeamna la o resemnare..Ceea ce am observat la anime este ca ele exprima sentimente imagini extreme..de o foarte mare delicatetze, tandretze, frumusetze,sensibilitate si in oglinda distrugere, dezumaniazare totul foarte explicit,foarte detaliat..se spune ca adolescentza e varsta extremelor..animeurile sunt facute pe structura povestilor..in primul rand este o calatorie initziatica, o ambitzie,marcata in unele momente de sacrificiu si in final binele triumfa poate nu in totalitate, irefutabil dar ideea e de sperantza..impotrivirea si vitalitatea sunt carcteristice acestei varste..personajele sunt de multe ori diferite de the average teen, sunt si cazuri in care se comprota ca adolescentzi,dar de mutle ori sunt foarte retrase,putizn ciudate,f mature..reci pana intr-un punct ..in cazul femeilor/fetelor se spune ca sunt cele mai prospete, mai atragatoare..si poate tocmai din cauza ca par imposibile oamenilor le place sa vada aparentze spulberate sa creada ca oricand totul este posibil, ca are rost..e adevarat ca deja se merge pe tipare dar fiecare serie nu tzine cont de celelalte multzi dintre voi nu va mai bucuratzi atat de mult de un anime atzi vazut prea multe vedetzi repetitzii de scenarii de personaje anticipatzi criticatzi..u know 2 much....cam asta e..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

FumaX
post Apr 19 2005, 07:04 AM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 27
Joined: --
From: iasi
Member No.: 1.147
Points: 2



Imaginati-va ca erou principal al unui anime de actiune un tip de 35-40 de ani, burtos, chel, casatorit de 15 ani cu o tipa care ii face viata un iad (poate il si inseala...), are o slujba plicticoasa la o fabrica de cherestea (pe motostivuitor), care, in timpul liber devine salvatorul lumii (a se citi Tokyo, nu?). In caz de pericol, isi scoate robotul de lupta din garaj, schimba bateriile la sabia laser si pleaca sa doboare toti monstrii care au indraznit sa uite ca exista EL, supereroul...
Cam cum ar arata? Cine s-ar uita la asa ceva in mod serios si nu ca la o parodie? De asta personajele sunt adolescenti, iar faptul ca sunt prea tineri cred ca este determinat de dorinta japonezilor de a-si trai visele de glorie pe care le aveau la 12-14ani.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Apr 19 2005, 08:54 AM
Post #20


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Dap. Sau imaginati-va o tipa comuna de 40 de ani, corpolenta, cu 3 copii, care e casatorita de 15 ani cu un tip care nu stie altceva decat sa citeasca ziarul, sa bea bere si sa se fofileze de la treburile casnice. Munceste ca secretara la o fabrica de hartie si bla bla bla.... :P :P

O poveste, un roman, un film, un anime, trebuie sa fie despre ceva mai deosebit; altfel, nu prea ar fi nimic de povestit.... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 10:00 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |