Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime vs. cartoon vs. desen animat


jmj
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #21


Incepator
**

Group: Members
Posts: 17
Joined: --
Member No.: 145
Points: 2



oameni buni... daca vretzi sa vdetzi desene animate... uitatziva p mini max si fox kids... eu unu nici nu le am in mem d la tv si nu o sa le am niciodata...
P.S: am kkt d rcs cu cartoon net fara toonami!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jmj
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #22


Incepator
**

Group: Members
Posts: 17
Joined: --
Member No.: 145
Points: 2



desene animate sunt cele la care se uita boracii romani p renumitele posturi :mini max si fox kids!!!
CE MAI E MARFA E CARTOON NET CU TOONAMI
binentzeles ca eu is la rcs si nam... lol
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #23


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



io nu ma mai uit la Televizor PUNCT!!!!!

DE CAND IS LA fACULTATE...AM CAM UITAT CEI AIA!!! :shock: Oricum tv e total depasit...mai ales pt noi...putini care avem un acces nelimitat aproape la informatie...Nici in vacanta nu ma atingeam de tv...ce eram tampit...cu sutele de cduri nevazute...mai aveam timp de el..???

Dintre desenele amricane...cele mai tari ever...sunt clasicele Tom si Jerry....dar numa alea facute prin 40 de Fred Quimb....restul is niste porcarii cretine..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jmj
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #24


Incepator
**

Group: Members
Posts: 17
Joined: --
Member No.: 145
Points: 2



bine ca nu t uitz... ca stii c nu pierzi!
Si mie ma oftica ca au facut seria aia mai noua d tom si jerry prost desenate cu voce d kkt si naspaa rau!
Oricum nu ma mai uit p cartoon net ca nu am toonami deci c rost mai are?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #25


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Eu nu ma uit la TV.
Eu nu am acces la "Teava".
Eu aflu stiri de genul: Romania intra in NATO, Vizita lui Bush la Bucuresti cu cateva zile mai tarziu si sincer imi place mai mult asa. Nu iti dai seama (cu adevarat) de cate tampeni sunt la TV pana nu scapi de el.

Acum poate ma lamureste cineva. De ce este Cartoon Netwotk cu si fara Toonami. Si cum poti sa iti dai seama de ce tip il ai (in afara de raspunsul evident -stai si te uiti).

cat priveste Tom si Jerry...I`m more of a rabbit fan.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #26


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Din cate am inteles, Carton Networkul are diferite tipuri de pachete (un pachet fara ToonAmi, unul cu ToonAmi, unul care difuzeaza desene 24/24, si posibil altele pe care nu le stiu). Unii distribuitori de cablu de la noi nu au chef sa cumpere pachetul care contine si ToonAmi-ul.

Eu pana acum juma de an nu aveam acasa pachetul cu ToonAmi. Dar vad ca au inceput sa difuzeze pe Cartoon Network. Acum nu stiu daca datorita succesului sau, au inceput sa difuzeze un fel de ToonAmi si in celalalt pachet. Dar stiu ca inainte difuzau animeuri de genul DBZ, Tenchi Muyo, Outlaw Star, Gundam Wing, si altele, iar acum dau doar desene facute de americani/englezi, cum ar fi, Justice League, Batman of the Future, Samurai Jack, Johnny Quest, X-Men Evolution, etc.

For now it's all I know.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #27


Unregistered









Era o perioada cand Cartonn Network avea asa ceva.Era, mi se pare, ceva de genul "Cartoon Network Plus" care avea toate desenele 24/7.Dar, de cand da si in romaneste, s-a facut un rahat mare de tot.Si-au batutu joc de bunatate de seriale.
Go to the top of the page
+Quote Post

jmj
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #28


Incepator
**

Group: Members
Posts: 17
Joined: --
Member No.: 145
Points: 2



nu mha sa va zic eu cum e cu cartoon netu : cacatzi d la rcs nau chef sa lase pane la capat ct si dau tnt sau c dau ei... inaninte lasa exact pana cand incepea gt ca sa ma oftic eu!!!
Acuma unii mai desteptzi p nume astral il dau p tot: si il dau si cu traduceri marfa! defapt cu traduceri care merg... nu chiar super reusite (asta zic din putzina experientza ca nu am stat sa ma uit mult)..
am vazut toonamiu cand am fost la unu acas 3 zile... si naveam c face inafara d a ne uita la toonami seara...
Mai dau si xmen of the future si inca cateva desene dar gt creca e cel mai marfa..... asa ca haidetzi sa intra p situ d la rcs si sa le zicem sa ne dea si nou toonami... NE BAGAM?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #29


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Bagativa...oricum No tv chhanell can match my PIPEEEEEEE!!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jmj
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #30


Incepator
**

Group: Members
Posts: 17
Joined: --
Member No.: 145
Points: 2



defapt nam nevoie d toonami momentan ca nici d calc nu mai am timp!!!
scoala asta c face din om!!
da doamne sa cada un avion maine p ea!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

andrixnet
post Jan 23 2004, 11:25 PM
Post #31


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 148
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 177
Points: 2



QUOTE(Balthasar)
Daca stai putin si te gandesti la aceasta treaba, desenul animat ce crezi ca inseama? Anime-urile de astazi folosesc CG si deci nu prea fac parte din desene animate dar cele vechi, desenate de mana fac parte.


Anime recente sunt in continuare desenate integral de mana, insa sunt scanate, colorate si asamblate pe calculator.
Vezi Spirited away care e superb realizat, integral cu metoda de mai sus si la o calitate fantastica.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 23 2004, 11:55 PM
Post #32


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



...Hmmm...creca am plecat cam aiurea cand am impartit Desenele Animate in Anime si Cartoons....
Toate sunt desene animate ...la chestia asta nu are nimeni ceva de comentat!!..
Acum..eu cand fac deosebirea intre ele...ma gandesc ...in primul si in primul rand la stilul de desen..si in al doilea rand ..la temele abordate...
Pt ca titlurile de anime...sunt...pur si simplu coplesitoare fata de cartoons..gasesti mai usor cei pe placul inimi tale...In timp ce la Cartoons(sau desene animate occidentale) mai greu faci asa ceva..
Cg...nu este un motiv de diferentiere....La Dysnei..se practica din greu...Asa ca nu cred ca e un motiv sa le diferentiem prin asta!!
E ca si cum ai compara un anime scos acum....cu Scooby Doo..care e din 70...ce dracu cga ..era pe atunci ...pe 8086...io nus...poate imi spuneti voi!! :lol:
Comparam pe Scooby ...cu un anime tot de atunci...lets say Nils Holgersson..sper ca am scris bine...si observam...ca animatie..sta cam cu un picior in pamant..in ambele cazuri!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Leonardo
post Jan 25 2004, 05:38 PM
Post #33


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: --
Member No.: 179
Points: 2



[quote=SebyTheDragon]Comparam pe Scooby ...cu un anime tot de atunci...lets say Nils Holgersson..sper ca am scris bine...si observam...ca animatie..sta cam cu un picior in pamant..in ambele cazuri!![/quote]

Buna comparatie dar NILS HOLGERSON [color=#FF4080][/color] se compara cu Scooby Doo, te asigur eu ca daca japonezii ar face un concurs de desenat cu creionul in cur ar face treaba mai buna decat au facut americanii cu Scooby Doo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

andrixnet
post Jan 25 2004, 10:02 PM
Post #34


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 148
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 177
Points: 2



E simplu. Cultura occidentala considera tot ce e desen animat ceva pentru copii mici. Iar americanii sunt primii in clasamentul preconceptiilor si promovatorilor de stereotipuri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 25 2004, 10:42 PM
Post #35


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Imi place de tine Leo....IO am dat exemplul ala...numai pt ca desenele sunt APROXIMATIV din aceasi perioada..si pt ca ambele..cam schioapata la capitolul animatie...bineinteles Scooby Doo mai mult!!
Inca o data nu am comparat cele 2 anime..am dat exemplu de comparatie valida!!!!Daca vreti sa le compar...ar trebui sa mai uit inca o data la Nils.. :barf: ...ca sa nu zic mai mult...!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 26 2004, 08:21 AM
Post #36


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Diferente intre ceea ce inteleg eu prin cartoons si anime sunt enorm de multe. Faceam odata chat cu un japonez si el folosea termenul de cartoons .. inca ma intreb daca folosea termenul asta pentru ca nu era nici o diferenta pt el sau ca sa ma faca pe mine sa inteleg despre ce este vorba.
Pentru mine diferenta nu vine atat din stilul de animatie cat din modul in care sunt concepute. Cartoons sunt mai mult alcatuite din episoade aproape independente unul de altul, poti sa le vezi si in ordine aleatoarie si nu stica cu mare lucru ... animeurile au o dezvoltare a firului epic si o descrierea mult mai aprofundata a personajelor, relatiilor dintre acestea si a mediului in care se petrece actiunea. E adevarat ca pentru romani toate sunt desene animate. Cand vorbesc cu cineva corectez aproape intotdeauna termenul de anime cu desene animate japoneze, mai ales cand vad privirea uimita a respectivei persoane.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Leonardo
post Jan 26 2004, 03:48 PM
Post #37


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: --
Member No.: 179
Points: 2



Seby, ar trebui sa te uiti la un episod doua, garantez ca o sa-ti placa, am stat si m-am uitat atent (a fost pe minimax :roll: ) animatia este extrem de ingrijita, personajele sunt frumoase si haioase (remeber Smire) doar ca pelicula e veche si nereconditionata :?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 26 2004, 03:55 PM
Post #38


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



....Man...ce dracu am zis.....Io nu am zis ca ....e mai tare scooby doo...io am zis ca sunt comparabile...chiar daca Nils e mai bun...poate aproape la tot!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Jan 28 2004, 11:52 PM
Post #39


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



Este o mare diferenta intre desenele disney si anime..... inainte cand nu stiam de forum- ul asta :lol: sau ca o multime de oameni din toata tara le plac filmele anime... credam ca sunt singura cu boala asta...(multi imi zic asa) ...si chiar zic ca este o prostie....
dar nu cred, prin anime poti aborda idei inedite pe care nu le inatlnesti in alte filme sau desene!!!! multi au zis ca sunt un fel de telenovela!!! :evil:
chiar de ce unii oamenii le adora si altii au o parere foarte diferita?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

andrixnet
post Jan 29 2004, 10:07 AM
Post #40


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 148
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 177
Points: 2



[quote=SebyTheDragon]Daca vreti sa le compar...ar trebui sa mai uit inca o data la Nils.. :barf: ...ca sa nu zic mai mult...!![/quote]

Fapt divers, daca am retinut bine, Nils e facut de Mamoru Oshii, acelasi care a realizat Ghost in the Shell
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:58 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |