Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cam Pustiu


Scorpio
post Mar 11 2009, 06:47 PM
Post #41


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Sentaro ... comparatia mea e foarte reala .... si n-am inteles ce cautau manelele in ecuatia asta .... ca eu n-am gasit fani anime manelisti. Iar accesul la mai multa informatie nu genereaza dorinta de a vb cu ceilalti...din contra ..... din moment ce am acces la orice informatie vreau despre un anumit subiect .... nu vad la ce mai am nevoie de altii. Si avand in vedere ca sunt pe un forum CU SI DESPRE ANIME nu tre sa ridic pretentia .... E O OBLIGATIE ca posturile sa fie despre anime si manga.

Terry vei renunta la anime .... i've seen it .... stiu cel putin 3-4 persoane ... dintre elderi care nu se mai uita la anime sau se uita doar la 1-2 serii care inca sunt ongoing ... o data cu inaintatul in varsta ai alte prioritati in viatza si timpul liber il vei folosi in alte scopuri. Si scuze.... dar sa nu mai aduci vrodata argumentul : Animele nu sunt desene animate. Hai sa ne fim foarte intelesi .... animele SUNT desene animate .... ca nu vad sa fie vrun actor in carne si oase jucand in ele......alea se numesc live action si probabil cuvantul LIVE are menirea lui. Ca nu sunt tom si jerry .... e altceva .... desi am vazut anime net inferioare la multe serii de desene animate difuzate pe CN-ul vechi...de exemplu as revedea Top Cat , Bugs Bunny si The Mask de vro 5 ori decat sa vad/revad vrun ep din Yu-gi-oh , Pokemon si Naruto.

Si imi mentin afirmatia cum ca animele sunt un trend....o moda....pt daca iau ca adevarata afirmatia lui Sentaro ca majoritatea fanilor la ora aactuala sunt copii de generala sau liceu ... ghici ce ... aia se schimba dupa cum bate vantul ..... deci daca apare un trend nou si interesant .. kiss anime goodbye .... mai ales ca daca esti stigmatizat de restul oamenilor ..... fi sigur ca o sa renunti la acest hobby.

Acu m-ati subinteles? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Mar 11 2009, 09:02 PM
Post #42


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



QUOTE
Si scuze.... dar sa nu mai aduci vrodata argumentul : Animele nu sunt desene animate. Hai sa ne fim foarte intelesi .... animele SUNT desene animate .... ca nu vad sa fie vrun actor in carne si oase jucand in ele......alea se numesc live action si probabil cuvantul LIVE are menirea lui

Ei, hai, sigur nu crezi ca la asta m-am referit. :P
QUOTE
Ca nu sunt tom si jerry .... e altceva

Vezi, la asta ma refeream. Evident ca sunt niste desene animate. Si nu, nu am vrut sa sugerez ca orice productie non-anime e mai proasta, nici pe departe. Sunt de acord, exista desene animate difuzate pe vechiul Cartoon Network care meritau pe deplin, cel putin eu stiu ca ma distram de minune vizionandu-le. Doar ca anime-urile ating aproape orice subiect posibil, abordate in feluri diferite, fapt care duce la o varietate de care cu greu te poti plictisi.
QUOTE
Si imi mentin afirmatia cum ca animele sunt un trend....o moda....pt daca iau ca adevarata afirmatia lui Sentaro ca majoritatea fanilor la ora aactuala sunt copii de generala sau liceu ... ghici ce ... aia se schimba dupa cum bate vantul ..... deci daca apare un trend nou si interesant .. kiss anime goodbye .... mai ales ca daca esti stigmatizat de restul oamenilor ..... fi sigur ca o sa renunti la acest hobby.

Din nou zic, nu-mi place deloc ca hobby-ul meu e asemanat cu o moda trecatoare si asta pentru ca eu nu-l percep deloc asa. Dar asta e parerea ta si o respect, nu pot si nici nu vreau sa te conving de altceva, Scorpio. Tot ce fac este sa-mi expun propria parere. Pentru mine moda trecatoare era colectionarea de abtipilduri cu x, y sau z, cand eram mici. Imi place sa cred ca nu sunt atat de usor influentabil incat sa-i las pe altii sa-mi aleaga hobby-urile.
Sunt de acord ca odata ce voi creste, responsabilitatile vor creste si ele, timpul liber va scadea si nu o sa ma mai uit la asa de multe serii ca acum, bine, nici acum nu prea ma mai uit decat la cateva episoade pe saptamana, din cauza bacului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 11 2009, 09:37 PM
Post #43


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Pai n-am facut expunerea aia nominala ... eu vorbesc de masa aici ..... ca suntem o mana de oameni care ne uitam indiferent de ce si cum .... e altceva .... da de exemplu eu ma ocup de domeniul asta de cativa ani buni .... eu nu sunt un pusti care afla de astea acuma si ii se par cool ..... eu vb de pusti in principiu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rocky
post Mar 13 2009, 12:24 AM
Post #44


\(*-*)/
***

Group: Members+
Posts: 106
Joined: 11-August 08
From: Ploiesti
Member No.: 7.381
Points: 249
Gender:



QUOTE(Emanuel @ Mar 11 2009, 01:51 PM)
sunt deacord cu Scorpio cu largirea fenomenului anime. Acum cativa ani cand am venit eu pe forum, nu aveam net, si chiar si cei care aveau, viteza de dload era ...cea care era (mai tineti minte anime de 4gb trase cu 10-15 kbs ?  :P ).
  Faza e: eram putini, animeurile se obtineau greu = fanii anime erau doar cei cu adevarat interesati de fenomen. Fiind putini, exista interes de a discuta despre o pasiune pe care nu multi o impartaseau.
Astazi e animax, internet are toata lumea, iar baza anime s-a largit, dar cred ca multi sunt doar "casual fans" -care se uita pe animax la inuyasha sau bleach. aa, si adevarata faza cu nr de forumuri - acum cativa ani erau vreo 2 in romania. Astazi... fereasca sfantu, au rasarit ca ciupercile dupa ploaie (se pare ca azi e la moda sa ai un forum sau macar un blog  :P )
*




Postatul (mai bime zis lipsa lui) pe forum cred ca este o problema mai larga decit doar in comunitatea anime - acelasi lucru il observ inca de anul trecut si in lumea linux-ului

Cred ca s-a ajuns la o stare generala nu neaparat de lipsa de interes, dar poate mai degraba de lene in a mai impartii informatii/idei cu ceilalti prin intermediul forumurilor; exista o gramada de surse de informatii pt tot ce-ti poate trece prin cap pe internet acum, incit cu o simpla cautare pe google e deajuns sa afli ce te interesa.

Se poate adauga la lista si "disparitia" anumitor membrii ce reuseau sa stringa o gramada de reply-uri pe topicurile deschise de ei - am vazut acest fenomen in f multe forumuri (plecau 2-3 insi "de baza" si incepea sa bata vintul prin forumul respectiv)

Alt motiv poate fi si cel ce se aplica in cazul meu: nu mai am placere sa postez decit daca e un subiect care mi se pare interesant si merita comentat, cu toate ca urmaresc ceea ce se intimpla ...

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Mar 13 2009, 07:47 AM
Post #45


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE
Bring back Axi and Scorp!! cool.gif

(IMG:http://i5.photobucket.com/albums/y165/Kopilitza/emoticoane/rlol.gif)
Oh da... Foarte amuzant :P
Lumea nu posteaza fiindca nu stie ce sa zica...Sau pentru ca intr`un topic doi useri zic cam tot despre un anime, si multi prefera sa nu mai posteze decat sa se chinuie sa spuna aceeasi idee, dar reformulata.
S`a format ideea aia ca atunci cand deschizi un topic nou, tre sa faci un post kilometric in care userul respectiv spune tot: da spoiler, poze, detalii, parere despre toate aspectele etc etc. Nu lasa loc de discutie iar posturile rar sunt de "invitatie" la discutie. Se posteaza, se exprima parerea personala dar nu lasa loc deschis si pentru altii...

Asta din categoria "newbies". Ca om mai vechi, uneori iti pui mainile in cap cand dai de posturi de toata jena de la unii mai noi si mai ales cand observi ca incerci sa`i aduci cumva pe drumul cel bun si nu ai nicio sansa.
Ca sunt si oameni care pur si simplu sunt prea independenti ca sa asculte un sfat referitor la modul de postare..caci multi habar n`au sa utilizeze un forum.

Parerea mea, n`ai cu cine :)

Si sunt de acord cu faptul ca raspandirea animeului scade interesul de comunicare... Multi se uita la animeuri, dar daca incerci sa discuti despre asta, ori n`au nimic de zis ca n`au imaginatie ori li se pare stupid/deplasat sa comenteze un desen animat...Mai bine hai sa vorbim despre ce comandam de la avon sau despre X,Y...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Mar 13 2009, 08:49 AM
Post #46


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



QUOTE
Si imi mentin afirmatia cum ca animele sunt un trend....o moda...


Ow please nigga`... nu vreau sa insult dar discutia a luat o intorsatura stupida...

(IMG:http://img16.imageshack.us/img16/5213/tb5d1aa05aac3a34a878e13.jpg)


Nu cred ca stie cineva ce va fi in viitor. Pe langa asta , daca jumatate din toti oamenii de pe glob se uita la seriale TV si filme de la varsta de 3 si si unii probabil au murit cu regretul ca nu au vazut tot "tanar si nelinistit" nu vad cum doar in cazul anime-urilor exita o regula speciala care afirma ca e un trend ( I mean come on...daca anime-urile sunt un trend , toata televiziunea e un trend). Sigur, unii oameni se vor lasa dar alti vor prelua stafeta si se vor apuca. Eu presupun ca numarul ramane oarecum constant. ( uite ca exemplu japonezii , sunt sigur ca exista oameni care se uita la anime-uri de la vastra de 3 ani si pana cand mor :) ). Vizionarea televizorul este si o sa ramana un obicei cultural de mare importanta in societate deci televizorul nu o sa dispara din casele oamenilor , cum o sa ramana si oameni care prefera un anime in schimbul unui film/serial with real people.


Eu credeam ca discutam despre lipsa activitatii pe forum nu despre drobul de sare sau despre neputinta noastra de a schimba lumea. Nu conteaza ca unii pustani vin si pleaca din cauza trendurilor aia oricum nu erau "fani" adevarati problema e ca cei care chiar sunt interesati simt o problema in lipsa de activatate pe forum si incearca sa gaseasca o solutie sau un motiv ca sa poata sa plece cu mintea impacata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 13 2009, 09:55 AM
Post #47


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



QUOTE
Nu conteaza ca unii pustani vin si pleaca din cauza trendurilor aia oricum nu erau "fani" adevarati
Ai dreptate ... aia nu sunt tru :lol:

Animal sry da ca de-obicei you're not getting it :P .... eu nu ma referem la anime pe mapamond si nici la televiziune ... eu ma refeream la anime in tarisoara noastra mica si iubita si la faptul ca acesti useri care au aparut ca ciupercile dupa ploaie o sa dispara la fel de repede
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 13 2009, 10:25 AM
Post #48


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... imi place ca discutia asta nu duce la nimic ca multe altele de gen <_< ... a ba nu, gresesc... mai posteaza lumea pe forum :) ... decit sa va luptati cu morile de vant mai bine postati si voi ce-ati mai vazut... nu mai conteaza cata intelepciune ascunde postul sau ce capodopera ati vazut... faceti topic si se va posta in momentul in care lumea va vedea anime-ul repectiv...

... eu nu inteleg de ce ziceti ca nu mai sunt anime-uri care mai merita vazute?! ... va inselati... eu zic ca sunt si vor apare in continuare... timp se gaseste... indiferent cit de mult te bat copii si nevasta la cap in unele cazuri mai nefericite ale colegilor nostri forumisti :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Mar 13 2009, 01:43 PM
Post #49


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Hih, imi place semnatura ta Sid!

So anyway..
'Fiind usor de obtinut, acum anime-ul e o moda.' Sunteti de acord?
E natura umana.. Valoarea perceputa a unui lucru e proportionala cu efortul depus pentru a obtine acel lucru.

Si sa fim seriosi.. Tot aud ca animeurile noi nu mai sunt la fel de bune... Aiurea! Acum intr-un an sunt tot atatea bune cat erau intr-un an si acum 10-15 ani! Dar se descarca imediat, se vad si aud perfect... Nu mai e atat de interesant ca un mpg sau rm la o rezolutie si o compresie la care nici nu se vede vreun detaliu, dar hei, e acel mistic ANIME!

N-am vazut nici Naruto nici Bleach, dar pun pariu ca nu-s nici pe departe atat de proaste pe cat reiese din spusele unora. Defapt probabil sunt comparabile cu Rurouni Kenshin, Sailor Moon, DBZ, KOR, etc. Ca tinerii din ziua de azi au prea multe de vazut, jucat, share-uit, vorbit, si prea putin timp ca sa mai scrie ceva (sau corect gramatical), e o alta discutie...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Mar 13 2009, 09:41 PM
Post #50


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



"eu nu ma referem la anime pe mapamond si nici la televiziune ... eu ma refeream la anime in tarisoara noastra"

De ce ar fi Romania mai cu mot ? Inteleg ca suntem un popor de snobi dar in privinta asta nu vad cum am fi diferiti fata de restul lumii. Unii se uita la anime-uri la TV alti prin alte moduri , unii se uita din motive sociale alti nu , asta nu conteaza ideea e ca fani sunt si vor fi. Acum ma repet si scriu din nou ca problema nu sta in numarul userilor ( ciupercilor ) ci "e ca cei care chiar sunt interesati simt o problema in lipsa de activatate pe forum si incearca sa gaseasca o solutie sau un motiv ca sa poata sa plece cu mintea impacata.".

Opinia mea e ca "sistemul" de pe anime-club face postarea neatractiva. Un sistem de legi prea stricte duce la abuzuri si la chesti nasoale cum si un sistem de legi prea lejere duce la haos. Acum din punctul meu de vedere suntem in partea "prea strict".


"Valoarea perceputa a unui lucru e proportionala cu efortul depus pentru a obtine acel lucru."

Nu este adevarat. Nu e vorba de efort ci de uitilitate. Utilitatea unui obiect ii da valoarea nu efortul depus pentru a obtine acel obiect. Pentru mine un iaht e fara valoare pentru ca nu imi aduce nici o utilitate ( nu stiu sa navighez si nici nu intentionez sa invat ) si o sa il vand cu prima ocazie la orice pret , in schimb un impatimit al iahturilor care traieste pentru a naviga considera ca iahtul are o valoare foarte mare ( poate chiar nepretuit ) pentru ca ii aduce o utilitate mare. ( probabil te refereai la raritatea unui obiect nu la efort dar si in cazul acesta utilitatea da valoare )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 14 2009, 09:39 AM
Post #51


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Fals

Un lucru are valoare mare daca putin pot sa si-l permita si daca faci eforturi sa-l obti...utilitatea este irelevanta. Nu ma crezi? Zi-mi atunci de ce posetutzele Luis Viton costa cat costa .... de ce telefonul Vertu costa cat costa ... si de ce N alte produse de lux costa cat costa....da o fira de calitate superioara .... dar tu vb de utilitate.... Utilitatea unei genti LV (care mai are si modele din RAFIE) este aceeasi cu a unei genti nu stiu ... din IDM. Daca tot nu ma crezi iti pot da in postul viito ca exemplu ce-a facut Mercedes in momentul in care Toyota a lansat Lexus pe piatza.

Corect cu sistemul de pe a-c .... a dus la multe abuzuri .... i know first hand :P

Romania e mai cu mot .... pt ca daca te uiti bine la tara asta ... e mai cu motz din orice pct de vedere :lol: SI e vb de ciuperci .... pt ca useri care chiar sunt interesati de curent s-au saturat sa vada posturile ciupercilor pe forum si s-au lasat de postat....pt ca drept sa-ti spun ... eu nu stau sa caut un motiv sau o solutie ca sa plec cu mintea impacata ... nu vad de ce as pleca cu mintea incarcata. Daca ne maine dispar toate forumurile de anime din Romania si toti fanii .. pt mine e fix la fel .... animele sunt un hobby .... nu un mod de viatza .... i got a life ...and i intend on living it with or without anime.

Solutiile trebuie gasite de suita de genii din grupul de administrare si moderare a acestui forum .. nu de useri .... daca pe ei nu-i intereseaza .... atunci ce sa le mai ceri userilor normali?

Da fani sunt si vor fi ... da e vb de numar.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 14 2009, 01:10 PM
Post #52


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... iar ati intrat in polemici inutile ?! <_< ... totul se rezuma la interesul fiecaruia... este foarte simplu... pe cine intereseaza posteaza, pe cine nu sa-si traiasca viata lui extraordinar de palpitanta crescandu-si copii sau nu mai stiu eu ce mai doreste aroganta lui sociala... jeesh...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Mar 14 2009, 10:43 PM
Post #53


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Imi cer scuze ca indrept discutia spre offtopic dar nu ma pot abtine :D .

"pt mine e fix la fel .... animele sunt un hobby .... nu un mod de viatza .... i got a life ...and i intend on living it with or without anime."

Inteleg ca tu esti foarte cool si mult peste noi astia jalnici care sigur nu mai avem absolut nimic in viata in afara de anime-uri dar intrebarea e de ce mai postezi aici daca nu te intereseaza ? Lasa-i pe aia jalnici sa isi gaseasca solutii.

"Un lucru are valoare mare daca putin pot sa si-l permita si daca faci eforturi sa-l obti...utilitatea este irelevanta. "

Te sfatuiesc sa consulti niste carti de economie.
"Valoarea nu este o trasatura intrinseca a unui bun, ci este o ā€˛creatieā€¯ in mintea persoanelor care creaza piata acelui bun (proprietate, afacere).Unii autori considera ca marimea acestei ā€˛creatiiā€¯ este o rezultanta a combinarii unor elemente precum:
- Utilitatea, care exprima capacitatea bunului respectiv de a satisface o anumita nevoie;
- Raritatea, care reflecta situatia raportului dintre cererea si oferta acelui bun, existenta pe piata in momentul tranzactiei;
etc."

"posetutzele Luis Viton costa cat costa"

Pretul si valoare in termeni economici nu sunt sinonime. Aici pretul e dat de intalnirea cererii cu oferta. Oamenii cer posetutze luis viton asa ca luis viton le vinde si pentru ca cererea e mare si pretul este mare. ( acum inteleg ca vrei sa vorbesti de fenomenul social din spatele acestui snobism cultivat care duce la o cerere pentru pungi de rafie la preturi exorbitante dar fenomenul social nu are nici o legatura cu ce vorbim noi aici )



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 15 2009, 12:00 AM
Post #54


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



:lol: :lol: Da despre ce fenomen discutam noi? Meteorologic? :lol: :lol: Si Animal ... inainte de a-mi da copy-paste-uri din carti de economie ... intain incearca sa intelegi realitatea in care traiesti si sa constientizezi faptul ca teoria din cartile ale n-are nici o aplicabilitatea practica in lumea asta. SI eventual sa te invete cineva ca fenomenul social e strans legat de ala economic. SI ghici ce .... absenteismul de pe forum e un fenomen ... social ..... eu am facut o paralela economica ... tu de acolo ai preluat-o si dus-o pe alte meleaguri.

Pretul si valoarea in orice termeni sunt sinonime pt ca daca are pretz mare => valoarea mare si vice versa ..... cu cat un lucru e mai rar cu atat are valoare mai mare si pret mai mare ... deci inainte de a-mi tine mie prelegeri despre modul in care se formeaza pretul in economie si ce inseamna valoare ... incearca sa intelegi cum sta treaba in realitate .... asta ca sa nu-ti zic sa incerci sa termini o facultate de profil ... ca si acolo tot teorie inveti.

Eu nu v-am facut jalnici ... tu ai zis-o ... si eu ... fatza de voi .... nu ma dau de ceasul mortii ca nu e activitate pe forum ... ca nu e interes ... ca vai ce se intampla cu comunitatea .... eu nu ma bucur idiotic ca se face nijikon sau otakufest ..... nu tanjesc dupa un magazin cu manga si anime in tara .... etc etc etc ..... iar postez pt ca am ceva de zis ... i can go toe to toe cu oricine de aici pe orice subiect .... si in cazul in care n-ai fost atent .... astea au fost primele posturi de un an si ceva cred ..... si n-as fi postat daca dmonk nu facea postul ala.

Animele sunt un hobby si nimic mai mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Mar 15 2009, 12:02 AM
Post #55


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Nu are rost sa dati vina pe noua generatie si sa ii considerati fani neadevarati. Intotdeauna vor fi oameni si oameni. Parerea mea e doar ca odata cu aparitia "animaxului" fanii anime sunt mai multi, discutia despre un anime/manga in societate nu mai e ceva atat de neobisnuit, ca urmare lumea nu mai simte nevoie sa intre pe forum pt. a discuta cu cineva despre anime-ul lor preferat, sau pt. a face recomandari etc. Mai mult de jumatate din prietenii mei [anime fani si ei] nu stau pe forum din lipsa de interes.
Aceasta e opinia mea. Nu bag mana in foc [,] ca ar fi adevarata :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Mar 15 2009, 01:08 AM
Post #56


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



*Face palm*


E ultimul meu post aici ca vad ca n-ai cu cine ma , n-ai cu cine . De obicei nu simt nevoia sa ma explic dar cand intalnesc persoane care seamana foarte mult cu un zid nu prea am de ales.

"ntain incearca sa intelegi realitatea in care traiesti si sa constientizezi faptul ca teoria din cartile ale n-are nici o aplicabilitatea practica in lumea asta. SI eventual sa te invete cineva ca fenomenul social e strans legat de ala economic."
"asta ca sa nu-ti zic sa incerci sa termini o facultate de profil ... ca si acolo tot teorie inveti."

In primul rand chiar sunt la facultate de profil economic si chiar daca nu ma crezi pe cuvant chiar au fost oameni mai inteligenti ca tine care au enuntat aceste explicatii pentru valoare si pret(si , da , ei au luat in considerare si realitatea *SHOCK*). Daca nu crezi generatii intregi de economisti si cam 2000 de ani de cultura economica si vi tu cu o explicatie mai buna imi esti net superior.

"Pretul si valoarea in orice termeni sunt sinonime pt ca daca are pretz mare=> valoarea mare si vice versa "

Mda...ce sa zic. Consulta o carte de economie inainte sa faci afirmatii in domeniul asta. Gresit, pretul si valoare nu sunt sinonime ( cel putin nu in economie... in dictionar in mod eronat probabil sunt puse ca sinonime) si daca are un pret mare nu inseamna neaparat ca are si valoare mare. Daca vrei iti dau si exemple din realitate sau chiar teorie din carti dar ambele o sa zica acelasi lucru.


Am ajuns sa vorbim de preturi si valoare pentru ca DMonk a venit cu o argumentatie care zicea ca absenteismul de pe forum e din cauza ca nu depunem efort pentru anime-uri adica nu le valoram(cel putin asa zicea Dmonk).


"absenteismul de pe forum e un fenomen ... social "

Nu am zis ca nu ar fi un fenomen social dar "fenomenul social din spatele snobism cultivat care duce la o cerere pentru pungi de rafie la preturi exorbitante" NU ARE LEGATURA CU fenomenul social de aici ! Probabil trebuia sa scriu in loc de "dar fenomenul social" => "dar acest fenomen social" dar am presupus ca se intelege. I was wrong >_>.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Mar 15 2009, 05:00 AM
Post #57


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Awaken the inactivist you have :P

Interesant 3 pagini aproape, dintre care:
Un sfert din posturi enunta ca motiv: 'lumea a zis ce avea de zis' ceea ce nu e adevarat, niciodata nu poti spune tot ce poate fii spus sau de destul de multe ori.

Un sfert sunt contraziceri cum ca anime-ul in Romania a devenit sau nu un trend, ceea ce nu prea e adevarat decat daca zici ca in Romania, CN, Tom & Jerry, co. au fost un trend. Animeul si desenele animate in Romania in zilele astea cam echivaleaza cu clasicele noastre, ca nu au acelasi umor subtil si delicios cu care am fost obisnuiti noi (oare unde a disparut Tom cel patruped, sau chiar Dexter si laboratorul?) nu le fac mai putin interesante copiilor in zilele astea(poate si pentru ca pusii cu atatea canale din care pot alege majoritatea vor sa fie la zii sau pe faza cu ce se vorbeste, since la vremea mea nu tin minte sa fii avut de ales decat dintre CN sau Discovery, umor sau informatie), problema ar cam fii ca foarte multe din desenele/animatile(sau cum mai vreti sa le numiti) clasice nu aveau legatura episodice intre ele, nu te 'legau' de TV.

Un sfert sunt punctele lui Scorp (muahaha busted, virgula cu paine ajuta :lol:, tot Mao e de vina nu?)

Unul din motivele pentru care eu nu mai postez este ca odata cu abilitatea sa iau orice anime doresc nu mai depind de altii oamenii, au trecut zilele cand mergeam la altii si luam pe DvD/hard ce aveau ei si apoi discutam pe forum/ym daca mi-a placut sau nu si de ce.
Odata cu disparitia dependentei de altii s-a pierdut lipiciul care ii apropia pe oamenii si oridinea impusa de limitari, fiecare ia ce ar vrea sa vada cand vrea si cum gusturile difera mult, prea putini sunt aceia care vad acelasi anime cam in acelasi timp ca sa aiba o discutie aprinsa pe forum (exceptia ar fii on-goingurile). Cati vor sa invie un topic mort de lunii... dar de ani?

(da stiu ca lipseste un sfert, si imi cer iertare ca nu am citit ultimele 5-6 posturi dar s-a facut destul de tarziu si ele sunt cam maricele :( )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 15 2009, 10:53 AM
Post #58


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



:lol: Intotdeauna e de vina Mao :lol: Well at least you're one living exemple of what i said :P Si n-ajuta ma virgula cu paine ... ca o mestec si tot punct ajunge :P

Cat despre ce aberezi tu acolo animal .... prietene .... scoate capul din carti si priveste-n jur......teoriile alea frumos scrise in cartile de economie se numesc teorii cu un scop ... .ca sunt teoretice .... nu practice . SI lasa-ma cu diferenta teoretica economica dintre valoare si pretz ..... mie nu-mi place sa vb teoretic .... eu sunt foarte pragmatic.

Daca tot vroiai sa combati idea putea-i sa-mi spui ca valoare este un concept subiectiv ... iar ce are valoare pt un om poate sa n-aibe pt altul iar pretul nu are relevanta in acest caz. Chestia e ca la o scara mai larga valoare apreciata de majoritate da si pretzul acesteia

Iar daca nu poti sa tii pasul cu analogiile ..... paralele si comparatiile din posturi .... sry ... da la 11 noaptea mi-e lene sa fiu foarte explicit ... de fapt most of the time mi-e lene ... ca pornesc de la prezumtia ca intelocutorul are IQ supraunitar si traieste in lumea reala ... are ceva experienta de viatza si intelege ceva din ce se petrece pe plaiurile mioritice.

Si ca sa nu ma mai plictisesti cu cuvinte mestecate din carti pe care nu le intelegi .... sa-ti dau exemplu practic de pretz ... valoare si marketing:

In momentul in care Toyota a scos pe piata marca Lexus, marca de lux, premium, cei de la Mercedes au simtit cum li se ia aerul .... pt ca Lexusul oferea cam aceleasi dotarii ... la un pretz mult mai mic. SI atunci ... directorul de marketing de la Mercedes .... care era un pusti de 27 de ani parca .... a venit c-o propunere care nu ca era nebuna ... cred ca alora din Board-ul executiv le-a luat juma de ora numai sa-si dea seama daca asta e intreg cu creierii ... pt ca o astfel de propunere era ... ghici ce ... impotriva oricarei teorii economice. Stii ce-a facut? A zis sa se mareasca pretul la masinile Mercedes .... stii care a fost argumentatia? Cine vrea Mercedes ... sa arate ca-si permite Mercedes .... de ce? Pai simplu Mercedes e un brand .... Mercedes e O VALOARE .... acceptata ca atare pe mapamond .... stii rezultatul? Au crescut vanzarile si i-au scos din joc pe aia de la Toyota. Tu ce-ai fi facut in locul lui? Presupun ca scadeai pretzul ca sa fie competitiv ... ca asa zice in cartile de economie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reactive
post Mar 15 2009, 03:10 PM
Post #59


Cristian Botea
******

Group: Members+
Posts: 773
Joined: 21-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.307
Points: 2.021
Gender:



bai Scorpio e fixist, n-are rost, renuntati, nu merita efortul :))

SI PUNCT!

/thread
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 15 2009, 06:08 PM
Post #60


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ehh...ce vrei....reflex din vremurile vechi :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 12:53 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |