Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime songs / J.Pop . Lyrics. Translation


yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Ce vrau eu cu topicul acesta : ma gandeam sa mai lucrez la site-ul meu si sa schimb unele lucruri, ca de exemplu sa nu mai tin anime pe ftp ci doar melodii. Ma gandesc ca episoade sunt mai usor de gasit, in plus cei care l-au vizitat au spus ca le plac muzica. As vrea sa stiu daca sunteti interesati de versurile melodiilor si eventual de traducere, aau alte chestii precum de cine sunt cantate, din ce anime sunt, etc.
Eu intentionam sa dau cat mai multe informatii despre o melodie, mai ales ca pentru unele care sunt J.Pop si nu sunt din anime se gasesc mai greu versurile.
Pana termin eu site-ul poate mai trec 100 de ani asa ca iata un site , cel mai complet probabil cu versuri http://www.animelyrics.com/

Probabil ca v-ati dat seama ca eu caut toate detaliile despre o melodie si unele le mai si invat pe de rost ^_^ ( ma intreb cati nebuni ca mine mai sunt, dar e un bun exercitiu de limba japoneza ). BTW stiati ca "Salva nos " din Noir e in latina ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trexr
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 62
Points: 2



Yup :D pe mine ma intereseaza!!!

De pe animelyrics.com imi iau si eu versurile...noroc cu japonezutzele care contribuie acolo cu traduceri ;)
Am versurile la aproape fiecare melodie care o am...De fapt unele melodii le-am luat dupa ce am vazut ce e disponibil pe animelyrics.com (translation + kanji + midi).
Cateodata stateam sa scot cuvintele in timp ce ascultam la casti :roll: ...dar e cam obositor sa tot caut in dictionar pana nimeresc cuvantul :(

Treaba e ca pe animelyrics.com traducerile sunt adaptate incat sa sune cat de cat si in engleza :!: Yuki-san, te pomeni ca ai vrea sa faci ashishderea pentru lb RO :?:
Despre invatatul melodiilor pe de rost...hmm...muzukashii (dificil) la unele melodii...nu mi-am propus asa ceva (mai ales ca din ce am eu majoritatea sunt interpretate de cantaretze), dar chestia e ca vreau, nu vreau, imi ramane in cap cate un refren obsedant cateodata... :roll:

BTW, incerc o comparatie a interpretelor japoneze cu interpretele vestice: cele vestice parca sunt capabile de un volum sonor mai ridicat (adica mai si, pardon, ridica tonul). Cele japoneze au o voce mai soptita, uneori parca ai zice ca atunci se prapadesc (Arai Akino - melodiile de la Lodoss), iar cand suna mai puternic suna strident si copilaresc (ex. Hayashibara Megumi - Watashi wa koneko). Un contraexemplu am gasit pana acum: "Dame!" de la Rurouni Kenshin, dar nu stiu interpreta... Probabil ca mai exista...ceva gen gothic rock japonez ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Am observat ca traducerea e mai artistica, pentru ca inteleg ceva japoneza, dar nu la nivelul la care sa fac traduceri ample. Deocamdata.
Eu reusesc sa le retin ( daca-mi propun asa ceva ) numai dupa ce am versurile in japoneza si le pricep. E normal sa retii daca stii ce zice. fragmente retin destul de multe pentru ca-s obisnuita cu limba si nu mi se mai pare ca suna ciudat.
Pai in general femeile asiatice au o voce foarte subtire. "Dame ! " e cantat de Izmui You. Poate de aceea imi place ata de mult Ogata Megumi, pentru ca-si poate schimba vocea intr-un mod foarte natural, putand interpreta si personaje feminine si masculine. Si nu numai cand interpreteaza personajele ci si in unele melodii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Balthasar
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 180
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 61
Points: 32
Gender:



Ia uite alti nebuni ca mine. Eu site-ul l-am salvat de muuuult tare pe hdd.
Melodiile care le ascult cel mai des le stiu pe de rost. :lol: Si nu sunt putine. Deci sunt interesat.

[edit]

Am mai gasit cateva site-uri cu lyrics.
http://anime.about.com/gi/dynamic/offsite....sakura%2F849%2F

http://anime.about.com/gi/dynamic/offsite....shi%2Flyrics%2F

Ma gandesc sa fac un topic la linkuri special pt lyrics......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Feb 14 2004, 03:02 PM
Post #5


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



in primul rand vroiam sa va zic k si mie imi place foarte mult muzika din anime..ma fascineaza..nu am in calc decat melodiile sailor moon in japoneza si engleza...le-am luat dupa site-ul
www.sailormusic.net
in cazul in care va intereseaza...acolo sunt si lyrix si muzik ptr download
va kiss sweet....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Balthasar
post Mar 7 2004, 08:42 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 180
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 61
Points: 32
Gender:



trust_no_more, daca ai site-uri cu mp3-uri nu ezita sa le scrii la linkuri sau sa imi trimiti un PM cu ele, eu urmand sa le scriu, dandu-ti multumirile de rigoare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Mar 8 2004, 03:51 PM
Post #7


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



pe animelyrics.com nu am gasit versuri ptr. king giddra-911 sau kohei..
:oops:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Jun 13 2007, 11:25 AM
Post #8


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



Am invatat macar una din melodii din fiecare serie anime pe care am vazut-o. Imi place la nebunie cum suna cantecele in limba japoneza dar am invatat si cantecele in engleza, ex. genericul de sfarsit de la Wolf's Rain. Preferata mea e melodia din genericul Ah!My godess! si mai ales Witch hunter, Robin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 14 2007, 08:52 AM
Post #9


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Un site care contine destul de multe:
http://www.lyricsdownload.com/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 17th April 2024 - 01:10 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |