Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Forum Mare Si Frumos, Useri Activi Putini


Tessa
post Oct 14 2011, 01:53 AM
Post #61


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Yeah, everyone has better things to do during the summer :P . Iar toamna si primavara avem si festivale care sa mai dezmorteasca conversatiile de pe aici XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MoonAngel
post Oct 14 2011, 04:55 PM
Post #62


I'm a bitch and a lover.
***

Group: Members+
Posts: 143
Joined: 26-December 07
From: Bucuresti, RO
Member No.: 5.813
Points: 337
Gender:



QUOTE(Tessa @ Oct 14 2011, 02:53 AM)
Yeah, everyone has better things to do during the summer :P . Iar toamna si primavara avem si festivale care sa mai dezmorteasca conversatiile de pe aici XD.
*



Dacă tot a venit toamna, poate facem un forum meet. Eu una nu am mai intrat pe aici de foooarte mult timp (sau ani) şi simt că nu pot face faţă recuperării doar citind şi postând pe forum.

Aşa că o revedere la faţă, măcar cu cei din Bucureşti, ar fi bine venită. ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 14 2011, 06:19 PM
Post #63


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Daca vrei un meet mai bine ai posta aici: http://forum.anime-club.ro/forum/page-73-t988-s1440.html
Din cate observ meet-urile inca se mai tin :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Oct 15 2011, 08:44 PM
Post #64


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



sper ca stiti ca s-a mai discutat subiectul acesta... de cateva ori pana acum.

ok, just kidding :lol: . E bine ca lumea mai este interesata/ si intristata de lipsa de activitate.

Acum vreo 6-7 ani cand am ajuns si eu pe aici, lucrurile erau foarte diferite. Pt cei mai multi, anime era ceva cu totul nou si obscur. Foarte putini aveau habar ce inseamna anime, si mai putini erau fani. Eram entuziasmat de anime, dar nu aveam cu cine sa discut despre noua mea pasiune - astel ca atunci cand am ajuns pe forum am fost super incantat ca am cu cine vorbi despre noul meu hobby.
In plus animeurile se obtineau foarte greu - mai tineti minte vremurile cand trageam de pe torrente cu 15 kbps ? hehehe :P .
Cand Lother si Zeri imparteau animeuri la toata tara :).

In fine, cand am venit eu pe forum, erau alti useri de ani de zile pe aici - subiectele se mai discutasera, situatia era la fel. Dar m-am apucat si am luat topicurile vechi la rand - si am inceput sa imi spun si eu parerea (nu cate 10 posturi pe zi - asta e contraproductiv - nimeni nu are timp de urmarit 10 topicuri ). Uneori nu raspndea nimeni - alteori se incingeau discutii strasnice - hehe, ce vremuri cand ma "duelam" cu Trickster si Muza... :P .
Dar anii au trecut, timpul a devenit mai pretios - prefer in timpul liber sa fac altceva decat sa stau pe forum - mai bine vad un anime de ex. In plus, si interesul meu s-a mai diluat.
Din pacate, lucrurile s-au schimbat - anime a devenit mai mainstream (canal de anime la tv ? ce vis...), exista sumedenie de forumuri anime, viteza de net e mare, deci poti lua ce vrei cand vrei = interesul a scazut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 15 2011, 08:53 PM
Post #65


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



@Emanuel, depinde de fiecare in parte. Si eu stau pe forumuri de 5 ani deja, dar inca simt nevoia sa mai discut cu oamenii pe aici despre ce mai vizionez/am vizionat.
Meet-urile nu sunt o solutie deoarece 90% din discutiile de acolo nu au nici o legatura cu anime-urile XD.

QUOTE
canal de anime la tv ? ce vis...

Si inca e un vis, deoarece Animaxul nu mai are contract cu RDS, iar pe langa faptul ca au program redus, in loc sa dea anime-uri acum au introdus si filme. Au 5 serii in totoal la TV. Dau zilnic cate 3-5 episoade din aceeasi serie [Naruto, Bleach sau Dragon Ball]. I mean..WTF?
Sper sa mai apare un alt canal care sa ofere anime ceva mai serios decat o face animax-ul in ultima vreme.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 15 2011, 09:09 PM
Post #66


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... din Animax a ramas doar numele si nu a atins nimic in Romania din ce reprezinta in afara... insa sa fim seriosi cum poate un canal de televiziune sa tina pasul cu fansubbing cand noi vedem aparitiile nipone doar in cateva ore dupa broadcast... never will happen... si nici nu vreau pentru ca nimeni nu mai are timp sa depinda de program tv... TV is dead, long live the tubes/subbs and torrents/streams...
... referitor la forum... A-club ramane un loc pt mine de vizitat atat timp cat mai am cu cine schimba o vorba in romana... cand nu va mai exista raman la forumurile din afara pe care sunt chiar inainte de AC... insa peste tot este la fel... oamenii vin si pleaca atrasi de anime sau nu ... you can't stop evolution.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 15 2011, 09:16 PM
Post #67


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
... din Animax a ramas doar numele si nu a atins nimic in Romania din ce reprezinta in afara...

A avut o perioada cand a ajuns la acel nivel. Chiar la inceput cand au dat Blood+, death Note, Honey and Clover si inca cateva serii destul de populare si relativ recente.
Daca ar fi sa aleg, as prefera sa ma uit la TV, mai ales ca am unul mare care l-am luat cu ideea ca o sa-l folosesc mult, dar in afara momentelor cand ma mai uit la care o emisiunea [cel mult o data pe saptamana] sau il mai folosesc pe post de monitor sta prafuit si nefolosit U.U.

QUOTE
... insa peste tot este la fel oamenii vin si pleaca atrasi de anime sau nu ...

So true :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 15 2011, 09:23 PM
Post #68


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... ce au difuzat ei la inceput a fost tot materialul pe 1 an :lol: ... nu au cum sa tina pasul mai ales ca nimeni nu investeste si nu va investi in asa ceva in romanica ( same old story)
.. pai si nu inteleg daca tu ai lcd sau plasma cu diagonala mare de ce nu o fol ca display curent ? eu am o plasma de 50 inchi si o tin display pt web browsing, streaming tubes, nu mai vb de filme/anime, seriale etc ... cumpara un kit wireless te asezi in pat sau intr-un fotoliu jmecher cu masaj :P si faci ce vrei de la 3-4 M ... e total alta dimensiune a universului media
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 15 2011, 09:54 PM
Post #69


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
... ce au difuzat ei la inceput a fost tot materialul pe 1 an

Oh, eu eram asa de entuziasmata cand am vazut ce serii bune dau. Credeam ca o sa infloreasca fenomenul anime si la noi. Dar in loc sa avansam parca stam pe loc, sau mair au, mergem inapoi :( .
Si nici nu am inteles motivul pentru care au rupt legaturile cu RDS-ul :( .

QUOTE
... e total alta dimensiune a universului media

Si unde imi pun tastatura si mouse-ul? :P
Ambele sunt wireless, dar metoda ta nu am cum sa o pun in aplicare mai ales pentru ca eu o buna parte din timpul petrecut la calculator editez, iar acolo ai nevoie de precizie maxima XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 15 2011, 10:15 PM
Post #70


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... motivul e clar si simplu : banii adica rating/audienta aproape 0 ... din punctul meu de vedere nu cred ca a insemnat ceva Animax pt multa lume ... nu cred ca au reusit sa canalizeze oamenii si sa trezeasca interes prin cele cateva serii difuzate ca lumea sa caute mai multe despre cele vazute... cred ca a fost invers: comunitatea aniem deja existenta a vazut ceva ce s-a discutat acu ani pe forum... sa facem o televiziune anime.. uite ca a fost si a avut efectul razelor de luna...

... pt precizie si eu folosesc monitorul... pentru lucru la distanta exista in comert masuta portabila pe care poti pune laptopu-l cand lucrezi in pat... poti pune tastatura si mouse-ul pe ea si voila :P ( asta pp sa detii pro wireless kits Micro sau Logi care sunt miniaturizate in comparatie cu cele standard )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pukk
post Oct 15 2011, 10:37 PM
Post #71


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 74
Joined: 12-October 11
From: Bucuresti
Member No.: 10.700
Points: 155
Gender:



Personal consider ca Animax-ul a avut un rol destul de important, cel putin la inceput, in deschiderea gustului romanilor pentru animeuri.

Nu spun ca 100% toti actualii fani anime au ajuns unde sunt acum vizionand diferitele animatii de pe Animax, eu doar vorbesc la general.
Pentru mine cel putin a fost un fel de inceput. Nu retin cam cand a fost infiintat postul sau cand l-am descoperit eu de fapt dar un lucru il stiu sigur.

Pe Animax am vizionat primele animatii japoneze dupa o mare pauza, incepand cu perioada copilariei infantile si terminand cu momentul clasei a 5 ,a 6 sau cv de genu cand am redescoperit ,ca sa spun asa, curentul Anime.

Da ok am mentionat intr-un alt post faptul ca primele animeuri au fost DB >> Digimon >>> Pokemon etc.., diferenta era atunci ca acele desene le priveam ca pe niste simple animatii (like Dexter or idk) ,nici nu aveam habar ca au legatura cu Japonia, Cultura Nipona sau Statul in sine, eram cum spuneam , prea mic:P!


WTF ....>>>> asa , ca sa rezum tot ce e specificat mai sus:Animax ma ajutat sa redescopar ceea ce am ajuns sa iubesc in momentul de fata:),
ANIME^^

Ca postul s-a dat la fund si da numai tampeni in prezent asta e alceva,dar poate se vor trezi si ei la realitate...cine stie.

E totusi ciudat cum acelasi post are audienta/putere mai mare in alte tari precum Ungaria/Bulgaria sau in Sudul Americii iar in Romania pur si simplu e slab... Hmmm :huh: Deja vu..? ? ?!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Oct 17 2011, 06:44 PM
Post #72


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Sunt de acord cu Pukk.

Poate ca acum Animax nu mai inseamna nimic, dar nu pot sa nu recunosc rolul deosebit de important pe care l-a avut in formarea mea ca anime fan. Adica, pe Animax am vazut primele mele anime-uri "moderne".

Pentru asta ii multumesc si e pacat ca se va stinge in asemenea mod.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fili
post Oct 17 2011, 11:10 PM
Post #73


Si eu p-aici...
***

Group: Members+
Posts: 287
Joined: 24-October 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.135
Points: 644
Gender:



Inainte de Animax parca era Fox (redenumit in Jetix, redenumit in Disney). Acolo am vazut Naruto, apoi pe Animax am vazut Bleach si Death Note, care mi-au deschis gustul pt anime. Pana atunci le cam ignoram (poate doar un hentai, acolo...).
Acum nu prea ma mai intereseaza Animax. Il mai tin deschis cateodata, dar nu pot urmari nimic, am un program prea neregulat. Daca vreau ceva, iau de pe net :)
@Tessa&Sidonix eu nu ma mai complic. Pun laptopul langa tv, cablu tv-out si cu telecomanda de VLC (de pe iPhone) controlez tot. Am chiar si mouse+tastatura daca vreau, tot de pe telefon. Mai simplu de atat nu cred ca se poate :P Si nici nu stau cu tastatura si mouse-ul in pat :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sonic
post Oct 18 2011, 11:27 PM
Post #74


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 13-November 07
Member No.: 5.559
Points: 11
Gender:



eu am revenit pe forum dupa o pauza de aproape-aproape 4 ani, timp in care mi-am facut si majoratul, am trecut cu bine si de liceu, si acuma iata-ma inapoi aici. Acesta e primul meu post dupa un hahahahalau de timp. Parerea mea in legatura cu numarul mic de useri activi este ca sunt foarte putini fani anime, si prea multe forumuri. Daca din numarul asta mic de otaci, 10% se duc pe un forum, 10% pe alt forum, 20% se duc pe cine stie ce alt forum fantoma, 30% nu au cont pe niciun forum, restul de 30% ajung aici, pe anime-club. Din putinii astia de 30% niciunul nu se prea omoara cu postatul. Nah, ar trebui mai multa dezbatere pe forum, fiecare e asa de grabit sa-si zica genialul punct de vedere ca nici nu prea mai baga in seama ce a scris cel de deasupra, dar important e ca a postat acolo ceva si apare numele sau, nu? Iar cei care aveti conturi si stati doar si va uitati.. putin curaj, postati, postati, postati!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Oct 19 2011, 11:34 AM
Post #75


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



pentru mine a inceput cu:
TVR-ul(cu Dragonball, Sandy Bell, Mizerabili si altele) si Antena 1 (cu Rurouni Kenshin si alte cateva) ... mai tarziu prin 2003 si-a luat frate-miu calculator si am vazut Samurai X, PMK, NGE, si altele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Oct 19 2011, 12:52 PM
Post #76


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



QUOTE(Sonic @ Oct 18 2011, 11:27 PM)
Parerea mea in legatura cu numarul mic de useri activi este ca sunt foarte putini fani anime, si prea multe forumuri. Daca din numarul asta mic de otaci, 10% se duc pe un forum, 10% pe alt forum, 20% se duc pe cine stie ce alt forum fantoma, 30% nu au cont pe niciun forum, restul de 30% ajung aici, pe anime-club. Din putinii astia de 30% niciunul nu se prea omoara cu postatul. Nah, ar trebui mai multa dezbatere pe forum, fiecare e asa de grabit sa-si zica genialul punct de vedere ca nici nu prea mai baga in seama ce a scris cel de deasupra.
*



Sunt de acord cu ceea ce ai scris. Dar ce ma "deranjeaza" pe mine este faptul ca mai toate threadurile au atatea views, dar foarte putine postari. Nu asta e scopul unui forum? Sa discutam? :D

Asa ca, dupa cum a zis Sonic: Postati, postati, postati! :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pukk
post Oct 19 2011, 01:34 PM
Post #77


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 74
Joined: 12-October 11
From: Bucuresti
Member No.: 10.700
Points: 155
Gender:



Postezz postezz postezz ...ah crap asta poate intra la spamm
:P oh well.,vreau doar sa spun ca sunt total de acord cu cele spune de sonic si darczone:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TGeorgeMihai
post Oct 19 2011, 11:48 PM
Post #78


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 26-December 10
Member No.: 10.262
Points: 392
Gender:



La fel cum a zis si Pukk, si eu sunt de acord cu sonic si darczone ... ca la fel fac si eu de multe ori... In general ma uit la anuime-uri ... Sunt aproape la zi cu tot ce e nou :) .. Hell Yeah, orice se vede mai bine in 720p/1080p pe 22" (mi-am schimbat monitorul ... de fapt tot PC-ul :D ) ... Totusi verific site-ul o data cam la 3-4 zile (ori logat ori nelogat, depinde cu ce browser sunt)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ramziel
post Oct 19 2011, 11:59 PM
Post #79


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 787
Joined: 30-December 10
Member No.: 10.270
Points: 1.860
Gender:



Yeah, you're a ghost Geo, sooo....shut up :P
Dap, e adevarat, nu multi au rabdarea sa verifice tot topicul de la cap la coada, insa mai sunt si exceptii, iar in legatura cu postarea, mai sunt si persoane care nu au nicio idee ce sa posteze si mai bine decat sa scrie orice prostie ii trece prin cap pur si simplu trece mai departe, dar n-ai ce-i face.......asta-i Romania <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SoulReaverFo
post Oct 20 2011, 12:55 AM
Post #80


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 111
Joined: 6-January 11
From: Bucharest
Member No.: 10.288
Points: 321
Gender:



Paralele cam cate subiecte de discutii putem adauga pe un forum sa fim realisti trebuie sa condensam informatiile si sa nu fim ca altii care comenteaza ce au mai vizionat din 5 in 5 minute.
P.S. Ma uit acuma la serialul Pe Banii Parintilor emisiunea e caterinca rau.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 24th April 2024 - 01:24 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |